Belifario
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 1376
Registriert: So, 16. Jul 2006, 21:53

Re: Rreth Flamurit te perbashkuar / Vereint um die Fahne

Mi, 05. Jun 2013, 20:18

Illyrian^Prince hat geschrieben:
Belifario hat geschrieben:
jam i sigurte qe ti nuk shkruan per te tallur by...(!) ne kete teme (sikurse disa seljake te tjere ketu!). Duhet te kemi disa gjera te shenjta te perbashkta qe i ka cdo komb ne bote (fatkeqesisht kemi me pak se kombet e tjera sepse jemi te ndare ne fe mentalitete apo edhe ide te ndryshme).. dhe nder to duhet te jete .... gjuha! Une nuk mendoj ketu per dialektet por POSHTRIMIN e gjuhes qe flitet e shkruhet pa kurre fare gramatike a thua se asht gjuhe majmunesh dhe jo (sikurse e citon edhe ti) nje gjuhe e vjeter qe si ne versionin gege apo ate toske ka GRAMATIKEN e vet!
Pra per ty si patriot problemi duhet te ishte JO tek une qe i ve ne dukje keto probleme por te perdhunuesit e saj!
Gjuha shqipe nuk eshte gjuh e vdekur sikur latinishtja. Gjuha ndryshon.

Ata kufi apo ma mir me i qujt ata mure qe po munohesh me i rrit ti, do ta "coptojn" edhe gjuhen tone mashum.
qashtu qashtu! ki drejt!

djali i vores
Moderator
Moderator
Beiträge: 1210
Registriert: Mo, 08. Sep 2008, 17:42

Re: Rreth Flamurit te perbashkuar / Vereint um die Fahne

Sa, 15. Jun 2013, 13:58

Illyrian^Prince kot per kuriozitet po te pyes. Mos je gje anetar i Aleances Kuqezi ti?

Illyrian^Prince
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 4785
Registriert: Sa, 17. Apr 2004, 17:35

Re: Rreth Flamurit te perbashkuar / Vereint um die Fahne

Sa, 15. Jun 2013, 21:47

djali i vores hat geschrieben:Illyrian^Prince kot per kuriozitet po te pyes. Mos je gje anetar i Aleances Kuqezi ti?
Jo.
Zuletzt geändert von Illyrian^Prince am Di, 14. Okt 2014, 0:45, insgesamt 1-mal geändert.

Belifario
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 1376
Registriert: So, 16. Jul 2006, 21:53

Re: Rreth Flamurit te perbashkuar / Vereint um die Fahne

Mo, 17. Jun 2013, 19:11

djali i vores hat geschrieben:Illyrian^Prince kot per kuriozitet po te pyes. Mos je gje anetar i Aleances Kuqezi ti?
O Vora per tu bere antar i Ak a duhet stazh partie?

Illyrian^Prince
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 4785
Registriert: Sa, 17. Apr 2004, 17:35

Re: Rreth Flamurit te perbashkuar / Vereint um die Fahne

Mo, 17. Jun 2013, 22:08

Po te kisha shtetesin shqiptare, ate qe e premtoj dikur saliu... kisha votuar per PDIU. Edhe pse nuk e di se cfar programi ka per ekonomin e vendit. thjesht jam lodhur nga lufta PS=PD. As FRD nuk e shoh si alternative.
Zuletzt geändert von Illyrian^Prince am Di, 14. Okt 2014, 0:48, insgesamt 1-mal geändert.


Illyrian^Prince
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 4785
Registriert: Sa, 17. Apr 2004, 17:35

Re: Rreth Flamurit te perbashkuar / Vereint um die Fahne

Fr, 27. Sep 2013, 22:11

Moisiu: Koha e bashkimit të Kosovës me Shqipërinë

Tashmë ka ardhur koha dhe nuk ka pengesa që çështja e bashkimit të Kosovës me Shqipërinë të fillojë të diskutohet, në mënyrë që në një të ardhme edhe të realizohet, fillimisht në formën e një konfederate- ka deklaruar ish- presidenti i Shqipërisë, Alfred Moisiu.
Mosiu ka këshilluar klasën politike të Tiranës, Prishtinës e Shkupit që pavarësisht fërkimeve dhe problemeve të brendshme mes tyre, të bashkërendohen dhe të punojnë më mirë për të zgjidhur problemet shqiptare në Ballkan.

Reagimeve të ndryshme që kanë ardhur pas deklarimeve se Kosova është krahinë e Shqipërisë, ish- presidenti shqiptar iu përgjigjet duke theksuar se ky është vetëm një realitet dhe e vërtetë historike, transmeton “Bota Sot”.

Ai ka thënë se kur Kosova të arrijë të bëhet pjesë e OKB-së dhe pjesë e NATO-së dhe Bashkimit Evropian, atëherë do të jetë më lehtë për të koordinuar veprimet dhe për të bashkëpunuar.

Në këtë mënyrë, sipas tij, shkohet drejt një bashkimi, fillimisht kulturor, mandej ekonomik, por në të ardhmen mund të bëhen edhe bashkime tjera, në një mënyrë të konfederatës. /Indeksonline/ :X:

Illyrian^Prince
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 4785
Registriert: Sa, 17. Apr 2004, 17:35

Re: Rreth Flamurit te perbashkuar / Vereint um die Fahne

Fr, 27. Sep 2013, 22:12

Koha per BASHKIM

Mbi 150 incidente midis të rinjve në Maqedoni

Në Maqedoni gjatë vitit të kaluar janë regjistruar 150 incidente dhe rrahje nëpër shkolla, ku një pjesë e tyre kanë qenë në baza ndëretnike.

Këto të dhëna janë publikuar nga Ministria e Punëve të Brendshme në kuadër të një fushate edukative “Shkolla të sigurta – ambiente në harmoni”. Projekti ka nisur të realizohet në bashkëpunim me Ministrinë e Punës dhe Politikës Sociale, ku janë vizituar shkollat e para në Tetovë, Gostivar, Kërçovë dhe ku janë dhënë mesazhe për evitimin dhe ndalimin e dhunës dhe incidenteve nëpër shkolla.

“Drejt dhunës fundosen ata që kanë humbur fuqinë e argumenteve. Tek të rinjtë ka hapësirë të mjaftueshme për debate, dhe kjo është mënyra e vetme me të cilën duhet të tejkalohen të gjitha situatat e mospajtimeve”, theksoi ministrja e brendshme, Gordana Jankullovska.

Sipas statistikave numri më i madh i incidenteve nëpër shkolla ka ndodhur në Shkup, më pas vijojnë Tetova, Manastiri dhe Ohri. Jankullovska theksoi se ky projekt ka për qëllim që të tejkalojë këtë problematikë. Projekti ka si qëllim shoqërimin e të rinjve pavarësisht dallimeve të tyre etnike, fetare, etj. Para shkollave të vendit do të vendosen libra dhe broshura ku nxënësit do të shkruajnë porosi kundër dhunës. (INA)

Illyrian^Prince
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 4785
Registriert: Sa, 17. Apr 2004, 17:35

Re: Rreth Flamurit te perbashkuar / Vereint um die Fahne

Di, 22. Okt 2013, 20:36

‘Miss Universe Albania’: Jemi një komb!

‘Miss Universe Albania’, Fjoralba Dizdari, ka folur rreth vendimit të saj për të mos marrë pjesë në spektaklin botëror të bukurisë, ‘Miss Universe 2013’.


Ashtu siç kemi raportuar edhe më parë, arsyeja për tërheqjen e bukuroshes shqiptare ishte moslejimi i përfaqësueses kosovare, Mirjeta Shala, të konkurrojë në finalen e më të bukurave, duke qenë se Rusia ende nuk e ka njohur shtetin e pavarur të Kosovës.

“Të dashur miq, si 'Miss Universe Albania 2013', dua të bëj publike sot mospjesëmarrjen time, në konkursin 'Miss Universe 2013', që do të organizohet më 9 nëntor, në Moskë, Rusi. Vendimi për këtë dorëheqje, erdhi si pasojë e veprimit që shteti rus nuk lejoi 'Miss Universe Kosovën 2013' të marrë pjesë në këtë eveniment, pasi nuk e kanë njohur Kosovën si shtet”.

“Shqipëria dhe Kosova kemi qenë dhe jemi një komb, kemi një gjuhë, një aspiratë, dhe për këtë arsye e ndjeva të drejtë, bojkotin e pjesëmarrjes sime në ëndrrën e 'Miss Universit', duke shpresuar pjesëmarrjen në kompeticionin e ardhshëm. Ju falënderoj përzemërsisht për mbështetjen tuaj. Sinqerisht, Fioralba Dizdari", ka shkruar bukuroshja në Facebook.

Mospjesëmarrjen në ‘Miss Universe 2013’ e ka konfirmuar edhe Mirjeta Shala, e cila e ka falënderuar përfaqësuesen e Shqipërisë për mbështetjen që i dha. /Telegrafi/

Benutzeravatar
Kusho1983
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 2625
Registriert: Di, 05. Jul 2005, 14:48

Re: Rreth Flamurit te perbashkuar / Vereint um die Fahne

Mo, 04. Nov 2013, 16:46

"Kosova" e vogël në Durrës - News, Lajme - Vizion Plus
http://www.youtube.com/watch?v=16zyJNnShM4

Illyrian^Prince
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 4785
Registriert: Sa, 17. Apr 2004, 17:35

Re: Rreth Flamurit te perbashkuar / Vereint um die Fahne

Di, 14. Okt 2014, 0:46

Kurti-Idrizi: Bashkimin kombëtar ia kemi borxh shqiptarëve

https://www.youtube.com/watch?v=6Z6iEFCcoOg

Shoqata "Çamëria" organizoi mbrëmjen e kësaj të premteje në Tiranë, aktivitetin qendror të Javës së Kulturës dhe Historisë së Çamërisë, në kuadër të 70 vjetorit të gjenocidit ndaj shqiptarëve të Çamërisë, me moton "Ne nuk harrojmë".

Illyrian^Prince
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 4785
Registriert: Sa, 17. Apr 2004, 17:35

Re: Rreth Flamurit te perbashkuar / Vereint um die Fahne

Mi, 15. Okt 2014, 16:26

Bukuroshja Angela Martini sot përmes një statusi të publikuar në rrjetin social Facebook është duke kërkuar bashkimin e shteteve shqiptare.

Bild

Illyrian^Prince
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 4785
Registriert: Sa, 17. Apr 2004, 17:35

Re: Rreth Flamurit te perbashkuar / Vereint um die Fahne

So, 19. Okt 2014, 17:03

Nga Kosova per Kombetaren

Plisat dedikuar lojtareve te kombetares
"PERKULEMI PARA VEPRES TUAJ"

Bild


Illyrian^Prince
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 4785
Registriert: Sa, 17. Apr 2004, 17:35

Re: Rreth Flamurit te perbashkuar / Vereint um die Fahne

So, 19. Okt 2014, 17:41

Arbereshet e Argjentines RTK

https://www.youtube.com/watch?v=wvHNPUvz9bM

Fjalim historik i nje Arbereshi ne Fillim per Republik te pavarur te Kosoves

TiranaAlb
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 2766
Registriert: Di, 31. Mär 2009, 17:56

Re: Rreth Flamurit te perbashkuar / Vereint um die Fahne

So, 19. Okt 2014, 17:50

Annektieren wir mal paar einige Dörfer mit einer albanischen Minderheit in Süditalien. :X:

Great Albania

Illyrian^Prince
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 4785
Registriert: Sa, 17. Apr 2004, 17:35

Re: Rreth Flamurit te perbashkuar / Vereint um die Fahne

So, 19. Okt 2014, 17:52

Der Titel des Themas ist "Vereint um die Fahne".

Bild

Illyrian^Prince
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 4785
Registriert: Sa, 17. Apr 2004, 17:35

Re: Rreth Flamurit te perbashkuar / Vereint um die Fahne

Mo, 20. Okt 2014, 23:00

Pamje tmerri nga Shkodra, nga rrethimi serbo-malazez 1912/13

https://www.youtube.com/watch?v=sLbRaiJ ... e=youtu.be

... pa koment.

Illyrian^Prince
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 4785
Registriert: Sa, 17. Apr 2004, 17:35

Re: Rreth Flamurit te perbashkuar / Vereint um die Fahne

Mo, 20. Okt 2014, 23:14

Portokalli / Top Channel

https://www.youtube.com/watch?v=miMOoSyLXtI

Mir gefällt dieses "wiedererwachte" Albanien immer mehr :D
https://www.youtube.com/watch?v=Q3CNQ9BhZzY

Flamuri i Shqiperise autoktone :X:

Illyrian^Prince
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 4785
Registriert: Sa, 17. Apr 2004, 17:35

Re: Rreth Flamurit te perbashkuar / Vereint um die Fahne

Mo, 20. Okt 2014, 23:39

Serbia fletëarrest për shqiptarin nga Italia, i dyshuar për dronin

Mediet serbe deklarojnë se tashmë dihet identiteti i shqiptarit i cili ngriti flamurin me simbole shqiptare në stadiumin e Beogradit.

http://ina-online.net/rajon/47892.html

tmerr, pas Uefas edhe Interpoli po pajtohet me vepra antishqiptare dhe proserbe. Po ende nuk ka kerkim nga ana e Interpolit ne faqen e saj zyrtare.

Zurück zu „Shqip“