Besart_KS
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 133
Registriert: So, 23. Apr 2006, 1:42

Per Shqiptart ne Gjermani

So, 23. Apr 2006, 16:19

Mendova ta hapi nje topik diskutimi per ne shqiptaret e gjermanis. Ne ketu ne gjermani nuk jemi fare te organizuar edhe te bashkuar qe nga fundi i luftes se Kosoves. Besoje se ne mes te ketitopiku do ta gjejme nje gjuhe te perbashket edhe te bisedojme per shkup e per shkoder, por vetem pa politik!

Ikona
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 311
Registriert: Mi, 01. Mär 2006, 13:01

Di, 25. Apr 2006, 20:43

Tungjatjeta beseart,

jo që nuk jemi të organizuar por 2 shqiptarë 3 parti, interesant ky popylli ynë, është e pamundshme të mos ketë ndonjë armik, perpara ishin serbët univerzalarmiku, e tash janë zënkat e ndërsjellta shqiptare....

por edhe diçka mua me pengon, shumica janë arrogant dhe nuk janë në gjendje të marrin iniciativa të shëndosha për bashkëpunim apo organizime në nivel kulturorë apo çfarëdo çoftë....sidomos tek studentët shqiptarë që njohë unë reflektohet një injorim ndaj atyre që nuk shkelin në shkallët akademike..e në fakt për mua personalisht mund të jenë vetëm një ardhmëri pozitive për personin e tyre...përndryshe secili njeri ka vlerën e tij, fundja vetëm pse posedon një nr.imatrikulimi nuk do thotë se je bere dr.shkence....

unë e njohe relacionin dhe organizimin e shqiptareve ne Gjermani para luftes ne kosove, ka qene thjesht kulture e pakrahasuar dhe nje perjetim i cili ne jeten time ka lene gjurme pozitive dhe mund te them, eshte njera nder kohet me te bukura qe kane mbetur ne shiritin e jetes sime, shoqeria dhe njerezit e atehershem kane pasur nje nivel respektativ, e tash pike e pese.....
****

organizimet qe behen, mendoje mbremje muzikore, hyrja kushton 15 euro, muzike tallava qe fill te gerrdite cdo gje, pirjet mbi 4 euro, thjesht totalisht non grata...e mandje ec e shko dikund...

shpresoje te behet mire ndonjehere....

PS: me pelqeu kjo me shkup e shkoder, ndaj te pershendese me kengen" moj shkupjane e bukur dridhe shkup e shkoder"

me nderime

Besart_KS
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 133
Registriert: So, 23. Apr 2006, 1:42

interesat tona

Di, 25. Apr 2006, 21:30

Te pershendes Ikona,

Me pëlqeu shume përgjigja e jote, faleminderit qe ke gjetur kohe te me përgjigjesh aq gjerësisht. Une jetoje edhe studioje ne Hannover, ku tash jane imatrikuluar edhe disa shqiptar per te cilet kam ndegjuar qe studiojnë këtu por nuk i kam pare deri tash.
Nuk dua te paragjykoje, por po me duket se keta studentat shqiptar ketu ne gjermani,si duke ju ardhur marre qe jane shqiptar, po fshihen nga bashkeathetaret e tyre. Me vjen marre per ta. Unë mburrna se çka jam, pse jo edhe tjerët?!
Organizimin cilin une e kam ne mendje është, një rrjet ose bashkëpunim gjithperfshis. Një lobe për qeshtjen tone, për interesant e shqiptarve ne gjermani. Shikoje turqit, nuk di sa deputet i kane ne parlamentin gjerman. Ne nuk jemi ne gjendje te krijojmë miqësi me ndonjë deputet gjerman për mbrojtjen e interesave tona kombëtare edhe individuale.
Ato organizime muzikore, une kurr nuk i kam vizituar deri tash edhe shpresoje se kurr nuk do me ngushton zoti me vizitue nje gje te tille, qe nuk i përket fare kultures edhe tradites sone. Aty se pari nuk këndohet edhe nuk vallëzohet SHQIP!
Shoqeria e jone ka ndyshue shume. Une para luftes kam besuar se ne shqiptaret jemi nje popull me nje moral edhe me nje kulture te larte. Por u dëshpërova kur ja filluan me bere vëllavrasje e u shfaqen krime te këqija.
Shpresoje se shqiptaret do mbushen mende edhe te shofin se ne nuk jemi popull pa interesa edhe qe dime me i mbrojtur interesat tona.
Shikoje lobet shqiptare ne amerike. Nga dy partit politike ne SHBA ka funksionar te larte qe e përkrahin Kosoven.
Ketu ne gjermani jemi perafersisht 250.000 deri 300.000 kosovar edhe nuk jemi ne gjendje mu bere bashke. Vetem nje gje qe funcionon, per çudi, jane deget e partive politike nga kosova, te cilat vetem e udhëheqin vetveten. Kjo me tmerron me te vertet.
Nese vetem nje euro do ishte dhëne nga kosovaret ketu, nje lobi organizatë do kishe mujte me i informuar pa dyshim opinionin intelektual edhe publik te gjermanëve. Do ishte krijue nje lidhje me profesorë kosovare edhe gjerman.

Ky mosinteresim nga shumica e popullit tone me pengon shume.

lami
Member
Beiträge: 58
Registriert: Fr, 27. Jan 2006, 22:05

Di, 25. Apr 2006, 22:14

Mrambjet gazmore (edhe me tallava muzik) sa ju perket cmimeve per hyrje edhe atyre te pijeve jan me te vertet pak te pavolitshem, mirepo nuk duhet te shikojm cdo organizim ne ate pikepamje se sa permban vlera kulturore komebtare etc., sigurisht nuk duhet te harrohet edhe faktori i gazit pra, i zbavitjes, argetimit, i cili si i till sipas meje mund te jet edhe pa kurfar vlera kulturore. Kto mbramje njeherit kan edhe ate te mire qe japin mundesin, qe shqiptaret ne gjermani te takohen e njifen mesveti e pse jo edhe te shkembejn ide per organizime me te vflefshme.

pershendetje
Zuletzt geändert von lami am Di, 25. Apr 2006, 22:35, insgesamt 1-mal geändert.

Besart_KS
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 133
Registriert: So, 23. Apr 2006, 1:42

Di, 25. Apr 2006, 22:25

I nderari Lami!

Asegje kunder zbavitjes, cka bene ti individualisht eshte problemi yte. por nese shqiptaret ne mergim mblidhen, duhet te kete nje fryem kombetare, pershkak se ne jemi duke e harruar kulturen edhe traditat tona. Muzika tavallalla nuk i perket kultures shqiptare. Nese done zbavitje, ka ne Köln shume diskoteka, qe nuk kane lidhje me shqiptar edhe aty mundein te mblidheni. por nese shqiptaret e organizojne nje mbremje zbavitse ate here duhet te mbizoteron kultura e jone.

lami
Member
Beiträge: 58
Registriert: Fr, 27. Jan 2006, 22:05

Di, 25. Apr 2006, 22:53

Po fryme kombetare kane me ate qe shumcia e mysafireve jan shqipetare, edhe shumica e kengeve inkl. musika jane 100% shqip, po edhe mos te ishte keshtu, perseris, se zbavitja eshte gjithekombetare edhe nuk duhet patjeter te permbajn ndonje komponente nationale.

Nuk eshte e vertet qe jemi duke harruar kulturen dhe qe nuk ka fare organizime te "pastera" shqipe. Sdi se sa e din, po festat e nentorit ne gjermani festohen thuaj se me mire se ne shqiperi, kosove e maqedoni vet, nese nuk do te kesh rast te vizitosh nje te till, shiko emisionin "diaspora" ne RTK.

Ti nga hannoveri hamburgun nuk e ki larg, aty ke edhe organizaten studentore shqiptare "Ilyria" e cila organizon nje ser aktivitetesh qe i sherbejn kultures dhe gjuhes shqipe.

pershendetje

Ikona
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 311
Registriert: Mi, 01. Mär 2006, 13:01

Re: interesat tona

Mi, 26. Apr 2006, 0:55

Besart_KS hat geschrieben:Te pershendes Ikona,

Me pëlqeu shume përgjigja e jote, faleminderit qe ke gjetur kohe te me përgjigjesh aq gjerësisht. Une jetoje edhe studioje ne Hannover, ku tash jane imatrikuluar edhe disa shqiptar per te cilet kam ndegjuar qe studiojnë këtu por nuk i kam pare deri tash.
Nuk dua te paragjykoje, por po me duket se keta studentat shqiptar ketu ne gjermani,si duke ju ardhur marre qe jane shqiptar, po fshihen nga bashkeathetaret e tyre. Me vjen marre per ta. Unë mburrna se çka jam, pse jo edhe tjerët?!
Organizimin cilin une e kam ne mendje është, një rrjet ose bashkëpunim gjithperfshis. Një lobe për qeshtjen tone, për interesant e shqiptarve ne gjermani. Shikoje turqit, nuk di sa deputet i kane ne parlamentin gjerman. Ne nuk jemi ne gjendje te krijojmë miqësi me ndonjë deputet gjerman për mbrojtjen e interesave tona kombëtare edhe individuale.
Ato organizime muzikore, une kurr nuk i kam vizituar deri tash edhe shpresoje se kurr nuk do me ngushton zoti me vizitue nje gje te tille, qe nuk i përket fare kultures edhe tradites sone. Aty se pari nuk këndohet edhe nuk vallëzohet SHQIP!
Shoqeria e jone ka ndyshue shume. Une para luftes kam besuar se ne shqiptaret jemi nje popull me nje moral edhe me nje kulture te larte. Por u dëshpërova kur ja filluan me bere vëllavrasje e u shfaqen krime te këqija.
Shpresoje se shqiptaret do mbushen mende edhe te shofin se ne nuk jemi popull pa interesa edhe qe dime me i mbrojtur interesat tona.
Shikoje lobet shqiptare ne amerike. Nga dy partit politike ne SHBA ka funksionar te larte qe e përkrahin Kosoven.
Ketu ne gjermani jemi perafersisht 250.000 deri 300.000 kosovar edhe nuk jemi ne gjendje mu bere bashke. Vetem nje gje qe funcionon, per çudi, jane deget e partive politike nga kosova, te cilat vetem e udhëheqin vetveten. Kjo me tmerron me te vertet.
Nese vetem nje euro do ishte dhëne nga kosovaret ketu, nje lobi organizatë do kishe mujte me i informuar pa dyshim opinionin intelektual edhe publik te gjermanëve. Do ishte krijue nje lidhje me profesorë kosovare edhe gjerman.

Ky mosinteresim nga shumica e popullit tone me pengon shume.
cka te shtoje me teper besart, ti shume konkretisht dhe shume me precize se une e ke shtjelluar problemin shqiptar ne gjermani. krejt ashtu eshte si thua ti...
edhe une habitem kur mblidhen ndonjehere, apapapapap sa njeriu i mencur del, e sa studenti e sa e sa xxxx tipa tjere..por kur eshte ne çeshtje mbrojtja apo dale zot ndonje mendimi apo akcioni para te huajve, sikur as dy fjale gjermanisht nuk i dine...sikur te paralizuar ne te gjitha lemite e jetes. per bese katastrofe, une flas krejt nga ajo qe kam perjetuar deri tash, edhe pse nuk njihemi dhe flasim permes kesaj bote ketu, por disi nuk me lejon natyra te jem ndryshe, njeriu nuk mund ta genjeje vetveten çofte edhe ketu....

ne kete nate te vone, me kujtohet ky rresht si perfundim:

"jemi popull defekt"


lami, cdo gje te kete shijen e vet zoteri i mire, jo vetem kryesore te mblidhemi dikund dhe te argetohemi me tallava e mekanizma turk.....

gjithe te mirat

Ikona
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 311
Registriert: Mi, 01. Mär 2006, 13:01

Re: interesat tona

Mi, 26. Apr 2006, 0:57

Besart_KS hat geschrieben:Te pershendes Ikona,

Me pëlqeu shume përgjigja e jote, faleminderit qe ke gjetur kohe te me përgjigjesh aq gjerësisht. Une jetoje edhe studioje ne Hannover, ku tash jane imatrikuluar edhe disa shqiptar per te cilet kam ndegjuar qe studiojnë këtu por nuk i kam pare deri tash.
Nuk dua te paragjykoje, por po me duket se keta studentat shqiptar ketu ne gjermani,si duke ju ardhur marre qe jane shqiptar, po fshihen nga bashkeathetaret e tyre. Me vjen marre per ta. Unë mburrna se çka jam, pse jo edhe tjerët?!
Organizimin cilin une e kam ne mendje është, një rrjet ose bashkëpunim gjithperfshis. Një lobe për qeshtjen tone, për interesant e shqiptarve ne gjermani. Shikoje turqit, nuk di sa deputet i kane ne parlamentin gjerman. Ne nuk jemi ne gjendje te krijojmë miqësi me ndonjë deputet gjerman për mbrojtjen e interesave tona kombëtare edhe individuale.
Ato organizime muzikore, une kurr nuk i kam vizituar deri tash edhe shpresoje se kurr nuk do me ngushton zoti me vizitue nje gje te tille, qe nuk i përket fare kultures edhe tradites sone. Aty se pari nuk këndohet edhe nuk vallëzohet SHQIP!
Shoqeria e jone ka ndyshue shume. Une para luftes kam besuar se ne shqiptaret jemi nje popull me nje moral edhe me nje kulture te larte. Por u dëshpërova kur ja filluan me bere vëllavrasje e u shfaqen krime te këqija.
Shpresoje se shqiptaret do mbushen mende edhe te shofin se ne nuk jemi popull pa interesa edhe qe dime me i mbrojtur interesat tona.
Shikoje lobet shqiptare ne amerike. Nga dy partit politike ne SHBA ka funksionar te larte qe e përkrahin Kosoven.
Ketu ne gjermani jemi perafersisht 250.000 deri 300.000 kosovar edhe nuk jemi ne gjendje mu bere bashke. Vetem nje gje qe funcionon, per çudi, jane deget e partive politike nga kosova, te cilat vetem e udhëheqin vetveten. Kjo me tmerron me te vertet.
Nese vetem nje euro do ishte dhëne nga kosovaret ketu, nje lobi organizatë do kishe mujte me i informuar pa dyshim opinionin intelektual edhe publik te gjermanëve. Do ishte krijue nje lidhje me profesorë kosovare edhe gjerman.

Ky mosinteresim nga shumica e popullit tone me pengon shume.
cka te shtoje me teper besart, ti shume konkretisht dhe shume me precize se une e ke shtjelluar problemin shqiptar ne gjermani. krejt ashtu eshte si thua ti...
edhe une habitem kur mblidhen ndonjehere, apapapapap sa njeriu i mencur del, e sa studenti e sa e sa xxxx tipa tjere..por kur eshte ne çeshtje mbrojtja apo dale zot ndonje mendimi apo akcioni para te huajve, sikur as dy fjale gjermanisht nuk i dine...sikur te paralizuar ne te gjitha lemite e jetes. per bese katastrofe, une flas krejt nga ajo qe kam perjetuar deri tash, edhe pse nuk njihemi dhe flasim permes kesaj bote ketu, por disi nuk me lejon natyra te jem ndryshe, njeriu nuk mund ta genjeje vetveten çofte edhe ketu....

ne kete nate te vone, me kujtohet ky rresht si perfundim:

"jemi popull defekt"


lami, cdo gje te kete shijen e vet zoteri i mire, jo vetem kryesore te mblidhemi dikund dhe te argetohemi me tallava e mekanizma turk.....

gjithe te mirat

lami
Member
Beiträge: 58
Registriert: Fr, 27. Jan 2006, 22:05

Mi, 26. Apr 2006, 12:44

Ikona me sa duket ti fare spo kuptojshe shqipen.
Une jau shpegova, po kujt!
Ne shqiptaret dim shume mire te fajsojm shumicen per ngecje, po asnjerit nuk i shkon mendja te inicojn vet diqka. Mos harroni, se shumica shqiptare ne gjermani perbehet edhe nga ju dy ikona dhe besart.

kaloni mire...

Besart_KS
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 133
Registriert: So, 23. Apr 2006, 1:42

Mi, 26. Apr 2006, 13:03

Se pari nese ti e fajteson dikon, duhet te perballohesh edhe me fajtesime nga ana tjeter. Nuk kam ardhur me fajtesue asekend, apo me mesue dikond. kam hy etem e vetem per te shprehur mendimin tim.
ti ne fillim dhe se "une nuk dua te zbavitem ne frymen kombetare" tani e kundeshtove realitetin se shumica e shqiptarve qe kane ardhur ketu nga viti 1990 edhe qe jane ne moshen 22 v e me te vegjel fare nuk e zoterojne gjuhen e emes, gjuhen shqipe. Ata jo qe e kane harruar kulturen dhe traditat por ata po e mohojne edhe identitetin e tyre. Vetem te dish te shprehesh me Po edhe Jo edhe kol bre njeri nuk dish te flasesh shqip.
Ti po mundohesh, ase une nuk jam mire duke e kuptuar se cka po synon, por po mundohesh te na leje neve fajtor. Ikona edhe une nuk e përbejmë shumicen e 300.000 por vetem dy nga kjo mase(matematik e thjesht). Por edhe nese ne do bëheshim bashke ende na mundon ndihma edhe legjitimiteti e shume tjerve, ne jemi dy studente, por ka ketu shume tjere qe i kane mundesit edhe mjetet por jane te ngujuar ne mendimet e tyre politiko-partiake e mendojnë vetem si te perfitojne vete. Ne nuk jemi ma ne lufte ase ne gjendje kritike, perata nuk duhet te shkojme ne ekstrem por mendoje se duhet ta krijojme nje rrjete bashkëpunimi një lobi(ndoshta kjo eshte e tepruar) qe i mbron interesat e tona. pse nuk është e mundur qe tre shqiptare te bihen dakort, pse i treti si ti llami e bene "mbeturin" punën me mosdijen tende për vlerat kombëtare edhe mënyrën se si bashkëpunohet. Faji i njerke si ti nuk mundemi te behemi bashke, se menjehere (pa kurfar arsye) e shef veten te rrezikuar, ne mes te shqiptarve. Edhe nese ti nuk mundesh ta udhëheqsh punen, apo nuk mirren parasysh mendimet e tuaja atehere shkon menjehere ne ate ekstrem per ta shkatrre krejt punen. Per kete arsye edhe nuk na ipet pavarësia, disa shume persona mendojne edhe veprojne keshtu ne kosove. Nje tmerr i vertet! Per tu vajtuar.

Une fare nuk e kuptoje kritiken tende? Te lutem artikuloje ne mënyrë te kuptueshëm mendimet tuaja. Sa i perket Ikones, ai ajo e kupton edhe e zotëron shume mire shqipen edhe mendimet e tija,saja jane shume te kuptueshme e te arsyeshme.

Ikona
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 311
Registriert: Mi, 01. Mär 2006, 13:01

Mi, 26. Apr 2006, 18:49

lami hat geschrieben:Ikona me sa duket ti fare spo kuptojshe shqipen.
Une jau shpegova, po kujt!
Ne shqiptaret dim shume mire te fajsojm shumicen per ngecje, po asnjerit nuk i shkon mendja te inicojn vet diqka. Mos harroni, se shumica shqiptare ne gjermani perbehet edhe nga ju dy ikona dhe besart.

kaloni mire...
lami,

s´te njohe dhe nuk dua te njohe, pa te njohur fare te radhise ne grupin e atyre qe une i kam permende me lart, se a kuptoje une shqipen apo jo, e tregon vet fakti, s kam nevoje te te jap ty llogari aspak..

nese ne hamburg qenkan te organizuar studentet nuk do te thote se krejt gjermania te vrapojne ne hamburg te te marrin pjese ne boten e kultures studentore...

qudi, kur njeriu preket ne palce, del nga maska e tij intelektuale dhe kalon ne pergjigje te llojit tend(lexo me te zeze me larte)....

si te merren iniciativa, kur i ke 100 armiq, qe secili mundohet te dal vet ne piedestal e jo tjetri...

gjithe te mirat

lami
Member
Beiträge: 58
Registriert: Fr, 27. Jan 2006, 22:05

Mi, 26. Apr 2006, 19:16

Ti shoki fare nuk qenkshe në gjendje me i kuptu kritikat e mia, e me siguri kjo është ajo, që po të qonë të bëhesh naiv dhe të shkruash gjëra, kinse unë fare nuk po i njifsha vlerat kombëtare.

Po është e thjesht ajo matematikë se shumica nuk përbëhet veq prej juve dy, po të kishte ditur të lexoshë me vëmendje do ta shiheshe se un fare nuk kam shkruajtuë se përbëhet veq nga ju, po EDHE nga ju dy. Ti ketë "matematikë" me sa duket e paske thjeshtu vet që të jesh në gjendje ta kuptoshë ma mirë.

Ok tash pak ma thejsht për ty. Nuk e di si mundeni të kritikoni, të jepni mendime për dishka, për të cilen fare nuk keni informata te sakta. Ankoheni se nuk ka organizime me vlera kombëtare, pa e ditur se në gjermani shpesh organizohen një ser aktivitetesh në shërbimë të vlerave kombëtare. Po pse ju jeni në gjumë, nuk ju ka fajë askush. Nëse ju dy prisni gjithë nga ato 299998 tjerë të bëjnë diqka për kulturen, artin dhe gjuhën shqipe, atëherë qka bëhet nëse edhe secili nga ato 29998 pret që ju dy edhe ato 29997 tjerë të lëvizin diqka, me siguri se asgjë. Kuptohet se njëri apo dy veta vetë, pa ndihmen e tjerve nuk mund të arrisinë shumë, po dikushë duhet të ju prijnë gjërave.
Të jipesh nga mendjemadhësia dhe mosnjohurija kritika pabazë, nuk vlenë asgjë, kjo fare nuk i shërben "vlerave tuaja të mjera kombëtare", por sjellë vetëm përqarje.

me ditë të mirë!

lami
Member
Beiträge: 58
Registriert: Fr, 27. Jan 2006, 22:05

Mi, 26. Apr 2006, 19:37

Një vlerë e lartë jo veq kombëtare po njerzore është edhe kultura e diskutimit. Po konstatojë me keqardhje se ti IKONA nga kjo vlerë shumë larg qenkshe.

Hamburg-un nuk e ceka si qendër për të gjithë shqiptaret, unë vetëm i tregova besartit nga hannoveri për një organizatë që i shërben vlerave dhe interesave shqiptare, që nuk është fort larg nga qyteti i tij.

Më falni, po shum do të kishte qenë më mire, sikurë do të lexojeni më me vëmëndje!

përshëndetje

Ikona
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 311
Registriert: Mi, 01. Mär 2006, 13:01

Mi, 26. Apr 2006, 20:16

lami,

e shohe se ke deficite gjuhesore, por njeren qe duhet ta permiresosh sa me shpejte eshte: ç-ne ta perdoresh ate ku duhet...kur te kritikosh dikend duhet te jesh vet perfekt..

kulturen e diskutimi e devijove ti..prandaj per lektcione te tilla s ke nevoje fare...

Besarti ne menyre teper te kulturuar, krejt realisht, dhe teper te sinqerte ka shprehur mendimin e vet, ne te njejten menyre jam munduar edhe une...

lami ti flet per organizimet e nentorit...ok, mund te jene vende-vende te nivelit te larte, por assesi ne qytet e medha me numer me te madh shqiptaresh...
une nuk flas çka shohe ne TV, por flas thjesht çka shohe live, dhe ajo eshte krejt nje pamje tjeter. nese nje feste nentori organizon nje verpimtar i PDK-se, nuk marrin pjese pothuaj asnje nga ithetaret e Ldk-se dhe natyrisht anasjelltas, thot njeriu se lufta dhe ata qe kane ra ne lufte kane qene prone partiake, njeriu duhet te kuptoje disa gjera njehere e pergjithmone se heronjte nuk jane te asnje partie ata jane te popullit dhe si te tille duhet nderuar. eshte thjesht veshtire te lirohen njerezia nga mendimet partiake..ketu pra mbizoteron faktori destruktiv dhe çelesi i bashkepunimit reciprok....

ndersa ti zoteri i mire. lami qenke misionar i shabllonizimit te gjerave, dhe aspak nuk qenke ne gjendje te perceptosh gjerat nga kendi real...

je per keqardhje...
Zuletzt geändert von Ikona am Mi, 26. Apr 2006, 20:36, insgesamt 3-mal geändert.

Besart_KS
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 133
Registriert: So, 23. Apr 2006, 1:42

Mi, 26. Apr 2006, 20:22

E nderuar Ikona,
Ikona teper mire je duke argumentuar. me duket se ky person ka deficite tjera. ky hyri ne bised me nje arrogance te papare. nese nuk done te identifikohet me shqiptart, atehere eshte me se mire te largohet edhe mos te shpenzon aqe shume kohe ketu.
Menyra me e mire per tu sjelle me kete person eshte qe ta injorojme komplet, nga tash!

lami
Member
Beiträge: 58
Registriert: Fr, 27. Jan 2006, 22:05

Mi, 26. Apr 2006, 21:57

Ikona "q"-jat e mia s´un i lunë as topi, e lër më "ç"-ja.
Po ti mëso dalë nga dalë shkronjën e 8 të alfabetit tonë, shkronjën "Ë". A ndoshta nuk ke arritë akoma aq largë?!

Sa po duket ju në vënd te argumenteve keni vetëm arrogancën dhe fjalë të shumta mëndjemadhënije.
Veq asaj, sidomos ti ikona, keni dalë edhe nga tema, sa me duket fjala ishte për "shqiptarët në gjermani" e jo për përçarje partiake. Këto nuk janë specifike për shqiptarët, e shum më pak për ato që jetojnë në gjermani, po nejse.

Është vërtetë "nonsens" të diskutohet me ju, se qenkshi sikur ajo dhelpra që kur nuk kishte mund të arrijë rrushin, për të ngushëlluarë vetën mendoi: "lëre se ashtu ashtu është i thartë"

Pra natën e mirë dhelprat e mia! :wink:

Benutzeravatar
altruisti
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 145
Registriert: Sa, 14. Aug 2004, 0:36

Do, 27. Apr 2006, 0:10

E lexova me kujdes komunikimin tuaj dhe me duhet te shtoj se organizimi i shqiptarve ne baza lobiste ne Evrop ne tersi ka deshtuar dhe per kete te gjithe mbajne pergjegjesi e veçmas nje pergjegjesi te jashtezakonshme e bartin mbi vete partite politike te cilat jan pjelle e nenave te tyre parti ne Kosove. Organizimi i shqiptarve mbi baza partiake ne diaspore eshte nje vetevrasje dhe nje goditje e rende qe i behet edhe vete zhvillimeve ne Kosove. Pajtohem me Besartin tek çeshtja e lobizmit, se sikur shqiptaret te ishin ne gjendje te benin lobe te fuiqishme si ne Amerik kosinderoj se Pavarsia e Kosoves do kishte ndodhur kaher. Por jo vetem kaq, lobet e fuqishme do te nxisnin edhe ne zhvillimin e ekonomis e qe e tera kjo do te ndikonte ne menyr indirekte ne permirsimin e imazhit te shqiptarit, qe fatkqesisht eshte mjafte i zbehur, kur kihet parasysh korrupcioni permanent, primitivizmi politik, krimi ekonomik, dhuna ne familje, pabarazia gjinore etj. :twisted: Kte imazh ne e bartim me vete kahdo qe te shkojme dhe ne vend se ne ketu ne diaspore te bashkeorganizohemi dhe te ndertojme diçka serioze dhe me baze te mirfillte kombtare e humane per te treguar vlerat tona te mirfillta, ne parapelqejme nje jete te shfrenuar duke perdhunosur keshtu vlerat tona kulturore neper diskotekat "arabo-orientalistike" (psh. nje diskotek e tille si rinora 4 ne zvicer) dhe pastaj shkojme aq large sa themi se keto organizime po na bashkuakan shqiptaret!!!! :!: :!: . Kujt i duhet nje bashkim i shqiptarve ne kete forme te cilet nga dita ne dite shkaterrojne identitetin shqiptar dhe ata nje dit as qe do te din se prej nga vine. :?: :?: Prandaj pa dashur te vehem ne anen e njerit apo tjetrit mendoj se brenga e Ikones dhe Besartit eshte mjafte e drejte dhe me vend. Shih per kete mendoj se kurre nuk eshte vone dhe do te ishte ide shume e qelluar :idea: sikur psh. ti Ikona, Besart e ndokush tjeter te merrni nje nisme :arrow: :arrow: qe do kishte shtrirje ne te gjitha qytetet kur frekuentojne shumica shqiptare dhe te lansohen projekte qe do te finacoheshin nga qeverit e landeve e qe do tu sherbenin edhe shqiptarve. Pra nje organizim serioz jashte çdo ndikimi nga skena politike kosovare dhe ne perputhshmeri me ligjet dhe interesat edhe te shtetit gjerman ( ke parasysh tash ashpersimin e ligjeve ne gjermani kundrejt te huajve, qe domosdo prek edhe shqiptaret) Por per te funksionuar kjo nuk mjafton vetem nisma dhe ideja por duhet ndertuar nje grup njerzish profilesh adekuate qe do te ishte ne gjendje te merrte pergjegjesi me seriozitetin me te madhe te mundeshem dhe pa e ven ne rend te par interesin personal. Kjo mbase pajtohem plotesisht me Ikonen eshte dhe mbetet nje nga sfidat me te medha te njeriut tone te sotem. Perderisa nuk do kete keso nisma diskotekat shqiptare do jen te stermbushura me te rinje shqiptar ani pse aty me shum kendohet e vallzohet orientalçe ndersa Lami e shume te tjere akoma do te vazhdoje te mendoj se edhe ato jan vlera kulturore shqiptare...... :!: :!: Te gjithe jemi pergjegjes per ato qe bejme dhe per ato qe nuk bejme. Eshte koha e fundit qe te bejme diçkaaa konkrete...
Wer den Weg der Wahrheit geht, stolpert nicht

lami
Member
Beiträge: 58
Registriert: Fr, 27. Jan 2006, 22:05

Do, 27. Apr 2006, 20:09

altruisti hat geschrieben:E lexova me kujdes komunikimin tuaj dhe me duhet te shtoj se organizimi i shqiptarve ne baza lobiste ne Evrop ne tersi ka deshtuar dhe per kete te gjithe mbajne pergjegjesi e veçmas nje pergjegjesi te jashtezakonshme e bartin mbi vete partite politike te cilat jan pjelle e nenave te tyre parti ne Kosove. Organizimi i shqiptarve mbi baza partiake ne diaspore eshte nje vetevrasje dhe nje goditje e rende qe i behet edhe vete zhvillimeve ne Kosove. Pajtohem me Besartin tek çeshtja e lobizmit, se sikur shqiptaret te ishin ne gjendje te benin lobe te fuiqishme si ne Amerik kosinderoj se Pavarsia e Kosoves do kishte ndodhur kaher. Por jo vetem kaq, lobet e fuqishme do te nxisnin edhe ne zhvillimin e ekonomis e qe e tera kjo do te ndikonte ne menyr indirekte ne permirsimin e imazhit te shqiptarit, qe fatkqesisht eshte mjafte i zbehur, kur kihet parasysh korrupcioni permanent, primitivizmi politik, krimi ekonomik, dhuna ne familje, pabarazia gjinore etj. :twisted: Kte imazh ne e bartim me vete kahdo qe te shkojme dhe ne vend se ne ketu ne diaspore te bashkeorganizohemi dhe te ndertojme diçka serioze dhe me baze te mirfillte kombtare e humane per te treguar vlerat tona te mirfillta, ne parapelqejme nje jete te shfrenuar duke perdhunosur keshtu vlerat tona kulturore neper diskotekat "arabo-orientalistike" (psh. nje diskotek e tille si rinora 4 ne zvicer) dhe pastaj shkojme aq large sa themi se keto organizime po na bashkuakan shqiptaret!!!! :!: :!: . Kujt i duhet nje bashkim i shqiptarve ne kete forme te cilet nga dita ne dite shkaterrojne identitetin shqiptar dhe ata nje dit as qe do te din se prej nga vine. :?: :?: Prandaj pa dashur te vehem ne anen e njerit apo tjetrit mendoj se brenga e Ikones dhe Besartit eshte mjafte e drejte dhe me vend. Shih per kete mendoj se kurre nuk eshte vone dhe do te ishte ide shume e qelluar :idea: sikur psh. ti Ikona, Besart e ndokush tjeter te merrni nje nisme :arrow: :arrow: qe do kishte shtrirje ne te gjitha qytetet kur frekuentojne shumica shqiptare dhe te lansohen projekte qe do te finacoheshin nga qeverit e landeve e qe do tu sherbenin edhe shqiptarve. Pra nje organizim serioz jashte çdo ndikimi nga skena politike kosovare dhe ne perputhshmeri me ligjet dhe interesat edhe te shtetit gjerman ( ke parasysh tash ashpersimin e ligjeve ne gjermani kundrejt te huajve, qe domosdo prek edhe shqiptaret) Por per te funksionuar kjo nuk mjafton vetem nisma dhe ideja por duhet ndertuar nje grup njerzish profilesh adekuate qe do te ishte ne gjendje te merrte pergjegjesi me seriozitetin me te madhe te mundeshem dhe pa e ven ne rend te par interesin personal. Kjo mbase pajtohem plotesisht me Ikonen eshte dhe mbetet nje nga sfidat me te medha te njeriut tone te sotem. Perderisa nuk do kete keso nisma diskotekat shqiptare do jen te stermbushura me te rinje shqiptar ani pse aty me shum kendohet e vallzohet orientalçe ndersa Lami e shume te tjere akoma do te vazhdoje te mendoj se edhe ato jan vlera kulturore shqiptare...... :!: :!: Te gjithe jemi pergjegjes per ato qe bejme dhe per ato qe nuk bejme. Eshte koha e fundit qe te bejme diçkaaa konkrete...
E para nuk e kam cek askundë se "tallava"-ja është vlerë kulturore shqiptare, ndoshta vlerë e ndonjë shqipfolësi, e dyta, mendojë se në diskoteka nuk shkohet as për të kriju identitete kombëtare, e as për ti shkatrru ato, por thjesht me u argëtu. E se çka është argëtimi dhe se sa ai duhet të shtjellojnë vlera kombëtare, është një çështje filozofike, për të cilën gjë mund të hapët një debatë i ri.
E sa i përket organizimitë më të suksesshëm të ameriko-shqipëtarëve, nuk duheni të harroni se në amerikë disa shqipëtarë jetojnë që me shekujë, në gjenerata të shumta, e në gjermani shqiptarët fillimet i kanë në vitet e 70, ku kanë ardhur si "gastarbeiter". E për 100vjet njeriu mundet me arrit shum më shum se sa për 30-40 vjet.
Është e vërtet që shqipëtarët në amerikë kanë merita të mëdha, por nuk do të thoja se janë shembull i mirë i ruajtjës të vlerave kombëtare, sepse shumica prej tyre thuaj se krejtësisht janë amerikanizu. Puna dhe meritat e një Xhozef Diogardi për shqipëtaret janë të pazëvëndesueshme, po në anën tjetër është edhe fakt që ai shumë dobët flet shqip.

lami
Member
Beiträge: 58
Registriert: Fr, 27. Jan 2006, 22:05

Do, 27. Apr 2006, 20:10

altruisti hat geschrieben:E lexova me kujdes komunikimin tuaj dhe me duhet te shtoj se organizimi i shqiptarve ne baza lobiste ne Evrop ne tersi ka deshtuar dhe per kete te gjithe mbajne pergjegjesi e veçmas nje pergjegjesi te jashtezakonshme e bartin mbi vete partite politike te cilat jan pjelle e nenave te tyre parti ne Kosove. Organizimi i shqiptarve mbi baza partiake ne diaspore eshte nje vetevrasje dhe nje goditje e rende qe i behet edhe vete zhvillimeve ne Kosove. Pajtohem me Besartin tek çeshtja e lobizmit, se sikur shqiptaret te ishin ne gjendje te benin lobe te fuiqishme si ne Amerik kosinderoj se Pavarsia e Kosoves do kishte ndodhur kaher. Por jo vetem kaq, lobet e fuqishme do te nxisnin edhe ne zhvillimin e ekonomis e qe e tera kjo do te ndikonte ne menyr indirekte ne permirsimin e imazhit te shqiptarit, qe fatkqesisht eshte mjafte i zbehur, kur kihet parasysh korrupcioni permanent, primitivizmi politik, krimi ekonomik, dhuna ne familje, pabarazia gjinore etj. :twisted: Kte imazh ne e bartim me vete kahdo qe te shkojme dhe ne vend se ne ketu ne diaspore te bashkeorganizohemi dhe te ndertojme diçka serioze dhe me baze te mirfillte kombtare e humane per te treguar vlerat tona te mirfillta, ne parapelqejme nje jete te shfrenuar duke perdhunosur keshtu vlerat tona kulturore neper diskotekat "arabo-orientalistike" (psh. nje diskotek e tille si rinora 4 ne zvicer) dhe pastaj shkojme aq large sa themi se keto organizime po na bashkuakan shqiptaret!!!! :!: :!: . Kujt i duhet nje bashkim i shqiptarve ne kete forme te cilet nga dita ne dite shkaterrojne identitetin shqiptar dhe ata nje dit as qe do te din se prej nga vine. :?: :?: Prandaj pa dashur te vehem ne anen e njerit apo tjetrit mendoj se brenga e Ikones dhe Besartit eshte mjafte e drejte dhe me vend. Shih per kete mendoj se kurre nuk eshte vone dhe do te ishte ide shume e qelluar :idea: sikur psh. ti Ikona, Besart e ndokush tjeter te merrni nje nisme :arrow: :arrow: qe do kishte shtrirje ne te gjitha qytetet kur frekuentojne shumica shqiptare dhe te lansohen projekte qe do te finacoheshin nga qeverit e landeve e qe do tu sherbenin edhe shqiptarve. Pra nje organizim serioz jashte çdo ndikimi nga skena politike kosovare dhe ne perputhshmeri me ligjet dhe interesat edhe te shtetit gjerman ( ke parasysh tash ashpersimin e ligjeve ne gjermani kundrejt te huajve, qe domosdo prek edhe shqiptaret) Por per te funksionuar kjo nuk mjafton vetem nisma dhe ideja por duhet ndertuar nje grup njerzish profilesh adekuate qe do te ishte ne gjendje te merrte pergjegjesi me seriozitetin me te madhe te mundeshem dhe pa e ven ne rend te par interesin personal. Kjo mbase pajtohem plotesisht me Ikonen eshte dhe mbetet nje nga sfidat me te medha te njeriut tone te sotem. Perderisa nuk do kete keso nisma diskotekat shqiptare do jen te stermbushura me te rinje shqiptar ani pse aty me shum kendohet e vallzohet orientalçe ndersa Lami e shume te tjere akoma do te vazhdoje te mendoj se edhe ato jan vlera kulturore shqiptare...... :!: :!: Te gjithe jemi pergjegjes per ato qe bejme dhe per ato qe nuk bejme. Eshte koha e fundit qe te bejme diçkaaa konkrete...
E para nuk e kam cek askundë se "tallava"-ja është vlerë kulturore shqiptare, ndoshta vlerë e ndonjë shqipfolësi, e dyta, mendojë se në diskoteka nuk shkohet as për të kriju identitete kombëtare, e as për ti shkatrru ato, por thjesht me u argëtu. E se çka është argëtimi dhe se sa ai duhet të shtjellojnë vlera kombëtare, është një çështje filozofike, për të cilën gjë mund të hapët një debatë i ri.
E sa i përket organizimitë më të suksesshëm të ameriko-shqipëtarëve, nuk duheni të harroni se në amerikë disa shqipëtarë jetojnë që me shekujë, në gjenerata të shumta, e në gjermani shqiptarët fillimet i kanë në vitet e 70, ku kanë ardhur si "gastarbeiter". E për 100vjet njeriu mundet me arrit shum më shum se sa për 30-40 vjet.
Është e vërtet që shqipëtarët në amerikë kanë merita të mëdha, por nuk do të thoja se janë shembull i mirë i ruajtjës të vlerave kombëtare, sepse shumica prej tyre thuaj se krejtësisht janë amerikanizu. Puna dhe meritat e një Xhozef Diogardi për shqipëtaret janë të pazëvëndesueshme, po në anën tjetër është edhe fakt që ai shumë dobët flet shqip.

Besart_KS
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 133
Registriert: So, 23. Apr 2006, 1:42

Fr, 28. Apr 2006, 12:46

Lami me duket se ti nuk je duke e kuptuar intencionet tona. Ti je duke i turbulluar faktet, po i heq disa copa nga konteksti i shkrimeve tona edhe po mundohesh me mendimin tende tepër abstrakt te argumentosh . Me fale por kur nuk dine, kështu është ne shkolle, e dëgjon një here mësuesin ose mësuesen se çka për te shpjeguar edhe nëse nuk e kupton e pyet edhe nje here per shpjegim arsmintarin. Ndoshta ne kete dhome teme do ishte kjo për ty shembull i mire!

Sa i perket shqiptarve ne Amerike(SHBA) Lami, aty te jepi plotesisht te drejt. Eshte tmerr per mua. Por ata kane bere shume per Kosoven edhe shqiptaret ne tersi. Por distanca e madhe i detyron ata te asimilohen, por edhe fryma amerikane i detyron ata. Nuk eshte shembull ajo dukuni per ne. por angazhimi per atdheun edhe per shqiptaret duhet te jete nje shembull. Asekush nuk ka thene se ne diskoteka duhet te ruhen vlerat kombetare. Por ne angazhimin per njeri tjetrin, ne angazhimin per interesat tona etj. Intencioni është me i larte se sa mu mbledhe edhe me kendue ose mu argetue.

Por ne shqiptaret ne Evropen perëndimore jemi shume afer Kosoves edhe keshtu se ende nuk e kemi humbur gjuhen e kultures, se jemi me shpesh ne atedhe edhe keshtu i ruajme rrejnet me mire se sa nje shqiptare qe gjindet ne SHBA. Ai nuk ka mundesi cdo vite ta vizitoje atdheun.

Zurück zu „Shqip“