Illyrian^Prince
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 4785
Registriert: Sa, 17. Apr 2004, 17:35

Re: Rreth Flamurit te perbashkuar / Vereint um die Fahne

So, 02. Nov 2014, 12:59

Drenica, Peja e Isniqi nga Shqipëria

“Jam Drenica nga Bajram Curri”, ishte prezantimi që u kishte tërhequr vëmendjen më shumë se 100 studentëve brucoshë të Fakultetit të Mjekësisë para pesë vjetësh. Prezantimi i vajzës nga Shqipëria mbahet në mend edhe sot nga kolegët e saj të fakultetit.

Drenica nga Shqipëria ka vendosur që të studiojë në Kosovë. Janë edhe dy emnake të saj, të lindura brenda të njëjtit vit, të cilat kanë përfunduar studimet në Kosovë. Mund të këtë edhe Drenica të tjera në zonën e Tropojës. Vajzat e lindura brenda vitit 1990 nga krahina e Tropojës e konsiderojnë emrin e tyre krejt emër normal.

Sipas tyre, është aq normal sa emrat Vlorë, Valbonë, Sarandë, Berat. Drenica është vetëm njëri nga emrat e vendbanimit në Kosovë, me të cilin tropojanët kanë pagëzuar fëmijët. Isniqi, Gjakovari dhe Peja janë tre tropojanë, të cilët kanë studiuar në Kosovë... (më gjerësisht lexoni sot në “E diela me Koha Ditore”)

:X:

Emra tjera ne trevat lindore, Shkodran/e, Shkumbin, Vjosa, Milot, Durresa, Butrint, Korab etj.

tani besoj se keto emra jan perhapur edhe ne Repbuliken e Shqiperise.

Kthehen në modë emrat shqiptarë
http://www.shqiptariiitalise.com/nga-le ... ptare.html

TiranaAlb
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 2766
Registriert: Di, 31. Mär 2009, 17:56

Re: Rreth Flamurit te perbashkuar / Vereint um die Fahne

So, 02. Nov 2014, 19:09

Illyrian^Prince hat geschrieben:Drenica, Peja e Isniqi nga Shqipëria

“Jam Drenica nga Bajram Curri”, ishte prezantimi që u kishte tërhequr vëmendjen më shumë se 100 studentëve brucoshë të Fakultetit të Mjekësisë para pesë vjetësh. Prezantimi i vajzës nga Shqipëria mbahet në mend edhe sot nga kolegët e saj të fakultetit.

Drenica nga Shqipëria ka vendosur që të studiojë në Kosovë. Janë edhe dy emnake të saj, të lindura brenda të njëjtit vit, të cilat kanë përfunduar studimet në Kosovë. Mund të këtë edhe Drenica të tjera në zonën e Tropojës. Vajzat e lindura brenda vitit 1990 nga krahina e Tropojës e konsiderojnë emrin e tyre krejt emër normal.

Sipas tyre, është aq normal sa emrat Vlorë, Valbonë, Sarandë, Berat. Drenica është vetëm njëri nga emrat e vendbanimit në Kosovë, me të cilin tropojanët kanë pagëzuar fëmijët. Isniqi, Gjakovari dhe Peja janë tre tropojanë, të cilët kanë studiuar në Kosovë... (më gjerësisht lexoni sot në “E diela me Koha Ditore”):X:

Emra tjera ne trevat lindore, Shkodran/e, Shkumbin, Vjosa, Milot, Durresa, Butrint, Korab etj.

tani besoj se keto emra jan perhapur edhe ne Repbuliken e Shqiperise.

Kthehen në modë emrat shqiptarë
http://www.shqiptariiitalise.com/nga-le ... ptare.html

Wann waren diese Namen in Albanien schon in Mode. Shkumbin, Milot (bei einigen vielleicht) und meinst du es wirklich mit Drenica ?

Lieber nenne ich mein Kind Abdullah als Drenica. Frage mich nur was du damit jetzt bezwecken willst und wieso du nach Aufmerksam bettelst.

Estra
Danke für die vielen Übersetzungen
Danke für die vielen Übersetzungen
Beiträge: 4413
Registriert: Di, 22. Mär 2005, 21:27

Re: Rreth Flamurit te perbashkuar / Vereint um die Fahne

So, 02. Nov 2014, 20:54

Unsere jüngste Tochter heisst Vjosa und ich finde den Namen total passend und schön. Aber ich muss zugeben, Drenica, Gjakova, Peja usw., also Städte und Dörfer würde ich auch nicht gerade wählen, als Namen für eins meiner Kinder.
Illyrian Prince will damit wohl sagen, dass manche Leute einen schlechten Geschmack haben, was die Namenswahl der Kinder angeht, 8) nein Spass, dass halt die Leute von Kosovo gerne mal Namen von albanischen Flüssen, Bergen usw. nehmen und umgekehrt manche aus dem Norden in Albanien, Namen von Orten in Kosovo um das Gemeinschaftsgefühl zu demonstrieren.
Das war bei uns nicht der Grund, der Name gefällt mir einfach sehr gut und der Fluss und die Landschaft ist sehr schön und der Name musste mit V beginnen ;-)

TiranaAlb
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 2766
Registriert: Di, 31. Mär 2009, 17:56

Re: Rreth Flamurit te perbashkuar / Vereint um die Fahne

So, 02. Nov 2014, 22:46

Estra hat geschrieben:Unsere jüngste Tochter heisst Vjosa und ich finde den Namen total passend und schön. Aber ich muss zugeben, Drenica, Gjakova, Peja usw., also Städte und Dörfer würde ich auch nicht gerade wählen, als Namen für eins meiner Kinder.
Illyrian Prince will damit wohl sagen, dass manche Leute einen schlechten Geschmack haben, was die Namenswahl der Kinder angeht, 8) nein Spass, dass halt die Leute von Kosovo gerne mal Namen von albanischen Flüssen, Bergen usw. nehmen und umgekehrt manche aus dem Norden in Albanien, Namen von Orten in Kosovo um das Gemeinschaftsgefühl zu demonstrieren.
Das war bei uns nicht der Grund, der Name gefällt mir einfach sehr gut und der Fluss und die Landschaft ist sehr schön und der Name musste mit V beginnen ;-)

Schöner Name :)

Alket
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 3129
Registriert: Mi, 26. Mai 2010, 13:35

Re: Rreth Flamurit te perbashkuar / Vereint um die Fahne

Mo, 03. Nov 2014, 11:40

Tja Tiranaalb, das ist eben die Liebe, das Zusammengehörigkeitsgefühl, die Emotionen, die Kultur, die Geschichte die du eben nicht verstehst, um zu verstehen warum so viele Menschen ihr Kinder nach Orten/Regionen aus Albanien benannt haben.


Ein Antwort würde ich mir ersparen, ich vermute da kommt nur was peinliches raus.

Trim
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 254
Registriert: Do, 24. Okt 2013, 10:07

Re: Rreth Flamurit te perbashkuar / Vereint um die Fahne

So, 23. Nov 2014, 11:52

Illyrian^Prince hat geschrieben:Kthehen në modë emrat shqiptarë
http://www.shqiptariiitalise.com/nga-le ... ptare.html
Gefällt mir, dass auch in Albanien eine Rückbesinnung auf albanische Namen stattfindet. Ist nur peinlich, wie viele ihren Kindern italienische Namen wie Emiliano, Xhulia, etc. geben und somit den Italienern nachäffen. Ich würde mein Kind nie nach einem Ort taufen. Finde weder Drenica noch Vlora schöne Namen. Hingegen gefallen mir die alten illyrischen Namen wie Gentil, Dea usw.

Illyrian^Prince
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 4785
Registriert: Sa, 17. Apr 2004, 17:35

Re: Rreth Flamurit te perbashkuar / Vereint um die Fahne

So, 23. Nov 2014, 15:48

Hingegen besser italienische als griechische/türkische Namen.

Es gibt sogar Schweizer die ihre Söhne Luan nennen. Es gibt in der Schweiz über 1070 Kinder die diesen Namen tragen und befindet sich schweizweit auf Rang 527. Alban ist auf Rang 516 mit 1111 Kinder. Arben auf 500/1159 Kinder. ( alles ab dem Jahr 1902 )

Alket
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 3129
Registriert: Mi, 26. Mai 2010, 13:35

Re: Rreth Flamurit te perbashkuar / Vereint um die Fahne

Mo, 24. Nov 2014, 12:29

Luan ist auch portugiesisch, und da in der Schweiz viele Brasilianer oder Portugiesen leben ist der Name auch normal.

Illyrian^Prince
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 4785
Registriert: Sa, 17. Apr 2004, 17:35

Re: Rreth Flamurit te perbashkuar / Vereint um die Fahne

Mo, 24. Nov 2014, 16:08

Video e rrallë e Rexhep Mitrovicës, kryeministrit të Shqipërisë Natyrale, 1943

Pamjet janë realizuar në Tiranë me rastin e festimit të 28 nëntorit në vitin 1943. Në video shihen Rexhep Mitrovica, Mehdi Frashëri dhe Anton Harapi.

Më 16 tetor 1943 u mblodh në Tiranë Kuvendi Kombëtar, i cili shpalli “Këshillin e Lartë të Regjencës” të përbërë nga Mehdi Frashëri, Fuat Dibra, Atë Anton Harapi, Lef Nosi dhe më 5 nëntor 1943 Regjenca emëroi qeverinë me kryeministër Rexhep Mitrovicën, të cilit iu besua edhe detyra e Ministrit të Kulturës Popullore.
Në maj 1944 Mitrovica, jep dorëheqjen si kryeministër dhe kthehet në Kosovë.

https://www.youtube.com/watch?v=4Rhu0zZm3Mg

Illyrian^Prince
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 4785
Registriert: Sa, 17. Apr 2004, 17:35

Re: Rreth Flamurit te perbashkuar / Vereint um die Fahne

Mo, 24. Nov 2014, 16:11

Bluzat me flamurin e ngritur në Beograd, më të shiturat në Tiranë

Droni i ngritur me flamurin e Shqipërisë së Madhe mbi stadiumin ku po zhvillohej ndeshja mes Serbisë dhe Shqipërisë për Kampionatin Evropian 2016, është shndërruar në simbolin më të preferuar por edhe më të shitur në dyqanet e suvenireve në Tiranë.

Vjollca Çela, pronarja e dyqanit të suvenireve “Artistike Ina”, te kafe “Europës”, thotë për ATSH-në se “në prag të festave të 28 dhe 29 nëntorit , një risi këtë vit në dyqanin tim janë edhe bluzat e stampuara me flamurin e ngritur me dron në Beograd, të cilat preferohen shumë sidomos nga të rinjtë”.

Bëhet fjalë për dy patriotët e mëdhenj Ismail Qemali dhe Isa Boletini, si dhe harta e trojeve etnike, që u shfaq gjatë ndeshjes Serbi-Shqipëri, dhe që tashmë është kthyer në variantin e bluzës më të kërkuar në Beograd.

Çmimi i këtyre bluzave varion nga 1000-1200 lekë, dhe më tepër janë blerë nga shqiptarët që jetojnë jashtë, por edhe nga të huajt.

Bild

Bild

“Ajo që më çudit është dëshira e madhe e rinisë, për të blerë një bluzë të tillë”, shprehet Vjollca, sipas së cilës, ajo vazhdon prej ditësh të jetë në listën e një prej artikujve më të shitur dhe më të kërkuar.

Përveç emocioneve që dhuroi ndeshja në Beograd dhe që rriti ndjenjën atdhetare të shqiptarëve kudo që ndodhen, shitjet e mëdha të këtyre bluzave lidhen edhe me festat e nëntorit.

Marseli, një i ri 23 vjeçar, shprehet se “e bleva bluzën sepse ndihem krenar që jam shqiptar”.

Sipas vëzhgimit të ATSH-së, artikulli më i shitur rezulton flamuri kombëtar, çmimi i të cilit është 300 lekë dhe pas tij vijnë kapelet, bluzat, shallet, etj. “Në prag të festave kërkesa të shumta kemi pasur edhe për bluza me flamurin kombëtar, për moshat e vogla, si dhe kostume popullore, të cilat i marrin që nga fëmijët e vegjël 4-vjeçarë deri tek nxënësit e gjimnazeve”, thotë Vjollca.

Përveç qytetarëve shqiptarë interesim të madh për simbolet tona kombëtare kanë paraqitur edhe turistë të ndryshëm, që ndodhen në Tiranë në këto ditë të prag festave. /Telegrafi/

TiranaAlb
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 2766
Registriert: Di, 31. Mär 2009, 17:56

Re: Rreth Flamurit te perbashkuar / Vereint um die Fahne

Mo, 24. Nov 2014, 16:51

Illyrian^Prince hat geschrieben:Video e rrallë e Rexhep Mitrovicës, kryeministrit të Shqipërisë Natyrale, 1943

Pamjet janë realizuar në Tiranë me rastin e festimit të 28 nëntorit në vitin 1943. Në video shihen Rexhep Mitrovica, Mehdi Frashëri dhe Anton Harapi.

Më 16 tetor 1943 u mblodh në Tiranë Kuvendi Kombëtar, i cili shpalli “Këshillin e Lartë të Regjencës” të përbërë nga Mehdi Frashëri, Fuat Dibra, Atë Anton Harapi, Lef Nosi dhe më 5 nëntor 1943 Regjenca emëroi qeverinë me kryeministër Rexhep Mitrovicën, të cilit iu besua edhe detyra e Ministrit të Kulturës Popullore.
Në maj 1944 Mitrovica, jep dorëheqjen si kryeministër dhe kthehet në Kosovë.

https://www.youtube.com/watch?v=4Rhu0zZm3Mg

Schon traurig das du ein von den Nazis geschaffene Gebilde feierst. Und was ist Shqiperia Natyrale ? Erst Shqiperia Etnike dann Shqiperia e Madhe. Ihr werdet unseren Namen nie ändern können. Auch wenn es mal ein Albanien mit dem Kosovo gibt. Niemand ändert den namen Republika e Shqiperise. Und nicht die Namen deines Fantasiestaates.
PS: Spaltet euch von Makedonien ab und vereinigt euch mit Kosovo. Schafft euren Staat nach Wunschvorstellungen.
Zuletzt geändert von TiranaAlb am Do, 27. Nov 2014, 18:57, insgesamt 1-mal geändert.

TiranaAlb
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 2766
Registriert: Di, 31. Mär 2009, 17:56

Re: Rreth Flamurit te perbashkuar / Vereint um die Fahne

Do, 27. Nov 2014, 18:56

Einmal schlafen und Albaner feiern wieder ihre vor 102 Jahren geschaffene Republik Albanien.

Da ich gerade in Tirana bin und morgen frei ist wird es schon heute die eine oder andere Party geben zur Republiksgründung.

Freue mich besonders da ich an diesem Tag noch nie in Albanien war. Abgesehen einmal als kleines Baby.

Illyrian^Prince
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 4785
Registriert: Sa, 17. Apr 2004, 17:35

Re: Rreth Flamurit te perbashkuar / Vereint um die Fahne

Do, 27. Nov 2014, 20:28

Du kannst ja Morgen nach Prishtina kommen, da gibt es mehr Feierlichkeiten zum morigigen Nationalfeiertag aller Albaner. Am 29.11 ist in Tirana mehr los.

Shqiperia e Madhe ist ein "Name" von Nichtalbanern, Shqiperia Etnike/Natyrale sind das gleiche. Natürlich wird das geeinte Albanien "Republika e Shqiperise" heissen. :X:

Illyrian^Prince
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 4785
Registriert: Sa, 17. Apr 2004, 17:35

Re: Rreth Flamurit te perbashkuar / Vereint um die Fahne

Do, 27. Nov 2014, 20:29

New York-u stoliset me flamuj kuq e zi

Ishulli Staten Island, një nga pesë ndarjet kryesore të New York-ut i është bashkuar për herë të parë Bronx-it në stolisjen e rrugëve me flamuj kuqezi me rastin e festës kombëtare të shqiptarëve. Në Bronx, kjo ndodh për të pestin vit radhazi.

Zbukurimet e “kryeqytetit” të ri të Shqiptarëve të Amerikës, Nju Jorkut, po bëhen tashmë jo vetëm në të gjithë shtëpitë klubet, e lokalet e shqiptarëve, po edhe në disa prej rrugëve ku ata banojnë me shumicë.

Mirëpo ajo që të bie në sy menjëherë sa hynë në zemër të qytetit natyrisht që për të 5-tin vit me rradhë janë dy anët e rrugët e hijeshuar këto ditë me flamurin kuqë e zi, në segmenti e rrugës që mbanë emrin Nëna Tereses ” Lydig Avenue dhe Hollanda Avenue,” Avenyja e famshme “Arthur Avenue”, si edhe anët e rrugëve që kanë shumë biznese e dyqane shqiptare, si në “Morris Park”, “Huge Avenue”, “187 Street”, “William Bridge”, “Pelham Park”,etj.

Këto rrugë dhe disa të tjera në ishullin Staten Island gjithë këtë javë, janë lajmëtarët e festës së pavarësisë, teksa janë të stolisure me flamurin kuq e zi. Ndërkohë, që edhe kompani argëtimi, shoqatat e arganizatat e komunitetit kanë ditë që kanë nisur përgatitjet për mbrëmjet festive, dhe kan paraljmëruar koncerte me këngëtar edhe nga Kosova, Shqipëria dhe trevat e tjera shqiptare

Përkrah këtyre flamujve, në shenjë falenderimi ndaj SHBA-së për kontributin e saj për Kosovën e çështjen shqiptare valëviten edhe me flamuj amerikanë.

Vendosja e flamujve është bërë e mundshme nga nisma e Mark Gjonajt – i cili është dhe sponsorizuesi kryesor financiar si dhe nga veprimtarë të tjerë të komunitetit si: Harry Bajraktari , Ben Çelaj, Beqir Kuka, dhe të rinjve dhe të rejave nga Rrënjët Shqiptare (me president Marko Kepin) por edhe nga bordet e komuniteteve dhe disa anëtarëve të Këshillit Bashkiak të Qytetit.

“Kjo i jep bashkësisë shqiptare, këto ditë feste edhe një ndjenjë tjetër të krenarisë sonë kombëtare, kur për të parë këto flamuj kuq e zi – duke u valëvitur, përkrah flamurit amerikan si një falenderim për atë çfarë kanë bërë për ne Shtetet e Bashkuara”, thotë Mark Gjonaj.

Asambleisti i parë shqiptar në New York do të organizojë me shpenzimet e tij një darkë festive, të hapur për publikun e gjerë, në Nju Jork, në “Caterers Maestro” në Bronx – Nju Jork.

Sipas Gjonaj, jo zyrtarisht në zonën e Tri-Shtetshit, mendohet se janë mbi 250.000 shqiptarë dhe afërsisht 100,000 jetojnë në lagjet Bronx, Kuins, Bruklin dhe Staten Island në Nju Jork.

“Është e rëndësishme për shqiptarët që të vazhdojnë për të festuar kulturën dhe trashëgiminë e tyre,” ka deklaruar Gjonaj. (Beqir Sina/INA)

Bild

Bild

#FeelingAlbanian

Illyrian^Prince
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 4785
Registriert: Sa, 17. Apr 2004, 17:35

Re: Rreth Flamurit te perbashkuar / Vereint um die Fahne

Do, 27. Nov 2014, 22:00

​Emine Krasniqi, Marigona e Kosovës (Video)

Sa herë vjen Dita e Pavarësisë kujtohet edhe Marigona, vajza nga Vlora që qëndisi flamurin kombëtar. Por edhe Kosova ka një Marigonë të saj.

Ajo quhet Emine Krasniqi, dhe në vitin 1948 ajo qëndisi flamurin kuq e zi i cili do të shfaqej në një aktivitet të Partisë Nacionaldemokratike Shqiptare, por serbët i ranë në gjurmë dhe nuk lejuan që ky flamur të valoj në Kosovë.

Emine Krasniqi ndryshe njihet si Marigona e Kosovës. Ajo ishte e para që qëndisi flamurin kombëtar.

83 vjeçarja ka ëndërr bashkimin kombëtar dhe tregoi se është shumë e lumtur kur vizitoi për herë të parë Shqipërinë.

http://www.gazetaexpress.com/lajme/emin ... deo-62732/

u beft realitet endrra kesaj trimneshe :X:

Estra
Danke für die vielen Übersetzungen
Danke für die vielen Übersetzungen
Beiträge: 4413
Registriert: Di, 22. Mär 2005, 21:27

Re: Rreth Flamurit te perbashkuar / Vereint um die Fahne

Fr, 28. Nov 2014, 0:55

:X: :X: :X: URIME 28. NENTORI :X: :X: :X:

Benutzeravatar
hansi
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 280
Registriert: Fr, 07. Jan 2005, 8:07

Re: Rreth Flamurit te perbashkuar / Vereint um die Fahne

Fr, 28. Nov 2014, 11:15

Falemnderit Estra... edhe une ty kam me t'a uru me 1. Gusht :)

Benutzeravatar
Florim
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 862
Registriert: Fr, 05. Jul 2013, 9:29

Re: Rreth Flamurit te perbashkuar / Vereint um die Fahne

Fr, 28. Nov 2014, 15:45

Estra hat geschrieben::X: :X: :X: URIME 28. NENTORI :X: :X: :X:
E si, e si :D
Super Estra!

Auch von mir, urime dita e flamurit kombëtar!
O ku ka si ti o Shqipëria ime, o fisnikja përmbi gur.
Rrjedh në këngë e ligjerime, ballëlarta me flamur!

Illyrian^Prince
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 4785
Registriert: Sa, 17. Apr 2004, 17:35

Re: Rreth Flamurit te perbashkuar / Vereint um die Fahne

Fr, 28. Nov 2014, 19:59

Ich rufe alle Albaner auf sich hier anzumelden

Allein heute haben sich über 200 000 Albaner weltweit angemeldet. Ziel ist es die 1 Million Marke zu knacken.

http://www.njekomb.com/

Estra
Danke für die vielen Übersetzungen
Danke für die vielen Übersetzungen
Beiträge: 4413
Registriert: Di, 22. Mär 2005, 21:27

Re: Rreth Flamurit te perbashkuar / Vereint um die Fahne

Sa, 29. Nov 2014, 11:33

smile, Hansi faleminderit, edhe une jam gjithmone ne gyrbet per 1. Gusht :-) .... ne Kosove ose Shqiperi ;-)
Si kini kalu per festen ?

Zurück zu „Shqip“