Belifario
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 1376
Registriert: So, 16. Jul 2006, 21:53

Perdhunohet Flamuri Kombetar!

Do, 20. Dez 2007, 23:43

Ne Forum eshte nje anetar qe quhet "Kosovari" dhe qe ka si symbol Flamurin Kombetar me disa zhgarravina (shkrime) ne arabisht, une shpesh i kam shkruar disa here per me i hequr shkrimet arabe mbi Flamur, por pa sukses fatkeqesisht me duket se ka shume shqiptare ketu qe ky fakt nuk i shqeteson (shpresoj te jem gabim, per kete). Une veprimin e ketij personi e quaj si ofendim (sharje) per te gjithe shqipetaret, sikurse do ta quaja ofendim venien edhe kryqit mbi Flamur, Ai eshte i te gjithe shqiptareve!
Flamuri dhe gjuha jone shqipe jane dy symbole te kombit tone qe na BASHKOJNE, keshtu qe mendoj se ketu nuk duhet te futet feja, feja per ne si shqiptare nuk asht nji symbol kombetar (sikurse te kroatet apo serbet), prandaj une me shume bindje e quaj kete akt si:
Perdhunim te Flamurit Kombetar,
po ju çka mendoni?

Genci85
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 1991
Registriert: Mo, 03. Dez 2007, 11:58

Re: Perdhunohet Flamuri Kombetar!

Fr, 21. Dez 2007, 0:17

Belifario hat geschrieben:Ne Forum eshte nje anetar qe quhet "Kosovari" dhe qe ka si symbol Flamurin Kombetar me disa zhgarravina (shkrime) ne arabisht, une shpesh i kam shkruar disa here per me i hequr shkrimet arabe mbi Flamur, por pa sukses fatkeqesisht me duket se ka shume shqiptare ketu qe ky fakt nuk i shqeteson (shpresoj te jem gabim, per kete). Une veprimin e ketij personi e quaj si ofendim (sharje) per te gjithe shqipetaret, sikurse do ta quaja ofendim venien edhe kryqit mbi Flamur, Ai eshte i te gjithe shqiptareve!
Flamuri dhe gjuha jone shqipe jane dy symbole te kombit tone qe na BASHKOJNE, keshtu qe mendoj se ketu nuk duhet te futet feja, feja per ne si shqiptare nuk asht nji symbol kombetar (sikurse te kroatet apo serbet), prandaj une me shume bindje e quaj kete akt si:
Perdhunim te Flamurit Kombetar,
po ju çka mendoni?
kë të drët!!!!!!
Shqiptaret e bojën mas miri!!

REAL
Member
Beiträge: 50
Registriert: Do, 15. Nov 2007, 3:24

Sa, 22. Dez 2007, 0:58

shpresoj mos ta kete bere me ndonje qellim te keq
po une jam dakord me ty simbolet tona ska pse ti ngaterrojme me kisha e xhamia
feja e shqiptarit asht shqiptaria

xixi
Member
Beiträge: 13
Registriert: Di, 20. Mär 2007, 22:08

Nuk besoj qe ai akt vandal te shqeteson vetem Ty i nderuar

So, 23. Dez 2007, 13:29

Me ka rastis edhe mua ta shoh se si shqiponja yne krenare eshte perdhunuar me ato shkronja arabe e qe me teper se shqiponjes i ngjane nje fazani.
Ky djal qe identifikohet me ate simbol, per mendimin tim, eshte naiv dhe nuk i njeh vlerat kombetare.
Une i bej thirrje ta largoje ate simbol, ta zhdukë dhe te mesohet ti dalloj vlerat fetare nga ato kombetare.
Une i perkas besimit mysliman, por kurr nuk nuk do te veja ne pikepyetje e as ne shkembim Flamurin apo perkatesine kombetare per fene.
Feja duhet te mbetet ushqim shpirteror i njeriut dhe mos te ngaterrohet me gjera madhore, siç eshte kombi.

Rrofte Flamuri ynë kombetare,
Qoftë i perjetshem e mbi te tjeret populli shqiptar.

Me nderime dhe shume te fala

xixi

jeki
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 937
Registriert: Mi, 12. Sep 2007, 9:17

Re: Perdhunohet Flamuri Kombetar!

So, 23. Dez 2007, 15:11

Belifario hat geschrieben:Ne Forum eshte nje anetar qe quhet "Kosovari" dhe qe ka si symbol Flamurin Kombetar me disa zhgarravina (shkrime) ne arabisht, une shpesh i kam shkruar disa here per me i hequr shkrimet arabe mbi Flamur, por pa sukses fatkeqesisht me duket se ka shume shqiptare ketu qe ky fakt nuk i shqeteson (shpresoj te jem gabim, per kete). Une veprimin e ketij personi e quaj si ofendim (sharje) per te gjithe shqipetaret, sikurse do ta quaja ofendim venien edhe kryqit mbi Flamur, Ai eshte i te gjithe shqiptareve!
Flamuri dhe gjuha jone shqipe jane dy symbole te kombit tone qe na BASHKOJNE, keshtu qe mendoj se ketu nuk duhet te futet feja, feja per ne si shqiptare nuk asht nji symbol kombetar (sikurse te kroatet apo serbet), prandaj une me shume bindje e quaj kete akt si:
Perdhunim te Flamurit Kombetar,
po ju çka mendoni?

ashtu!

Belifario
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 1376
Registriert: So, 16. Jul 2006, 21:53

Re: Nuk besoj qe ai akt vandal te shqeteson vetem Ty i nderu

Mi, 26. Dez 2007, 18:22

xixi hat geschrieben:Me ka rastis edhe mua ta shoh se si shqiponja yne krenare eshte perdhunuar me ato shkronja arabe e qe me teper se shqiponjes i ngjane nje fazani.
Ky djal qe identifikohet me ate simbol, per mendimin tim, eshte naiv dhe nuk i njeh vlerat kombetare.
Une i bej thirrje ta largoje ate simbol, ta zhdukë dhe te mesohet ti dalloj vlerat fetare nga ato kombetare.
Une i perkas besimit mysliman, por kurr nuk nuk do te veja ne pikepyetje e as ne shkembim Flamurin apo perkatesine kombetare per fene.
Feja duhet te mbetet ushqim shpirteror i njeriut dhe mos te ngaterrohet me gjera madhore, siç eshte kombi.

Rrofte Flamuri ynë kombetare,
Qoftë i perjetshem e mbi te tjeret populli shqiptar.

Me nderime dhe shume te fala

xixi
i nderuar qofsh shqiptar i vertet, jam dakort me cdo fjale qe ke shkruar ti, duhet te mblidhemi rreth flamurit tone e mos ti lame te huajt te na percajne.

Squatrazustradin
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 1482
Registriert: Sa, 04. Aug 2007, 16:22

Fr, 28. Dez 2007, 19:24

Perdhunimi i flamurit bohet çdo dit ne shoqnit shqiptare mrena e jasht Shqipnis! Nese shikojm psh. stemen e Partise Demokratike te Kosoves (Partia e Hashim Thaçit), ajo perdor aty flamurin shqiptar. Ky osht i perdhunim i hapur, sepse partia e instrumentalizon flamurin per interesa te veta. Ose PDSH-ja e Arber Xhaferrit ne Maqedoni t'njejten gjo osht tu bo.
Ky shembull ktu i ktij myslimonit osht shembull ekstrem, ama ka ene shembuj t'tjer.

Belifario
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 1376
Registriert: So, 16. Jul 2006, 21:53

Mi, 06. Feb 2008, 15:29

perseri antari i forumit me emrin "kosovar" perdhunon Flamurin tone kombetar, ju lutem te gjithe antarve te forumit qe jane shqiptare te mbajne qendrim per kete veprim te shemtuar. Mendoj se ky asht nji provokim per te gjithe shqiptaret e te gjitha besimeve fetare. ju ftoj te shkruani mendimin tuaj per kete veprim.

Benutzeravatar
Shpendi1984
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 1162
Registriert: Sa, 04. Mär 2006, 18:26

Mi, 06. Feb 2008, 16:13

Squatrazustradin hat geschrieben:Perdhunimi i flamurit bohet çdo dit ne shoqnit shqiptare mrena e jasht Shqipnis! Nese shikojm psh. stemen e Partise Demokratike te Kosoves (Partia e Hashim Thaçit), ajo perdor aty flamurin shqiptar. Ky osht i perdhunim i hapur, sepse partia e instrumentalizon flamurin per interesa te veta. Ose PDSH-ja e Arber Xhaferrit ne Maqedoni t'njejten gjo osht tu bo.
Ky shembull ktu i ktij myslimonit osht shembull ekstrem, ama ka ene shembuj t'tjer.
Edhe republikanet amerikan, ose demokratet, e qesin flamurin si symbol shtetnor te amerikas. dhe nuk e kuptoj se qfar perdhunimi esht ky, kurse e ka dmth. se keto parti i mbajn vlerat e shtetit me at symbol dhe asgje tjeter.

Benutzeravatar
besimi
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 1285
Registriert: Fr, 21. Apr 2006, 16:46

Mi, 06. Feb 2008, 23:09

Kosovari don me ket flamur me than se asht shqiptar edhe muslimon,une nuk put kuptoj ty pse aq shum te pengon mu nuk um pengon sen,nashta pse jam vet muslimon.
Amo nuk don me than se na shqiptart dot indentifikomi me ket flamur qka e ka kosavari ne zitat.
Na e kimi flamurin ton.
Neve shti pu dojn ne kosov mu naj ndrru flamurin edhe mu naj dhan nja pa shqiponje,na per ato duhet mashum me liftu se per ket zitat qka e ka kosovari.
Tung te pershendes.
Wenn eine Frau schweigt,sollte man sie nicht unterbrechen.
Rechtschreibfehler absichtlich!

Benutzeravatar
Bandita
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 904
Registriert: Di, 12. Jun 2007, 15:06

Do, 07. Feb 2008, 11:22

REAL hat geschrieben:shpresoj mos ta kete bere me ndonje qellim te keq
po une jam dakord me ty simbolet tona ska pse ti ngaterrojme me kisha e xhamia
feja e shqiptarit asht shqiptaria
A mund tmi tregojsh rregullat te fejes shqiptaries !!!!


Nese dikush shpreson flamurin ta zbukuroje me shkronja arabe,
le te be!
sjemi na ne kohen e komunizmit qe te jetojn krejt shqiptaret ashtu si po fol njeni!!!!!
"Ich weiß, dass ich nichts weiß"

Benutzeravatar
besimi
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 1285
Registriert: Fr, 21. Apr 2006, 16:46

Do, 07. Feb 2008, 11:31

Bandita hat geschrieben:
REAL hat geschrieben:shpresoj mos ta kete bere me ndonje qellim te keq
po une jam dakord me ty simbolet tona ska pse ti ngaterrojme me kisha e xhamia
feja e shqiptarit asht shqiptaria
A mund tmi tregojsh rregullat te fejes shqiptaries !!!!


Nese dikush shpreson flamurin ta zbukuroje me shkronja arabe,
le te be!
sjemi na ne kohen e komunizmit qe te jetojn krejt shqiptaret ashtu si po fol njeni!!!!!
Ashtu edhe une e shof edhe per qato ma mer mendja se nuk um pengon se qfar flamuri aj ne zitat ka.
Wenn eine Frau schweigt,sollte man sie nicht unterbrechen.
Rechtschreibfehler absichtlich!

Belifario
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 1376
Registriert: So, 16. Jul 2006, 21:53

Do, 07. Feb 2008, 13:01

besimi hat geschrieben:Kosovari don me ket flamur me than se asht shqiptar edhe muslimon,une nuk put kuptoj ty pse aq shum te pengon mu nuk um pengon sen,nashta pse jam vet muslimon.
Amo nuk don me than se na shqiptart dot indentifikomi me ket flamur qka e ka kosavari ne zitat.
Na e kimi flamurin ton.
Neve shti pu dojn ne kosov mu naj ndrru flamurin edhe mu naj dhan nja pa shqiponje,na per ato duhet mashum me liftu se per ket zitat qka e ka kosovari.
Tung te pershendes.
ti nuk po me kupton, me t'thane te drejten edhe un u lodha fort me e marr vesh se ç'ka ke shkru, megjithate mendoj se une si shqiptar kam te drejten time me e ngritun zanin kur shikoj se si zhgarravitet flamuri yne, ai nuk asht flamuri i myslymanve (ne Shqiperi gjithsesi pakice, shumica nuk beson), as i katolikve apo ortodoksve shqiptare, jo ai asht i te gjithe shqiptarve pa dallim feje.

Benutzeravatar
besimi
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 1285
Registriert: Fr, 21. Apr 2006, 16:46

Do, 07. Feb 2008, 13:34

Belifario hat geschrieben:
besimi hat geschrieben:Kosovari don me ket flamur me than se asht shqiptar edhe muslimon,une nuk put kuptoj ty pse aq shum te pengon mu nuk um pengon sen,nashta pse jam vet muslimon.
Amo nuk don me than se na shqiptart dot indentifikomi me ket flamur qka e ka kosavari ne zitat.
Na e kimi flamurin ton.
Neve shti pu dojn ne kosov mu naj ndrru flamurin edhe mu naj dhan nja pa shqiponje,na per ato duhet mashum me liftu se per ket zitat qka e ka kosovari.
Tung te pershendes.
ti nuk po me kupton, me t'thane te drejten edhe un u lodha fort me e marr vesh se ç'ka ke shkru, megjithate mendoj se une si shqiptar kam te drejten time me e ngritun zanin kur shikoj se si zhgarravitet flamuri yne, ai nuk asht flamuri i myslymanve (ne Shqiperi gjithsesi pakice, shumica nuk beson), as i katolikve apo ortodoksve shqiptare, jo ai asht i te gjithe shqiptarve pa dallim feje.
Une ty shum mir tkam kuptu edhe pse ti mu shum shtir e ki pas.
amo ty nashta te pengon feja islame,se nuk ndodhi sen pse e ka flamurin me shkrojna arabisht,ne kosov jan 90% musliman e 10% katolik musi e permende shqiprijen.se nuk asht tu dasht kosavari me ngre ket flamur per krejt shqiptart.
Wenn eine Frau schweigt,sollte man sie nicht unterbrechen.
Rechtschreibfehler absichtlich!

Benutzeravatar
Kusho1983
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 2625
Registriert: Di, 05. Jul 2005, 14:48

Fr, 08. Feb 2008, 16:30

Shpendi1984 hat geschrieben:
Squatrazustradin hat geschrieben:Perdhunimi i flamurit bohet çdo dit ne shoqnit shqiptare mrena e jasht Shqipnis! Nese shikojm psh. stemen e Partise Demokratike te Kosoves (Partia e Hashim Thaçit), ajo perdor aty flamurin shqiptar. Ky osht i perdhunim i hapur, sepse partia e instrumentalizon flamurin per interesa te veta. Ose PDSH-ja e Arber Xhaferrit ne Maqedoni t'njejten gjo osht tu bo.
Ky shembull ktu i ktij myslimonit osht shembull ekstrem, ama ka ene shembuj t'tjer.
Edhe republikanet amerikan, ose demokratet, e qesin flamurin si symbol shtetnor te amerikas. dhe nuk e kuptoj se qfar perdhunimi esht ky, kurse e ka dmth. se keto parti i mbajn vlerat e shtetit me at symbol dhe asgje tjeter.
çfare vlerash steterore mbajne bdsh-ja maqedonase dhe pdk-ja kosovare,ku ato as nuk jane parti ne shtetin shqiptar?!ma shpjego kete njehere,dhe pastaj mund te diskutojme,se sa te drejte kane partite,te instrumentalizojne nje simbol steteror...

jeki
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 937
Registriert: Mi, 12. Sep 2007, 9:17

Fr, 08. Feb 2008, 16:43

Kusho1983 hat geschrieben:
Shpendi1984 hat geschrieben:
Squatrazustradin hat geschrieben:Perdhunimi i flamurit bohet çdo dit ne shoqnit shqiptare mrena e jasht Shqipnis! Nese shikojm psh. stemen e Partise Demokratike te Kosoves (Partia e Hashim Thaçit), ajo perdor aty flamurin shqiptar. Ky osht i perdhunim i hapur, sepse partia e instrumentalizon flamurin per interesa te veta. Ose PDSH-ja e Arber Xhaferrit ne Maqedoni t'njejten gjo osht tu bo.
Ky shembull ktu i ktij myslimonit osht shembull ekstrem, ama ka ene shembuj t'tjer.
Edhe republikanet amerikan, ose demokratet, e qesin flamurin si symbol shtetnor te amerikas. dhe nuk e kuptoj se qfar perdhunimi esht ky, kurse e ka dmth. se keto parti i mbajn vlerat e shtetit me at symbol dhe asgje tjeter.
çfare vlerash steterore mbajne bdsh-ja maqedonase dhe pdk-ja kosovare,ku ato as nuk jane parti ne shtetin shqiptar?!ma shpjego kete njehere,dhe pastaj mund te diskutojme,se sa te drejte kane partite,te instrumentalizojne nje simbol steteror...
pha...rush me kumlla..mos bo hajgare...

As shkavi nuk ka mujt me na ndalu flamurin, origjinin e jon....

e po ti...

Benutzeravatar
Kusho1983
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 2625
Registriert: Di, 05. Jul 2005, 14:48

Fr, 08. Feb 2008, 16:45

besimi hat geschrieben:
Belifario hat geschrieben:
besimi hat geschrieben:Kosovari don me ket flamur me than se asht shqiptar edhe muslimon,une nuk put kuptoj ty pse aq shum te pengon mu nuk um pengon sen,nashta pse jam vet muslimon.
Amo nuk don me than se na shqiptart dot indentifikomi me ket flamur qka e ka kosavari ne zitat.
Na e kimi flamurin ton.
Neve shti pu dojn ne kosov mu naj ndrru flamurin edhe mu naj dhan nja pa shqiponje,na per ato duhet mashum me liftu se per ket zitat qka e ka kosovari.
Tung te pershendes.
ti nuk po me kupton, me t'thane te drejten edhe un u lodha fort me e marr vesh se ç'ka ke shkru, megjithate mendoj se une si shqiptar kam te drejten time me e ngritun zanin kur shikoj se si zhgarravitet flamuri yne, ai nuk asht flamuri i myslymanve (ne Shqiperi gjithsesi pakice, shumica nuk beson), as i katolikve apo ortodoksve shqiptare, jo ai asht i te gjithe shqiptarve pa dallim feje.
Une ty shum mir tkam kuptu edhe pse ti mu shum shtir e ki pas.
amo ty nashta te pengon feja islame,se nuk ndodhi sen pse e ka flamurin me shkrojna arabisht,ne kosov jan 90% musliman e 10% katolik musi e permende shqiprijen.se nuk asht tu dasht kosavari me ngre ket flamur per krejt shqiptart.
ashtu siç e kuptoj une belifarion,do te thote,qe pa dallim,se çfare feje,nuk kane te drejte te perdorin flamurin dhe ti shtojne shenja religjioze,qofshin keto shkronja araba apo ndonje kryq katolik apo ortodoks,sepse ato shenja e bejne famurin shtetror,si nje simbol laiciste,siç eshte edhe shteti,ne nje simbol fetar!
edhe une plotesisht e ndaj kete mendim,dhe kjo nuk vle vetem per grupet fetare,por siç shkruajti squatrazustradin,edhe per partite,por dhe per organizatat e tjera jo-shtetrore,mqs.flamuri eshte nje simbol shtetror!
dhe te provosh ta zbusish sadopak kete shkelje,duke treguar raste te tjera,siç e ben besi nuk e lejon ta interpretosh kete perdhunim te nje simboli shteteror nga nje pikepamje apo drite tjeter.
ne shqiptaret si ashtu ashtu kemi nje deficit sa i perket identifikimit shteteror,dhe me akte te tilla sa qe vjen largohemi nga kuptimi i nje populli shtetformues(flas per shqiperine).zhvarrimi i simbolit shqiptar ka per efekt,qe shume njerez nuk e kuptojne flamurin si nje simbol shtetror,por si nje simbol i pergjithshem,qe mund ta perdorish per çdo gje,edhe per fitime personale duke bere reklame per kompanine e vete,siç bejne ketu ne zvicer p.sh.shume kompani fluturuese si "reisebüro prishtina",apo kompani te tjera!
duhet te largohemi nga ky menatalitet i se menduarit,qe flamuri nuk eshte simbol shtetror,sepse keshtu vjen edhe deri te zhvarritja e shtetit(dhe ketu nuk luan asnje rol,se çfare bejne popujt e tjere,sepse nuk e kemi ketu fjalen per nje krahasim midis disa popujve,por ketu flasim per popullin shqiptar)!

jeki
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 937
Registriert: Mi, 12. Sep 2007, 9:17

Fr, 08. Feb 2008, 16:47

Kusho1983 hat geschrieben:
besimi hat geschrieben:
Belifario hat geschrieben:
besimi hat geschrieben:Kosovari don me ket flamur me than se asht shqiptar edhe muslimon,une nuk put kuptoj ty pse aq shum te pengon mu nuk um pengon sen,nashta pse jam vet muslimon.
Amo nuk don me than se na shqiptart dot indentifikomi me ket flamur qka e ka kosavari ne zitat.
Na e kimi flamurin ton.
Neve shti pu dojn ne kosov mu naj ndrru flamurin edhe mu naj dhan nja pa shqiponje,na per ato duhet mashum me liftu se per ket zitat qka e ka kosovari.
Tung te pershendes.
ti nuk po me kupton, me t'thane te drejten edhe un u lodha fort me e marr vesh se ç'ka ke shkru, megjithate mendoj se une si shqiptar kam te drejten time me e ngritun zanin kur shikoj se si zhgarravitet flamuri yne, ai nuk asht flamuri i myslymanve (ne Shqiperi gjithsesi pakice, shumica nuk beson), as i katolikve apo ortodoksve shqiptare, jo ai asht i te gjithe shqiptarve pa dallim feje.
Une ty shum mir tkam kuptu edhe pse ti mu shum shtir e ki pas.
amo ty nashta te pengon feja islame,se nuk ndodhi sen pse e ka flamurin me shkrojna arabisht,ne kosov jan 90% musliman e 10% katolik musi e permende shqiprijen.se nuk asht tu dasht kosavari me ngre ket flamur per krejt shqiptart.
ashtu siç e kuptoj une belifarion,do te thote,qe pa dallim,se çfare feje,nuk kane te drejte te perdorin flamurin dhe ti shtojne shenja religjioze,qofshin keto shkronja araba apo ndonje kryq katolik apo ortodoks,sepse ato shenja e bejne famurin shtetror,si nje simbol laiciste,siç eshte edhe shteti,ne nje simbol fetar!
prej kurit eshte flamuri shqiptar nji flamur i nji shtetit?

Eshte flamuri i kombit shqiptar, apo pi ignoron 3 Mio Shqiptar ? 50% prej popullit shqiptar..

Benutzeravatar
Kusho1983
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 2625
Registriert: Di, 05. Jul 2005, 14:48

Fr, 08. Feb 2008, 16:52

jeki hat geschrieben:pha...rush me kumlla..mos bo hajgare...

As shkavi nuk ka mujt me na ndalu flamurin, origjinin e jon....

e po ti...
nese do ta shtrengoje nje çike me shume trurin tend,do shifje,se ku dua te dale une me ate,çfare thash!
lexo edhe nje here ate,qe kishte shkruar besi,dhe pastaj lexo ate,se çfare iu pergjigja une.
sa per flamurin e pdsh-se maqedonase apo pdk-se kosovare i shtohet edhe nje element tjeter.marrim shembullin e pdsh-se,parti e cila e ngre "barjaktarin" per gjithe shqiptaro-maqedonasit,gje qe e para nuk eshte e vertete,mqs.ka tre parti shqiptaro-maqedonase,dhe tjetri aspekt eshte,qe pdsh-ja nuk reprezanton zgjedesit shqiptaro-maqedonas,por interesat e vete ne parlament dhe qeveri.por kjo eshte teme tjeter.

ndaj,lexo edhe nje here ate qe shkruajti besi dhe ate qe shkrova une!

Benutzeravatar
Kusho1983
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 2625
Registriert: Di, 05. Jul 2005, 14:48

Fr, 08. Feb 2008, 16:57

jeki hat geschrieben:prej kurit eshte flamuri shqiptar nji flamur i nji shtetit?

Eshte flamuri i kombit shqiptar, apo pi ignoron 3 Mio Shqiptar ? 50% prej popullit shqiptar..
konceptimi i flamurit shqiptar si nje flamur kombetar eshte nje koncept i romantizmit rilindas!aj konceptim sot nuk vlen ne asnje menyre,mqs.flamuri shqiptar sot ne gjithe boten shifet si nje flamur i shtetit shqiptar.dhe tamam kjo prapambetje shqiptare ne kohen e rilindasve e mban gjalle ate interpretim te flamurit shqiptar!
nga ana tjeter,nese shikojme zhvillimet e fundit,kosova do kete flamurin e vet.si do ja bejme atehere?!ne kosove te kete nje flamur shtetror dhe nje flamur kombetar,kurse ne shqiperi asnje flamur shteteror,por vetem nje flamur kombetar?!
per derisa flamuri shqiptar u ngrit ne vlore per pavaresine e shqiperise dhe shtetit shqiptar,ky eshte flamur shteteror i republikes se shqiperise!

Zurück zu „Shqip“