Benutzeravatar
hansi
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 280
Registriert: Fr, 07. Jan 2005, 8:07

Re: Rreth Flamurit te perbashkuar / Vereint um die Fahne

Fr, 05. Dez 2014, 8:55

pse s'po del edhe ti atje me Flamur t'zvicrres edhe me bo zhurmë nëpër rrugë? hahahahaa

TiranaAlb
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 2766
Registriert: Di, 31. Mär 2009, 17:56

Re: Aleanca Kuq e Zi

Sa, 03. Okt 2015, 19:17

Illyrian^Prince hat geschrieben:
Squatrazustradin hat geschrieben: Wenn du die Verfassung Mazedoniens nicht anerkennst, musst du dich nicht wundern, wenn du dafür auch bestraft wirst. Es kommt darauf an, wie du "zu deiner Identität stehst"! Und die Diskussion über Demokratie ist eine andere.

PS: Art. 8 der albanischen Verfassung sagt nichts anderes aus, dass die Republik Albanien die Rechte der Albaner schützt, die ausserhalb Albaniens leben, aber nur wenn ein Albaner zu unrecht bestraft wird, die AK wurde zurecht von der mazedonischen Polizei "unter Druck gesetzt". §1 ist absichtlich so schwammig formuliert, denn letzten Endes bedeutet er nichts anderes, als dass der albanische Staat die nationalen Rechte der Albaner ausserhalb Albaniens verteidigt, sprich: die Rechte der Albaner die in Italien, Griechenland, etc. leben und arbeiten. §2 & §3 sind klare Spezifizierungen des §1. Aber er wurde auch so formuliert, um dir und anderen Träumern vorzugaukeln, Albanien würde die Rechte der kosovaren und albanischen mazedonier schützen, was ja überhaupt nicht machbar ist.
Wir sind in dieses Gebiet nicht eingewandert wie die Slawen zuvor.

Wir sind zudem auch keine Mazedonier sondern Albaner.
Doch seit ihr. Hast du mal beschrieben.

TiranaAlb
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 2766
Registriert: Di, 31. Mär 2009, 17:56

Re: Rreth Flamurit te perbashkuar / Vereint um die Fahne

Sa, 03. Okt 2015, 19:30

Illyrian^Prince hat geschrieben:Laut Wikipedia hat die Aleanca Kuq e Zi weltweit über 100 000 Mitglieder.

Grekët: Nuk lejojmë degë të Aleancës Kuq e zi në Himarë
Tiranë, 15 prill - Sajti himara.gr ka qenë i pari i cili ka publikuar lajmin për përgatitjet e Aleancës Kuq e Zi për të hapur degën e saj në Himarë. Madje, në këtë shkrim është përmendur dhe emri i personit i cili përflitet të jetë në krye të kësaj dege, i cili sipas himara.gr do të jetë Irakli Gjiçali. Por nga ana tjetër, Gjiçali i kontaktuar nga "Gazeta Shqiptare" e ka mohuar këtë fakt duke deklaruar se nuk ka asnjë plan për të qenë në krye të Aleancës Kuq e Zi dhe se të gjitha ato që janë shkruar janë vetëm trillime. Ndërkaq, në shkrimin e publikuar në himara.gr dallohen qartë tonet e ashpra për ngritjen e degës së AKZ-së në qytetin e Himarës, ku shkruhet se pavarësisht përpjekjeve të Kreshnik Spahiut dhe të mbështetësve të tij, nuk do të lejohet nga himarjotët krijimi i një dege të Aleancës Kuq e Zi në Himarë.

Im Blog der Himara.gr sind griechische Fahnen zu sehen, auf den Dächern der Bollanofamilie. Vergessen wir dabei nicht, die Verbindungen Berishas zu Bollano. :x

Jo vetem greket por dhe shqiptaret ne Himara sduan te dine per Aleancen Kuq e Zi.

TiranaAlb
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 2766
Registriert: Di, 31. Mär 2009, 17:56

Re: Rreth Flamurit te perbashkuar / Vereint um die Fahne

Sa, 03. Okt 2015, 19:39

Illyrian^Prince hat geschrieben:
Belifario hat geschrieben: !!! und was sind die kosovaren die albanisch sprechen (zum teil leider nur versuchen)?!
Dialekte gibt es in jeder Sprache. In unserer 9000-Jährigen alten Sprache entstanden diese vor 2000 Jahren.

BEWEISE ? :lol:

TiranaAlb
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 2766
Registriert: Di, 31. Mär 2009, 17:56

Re: Rreth Flamurit te perbashkuar / Vereint um die Fahne

Sa, 03. Okt 2015, 19:42

Illyrian^Prince hat geschrieben:Bukuroshja Angela Martini sot përmes një statusi të publikuar në rrjetin social Facebook është duke kërkuar bashkimin e shteteve shqiptare.

Bild

Und auf albanischen Seiten im Internet gibt es harte Beleidigungen weil sie sich zeigt oberkörperfrei und mit einem Schwarzen zusammen ist. Skandal so nennen es viele Internetrambos und Zerstörung der albanischen Kultur und Rasse. :roll:

Rita Ora dagegen ist ein Volksheld und wir geliebt.

Alket
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 3129
Registriert: Mi, 26. Mai 2010, 13:35

Re: Aleanca Kuq e Zi

Mo, 05. Okt 2015, 12:35

TiranaAlb hat geschrieben:
Illyrian^Prince hat geschrieben:
Squatrazustradin hat geschrieben: Wenn du die Verfassung Mazedoniens nicht anerkennst, musst du dich nicht wundern, wenn du dafür auch bestraft wirst. Es kommt darauf an, wie du "zu deiner Identität stehst"! Und die Diskussion über Demokratie ist eine andere.

PS: Art. 8 der albanischen Verfassung sagt nichts anderes aus, dass die Republik Albanien die Rechte der Albaner schützt, die ausserhalb Albaniens leben, aber nur wenn ein Albaner zu unrecht bestraft wird, die AK wurde zurecht von der mazedonischen Polizei "unter Druck gesetzt". §1 ist absichtlich so schwammig formuliert, denn letzten Endes bedeutet er nichts anderes, als dass der albanische Staat die nationalen Rechte der Albaner ausserhalb Albaniens verteidigt, sprich: die Rechte der Albaner die in Italien, Griechenland, etc. leben und arbeiten. §2 & §3 sind klare Spezifizierungen des §1. Aber er wurde auch so formuliert, um dir und anderen Träumern vorzugaukeln, Albanien würde die Rechte der kosovaren und albanischen mazedonier schützen, was ja überhaupt nicht machbar ist.
Wir sind in dieses Gebiet nicht eingewandert wie die Slawen zuvor.

Wir sind zudem auch keine Mazedonier sondern Albaner.
Doch seit ihr. Hast du mal beschrieben.

Die Albaner in Mazedonien sind Zugewanderte/ Migranten?

TiranaAlb
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 2766
Registriert: Di, 31. Mär 2009, 17:56

Re: Rreth Flamurit te perbashkuar / Vereint um die Fahne

Mo, 05. Okt 2015, 13:51

Viele. Es gibt schon einige welche nicht aus dem Gebiet des heutigen Makedonien stammen. Wie z.B. Südserbien oder der Prince der ja mal erzählt hat das seine Familie aus einem Dorf in Albanien abstammt. So wie viele seit dem Krieg 99. Von Migranten würde ich jetzt nicht sprechen da viele ja auch schon sehr lange da sind. Es sei denn es sind Arbeitsmigranten. Eher von Vertriebenen.

Benutzeravatar
Florim
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 862
Registriert: Fr, 05. Jul 2013, 9:29

Re: Rreth Flamurit te perbashkuar / Vereint um die Fahne

Do, 08. Okt 2015, 9:26

TiranaAlb hat geschrieben:Viele. Es gibt schon einige welche nicht aus dem Gebiet des heutigen Makedonien stammen. Wie z.B. Südserbien oder der Prince der ja mal erzählt hat das seine Familie aus einem Dorf in Albanien abstammt. So wie viele seit dem Krieg 99. Von Migranten würde ich jetzt nicht sprechen da viele ja auch schon sehr lange da sind. Es sei denn es sind Arbeitsmigranten. Eher von Vertriebenen.
Të hëngërt mortja ty me gjithë Makedonien.
O ku ka si ti o Shqipëria ime, o fisnikja përmbi gur.
Rrjedh në këngë e ligjerime, ballëlarta me flamur!

Alket
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 3129
Registriert: Mi, 26. Mai 2010, 13:35

Re: Rreth Flamurit te perbashkuar / Vereint um die Fahne

Do, 08. Okt 2015, 10:13

TiranaAlb hat geschrieben:Viele. Es gibt schon einige welche nicht aus dem Gebiet des heutigen Makedonien stammen. Wie z.B. Südserbien oder der Prince der ja mal erzählt hat das seine Familie aus einem Dorf in Albanien abstammt. So wie viele seit dem Krieg 99. Von Migranten würde ich jetzt nicht sprechen da viele ja auch schon sehr lange da sind. Es sei denn es sind Arbeitsmigranten. Eher von Vertriebenen.

Du leugnest das Existencrecht der Albanischen Bevölkerung in Mazedonien als authochthone Bevölkerung, du leugnst die elementarsten Grundrechte der albanischen Bevölkerung.


Das tat und tut der serbische National-Sozialismus auch, um die Unterdrückung und Vertreibung der albanischen Bevölkeurng zu rechtfertigen.
Deine Meinung hat einen ekelhaften geschmack.

Illyrian^Prince
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 4785
Registriert: Sa, 17. Apr 2004, 17:35

Re: Rreth Flamurit te perbashkuar / Vereint um die Fahne

Di, 10. Nov 2015, 16:53

Florim hat geschrieben:
Të hëngërt mortja ty me gjithë Makedonien.
ende nuk kam pare kafshe ma te eger se ky/kjo/kta.

Illyrian^Prince
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 4785
Registriert: Sa, 17. Apr 2004, 17:35

Re: Rreth Flamurit te perbashkuar / Vereint um die Fahne

Mo, 29. Aug 2016, 17:46

Në Brezë të Karadakut: sëpata që i preu kokën oficerit serb, simbol i fshatit

Bild

Nga Mensur Krasniqi

Fshati Brezë i Karadakut, dikur heroik, tashmë është një fshat i braktisur dhe i harruar nga autoritetet qeveritare. Në këtë krahinë nuk ka asnjë kusht jetesë, ndonëse disa banorë vijojnë të frymojnë aty. Pa rrugë, pa ambulancë dhe pa shitore, thjeshtë të lënë në mëshirë të Zotit. Edhe ata 5-6 familje që jetonin në këtë fshat nuk është se nuk i ndan dashuria nga ky vend, por që nuk kanë ku shkpjnë. Ato janë ndarë tërësisht nga qytetërimi, ndërsa burim të vetëm të ekzistencës e kanë bujqësinë dhe blegtorinë. Problemet më të mëdha sipas fshatarëve hasen gjatë stinës së dimrit: “Mos e dhëntë Zoti ndonjë sëmurje e rëndë, në ato rrugë me gropa vështirë edhe traktori t’ia del”, shprehet i shqetësuar një fshatar.


Por ndryshe këtij realiteti të trishtë të sotëm, Breza shquhet si vendi burrave trima në një të kaluar heroike. Kështu konsiderohet sidomos periudha që nga viti 1912, kohë e rezistencës së shqiptarëve ndaj sundimit serb në ish-Jugosllavinë e atëhershme. Dhe në qendër të kësaj epoke qëndron Kadri Abazi, i cilësuar trim mbi trima, ai i cili i doli zot një motre shqiptare për t’ia ruajtur nderin nga një oficer serb, duke ia këput kryet.

Për këtë akt, Kadri Abazit i është kushtuar një këngë e veçantë edhe nga rapsodët tanë.

Një fshatar i Brezës, flet për atë çka ndodhi atë vit të largët, që përbën dhe shenjën bazë të këtij fshati, atë që e identifikon si fshat trimash

“Në periudhën e vitit 1912-13 serbët u kanë shkaktu probleme të mëdha shqiptarëve. Shqiptarët nuk kanë guxu të qarkullojnë lirshëm asnjëherë. Ashtu siç këndohet edhe në këngët me qifteli, shqiptarët burra e gra të cilët duke u kthyer nga puna janë ndaluar nga policia serbe. Dhe kështu, nji oficer serb ka zgjedhur vajzën më të bukur shqiptare që ta përdhunon. Por Kadri Abazi, i ndikuar nga britma e motrës shqiptare ku thoshte ‘a ka shqiptar që më ndihmon?’, mori sëpatën dhe i’a hoqi kryet serbit. Dhe pas këtij akti trimëror, e shpëtoi motrën dhe të tjerët, dhe vetë asnjëherë nuk i ra në dorë policisë. Ishte në arrati afër 30 vite në malet e Karadakut”, sqaroi fshatari.

Dhe e veçanta është se aktin e Kadri Abazit, banorët e fshatit kanë vendosur që të përjetësojnë në një formë origjinale. Mbi varrin e tij afër xhamisë së fshatit, si në një vepër instalative, figuron edhe sëpata e improvizuar me gjakun e serbit. /tesheshi/

Bild


Zurück zu „Shqip“