Alket
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 3129
Registriert: Mi, 26. Mai 2010, 13:35

300 000 Orthodoxe Albaner in Mazedonien

Di, 25. Jun 2013, 23:42

Der Kosovarische Parlamentspräsident Jakup Krasniqi empfang am Freitag den Missionar der "Wiederbelebung der nationalen orthodoxen Albaner in Mazedonien" Branko Manojlovski. Krasniqi lobte seine harte Arbeit das zum nationalen Bewusstsein für viele orthodoxe Albaner in Mazedonien beiträgt, die, wie in einer Mitteilung heißt, zum Zeitpunkt des jugoslawischen Sozialismus, einen schweren Schlag der nationalen Assimilation erlitten haben.

Branko Manojlovski, der ursprünglich aus Ober- Reka stammt (die 18 Dörfer am Stadtrand von Diber umfasst ), lebte und arbeitete in den letzten 40 Jahre in den USA, aber einen guter Teil davon in seiner Heimat verbringt. In seiner Arbeit sammelte er traurig Fakten über das Schicksal von etwa 300 000 orthodoxe Albaner in Mazedonien, dessen Auferstehung ihrer Nationalität er zu seinem Lebensziel gemacht hat. Was den Erfolg seiner schwierigen Mission angeht, ist er optimistisch, :

"Wir orthodoxe Albaner in Mazedonien wollen zu unseren Wurzeln zurück, dass unsere Kinder und unsere Kindeskinder wissen, dass Väter und Großeltern Albaner sind und dass sie verstehen, dass das Blut nie zu Wasser wird ", sagte der Aktivist aus Ober-Reka, und gedenkt an den großen albanischen Renaissance dieser Region, Joseph BAGERI.

Er sprach sich mit grosser Zufriedenheit für die Entwicklung im Kosovo aus,und wünscht sich dass das albanische Volk aus Kosovo noch größere Erfolge in der Zukunft erzielt, und ist überzeugt, dass der unabhängige Staat Kosovo müsse mehr für unsere Landsleute tun, überall . Mit den Worten "Hart und ehrlich an die Zukunft unserer Nation arbeiten" gratulierte Manojlovski.

Krasniqi erklärte dass die alb. Renaissance und Befreier des albanischen Volkes in den verschiedenen Etappen ihrer nationalen Existenz grosse Schwierigkeiten hatten, und unter Hinweis darauf, dass seine Opfer es wert waren. "Heute haben wir einen unabhängigen Kosovo, und worauf wir mit Hingabe auf weitere Fortschritte arbeiten müssen und die Fortschritt und Emanzipation von allen Teilen der albanischen Nation kümmern und fördern müssen", sagte Krasniqi. BSKryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës Jakup Krasniqi, priti të premten misionarin e ringjalljes kombëtare ndër shqiptarët ortodoks në Maqedoni, Branko Manojlovski , të cilin e ka përgëzuar për punën e madhe dhe të mundimshme që është duke e bërë për vetëdijesimin kombëtar të një numri të madh të shqiptarëve ortodoks në Maqedoni, të cilët, siç thuhet në një njoftim, në kohën e socializmit jugosllavë, kanë pësuar goditje të rënda të asimilimit kombëtar.

Misionari Branko Manojlovski, me origjinë nga Reka e Epërme ( që përfshinë 18 fshatra në rrethinat e Dibrës), i cili tash e 40 vjet jeton dhe punon në SHBA, por një pjesë të mirë të kohës e kalon në vendlindjen e tij, ka rrëfyer fakte pikëlluese për fatin e rreth 300 mijë shqiptarëve ortodoks në Maqedoni,, ringjalljes kombëtarëve të të cilëve ua ka kushtuar jetën e tij prej misionari.
Ai është shprehur optimist për suksesin e misionit të tij të vështirë:
"Shqiptarët ortodoks në Maqedoni po u kthehen rrënjëve. Dua që fëmijët tanë dhe fëmijët e fëmijëve tanë ta dinë se vijnë nga etër e gjyshër shqiptarë, e ta kuptojnë se gjaku ujë nuk bëhet", është shprehur veprimtari nga Reka e Epërme, duke përkujtuar rilindësin e madh shqiptar të asaj treve, Josif Bageri.

Ai është shprehur shumë i kënaqur që ndodhet në Kosovën e lirë, duke i uruar popullit shqiptar të Kosovës suksese edhe më të mëdha në të ardhmen , e duke qenë i bindur se shteti i pavarur i Kosovës duhet të bëjë më shumë për bashkëkombësit tanë kudo që janë." Të punojmë shumë dhe drejtë për ardhmërinë e ndritur të kombit tonë", ka uruar Manojlovski.

Kryeparlamentari Krasniqi ka spikatur vështirësitë që kanë pasur rilindësit dhe çlirimtarët e popullit shqiptarë në faza të ndryshme të qenies së tyre kombëtare, duke theksuar se sakrificat ia kanë vlejtur. "Sot e kemi edhe Kosovën e pavarur, për përparimin dhe ngritjen e së cilës duhet të punojmë me përkushtim, siç do të kujdesemi edhe për përparimin dhe emancipimin e çdo pjese të trungut kombëtar, të mërgatës e të diasporës shqiptare", ka theksuar Krasniqi. BS

http://www.botasot.info/kosova/227501/s ... -rrenjeve/

http://www.botasot.info/kosova/227501/s ... -rrenjeve/
Zuletzt geändert von Alket am Mi, 26. Jun 2013, 13:46, insgesamt 1-mal geändert.

Alket
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 3129
Registriert: Mi, 26. Mai 2010, 13:35

Re: 300 000 Orthodoxe Albaner in Mazedonien

Mi, 26. Jun 2013, 13:10

Eine Dokumentarfilm über einen orthodoxen Albaner aus Mazedonien.

Die orthodoxen Albaner in Mazedonien wurden mehrheitlich assimiliert. Branko Manojllovski hat öffentlich alle orthodoxen Albaner aufgerufen zu ihren Wurzeln zurück zu kehren und sich nicht mehr als slawische Mazedonen zu deklarieren und ihre eigene Kultur und Ethnizität zu leugnen.

http://www.youtube.com/watch?v=gJeE9qV4ae0

http://www.youtube.com/watch?v=S8x8UL_kS5Q

http://www.youtube.com/watch?v=oxtcZpIRihs

Benutzeravatar
Illyrian^Prince
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 4328
Registriert: Sa, 17. Apr 2004, 17:35

Re: 300 000 Orthodoxe Albaner in Mazedonien

Mo, 27. Okt 2014, 20:59

Exclusive von Top Channel, Marin Mema :X:

https://www.youtube.com/watch?v=CdGTDCelcbg

https://www.youtube.com/watch?v=BuoeC-0iGng

Eshte koha per Bashkim, per nje Shqiperi. Ma mire sesa me dy shtete te dobta, qka na vyn dy vota ne Parlamentin evropian kurse Shqiperia mbet e varfer dhe e coptume.

Benutzeravatar
Illyrian^Prince
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 4328
Registriert: Sa, 17. Apr 2004, 17:35

Re: 300 000 Orthodoxe Albaner in Mazedonien

Mo, 27. Okt 2014, 21:39

https://www.youtube.com/watch?v=ffSMO2Qto0w

terrori serbo-bulgar-maqedonas mbi shqiptaret ortodokse dhe musliman ne Maqedonin e sotme

Benutzeravatar
Illyrian^Prince
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 4328
Registriert: Sa, 17. Apr 2004, 17:35

Re: 300 000 Orthodoxe Albaner in Mazedonien

Mo, 27. Okt 2014, 21:45

Alket hat geschrieben:Eine Dokumentarfilm über einen orthodoxen Albaner aus Mazedonien.

Die orthodoxen Albaner in Mazedonien wurden mehrheitlich assimiliert. Branko Manojllovski hat öffentlich alle orthodoxen Albaner aufgerufen zu ihren Wurzeln zurück zu kehren und sich nicht mehr als slawische Mazedonen zu deklarieren und ihre eigene Kultur und Ethnizität zu leugnen.
Das gleiche gilt für die otomanisierten Albaner in Mazedonien. Ebenfalls die ausgewanderten in der Türkei.

1948 Albaner 197,389 Türken 95,940
1953 Albaner 162,524 Türken 203,938
2002 Albaner 509,083 Türken 77,959

Die Anzahl der Mazedonier von 789,648 1948 sind es heute um die 1,297,981 Personen.

viele von den "Türken" mussten in die Türkei auswandern. Jene Ausgewanderte machen heute 400 000 - 850 000 Menschen aus.

Von 1971 auf 1981 nahm die Anzahl der slaw. Muslime um knapp 38 000 Menschen zu, waren es 1971 nur 1,248 Personen. Das ist unmöglich sich in 10 Jahren von rund 1200 Personen um 38 000 Personen zu erhöhen.

slaw. Muslime
1953 1,591
1961 3,002
1971 1,248
1981 39,555
2002 17,018/ 19 000

TiranaAlb
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 2766
Registriert: Di, 31. Mär 2009, 17:56

Re: 300 000 Orthodoxe Albaner in Mazedonien

Mo, 27. Okt 2014, 22:36

Branko wird größenwahnsinnig. 300000 also. Für mich alles Mazedonier und die Zahl ist sowieso Fake.

Alket
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 3129
Registriert: Mi, 26. Mai 2010, 13:35

Re: 300 000 Orthodoxe Albaner in Mazedonien

Mo, 27. Okt 2014, 22:44

Hat jemand gestern die Reportage über die orthodoxen Albaner in Mazedonien "të (mos) jesh shqiptar" auf Top Channel gesehen und/oder weis wo ich sie finde?


https://www.youtube.com/watch?v=4lLqqQ2AxHw

Benutzeravatar
shqiptare
Moderator
Moderator
Beiträge: 1551
Registriert: Mo, 09. Jul 2007, 10:10

Re: 300 000 Orthodoxe Albaner in Mazedonien

Mo, 27. Okt 2014, 23:09

Alket hat geschrieben:Hat jemand gestern die Reportage über die orthodoxen Albaner in Mazedonien "të (mos) jesh shqiptar" auf Top Channel gesehen und/oder weis wo ich sie finde?


https://www.youtube.com/watch?v=4lLqqQ2AxHw

http://top-channel.tv/new/tv/tv.php?id=48060&vf1
Bild
Ich bin wie ich bin. Die einen kennen mich, die anderen können mich.
K.A.

Benutzeravatar
Illyrian^Prince
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 4328
Registriert: Sa, 17. Apr 2004, 17:35

Re: 300 000 Orthodoxe Albaner in Mazedonien

Di, 28. Okt 2014, 0:35

Alket hat geschrieben:Hat jemand gestern die Reportage über die orthodoxen Albaner in Mazedonien "të (mos) jesh shqiptar" auf Top Channel gesehen und/oder weis wo ich sie finde?


https://www.youtube.com/watch?v=4lLqqQ2AxHw
lexo postimin tem ma lart :mrgreen:

Benutzeravatar
Illyrian^Prince
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 4328
Registriert: Sa, 17. Apr 2004, 17:35

Re: 300 000 Orthodoxe Albaner in Mazedonien

Di, 28. Okt 2014, 0:51

Josif Bageri

Josif Bageri (1868 - 1915) nga Reka e Epërme e Dibrës ishte një ndër figurat më të shquara të Rilindjes sonë kombëtare. Ai ishte poet me talent të rallë, prozator që shkroi shumë tregime (sidomos për fëmijë), gazetar dhe publicist si dhe atdhetar i flakët, i cili tërë jetën dhe veprën ia kushtoi çështjes kombëtare shqiptare.

Josif Bageri u lind në vitin 1868 në fshatin Nistorvë, i cili në atë kohë administrativisht i takonte sanxhakut të Dibrës, kurse tani – rrethi i Gostivarit. Në vendlindjen e tij e kaloi fëmijërinë dhe një pjesë të rinisë. Për shkak të rrehtanva politike të asaj kohe Josif nuk pat mundësi të fillojë shkollimin në moshën e duhur. Leximin dhe shkrimin shqip e përvetësoi në Sofje në moshën 17 vjecare. Atje jetoi si mërgimtar, ku për një kohë të gjatë punoi si këpuctar. Krahas kësaj pune Josifi në Sofje, prej vitit 1887 u inkuadrua edhe në lëvizjen kombëtare shqiptare. Në këtë kohë, Sofja ishte e stërmbushur me atdhetarë, te cilët i ndiqte pushteti osman , për shkak të veprimtaris së tyre. Më 1 janar te vititi 1893 ne Sofje u themelua shoqëria shqiptare “Dëshira”, ndërsa Josifi ishte njëri ndër themeluesit dhe aktivistët më të shquar të sajë. Kah fund i vitit 1899 shkoi në Stamboll për të vizituar poetin tonë të madh Naim Frashërinë, i cili ishte shumë i sëmurë dhe dergjej në shtrat. Takimi me Naimin i la mbresa të mëdha. Ndikimi i tij ishte jashtzokinsht i madh tek Josifi, sa që pas vdekjes se Naimit shkruajti edhe poezi për të:

Gjat periudhës së viteve 1905 – 1907 Josifi ndihmoi shumë në përhapjen e arsimit shqip ndër masat popullore. Ishte luftëtar i denjë për gjuhën dhe shkollën shqipe dhe si rezultat i saj, në shtator të vitit 1908 në fshtatin e tij të lindjes hapi edhe një shkollë shqipe. Në maj të vitit 1910, në Sofje fillon të botojë gazetën me titull “Shqypeja e Shqypnisë ”, e cila luajti një rol të madh në përhapjen e asrsimit dhe në trajtimin e cështjes kombëtare. Pas shpalljese së pavarsisë së Shqipërisë, Bageri kthehet në Shqipëri dhe vendoset në Durrës. Atje qeveria e emron redaktor të revistës “Ushtima e Krujës”. Në vitin 1915 , gjatë një udhëtimi të mundimshëm nga Durrësi për në Sofje, i lodhur e irraskapitur fizikisht Vdes ne Prishtinë.

Josofi Bageri punoi shumë për cështjën shqiptare. Punoi pa u lodhur, duke lënë pas shumë shkrime teë botuara e të pabotuara; poezi e prozë, platoforma politike, artikuj, komente, reagime, klidhje politike etj. Gjate veprimtarisë së tij pati një bashkpunim te ngushtë me dibranët: Said Najdenin e Jashar Erebarën, m Atanas Albanskin nga Reka e Epërme, me Nikolla Ivanajn, Luigj Gurakuqin dhe shumë atdhetar të tjerë. Personaliteti dhe veprat e tij politike, letrare e publicistike meritojnë respekt të lartë.

Ne Kohen e Josefit ishin Shqiptaret e Maqedonise me shum te lidhur me Shqiperine perendimore. Ashtu si Familja Qiriazi. Me vone edhe Familja Dërralla. Mos ta harrojm edhe kryengritjen shqiptare 1843–44, qe u shtyp nga serbi i osmanizuar Omar Pasha.

Benutzeravatar
Florim
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 862
Registriert: Fr, 05. Jul 2013, 9:29

Re: 300 000 Orthodoxe Albaner in Mazedonien

Di, 28. Okt 2014, 11:35

Das Dorf wo ich herkomme (Novoselë, ish komuna Osllomejë) leben Mazedonier, die unsere Sprache sehr gut sprechen.
Das macht sie jedoch nicht automatisch zu Albanern.

Das Verhalten der Leute auf dem Video ist allerdings sehr seltsam, das sieht man überall. Die einzigen assimilierten Leute, die zugeben, Albaner zu sein, sind die Arbëresh.
Alle anderen wurden gewaltsam assimiliert und würden/können/dürfen nicht zugeben, dass sie Albaner sind.

Das Thema ist sehr problematisch, aber ich denke es lohnt sich dem nachzugehen, danke deshalb Top Channel.
Ganz egal was unsere Parteifreunde dazu meinen!
O ku ka si ti o Shqipëria ime, o fisnikja përmbi gur.
Rrjedh në këngë e ligjerime, ballëlarta me flamur!

Benutzeravatar
Illyrian^Prince
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 4328
Registriert: Sa, 17. Apr 2004, 17:35

Re: 300 000 Orthodoxe Albaner in Mazedonien

Di, 28. Okt 2014, 12:45

Vorallem das in der Öffentlichkeit nicht albanisch zu sprechen trifft auf viele Gemeinden in Mazedonien zu.

Benutzeravatar
Illyrian^Prince
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 4328
Registriert: Sa, 17. Apr 2004, 17:35

Re: 300 000 Orthodoxe Albaner in Mazedonien

Di, 06. Jun 2017, 17:06


''Në mbrëmje ...'' te Agim Poshka - Deklararimi i Shqiptarëve Ortodoks të Manastirit


https://youtu.be/0stVozfosYo

Arburim123
New Member
New Member
Beiträge: 1
Registriert: Fr, 13. Sep 2019, 14:27

Re: 300 000 Orthodoxe Albaner in Mazedonien

Fr, 13. Sep 2019, 14:57

ich bin ein Christlicher Albaner aus Mkd.Es gibt viele Albaner aus Mkd wie ich 20-30 rund herum in Westmazedonien. Ich komme aus Lekove eine Gemeinde die in der Nähe von Kumanove shkup und Haracin liegt. Wenn man mal in Kumanovë rumläift sieht man mehr Albaner als Serben und in Shkup das gleiche man sieht viel mehr Albaner als Mazeodnier, man sieht sogar mehr Türken als Mazedonier. In tetovë gostivar struga das gleiche die Zahl der Mazedonier ist nicht Realistisch es sind nicht 20tsd Mazedonier in Tetovë sondern 10tsd und desto mehr Albaner, in gostivar 15tsd Mazedonier auch Fake, min. 7-8 tsd, in struga das gleiche 20tsd Mazeodnier sind auch nicht Realistisch min. 10tsd. In kercova könnte die Zahl der Mazedonier wirklich stimmen.

Benutzeravatar
Illyrian^Prince
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 4328
Registriert: Sa, 17. Apr 2004, 17:35

Re: 300 000 Orthodoxe Albaner in Mazedonien

Fr, 13. Sep 2019, 20:34

Wo soll dieses Lekove denn sein?

Benutzeravatar
Armend
Danke für die vielen Übersetzungen!
Danke für die vielen Übersetzungen!
Beiträge: 1437
Registriert: Di, 05. Jun 2007, 8:36

Re: 300 000 Orthodoxe Albaner in Mazedonien

Di, 14. Jul 2020, 8:18

Arburim123 hat geschrieben:
Fr, 13. Sep 2019, 14:57
ich bin ein Christlicher Albaner aus Mkd.Es gibt viele Albaner aus Mkd wie ich 20-30 rund herum in Westmazedonien. Ich komme aus Lekove eine Gemeinde die in der Nähe von Kumanove shkup und Haracin liegt. Wenn man mal in Kumanovë rumläift sieht man mehr Albaner als Serben und in Shkup das gleiche man sieht viel mehr Albaner als Mazeodnier, man sieht sogar mehr Türken als Mazedonier. In tetovë gostivar struga das gleiche die Zahl der Mazedonier ist nicht Realistisch es sind nicht 20tsd Mazedonier in Tetovë sondern 10tsd und desto mehr Albaner, in gostivar 15tsd Mazedonier auch Fake, min. 7-8 tsd, in struga das gleiche 20tsd Mazeodnier sind auch nicht Realistisch min. 10tsd. In kercova könnte die Zahl der Mazedonier wirklich stimmen.
Ich nehme an du meinst Likove ?
Athere kur ishte Jeta e bukur !!

Zurück zu „Nordmazedonien?!“