Lenore
Member
Beiträge: 68
Registriert: Fr, 09. Mai 2008, 8:17

So, 01. Jun 2008, 21:11

Pa titull

Edhe sonte..
lotet me tradhtuan
ngase
zemra
shpirti
dhe mendja ime
ikjen tende akoma se kuptuan.

Dhe sikur ne diten e diele
vdekja do te trokase
me nje buzeqeshje te lodhur do e pres.

Dhe neqoftese Ti dikur
keto vargje do i kesh lexuar
e di.. ato sdo te kujtojne ne mua
por ne nje tjeter qe aq shume e pate dashuruar..

dhe deshira e fundit qe do kem,
nuk dua te qara per mua
as dhe nje te vetem pikellim.
Duhet ta kuptoni se
jeta pa te per mua ska asnje kuptim.
Kur linde, ti qave te tjeret qeshen. Jeto ashtu qe kur te vdesish ti te qeshesh e te tjeret te qajne. ( F.Kafka)

Lenore
Member
Beiträge: 68
Registriert: Fr, 09. Mai 2008, 8:17

Sa, 07. Jun 2008, 22:19

ILuzion

E vetme shtegtova
pergjate rruges se blerte
qe quhet Jete.
Shpesh ndalova ne udhekryqe
veshtrimin pas te hidhja
per te pare ato qe lashe..
e per te shikuar serish para..
Me ne fund takova ATE,
ate qe zemren time ne qast pushtoi..

Isha e verber, e marra,
mendoja se dhe une gjeta
ate magjiken te emblen Dashuri.
Por e pesova, u zhgenjeva
Nuk qe ai qe mendoja, enderroja
Ne zemren e tij kishte nje tjeter...
ah ,si se dija...

Qfare ke kjo qe patem??
Admirim? Pasion?
Jo, jo sqe gje tjeter..
Ishte thjeshte ILuzion..
Kur linde, ti qave te tjeret qeshen. Jeto ashtu qe kur te vdesish ti te qeshesh e te tjeret te qajne. ( F.Kafka)

Benutzeravatar
egnatia
Danke für die vielen Übersetzungen
Danke für die vielen Übersetzungen
Beiträge: 2932
Registriert: Fr, 15. Jul 2005, 12:58

Mi, 11. Jun 2008, 20:33

mali01 hat geschrieben: Shtetetë tona skan bo pun, por shqiptaret civil dhe sheti / komunat zvicrane.
(paramendoje, se na lejojn ket munci dhe na ndimojn zvicrant, me kreasu me grekt. :roll: )

http://www.lapsh-ch.com/Hyrje/Hyrje.htm
Për t'u admiruar!
Koha s'vjen pas teje, ti hiq pas kohese!
Naim Frasheri

Viktor
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 2947
Registriert: Mo, 26. Dez 2005, 17:51

Do, 12. Jun 2008, 17:39

per mu nuk ka vlere...... po per disa tipa..."anti -shqiptar"

Te gjith jane Shqiptar nga Kosova ose Maqedonia.

Ça kan than kohen e jetes per ket Pune..e disa pare..

toni aus FRANCA
Member
Beiträge: 61
Registriert: Fr, 24. Nov 2006, 21:59

So, 15. Jun 2008, 23:49

bravo i koft ati shqiptarit-çam, cili nuk ka qen kurr ne shqipri edhe din te flas shqip, kurse sot ka disa emigrant se femit e tyre nuk e din as ni fjal shqip.
Kurse disa shqiptar, madje edhe pse jetojn ne kosov nuk flasin shqip ne shpi e tyre.

tung

Lenore
Member
Beiträge: 68
Registriert: Fr, 09. Mai 2008, 8:17

Mo, 16. Jun 2008, 20:39

Eshte me shume se Dashuri

Yllit tim

Sot qendroj
ne kembet e mia
e forte,krenare
fale Teje Yll.

Njoha me ne fund dhe une Dashurine,
ate te emblen,dritherimen, kenaqesine..
Te gjitha i ndjej tanime,
fale Teje Yll.

Ti me ktheve krenarine t humbur
me dhe krahet,
tani mund dhe te fluturoj.
Ah sa e lumtur jam
qe prane teje fli e zgjohem
qe me dhe aq lumturi
Kjo qe kemi ne eshte me shume
se Dashuri
Te dua ne pafundesi
vetem Ty.

Perjsetesisht !
Kur linde, ti qave te tjeret qeshen. Jeto ashtu qe kur te vdesish ti te qeshesh e te tjeret te qajne. ( F.Kafka)

Benutzeravatar
egnatia
Danke für die vielen Übersetzungen
Danke für die vielen Übersetzungen
Beiträge: 2932
Registriert: Fr, 15. Jul 2005, 12:58

Mo, 16. Jun 2008, 21:05

Të mrekullueshme!

Vetë i ke bërë këto poezi Lenore? :)
Koha s'vjen pas teje, ti hiq pas kohese!
Naim Frasheri

Lenore
Member
Beiträge: 68
Registriert: Fr, 09. Mai 2008, 8:17

Mo, 16. Jun 2008, 21:22

falemnderit Egnatia,

po vete i kam bere te tera keto poezi.

Me vie mire nese te kane pelqyer
Kur linde, ti qave te tjeret qeshen. Jeto ashtu qe kur te vdesish ti te qeshesh e te tjeret te qajne. ( F.Kafka)

Lenore
Member
Beiträge: 68
Registriert: Fr, 09. Mai 2008, 8:17

Mi, 18. Jun 2008, 10:44

Sygeshtenjes

Ne syte e tu
pashe dashuri, jete, pikellim
por dhe shprese dhe mallin tim.
E brishte e dashur, me shikim te ngrohte,
a thua, njerzit qenkan te verber
apo merren me ligesi?
Me ktheve ne kohen time e dashur,
pashe veten time tek ty,
ndjeva afersi me syte geshtenje
Do kesh perjetuar dhe ti diq t pakendshme?!
por mos lejo ngjyra e syve te ngryset,
mos humb buzeqeshjen aq te qilter..

Te imagjinova
me te dashurin perdore,
do lulezoje dhe me shume,
do jepje arome dhe me shume
bukuri femerore,
Zot jepju njerzve drite ne sy,
te duan te miren te bukuren,
e te mos kene kohe per ligesi.

kushtuar nje mike qe me ngrohu shpirtin.
Kur linde, ti qave te tjeret qeshen. Jeto ashtu qe kur te vdesish ti te qeshesh e te tjeret te qajne. ( F.Kafka)

Lenore
Member
Beiträge: 68
Registriert: Fr, 09. Mai 2008, 8:17

Mo, 23. Jun 2008, 22:34

Asaj

Syri yt i paster
Loti kurre mos e shitofte

Buzeqeshja e embel
kurre nga fytyra mos te humbet

Shpirti i paprekur
kurre mos u trazofte

Fjalet tua te ngrohta
kurre mos te shterrojne

Nje qenje e brishte
e pafajshme je ti...

Ndoshta me teper e mire ,seq duhet
per kete bote, Mike...
Kur linde, ti qave te tjeret qeshen. Jeto ashtu qe kur te vdesish ti te qeshesh e te tjeret te qajne. ( F.Kafka)

Benutzeravatar
FaLLinG
Danke für die vielen Übersetzungen!
Danke für die vielen Übersetzungen!
Beiträge: 829
Registriert: Fr, 22. Jun 2007, 11:52

Mo, 23. Jun 2008, 23:21

Wow, Lenore! Respekte për këto poezi!! :heart:
Mark Twain: „Gib jedem Tag die Chance, der schönste deines Lebens zu werden.“

Benutzeravatar
Toni_KS
Danke für die vielen Übersetzungen!
Danke für die vielen Übersetzungen!
Beiträge: 842
Registriert: Mi, 04. Apr 2007, 22:07

Di, 24. Jun 2008, 10:57

Lenore, edhe nga meje, SHUMË RESPEKT!
-aty ku ka frikë, aty ka anarki-

Bild

Die Tinte des Schülers ist heiliger, als das Blut eines Märtyrers.
(Mohammed saws.)

Benutzeravatar
Denisa*
Danke für die vielen Übersetzungen!
Danke für die vielen Übersetzungen!
Beiträge: 462
Registriert: Mi, 02. Mai 2007, 11:09

Di, 24. Jun 2008, 11:09

Lenore hat geschrieben:Asaj

Syri yt i paster
Loti kurre mos e shitofte

Buzeqeshja e embel
kurre nga fytyra mos te humbet

Shpirti i paprekur
kurre mos u trazofte

Fjalet tua te ngrohta
kurre mos te shterrojne

Nje qenje e brishte
e pafajshme je ti...

Ndoshta me teper e mire ,seq duhet
per kete bote, Mike...
Behet fjale per nje mikeshe..?
Nje femije qe eshte ne hapat e pare te jetes..?
Shume e prekur lenore

Lenore
Member
Beiträge: 68
Registriert: Fr, 09. Mai 2008, 8:17

Di, 24. Jun 2008, 12:50

Falling, Toni_Ks, Denise, falemnderit per komplimentet e Juja .

Me vjen mire nese ju kane pelqyer poezite e mija.

Denise, fjala ishte per nje Mike te madhe, jo te vogel por qe me ka

inspiruar me ate qfare ishte dhe qfare refletkonte ajo..

Gjithe te mirat !

Lenore
Kur linde, ti qave te tjeret qeshen. Jeto ashtu qe kur te vdesish ti te qeshesh e te tjeret te qajne. ( F.Kafka)

FatmirTE
Member
Beiträge: 28
Registriert: Sa, 10. Mai 2008, 13:00

Re: Dashuria per nenen

Mi, 11. Feb 2009, 19:51

jerseygirl hat geschrieben:Cfar eshte nena per ju .. shpreheni ketu..


Ahh per mua esht jeta ime , eshte gjaku qe me kalon ne vena, eshte qenja me e rendesishme e jetes time, eshte shoqja me e mire ,
Ahh mami im sa me mungon ..

skam çtë them më, i the të gjitha ç`doja të them jerseygirl :D

FatmirTE
Member
Beiträge: 28
Registriert: Sa, 10. Mai 2008, 13:00

Mi, 11. Feb 2009, 19:54

Nënës

Nënë e dashur nënë,
mbresa në zemër më ke lenë,
gjë e shenjt je, oj nenë.

Dashurinë që ke ti,
s`mund ta gjeje në çdo njeri,
këtu larg në vetmi,
s`mund të gjej kurrë rehati,
sa nevoj kam për ty.

Vajta vite pa të parë,
malli shumë më ka marrë
sa me vjen për të qarë.

Sa qejf kam të thërras nënë,
nga malli fuqit më kan lënë,
një diçka më mban në këmbë,
malli për ty oj nënë.

Telefonin s`mund ta marrë,
ngashërehem në të qar,
s`dua zemrën ta coptoj,
shpirtin tënd ta lëndoj.

Nënë e shenjta nënë,
atë dashuri të dhënë,
fëmijve kam për tua lënë,
do u them është nga imja nënë.

Ikona
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 311
Registriert: Mi, 01. Mär 2006, 13:01

Sa, 14. Feb 2009, 21:39

Per mua, nena eshte i vetmi njeri qe nuk kerkon t´i jap llogari....

eshte i vetmi njeri qe nuk te tratheton dhe nuk e kam trathetuar kurre

eshte i vetmi njeri qe te kupton pa fjale

eshte i vetmi njeri qe te don pa cmim

eshte i vetmi njeri qe do mbetet mikja e perjeteshme

nena eshte mbretereshe preheri e qetesise, e mallit e dhimbjes dhe e dashurise eshte e cfare nuk eshte.....

Benutzeravatar
Sandy
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 538
Registriert: Do, 15. Feb 2007, 18:21

Mo, 18. Mai 2009, 13:17

Parathanie e parathanieve

Përditë përndojnë zotat
dhe rrëshqasin trajtat e tyne
mbi vjet dhe shekuj
dhe tash s'po dihet ma kush asht zot e kush njeri.
Ndër tru të njerzimit zoti galuc ka ndejun.
Vetvetes me gisht tamthat i ka biruemun
në shej të pendimit
dhe bërtet në kulm të hidhnimit:
çka,çka krijove?
- E njeriu nuk e di:
a asht zoti pjella e tij,
apo ai vetë pjella e zotit.
Por e shef se asht kot i kotit
me mendue mbi një idhull
që nuk përgjegj.
Dhe tash s'po dihet ma kush asht zot e kush njeri.
Ka ardhë një kohë,
në të cilën njerzit po kuptohen fare mirë
për me ndërtue Kullën e Babilonit, -
dhe në majë Kullës, në majë të majës së fronit
ka me hypë njeriu
dhe ka me thirrë:
Perëndi! Ku je?


Migjeni
Qeshu rini, qeshu! Bota asht e jote!

Benutzeravatar
Sibora
Member
Beiträge: 78
Registriert: So, 02. Aug 2009, 2:05

Mo, 03. Aug 2009, 14:17

Ike dhe ti
mes turmes kokeulur dashuri
e verber ishe
nuk shihja besoja si e marr ne premtimet e neteve pa gjume


Tre vjet me treten jeten
tre vjet pritje
udhetime fluturime

enderra e dasmes se madhe
fustan qe nuk u vesh kurre


Ike dhe ti dashuri
u trete ne nje dite me shi

Benutzeravatar
Sibora
Member
Beiträge: 78
Registriert: So, 02. Aug 2009, 2:05

wir

Do, 06. Aug 2009, 19:26

Ishte nje sekuence e vogel qe shpirtin ma turbulloi sot ,padashur ne mengjes duke kerkuar te vesh nje fustan te ri duart me shkuan atje "ne garderoben e burgosur ", dhe preka lehte fustanin qe cuditerisht e kisha blere para nje viti.Nuk besoj ne gjerat qe ndjellin ters por mundohem ti pranoj gjerat ashtu si vijne mundohem por sia dal dot mbane.
Po i dashur dikur benim plane te medha dhe une e lumtur zgjodha fustanin kur une dhe ti do zyrtarizoheshim dhe floket e mi kacurrel ( qe ti vdisje ti beja ashtu) do vareshin mbi supet e mia. Te kujtohen bisedat e gjata deri ne mesnate kur ti me thoje dhe pak shpirt ia dolem mbane shiko si kaluan 3 vjet ne largesi nuk i ndjeme.
Nese do te besh nje femer te lumtur atehere jepi shancin asaj te behet nene. Ti sma dhe kurre, skam pasur kurre emocion ne jete se ai cast kur ti me pyete nga larg " Si thua te martohemi ". Skam ndjere kurre emocion as ne diplomimet e mia,as ne ikjet dhe ardhjet tek ty. Thjesht smu besua ...qe ti kerkoje te ishim bashke pergjithmone. Nuk eshte martesa ajo qe i ben dy njerez te lumtur por menyra sesi ata jetojme bashke. Dhe une kisha frike kisha frike nga cdo gje, nga bota nga gjerat e vogla qe na pengonin. Cflas tani ka kaluar kaq kohe dhe ti ne krahet e dikujt tjeter gjendesh...e ndersa une kerkova te te zevendesoja sia dola mbane.

Nuk kam dashur kurre ne jete dicka kaq shume, qe me prish ritmin jeten momentin frymarrjen qe me ndjell emocion kur emrin ia permend dhe kur te tjeret thone "E takuam "une dridhem e tera. Cdo gje e vogel qe me kujton ty me duket sikur do me kthej prape.
Sa do doja te mos kisha njohur kurre, te mos dija cdo te thote te vuash per dicka qe kurre sdo e kesh .Dhe ti me premtove se zemra do dorezohet shpejt...por une se bera dot.
Te kam varrosur dashuri ne kete fustan qe su vesh kurre..ne endrrat qe thurrem si femije te vegjel kur perqafoheshim strukesha thelle ne krahet e tu e ti me thoje "Je e imja pergjithmone " jane keto sekuenca te vogla qe me kthejne padashur tek ti.

Dhe kur qaj qesh...sepse sdua kurre te me shohesh te trishtuar dhe sme syte smi sheh.Une te desha...si e marre sepse i tille ishe dhe ti.........dhe cuditem me kohen si iku nje vit pa ty Sad

Zurück zu „Shqip“