Shqipem
New Member
New Member
Beiträge: 1
Registriert: Di, 09. Nov 2010, 16:54

Gjergj

Di, 09. Nov 2010, 17:00

Si mendon ju, emri Gjergj a eshte ne pike te pare emer katolik apo emer shqiptar qe perdoret me shume te katoliket?[/b]

Benutzeravatar
Valon
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 1179
Registriert: Fr, 17. Jun 2005, 20:52

Re: Gjergj

Di, 09. Nov 2010, 18:23

Shqipem hat geschrieben:Si mendon ju, emri Gjergj a eshte ne pike te pare emer katolik apo emer shqiptar qe perdoret me shume te katoliket?[/b]
Për mendimin tim është emër krishterë i pergjithëshëm
por edhe i perkthyur në gjuhën shqipe.

Georg = Gjërgj
If you love something let it go, if it comes back to you it is yours. If it doesn't, it never was...

Benutzeravatar
Athleta Christi
Member
Beiträge: 54
Registriert: Sa, 06. Nov 2010, 11:44

Re: Gjergj

Di, 09. Nov 2010, 19:22

Shqipem hat geschrieben:Si mendon ju, emri Gjergj a eshte ne pike te pare emer katolik apo emer shqiptar qe perdoret me shume te katoliket?[/b]
Emri "Gjergj" vjen prej Giogios e gjeqishtes dhe don me than "Atdhetar". Perse e mbajn shumica ose vetem krishtert ket emer vjen prej personit Shen Gjergj se asht ne kishen katolike, ortodokse dhe protestante nje shejt. Edhe emri Pjeter asht greqisht dhe vjen prej fjales "petra" se don me than "guri". Edhe ket emer e mbajn veq krishtert mas apostuit Pjeter. Emri ati u kan ne vertet "kajfas", por u ba i njoftur si "pjeter" se shihet si guri i fejes krishtere.
„Quo vadis, Domine?“ - „Venio Romam iterum crucifigi.“

Zurück zu „Albanische Sprache“