lorenc ukgjini
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 1489
Registriert: Fr, 27. Mai 2005, 21:12

HYMNI I "KOSOVËS", ...humor

Di, 27. Jun 2006, 10:49

Rreth korrupcionit te përbashkuar,
Me një dëshirë e një qëllim,
Të gjithë atje duke u betuar,
Të vjedhim Kosoven pa mëshirë


Nga korrupcioni veq ai largohet,
Që është lindur tradhëtor,
Kush është burrë nuk frikohet,
Por vjedhë, por vjedhë si një shenjtor


Në dorë paret do t'i mbajmë,
Të mbrojmë vetveten nga çdo kënd.
Të drejtat tona ne s'i ndajmë,
Këtu njerzit e ndershem nuk kanë vend


Se Peterseni tha me gojë të vetë,
Që korrupcioni këtu ka vend,
Por Kosova do të na rrojë,
Për të, për të luftojmë dhe ne.


Trim, burrë quhet dhe nderohet,
Korrupcionit kush iu bë theror;
Për jetë ai do të kujtohet,
Që vjedhë, dhe vjedhë si një shenjtor.:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Viktor
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 2947
Registriert: Mo, 26. Dez 2005, 17:51

Di, 27. Jun 2006, 14:47

hahaha

guet getroffen :lol: :lol:

Dafina
Member
Beiträge: 53
Registriert: So, 18. Jun 2006, 12:37

Di, 04. Jul 2006, 20:52

hahahahahahahahhaah das ist ja lustig woher hast du das denn wenn ich fragen darf?!!
Hajde se ka mu ba ma mir duhesh me menu pozitivizht :D
tung pra edhe ket hymin e bajsh me shent qe na paske ba
heheh.
tung

Ikona
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 311
Registriert: Mi, 01. Mär 2006, 13:01

Poezi te krijuara nga une, nga ti, nga te gjithe....

Sa, 18. Nov 2006, 1:03

Mikut tim Poet

sa herë rrëmujë e mundimshme përplas qenien time
vijë këtu pranë shkronjave tua t´urta
me frymë malli e admirimi i lexojë një nga një
sikur më ngjallin, më mbushin plot ngashërim

të pëshpërit ky im zë i brendshëm
që vlon nga mall shpirti plot vajtim
le të vije atje ne Dheun tend
të vijë atje, ku frymë yte gjen prehje e ngushëllim...

Benutzeravatar
Illyrian^Prince
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 4328
Registriert: Sa, 17. Apr 2004, 17:35

So, 19. Nov 2006, 11:53

Nuk eshte Poezi, por Keng :D

sollte so richtig sein, nach Dialekt und alles
Pse

Kush je ti qe me len pa gjume
kush je ti qe te du kaq shume
cilin vend e paske ti
ku e more at bukuri
a mos je ti nga Durresi
qe ma leviz Zemren prej vendi
a mos je ti nga Berati
kur te flas po me dridhet shtati

Pse pse nuk me flet
pse ne Zemer me vret
pse nuk me tregon
me don a nuk me don

Se kjo Zemer s’duron me
ka faj Syri qe te ka pa
mos me te dash ty esht gjynah
a mos je ti nga Tirana
se pa ty rahat nuk bana
a mos je ti nga Shkodra
se ne Zemer ty te ndjeva

Pse pse nuk me flet
pse ne Zemer me vret
pse nuk me tregon
me don a nuk me don

A mos je nga Vlora
mu pa ty nuk me shkon Dita
a mos je ti nga Saranda
asnjeher nuk te harrova
a mos je ti nga Pogradeci
fol njeher se Zemra me ngeci
a mos je ti nga Fieri
ma ke Syrin si Ulliri

Pse pse nuk me flet
pse ne Zemer me vret
pse nuk me tregon
me don a nuk me don

Benutzeravatar
Valon
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 1179
Registriert: Fr, 17. Jun 2005, 20:52

Me xhakë kam shkrua...

Fr, 22. Dez 2006, 0:01

Me xhakë kam shkrua...

Lufta, një mallkim ndaj njerzimi...
ku të dukët jeta si një llojë burgimi...
Në duart të mia, shikoj unë xhakë...
Xhaku i armikut s´më duket plagë...
Jo që s´jam më njerzim dhe pa mëshir...
Por që deshiroj paqë dhe liri për kombin
tim...

Në emër të zotit do të luftoj për rehatin
tonë se kombit... Do ti dal armikut si Miç
Sokoli topit... Do të rri i qetë dhe i lavdishëm
si Gjergj Fishta, dhe do të rri i egër si Kastrioti
ndaj armiku siq e do Shqiptaria...

Më krenari dhe guzim do të përfundojm këtë
malltretim, se më qenë gjithmonë i friguar, nuk
ke çlirim... nuk ke çlirim dhe as liri, dhe pa këto
gjëra nuk kish ekzistuar Shqiptari...

Lufta do të përfundon, dhe Shqiptari do të fiton...
Zotit i falenderoj- se luften e kemi fituar...
dhe në fund athere duart e mia i kam pastërua...Text: von mir... :D

Wie findet ihr es? :mrgreen:

Përshendetje.

Benutzeravatar
Kusho1983
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 2625
Registriert: Di, 05. Jul 2005, 14:48

Re: Me xhakë kam shkrua...

Fr, 22. Dez 2006, 1:44

Valon hat geschrieben:Me xhakë kam shkrua...

Lufta, një mallkim ndaj njerzimi...
ku të dukët jeta si një llojë burgimi...
Në duart të mia, shikoj unë xhakë...
Xhaku i armikut s´më duket plagë...
Jo që s´jam më njerzim dhe pa mëshir...
Por që deshiroj paqë dhe liri për kombin
tim...

Në emër të zotit do të luftoj për rehatin
tonë se kombit... Do ti dal armikut si Miç
Sokoli topit... Do të rri i qetë dhe i lavdishëm
si Gjergj Fishta, dhe do të rri i egër si Kastrioti
ndaj armiku siq e do Shqiptaria...

Më krenari dhe guzim do të përfundojm këtë
malltretim, se më qenë gjithmonë i friguar, nuk
ke çlirim... nuk ke çlirim dhe as liri, dhe pa këto
gjëra nuk kish ekzistuar Shqiptari...

Lufta do të përfundon, dhe Shqiptari do të fiton...
Zotit i falenderoj- se luften e kemi fituar...
dhe në fund athere duart e mia i kam pastërua...Text: von mir... :D

Wie findet ihr es? :mrgreen:

Përshendetje.
vetem disa korrigjime:
gjak e jo xhakë
shkruar e jo shkrua...

Benutzeravatar
Valon
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 1179
Registriert: Fr, 17. Jun 2005, 20:52

Fr, 22. Dez 2006, 18:01

Me fal por për një djal që jeton që 15 vitesh në perendim
dhe që flet më shumë gjermanisht se shqip di mirë. :D

Benutzeravatar
Kusho1983
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 2625
Registriert: Di, 05. Jul 2005, 14:48

Fr, 22. Dez 2006, 19:57

Valon hat geschrieben:Me fal por për një djal që jeton që 15 vitesh në perendim
dhe që flet më shumë gjermanisht se shqip di mirë. :D
nuk e kisha fjalen aty,se ti nuk din te shkruash shqip,por vetem deshta ti korrigjoj ato gabime,qe i kam pare une...gabime te tjera nuk kam vene re...
por fakti,qe je rritur ne perendim nuk eshte asnje arsyetim...edhe une kam me shume se 16vjet,qe jetoj ne zvicer,dhe prap se prap(thuajse)nuk kam problem me gjuhen shqipe...

Benutzeravatar
Valon
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 1179
Registriert: Fr, 17. Jun 2005, 20:52

Fr, 22. Dez 2006, 22:06

Kusho1983 hat geschrieben:
Valon hat geschrieben:Me fal por për një djal që jeton që 15 vitesh në perendim
dhe që flet më shumë gjermanisht se shqip di mirë. :D
nuk e kisha fjalen aty,se ti nuk din te shkruash shqip,por vetem deshta ti korrigjoj ato gabime,qe i kam pare une...gabime te tjera nuk kam vene re...
por fakti,qe je rritur ne perendim nuk eshte asnje arsyetim...edhe une kam me shume se 16vjet,qe jetoj ne zvicer,dhe prap se prap(thuajse)nuk kam problem me gjuhen shqipe...
Se ti ke mesuar e une nuk kam mesuar dhe nuk me kan mesuar
prinderti vetem alfabeitn shqiptar me kan mesuar por gjuhen gramatike jo. :wink:

Bukuroshi_mamit
Member
Beiträge: 20
Registriert: Di, 26. Dez 2006, 2:11

Di, 26. Dez 2006, 3:37

ski nevoj me dit gramatik :lol: po shum mir po shkrujshe
veq qaty n´fund mos ja bon Wie findet ihr es
masi shqip ja nise,shqip bitise :)

teksti,m´pelqej,veq shkurt po ska gje
E kom ni shko qiju tung per ta qe si era kan ndrru,
E kom Dashni shum per kta qe hala jon me mu,
Edhe pse ndoshta t`mirat kurr sun ja kthej,
Ngo knej, ni pjes t`vogel n`zemer per te ton e gjej

Ikona
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 311
Registriert: Mi, 01. Mär 2006, 13:01

Sa, 30. Dez 2006, 0:42

kthehu moj drite...

te pash moj drite diku ne horizont
tek mbeshtjelle qiellin e ftohur nga erresire nate
si per inat me ike sonte
me le me dhimbje ne kraheror hapur

po kthehu moj drite, o e bekuara madheshti
me shkri njehere kete akull te ngrire ne gjak
qe m´grryn e djeg deri ne asht.....
ti, vetem ti e mira drite njeh dhe ndjen t´imen dhimbte

e degjon kete gjuhe shpirti
ne ushetime e renkim
ty moj ty e mire drite
t´fale kujtimin nate per nate...


une.... thjesht une...
Zuletzt geändert von Ikona am Sa, 14. Feb 2009, 21:32, insgesamt 2-mal geändert.

Ikona
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 311
Registriert: Mi, 01. Mär 2006, 13:01

Sa, 30. Dez 2006, 0:45

Tek Ti Kosove o dashuria ime
i lash ferkemat e femijerise
tek ti Kosove mbeti buzeqeshja,
pikellimi/lumturia e asaj kohe te pakohe...

tani tretur larg,
shume larg,
pertej alpeve diku
rrokullisem
shtegut t´jetes pambarim...

por….tek Ti Kosove do prehen eshtrat e mia
Ti je dhe do mbetesh AJO e ime Dashuri e shenjte
e vetmja dashuri qe s me tradhetoi e s´e tradhetova kurre...


...une.
Zuletzt geändert von Ikona am Sa, 30. Dez 2006, 0:52, insgesamt 1-mal geändert.

Ikona
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 311
Registriert: Mi, 01. Mär 2006, 13:01

Sa, 30. Dez 2006, 0:49

alles von rainer maria rilke
Zuletzt geändert von Ikona am Fr, 15. Mai 2009, 19:45, insgesamt 1-mal geändert.

lovely_s
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 321
Registriert: So, 12. Nov 2006, 19:31

Do, 04. Jan 2007, 15:38

E degjon...

...Si rreh zemra?
per ty mendon
...Si qane femiju?
per ty vajton
...Si si buron lumi?
ty te kujton
...Si fishkellon bariu?
per ty kendon


Ti dhe une

Ti je ai, qe endrroja
Une jam ajo, qe te takoja
Ti je ai, qe e fitova
Une jam ajo, qe te dashurova

Besoj qe une jam NJE per ty
Dhe ti je NJE per mua
Une jam ajo, qe me gezon
Kur me thua « Te dua »

Ikona
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 311
Registriert: Mi, 01. Mär 2006, 13:01

Fr, 12. Jan 2007, 1:45

-Nga Llemadeo-

Biografia ime…
Unë, thjeshtë, Thjeshtësia!

Unë…thjeshtë unë!
Si një gjeth që e merr era,
Si një kujtim që nuk harrohet,
si një mall që dhemb aq shumë,
si një detë që s`rron pa lumë
Unë pra, thjeshtë unë!

Si një këngë dashurie...
lakuriq prej çdo lavdije!
i dëbuar…e i mallkuar…
I përbuzur, i rrënuar…!
I dashuruar…i harruar…!

Si një Lis i gjelbëruar…
Si një Shkëmb nëpër stërkalë
Si një puthje valë e dallgë…
Si një Mal me borë mbuluar,
Si një Detë dallgësh trazuar!

Oqean, mbytur thellesive…
Nëpër fjalë dashurie,
Nëpër puthje zjarr e valë…!
Pranë Pleqëve i pa fjalë…
Dorën shtrirë, si një lypsarë,
Për të mirën Mençuri
Për atë që, më mirë din ti!

Ah, Ujk, Luan, Tiger…, është pak!
Kur zemrimi të më marrë flakë,
kur ndokush më ngacmon Atdhenë,
Shqipërinë, Gjergj-Skendërbenë,
Kur ndokush më flet keq për Lekën…,
Dukagjinasve ua prozhmon jetën…,
Ilirinave dhe vetë Pellazgëve…!

Ah, aty ska më fjalë të tjera,
Por e zezë, merr fund potera!
Bëhem flakë qiellit përpjetë,
Oso Kukë bëhem vërtetë,
Si rrufe i djeg dhe Retë!

Unë, pra thjeshtë unë!
Që me fjalën, ndal çdo dhunë!
Ndal çdo hov padrejtësie,
veç me vargje poezie…
që i kam shpirt, e dashuri
dhe çdo të bukure, i rri në gji,
nëpër buzët Trendafile…
sa herë ndjenë këngen time...:

Ndjenë e falin me shpirt të qetë,
falin puthje me shikime,
falin ëmbel aq përkëdhelime,
falin jetë nëpër ëndrra,
sa hërë këngen ua don zemra!

Unë, që thjeshtë jam mbi ketë Dhe,
por dhe thjeshtë shkoj neser atje…
ku të shumtit kanë shkuar…
me aq dhëmbje e lotë vajtuar.

Unë pra, thjeshtë unë,
krejt i thjeshtë në biografi,
por me fjalët e zmrës time,
vij tek ju me dashuri,
dhe ju puth e ju marr në gji,
pa deshirën për lavdi!
Unë pra thjeshtë, thjeshtësia,
Llemadeo Shqipëria!

Benutzeravatar
fetah
Danke für die vielen Übersetzungen!
Danke für die vielen Übersetzungen!
Beiträge: 313
Registriert: Fr, 19. Jan 2007, 14:27

korruptioni dhe gjenerata e re

Mo, 22. Jan 2007, 2:25

Korrupcioni dhe Gjenerata e re

Korrupcioni eshte Miku i Tradhtarit,
Armiku i Popullit, posaqerishte I Shqipetarit.
Ju lutem o Shoke Politikane
mos synoni te pushtoni
Karrigen me Interesa Vagabondi,
se Kosova eshte Atdheu yne,
dhe ne Rinia e saj.
Ne, ai, ajo dhe une
deshirojme qe Kosova te lulezoj,
sa me miri te ardhmen te planifikoje.
Ketu ne Kosove nuk ka vend per Egoista,
sepse tash e kemi vete ne dore,
se cfare do te ndodhe me Fati tone.
Qe shtate Vite Lufta ka mbaruar,
Tregu I Femrave dhe I Droges
ne Kosove eshte duke lulezuar.
Nuk munde te jete,
qe Kosova te njihet si nje Shtet
ku tolerohet Perversitet.
Ne kemi Kulture dhe Tradite,
e githe Bota e njeh Shqipetarin si Besnik.
Te githa Krimeve i perballuam,
prej Kommunizmit e Fashizmit
deri tek spastrimi Etnik,
mos lejoni qe Korrupcioni te behet nje Armik i ri,
por luftoni per nje Shtet me Demokraci te vertete.
Perqarja e Popullit, ndarja ne Parti
nuk eshte Demokraci,
ju lutem Politikane merrni Shembull ne Evrope e Gjermani,
mos hyrni ne Histori si Ujqe te uritur per Pasuri.
Koha kalon dhe politika ndryshon,
tash eshte radha e Gjenerates sone.
Ne nuk kerkojme nje Revolucion,
por vetem Identitetin ton,
i cili Shqipetarin e karakterizon ashtu siq ai e meriton.


Donnerstag, 13. Oktober 2005

Benutzeravatar
Illyrian^Prince
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 4328
Registriert: Sa, 17. Apr 2004, 17:35

Dy Lot Per SHQIPERINE

Do, 01. Feb 2007, 15:50

Me mungon...Me mungon o vend i SHQIPONJEVA...o endrra ime e cdo nate...o lumturia e jetes time...o dhurate e perendise...O SHQIPERI.

Morem rruget e kurbetit, te lame si nje nen pa femije.... Ndoshta me mir keshtu...nuk do te arrinim kurre te kuptonim se sa e shtrenjete je per ne...o nen e bijve SHQIPETARE...O VEND I SHQIPONJAVE.

Cdo nate te kujtoj me lot ne sy...Per boten je hal ne sy, por per mua je gjith bota...Dua te jetoj ne rruget e tua, ne rruget me pluhur...ahhh sa i embel ai pluhur...
Me djeg ky shpirt o e madhja SHQIPERI, por jam larg, jam larg gjirit tend, jam atje ku emrin tend askush nuk e kujton pervecse une...do te te kujtoj dhe mbroj deri ne piken e fundit te gjakut...Italian, grek,serb nuk do te mundion kurr te kalojne mbi ty...Ti je nen e SHQIPONJAVE...

opaaa
Member
Beiträge: 22
Registriert: Mi, 14. Jun 2006, 11:54

Di, 06. Feb 2007, 12:58

Hast du das selber geschrieben??

COOOLLL
Ich liebe dich, mehr als mich!

Benutzeravatar
Longitudinal
Danke für die vielen Übersetzungen!
Danke für die vielen Übersetzungen!
Beiträge: 840
Registriert: Di, 06. Jun 2006, 10:48

Re: Dy Lot Per SHQIPERINE

Di, 06. Feb 2007, 13:12

Illyrian^Prince hat geschrieben:Me mungon...Me mungon o vend i SHQIPONJEVA...o endrra ime e cdo nate...o lumturia e jetes time...o dhurate e perendise...O SHQIPERI.

Morem rruget e kurbetit, te lame si nje nen pa femije.... Ndoshta me mir keshtu...nuk do te arrinim kurre te kuptonim se sa e shtrenjete je per ne...o nen e bijve SHQIPETARE...O VEND I SHQIPONJAVE.

Cdo nate te kujtoj me lot ne sy...Per boten je hal ne sy, por per mua je gjith bota...Dua te jetoj ne rruget e tua, ne rruget me pluhur...ahhh sa i embel ai pluhur...
Me djeg ky shpirt o e madhja SHQIPERI, por jam larg, jam larg gjirit tend, jam atje ku emrin tend askush nuk e kujton pervecse une...do te te kujtoj dhe mbroj deri ne piken e fundit te gjakut...Italian, grek,serb nuk do te mundion kurr te kalojne mbi ty...Ti je nen e SHQIPONJAVE...
Das drückt wohl die Gefühle aller Albo-Diaspora aus!
Toll gemacht!
God must love the common man. He made so many of them - Abraham Lincoln

Zurück zu „Shqip“