Albana
Member
Beiträge: 56
Registriert: So, 05. Mär 2006, 21:43

Per shqiptaret ne Gjermani

Mo, 19. Jun 2006, 8:53

Altruist (ne te vertet do te te shkonte epiteti uneiditegjitha)

nje njeri qe replikon si ty (qosja-kadare dhe tralala) ka, per mendimin tim, probleme thelbesore me veteveten dhe shoqerine. Have a check out!

A propo, gjuhes shqipe, perpara se te korrigjosh shqipen tim, beji nje kontroll shqipes tende. Sepse, ne se ka midis ne te dyve nje qe e flet shqipen si sllav, ai je ti. Mua mund te me akuzosh qe e anglizoj (ne anglsiht shkruhet logic dhe shqiptohet lloxhik, hence, une shkruajta llogjik, boy) apo gjermanizoj ate, por me sllavet une nuk kam te bej fare, sepse jam lindur dhe rritur ne mes te Tiranes dhe jo ne mes te Prishtines. Ndoshta, problemi qe ka Kushoja, Lira dhe jo vetem ata me dialektin tuaj eshte pikerisht muzika sllave e gjuhes (vrazhdesia) ne dialektin tua, muzike te cilen ne te shqiperise, e vecanerisht te Tiranes, nuk e njohim. E, megjithate, une nuk kam problem fare me te, sepse une i pranoj njerezit ashtu sic jane. Nuk eshte misioni im t'u tregoj njerezve identitetin e tyre, sepse kjo eshte 1) ceshtje personale e cdo njeriu dhe 2) une e konsideroj veten njeri te lire. Liria eshte thelbi i ndryshimeve tona individuale. Ti je i burgosur i dogmave, nacionalizmave, i lokalizmave, ti je Homo albanicus. Une jam Homo sapiens, krenar per identitetin qe i ka rene per pjese, identitet te cilin nuk e diskuton fare, sepse nuk ka fare problem me te. Keshtu me rezulton edhe Kushoja dhe Lira. Njerezit qe fillojne diskutojne identitetin e tyre apo te njerezve me te cilet diskutojne jane njerez qe kane probleme me kete identitet.

Sa i perket gjuhes shqipe: YES! Adoleshtente kosovare krijojne banda dhe ky eshte bere nje fenomen shqetesues ne vendin e Wilhelm Tellit. Realiteti, sado i hidhur qe eshte, eshte realitet dhe nuk mund ta mbulosh me pallavra. Adoleshente eshte perdorur ne trajten e pashquar. Perdorimi i trajtes se pashquar te fjales adoleshent i heq pergjithesimin togfjaleshit, adoleshente kosovare.

Dhe se fundi, ti mund te pergjigjesh per te mbrojtur nderin tend (si burre me namuz qe dukesh), por une nuk te pergjigjem me sepse koha ime eshte shume me e cmuar se denglat e tua. Sorry guy, qendro me mire para pasqyres dhe grindu gjithe diten e perendise me veten. Viel spass.

Albana

Benutzeravatar
altruisti
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 145
Registriert: Sa, 14. Aug 2004, 0:36

Re: Per shqiptaret ne Gjermani

Mo, 19. Jun 2006, 21:23

Albana hat geschrieben:Altruist (ne te vertet do te te shkonte epiteti uneiditegjitha)

nje njeri qe replikon si ty (qosja-kadare dhe tralala) ka, per mendimin tim, probleme thelbesore me veteveten dhe shoqerine. Have a check out!

A propo, gjuhes shqipe, perpara se te korrigjosh shqipen tim, beji nje kontroll shqipes tende. Sepse, ne se ka midis ne te dyve nje qe e flet shqipen si sllav, ai je ti. Mua mund te me akuzosh qe e anglizoj (ne anglsiht shkruhet logic dhe shqiptohet lloxhik, hence, une shkruajta llogjik, boy) apo gjermanizoj ate, por me sllavet une nuk kam te bej fare, sepse jam lindur dhe rritur ne mes te Tiranes dhe jo ne mes te Prishtines. Ndoshta, problemi qe ka Kushoja, Lira dhe jo vetem ata me dialektin tuaj eshte pikerisht muzika sllave e gjuhes (vrazhdesia) ne dialektin tua, muzike te cilen ne te shqiperise, e vecanerisht te Tiranes, nuk e njohim. E, megjithate, une nuk kam problem fare me te, sepse une i pranoj njerezit ashtu sic jane. Nuk eshte misioni im t'u tregoj njerezve identitetin e tyre, sepse kjo eshte 1) ceshtje personale e cdo njeriu dhe 2) une e konsideroj veten njeri te lire. Liria eshte thelbi i ndryshimeve tona individuale. Ti je i burgosur i dogmave, nacionalizmave, i lokalizmave, ti je Homo albanicus. Une jam Homo sapiens, krenar per identitetin qe i ka rene per pjese, identitet te cilin nuk e diskuton fare, sepse nuk ka fare problem me te. Keshtu me rezulton edhe Kushoja dhe Lira. Njerezit qe fillojne diskutojne identitetin e tyre apo te njerezve me te cilet diskutojne jane njerez qe kane probleme me kete identitet.

Sa i perket gjuhes shqipe: YES! Adoleshtente kosovare krijojne banda dhe ky eshte bere nje fenomen shqetesues ne vendin e Wilhelm Tellit. Realiteti, sado i hidhur qe eshte, eshte realitet dhe nuk mund ta mbulosh me pallavra. Adoleshente eshte perdorur ne trajten e pashquar. Perdorimi i trajtes se pashquar te fjales adoleshent i heq pergjithesimin togfjaleshit, adoleshente kosovare.

Dhe se fundi, ti mund te pergjigjesh per te mbrojtur nderin tend (si burre me namuz qe dukesh), por une nuk te pergjigjem me sepse koha ime eshte shume me e cmuar se denglat e tua. Sorry guy, qendro me mire para pasqyres dhe grindu gjithe diten e perendise me veten. Viel spass.

Albana

E dashur Albana

Falemnderit per komentet tuaja që unë nuk do ti kundërshtoja shumë kësaj radhe sepse kjo tregon paciperin tuaj prej "HOMO SAPIENSI" qe e keni, kjo tregon kulturen tuaj te shprehjes dhe te komunikimit qe ju ka braktisur kaher apo qe kurre se keni poseduar. Një gjë do të me interesonte të dij: athua është kjo gjuha juaj që e përdorni vetem në boten virtuale apo jeni keshtu edhe në jetën e përditshme? Nëse ndodhë kjo e dyta atëher mund të konstatoj përfundimisht dhe paluhatshëm se ju vërtet paskeni problem shume serioz me identitetin jo vetem kombtar por edhe me gjer.....?
Me ka rënë të lexoj në një revist diçka interesant ku thuhet se shumë mjekë që punojnë për dekada me radhe nëpër repartet psikiatrike me te smuret psiqikisht ka gjasa që edhe ata te vuajne nga sindrome te tilla poqese nuk jan ne gjendje te bejne diferencime dhe distancime racionale..Prandaj nga ajo qe juve perfaqesoni permes shkrimeve kam ardhe ne perfundim se ju i takoni ose kategorise se pare "Psikiatre me shume pervoje" ose asaj te pacienteve.. Shpresoj të mos jete asnjera se do ta kem te pamundur te ju ndihmoja edhe pse kete do ta beja me dëshire...

Eshte edhe nje thenje shqiptare: "Njeriu per njeriun eshte UJK"...Kjo qe ju shpesheher shkruani ne reagimet tuaja nuk perkon me ate "HOMO SAPIENSIN" tuaj qe juve pretendoni ta identifikoni veten me vetknaqesi te tepruar.."HOMO SAPIENS" perfaqeson vlera tjera shume e dashur Albana, pra ju luteme te jeni me e sinqerte dhe me reale...Ajo qe ti shkruan me shume i gjason nje "Jashtetoksori" që nuk ka iden se çka po ndodhe ne kete planet...Me gjase ti je me e lashte se sa vete Jezu Krishti...Te pershendes dhe te uroj suksese ne te gjitha fushat e veçmas ne fushaten antikosovare....
Wer den Weg der Wahrheit geht, stolpert nicht

Benutzeravatar
altruisti
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 145
Registriert: Sa, 14. Aug 2004, 0:36

Mo, 19. Jun 2006, 21:37

Kusho1983 hat geschrieben:altruistooo!

na acarove nervat te gjitheve me ato replikat polarizuese te tua!
ti na prezantohesh ketu,sikur e ke gjetur"gurin e se vertetes"!nuk shef o njeri,qe shumicen e forumisteve e ke kunder teje,si pasoje e"mendjemadhesise"tende?!

shiko:problemi tek shume adoleshente kosovar ketu ne zvicer eshte,qe ato bejne probleme,duke patur jeten mire e bukur(duke patur dokumentacionin e rregullt,duke patur nje vend pune apo vend ne shkolle dhe duke marre leket nga babaj ose mamaja)!

ç'dua te them une eshte,qe duhet diferencuar nga kriminelet(qe veprojne nga pumundesia,siç eshte rasti i kriminalitetit tek azilkerkuesit,qe nuk kane opsioon tjeter vetem te shesin droge,sepse u ndalohet punesimi nga ligji i rrept)dhe kriminelit qe merret me pune te"shtremberuara"nga merzia dhe nga siç i thone gjermanet/zvicranet"langeweile"!
ndersa krimineli i pare vepron nga veshtiresia(per te siguruar ca para),i dyti vepron kot si kriminel!
kriminaliteti i pare eshte i tolerueshem dhe legjitim,pasi vete shteti zvicran e ka fajin,qe kriminalizohen azilkerkuesit!kurse kriminaliteti i dyte nuk eshte as legjitim dhe as i tolerueshem!

dhe tek aj linku yt deshta te shtoj:pa ditur se ç'fare krimi kane bere ato individet,neve nuk mund te gjykojme mbi te(vetem nese shkruan aty psh."mord"ose"vorsätzliche tötung"ose diçka ne kete drejtim te vrasjes,atehere ka ç'dokush te drejten te gjykoj mbi te,sepse vrasja eshte nje krim,qe nuk duhet toleruar,vetem nese ndodh vrasja ne vetembrojtje...)!

I dashur Kusho
Sa i perket asaj se te gjitha jan kunder meje kjo per mua nuk ka ndonje rendesi sepse une nuk shkruaj qe te shoh dhe te kuptoj se kush eshte kunder meje e kush edhe pro meje...Une shkruaj ashtu si mendoj dhe si gjykoj gjerat gjithnje duke i pare nga shume kende dhe jo vetem nga nje prizem...Pra ne ketu jemi te shprehim mendimin ton secili ne menyren e tij e une nuk jam futur ketu per te krijuar ndonje aleance sepse tashme e dime te gjithe se nje egziston" ALEANCA E FORCAVE USHTARAKE TE NATOS"...

Ne pjesen e dyte te shkrimit tuaj edhe une ndaj mendimin me ju ndonese une do te isha pak me i rezervuar nese thuhet "tek shume adoleshente kosovar ketu ne zvicer "..........me e drejte do te ishte te thuhet ndoshat nje pjese e adoleshenteve kosovar kjo perderisa nuk kemi te dhena statistikore.. Shpresoj se po me kuptoni ku e kam hallin, sepse gjeneralizime te tilla po i shkojne per shtati edhe shtypit bulevardesk por edhe politikes kunder te huajve e qe per pasoje e psojne apo e ndjejne te gjithe te huajt ne veçanti shqiptaret, e ketu per zvicerianin ka pak rendesi se nga vjen ti si shqiptar ...Ketu eshte esenca e te gjitha reagimeve te mia....

Gjithe te mirat
Wer den Weg der Wahrheit geht, stolpert nicht

Benutzeravatar
Kusho1983
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 2625
Registriert: Di, 05. Jul 2005, 14:48

Di, 20. Jun 2006, 9:17

altruisti hat geschrieben:Ne pjesen e dyte te shkrimit tuaj edhe une ndaj mendimin me ju ndonese une do te isha pak me i rezervuar nese thuhet "tek shume adoleshente kosovar ketu ne zvicer "..........me e drejte do te ishte te thuhet ndoshat nje pjese e adoleshenteve kosovar kjo perderisa nuk kemi te dhena statistikore..
okey,ndoshta kam mundur me sakte te shkruaj(siç thua ti)"nje pjese e adoleshenteve kosovar"per te qene me korrekt.por shprehja"shume adoleshente kosovar"nuk implikon as nje shumice dhe as te gjithe(e keshtu nuk eshte nje shablonizim)...por mire the,me mire te diferencojme me sakte,ndaj them:"nje numer i caktuar adoleshentesh kosovare"...

hajt shendet

Ikona
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 311
Registriert: Mi, 01. Mär 2006, 13:01

Sa, 01. Jul 2006, 22:44

Lira hat geschrieben:Mirembrema,

tju them te drejten nuk pata kohe ti lexoj te gjithe komentat por megjithate deshiroja te shtoja nje gje..

Ne pamje te pare une dalloj vetem nje urrejtje nga ana e Ikones ndaj Shqipetareve te Shqiperise. Ajo shprehet ne menyre negative per njerzit te cilet zoterojne nje te menduar stereotipike, po eshte pikerisht kjo e fundit e njejta gje c´fare mund te dalloj une ketu. Sa keq...

@Ikona
Urime nga ana ime, e zoteron gjuhen tone shume mire! Nuk njoh shume kosovare te cilet mund ti kuptoj. :lol: (<--- e di shume mire qe nuk kishe deshire ta degjosh kete dhe te uroj ta mbarosh shpejt romanin qe do te shkruash pas ketij komenti :lol: )

@Like

Mendim i mire ky, une jam e para qe hedh vallen.:D Kur te kem me shume kohe do te shkruaj nje pn! :wink:
pershendetje lira,

me dhimbsesh qe keni viktimizuar kohen te lexoni shkrimet e mia dhe te hedhni komplimente tipike te femrave te tipit "asozial".... si duket i madherishmi i moshes adoleshente kusho paska nderrmarre akcione te "devotshme" per mobilizimin e ushtarakeve kunder atyre qe juve u thone ne sy e pa metoda perkedhelese diplomatike, te cilat ashtu keshtu nuk i merrni vesh) pra ketu qendron moskuptimi i afishimeve te mia dhe te nderuarit Altruisti....zonjushe e mire, ke nje nivel te ceket, prandaj mos fut hundet aty ku nuk ke "haber"....thjesht mos u sherbe permes MSN nga strateget e deshtuar ne jeten reale....kursej komplimentet per aleatet tuaj....

Njeherit edhe disa ketu qe me shkrime tjera mundohen artificialisht te reflektojne kulture ndernjerezore, ndersa ne esence zhveshen ne menyre zhgenjyese, radhiten gjitheashtu ne garden e urrejtjes gjakvluese ndaj çdo shqiptari qe jeton dhe frymon jasht Shqiperise, çuditerisht nuk ua mban organizmi kritiken e pavend, meqe juve jeni njerez idealista, ""perfekcionist ne te gjitha sferat e jetes"", prandaj me bene te kuptoje trazirat kapluese dhe rekrutimet, sidomos te pseudonimeve femerore, ky fenomen nuk eshte nga sot e dje, por eshte nje fenomen i cili automatikisht pas daljes nga kafazi komunist perfshiu damaret e çdo shtetasi Shqiptar nga "Shqiperia Nene"....Po te kishit shfrytezuar tere kete potencial urrejtes ne vendin Tuaj per te menjanuar problemet serioze, jam e bindur se do pesonin ndryshime pozitive ne shume segmente te jetes shoqerore ne Shqiperi...

per valle e di se ua kaloni te gjitheve, padyshim a..???? e keni trashegim....!!!!!!

PS: miku juaj Kusho ishte i pari qe hyri ne valle antikosvare, sepse askush nga ne nuk e pat parasysh te shtjelloje diferencat shqiptaro-shqiptare....

Benutzeravatar
Kusho1983
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 2625
Registriert: Di, 05. Jul 2005, 14:48

Sa, 01. Jul 2006, 23:29

Ikona hat geschrieben:pershendetje lira,

me dhimbsesh qe keni viktimizuar kohen te lexoni shkrimet e mia dhe te hedhni komplimente tipike te femrave te tipit "asozial".... si duket i madherishmi i moshes adoleshente kusho paska nderrmarre akcione te "devotshme" per mobilizimin e ushtarakeve kunder atyre qe juve u thone ne sy e pa metoda perkedhelese diplomatike, te cilat ashtu keshtu nuk i merrni vesh) pra ketu qendron moskuptimi i afishimeve te mia dhe te nderuarit Altruisti....zonjushe e mire, ke nje nivel te ceket, prandaj mos fut hundet aty ku nuk ke "haber"....thjesht mos u sherbe permes MSN nga strateget e deshtuar ne jeten reale....kursej komplimentet per aleatet tuaj....

Njeherit edhe disa ketu qe me shkrime tjera mundohen artificialisht te reflektojne kulture ndernjerezore, ndersa ne esence zhveshen ne menyre zhgenjyese, radhiten gjitheashtu ne garden e urrejtjes gjakvluese ndaj çdo shqiptari qe jeton dhe frymon jasht Shqiperise, çuditerisht nuk ua mban organizmi kritiken e pavend, meqe juve jeni njerez idealista, ""perfekcionist ne te gjitha sferat e jetes"", prandaj me bene te kuptoje trazirat kapluese dhe rekrutimet, sidomos te pseudonimeve femerore, ky fenomen nuk eshte nga sot e dje, por eshte nje fenomen i cili automatikisht pas daljes nga kafazi komunist perfshiu damaret e çdo shtetasi Shqiptar nga "Shqiperia Nene"....Po te kishit shfrytezuar tere kete potencial urrejtes ne vendin Tuaj per te menjanuar problemet serioze, jam e bindur se do pesonin ndryshime pozitive ne shume segmente te jetes shoqerore ne Shqiperi...

per valle e di se ua kaloni te gjitheve, padyshim a..???? e keni trashegim....!!!!!!

PS: miku juaj Kusho ishte i pari qe hyri ne valle antikosvare, sepse askush nga ne nuk e pat parasysh te shtjelloje diferencat shqiptaro-shqiptare....
i vetmi njeri ketu ne forum qe shfaq sintome asociale je ti!ne vend qe te mundohesh te diskutosh me njerezit ne menyre te"kulturuar"dhe me nje ton miqesor,ti fillon te"hedhish gure" dhe na tregohesh ketu si nje pule,qe mundohet te mbroj"femijet"e saj te vegjel!

pastaj:i vetmi njeri qe manifeston urrejtje psikote ketu ne forum,je ti!siç shifet ne shkrimet e tua,ti ne mase atomike urren shqiptaret(nga shqiperia)!plus shfaq njeke nje komplex minoriteti qe duhet marre seriozisht,sepse ti nuk arrin dot te dallosh midis nje kritike te shendoshe dhe nje"antikosovarizmi"(siç preferon ti dhe shume njerez te tjere,qe nuk durojne dot kritiken,ta terminojne)!

por nejse,nje njeriu qe nuk pranon te meturat e tij nuk mund ti ndihmosh,sepse ego-ja e atij personi eshte duke fluturuar ne"jet"-in e airforces amerikane me nje gote shampanje ne dore dhe i duket vetevetja i pakapshem dhe paaritshem!

Ikona
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 311
Registriert: Mi, 01. Mär 2006, 13:01

Mo, 03. Jul 2006, 21:44

Kusho1983 hat geschrieben:
Ikona hat geschrieben:pershendetje lira,

..
i vetmi njeri ketu ne forum qe shfaq sintome asociale je ti!ne vend qe te mundohesh te diskutosh me njerezit ne menyre te"kulturuar"dhe me nje ton miqesor,ti fillon te"hedhish gure" dhe na tregohesh ketu si nje pule,qe mundohet te mbroj"femijet"e saj te vegjel!

pastaj:i vetmi njeri qe manifeston urrejtje psikote ketu ne forum,je ti!siç shifet ne shkrimet e tua,ti ne mase atomike urren shqiptaret(nga shqiperia)!plus shfaq njeke nje komplex minoriteti qe duhet marre seriozisht,sepse ti nuk arrin dot te dallosh midis nje kritike te shendoshe dhe nje"antikosovarizmi"(siç preferon ti dhe shume njerez te tjere,qe nuk durojne dot kritiken,ta terminojne)!

por nejse,nje njeriu qe nuk pranon te meturat e tij nuk mund ti ndihmosh,sepse ego-ja e atij personi eshte duke fluturuar ne"jet"-in e airforces amerikane me nje gote shampanje ne dore dhe i duket vetevetja i pakapshem dhe paaritshem!
kusha,

ah mos te harroje, kur e njohe une shampanjen ne shqiperi posedimi i nje sapuni higjienik ishte privileg i madh, ec shoki rruges tende e mos me trego gjera te cilat per mua i njohe nga lindja dhe jane te demoduara me vite....

antikosovarizmi ka perfshire te gjitha shkallet e nivelit ne shoqerine e Shqiperise, sikur cdo shqiptar nga Kosova eshte bere hale ne sy dhe mjet stagnues ne zhvillimin e Shqiperise si shtet, cfare paradoksi....!!!!!!

per ty dhe dashamiret tuaj, shqiptar eshte vetem ai qe ka gjyshen te lindur ne Shqiperi, shqiptaret tjere per ju jane njerez "adolushent, kriminel, te paformuar, joshqiptar, malok" etj etj...e pikerisht po keta ishin arma kryesore qe me vite mbajten ne jete ekzistimin e Shqiperise si shtet, perndryshe kush pos Stalinit, Maos dhe aty ketu te ndonje shkencetari qe rastesisht pa qellim binte ne duart e kufinjetareve shqiptare, nuk kishte as te pakten njohuri se ku valle me ndodhet Shqiperia...

per tipat e preherit tend mendimtare, nuk mund te ndryshosh aspak me objektivizem modern, jeni dhe mbeteni mekanizma manipulues....

Lira
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 151
Registriert: Mi, 22. Mär 2006, 19:18

Mo, 03. Jul 2006, 23:29

Ikona, moj vajze...

po c´eshte gjithe kjo urrejtje njehere?
Pyes veten nga e gjen ti valle te drejten te quash njerez me te cilet nuk ke biseduar asnjehere " te ceket" apo "te semure"etj etj...
Fakt eshte qe me ty mund te sillesh ose ne menyre injoruese, e cila nuk me ka perkatur kurre mua dhe sjelljes time.. ose mund te lesh menjeane... rruge kjo, te cilen e preferoj per arsye niveli o shoqe. :wink:
Me vjen keq, nese ti pret fjale kercenuese apo fyeje sic e njohim shume mire nga shkresat e tua, me duhet te te zhgenjej. Nuk shpenzoj fjale te shtrejta tek njerez qe duan te lexojne ate qe duan ata dhe jo ate qe eshte shkruajtur aty... Dhe kurre tek ata qe e ndejne veten te persosur nga te gjitha fushat.

P.S.: E vetmja valle qe hedh une eshte ajo e Tiranes! Ate antikosovaren deri tani nuk e kam hasur akoma. Shpresoj te mos ma mesosh ti..

hajt ani pra cike!! ani tung a?? :lol: :lol:

@ Kusho

Mendoj se nuk eshte mire te bisedosh me njerez te cilet nuk mund ti shohin gjerat me ne menyre konstruktive dhe perziejne ndjenja negative me faktet e kryera , po e di ti me mire se mua kete. Mendoj se eksperienca negative ne lidhje me Shqiptaret e Shqiperise ndoshta e kane hidhur shoqen tone.... natyrisht keto jane vetem spekullatat e mia.
C´fare do qe te jete arsya per kete urrejtje qe ajo reprezanton, per mendimin tim nuk ja vlen se folurit dhe se lodhurit.

Ikona
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 311
Registriert: Mi, 01. Mär 2006, 13:01

Di, 04. Jul 2006, 0:49

pershendetje lira,

flm per shkresene kujdesin, flm per mundimin dhe kohen qe e viktimizuat.....

Mike e mire, jam edukuar te mos e sulmoje askend e para, e kam trashegim te mos shkel mbi traditen, fejen, familjen dhe sidomos perkatesine time etnike, por nje e kam poashtu trashegim qe kur te me sulmohet oborri im nga njerez te cilet nuk mund te identifikohen me keto qe thash me larte, athere nuk ia vlen te formohet nje kompromis i shendoshe dialogu....

reagimi im i pare rezultoi nga shkresa "melodike"", pra konform valles se famshme qe filloi miku juaj i nderuar kusho, e ju mund ta quani edhe TIRONSE me te cilen pa asnje dyshim mund te krenoheni ju si person me kulture te larte......!!!!!!! por si duket ombrella e gjere kulturore mendore paska mbuluar driten per te lexuar qarte dhe pershtatur vallen me ritmin....

*******
@ Kusho

Mendoj se nuk eshte mire te bisedosh me njerez te cilet nuk mund ti shohin gjerat me ne menyre konstruktive dhe perziejne ndjenja negative me faktet e kryera , po e di ti me mire se mua kete. Mendoj se eksperienca negative ne lidhje me Shqiptaret e Shqiperise ndoshta e kane hidhur shoqen tone.... natyrisht keto jane vetem spekullatat e mia.


keto rreshta ketu larte i ngjajne nje vajze te lazdruar nga naiviteti i saj, kur s´di kah t´ia mbaje fillon te zhveshet tekstualisht me fantazira te rrugeve....me vjen keq qe me detyrorn te drejtohem keshtu, por ishte krejt nje kunderakcion i akcionit tuaj te kulturuar femeror....!!!!!!!

gjithe te mire dhe rrini gezuar

Benutzeravatar
Kusho1983
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 2625
Registriert: Di, 05. Jul 2005, 14:48

Di, 04. Jul 2006, 3:46

Ikona hat geschrieben:1.)ah mos te harroje, kur e njohe une shampanjen ne shqiperi posedimi i nje sapuni higjienik ishte privileg i madh, ec shoki rruges tende e mos me trego gjera te cilat per mua i njohe nga lindja dhe jane te demoduara me vite....

antikosovarizmi ka perfshire te gjitha shkallet e nivelit ne shoqerine e Shqiperise, sikur cdo shqiptar nga Kosova eshte bere hale ne sy dhe mjet stagnues ne zhvillimin e Shqiperise si shtet, cfare paradoksi....!!!!!!
1.)po ç'fare ka te bej kjo shprehja jote ketu asgjethenese me ate ç'fare thash une?!ç'faj kane patur ato njerez,qe nuk kane patur me shume mundesi dhe babai yt ka jetuar ne zvicer dhe te ka derguar ç'do muaj para?!

po mire moj ikona,nese ti neve(shqiptaret)dhe shqiperine nuk na don,po perse atehere merresh me neve dhe perse futesh ne kete forum( www.albanien.ch ;albanien=shqiperia)?!shporru ne nje forum tjeter,nese nuk te pelqejne ty shqiptaret dhe vendi yne!ka shume forume te tjere per kosovaret(shko hy ne forumin www.kosova.de dhe mos provoko dhe humbas kot kohe ketu me neve shqiptaret"te pakulturuar dhe pamoralshem"(citat i yti)!askush nuk te detyron te hysh ne kete forum ketu!

Ikona
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 311
Registriert: Mi, 01. Mär 2006, 13:01

Di, 04. Jul 2006, 10:02

po mire o kusho, pse i perzien antenat e humbasesh ne gjetjen e shkronjave abstrakte......shihe si me ngjan mua, ne nje njeri qe i pari veri ne beteje shpaten me dy teha te mrehet, por fatkeqesisht nga naiviteti harrove se me njerin teh do e therre vetveten dhe pikerisht shkrimet tuaja te fundit jane kritike e mshehte ndaj vetvetes suaj por ti nuk ke EGO e parim njerezor te pranosh gabimin tend.

ta perserise dhe njehere: e dua Shqiperine dhe popullin shqiptare, por nuk i dua dhe i luftoje ideologet qe kultivojne fanatizem, perbuzje, urrejtje, copetime koletive kunder bashkekombaseve te vet!!!!!!

tek secili mendimtar i juaji ketu venerohet pronesia private personale,"natyrore, biologjike e gjuhes shqipe, kultures, tradites, orgjines ne teresi, u shterret ne habi kur lexoni shkrime qe plasohen nga lexues(lexo shqiptare)me joshtetesi nga Shqiperia....sikur tmerroheni, tundoheni pse neve shkruajme shqip, perderisa nuk distancoheni nga kjo semundje patologjike, ju do vazhdoni lundrimin ne ujerat e ndotura por jo ne dem te askujt pos ne ate personal.

tema ishte per Shqiptaret ne Gjermani apo jo, ku ti ishe prijesi qe filloi te bej selektime kombetare!!!!! pra sipas karakterit tend dhe mendjelehtesise tende tema duhet titulluar keshtu: Per Shqiptaret nga Shqiperia ne Gjermani,
ose alternativa tjera:
Per Shqiptaret nga Kosova ne Gjermani,
per Shqiptaret nga Maqedonia ne Gj,
per Shqiptaret nga Mali i Zi ne Gj,
per Shqiptaret nga Kosova Lindore(Presheve etj)
per Shqiptaret e Çamerise ne GJ.......

i madhi zot kjo eshte shkalla me e ulte e pamarreveshesise njerezore, e cila ne shkence quhet IDIOTI!

dhe ne fund pergjegjesi i ketij forumi duhet vene nje ligj, i cili u lejon regjistrimin vetem atyre me gjyshe nga Shqiperia.....ndersa per te gjithe te "vetequajturit" shqiptaret tjere" u ndalohet hyrja dha afishimi ne forumin albanien.ch.

Benutzeravatar
Kusho1983
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 2625
Registriert: Di, 05. Jul 2005, 14:48

Di, 04. Jul 2006, 17:03

Ikona hat geschrieben:ta perserise dhe njehere: e dua Shqiperine dhe popullin shqiptare, por nuk i dua dhe i luftoje ideologet qe kultivojne fanatizem, perbuzje, urrejtje, copetime koletive kunder bashkekombaseve te vet!!!!!!

po e kemi pare se sa i don ti shqiptaret,te cilet i quajte njerez"pa kultur","pa moral","mendjemedhenje"!a e ke harruar ate qe the?!thuaje troç,per ty kosovaret apo shqiptaro-maqedonasit jane shqiptaret e"vertete",kurse shqiptaret ne shqiperi jane nje"-"i perzirjes se etnive!

tema ishte per Shqiptaret ne Gjermani apo jo, ku ti ishe prijesi qe filloi te bej selektime kombetare!!!!! pra sipas karakterit tend dhe mendjelehtesise tende tema duhet titulluar keshtu: Per Shqiptaret nga Shqiperia ne Gjermani,
ose alternativa tjera:
Per Shqiptaret nga Kosova ne Gjermani,
per Shqiptaret nga Maqedonia ne Gj,
per Shqiptaret nga Mali i Zi ne Gj,
per Shqiptaret nga Kosova Lindore(Presheve etj)
per Shqiptaret e Çamerise ne GJ.......

moj plake!lexo edhe nje here se ç'fare shkrova une!nje rezume te shkurter:une e kisha fjalen aty,qe duhet relativuar shprehjen e nje forumisti,qe thoshte,se shqiptaret nuk jane te integruar ne shoqerine gjermane apo zviceriane!une relativimin e asaj teze(these)e bazova ne ate artikullin/studimin tim te shkurter ne seminarin e etnologjise,mbi qytetaret te ashtuquajtur"secondos"ne zvicer!po pastaj ti ja fute kot me nje fare kompleksi minoritar,te me akuzosh se une urreja gjoja kosovaret apo menodja se shqiptaret jane me superior se sa kosovaret(por asnje argument nuk solle ne lidhje me ate shkrimin tim rreth studimit etnologjik)!
shiko,nese ke per te thene diçka konkrete,thuaje dhe argumento!ama mos fillo te zhytesh nga njera peme te tjetren dhe te fillosh te filozofosh si molla kur eshte duke menduar,se a te bie ne toke apo jo!


i madhi zot kjo eshte shkalla me e ulte e pamarreveshesise njerezore, e cila ne shkence quhet IDIOTI!

dhe ne fund pergjegjesi i ketij forumi duhet vene nje ligj, i cili u lejon regjistrimin vetem atyre me gjyshe nga Shqiperia.....ndersa per te gjithe te "vetequajturit" shqiptaret tjere" u ndalohet hyrja dha afishimi ne forumin albanien.ch.

jo une nuk kam thene,qe vetem shtetasit shqiptare te kene te drejten te futen ne kete forum!por une jam kunder njerezeve qe kur behet nje diskutim i qete,ata fillojne te"hedhin gure"!
ti njesoj si do serbe sillesh!edhe ata u futen ne kete forum,dhe filluan te provokojne dhe ia infiltruan nje virus kesaj faqje(sipas gjithe gjasave kane qene do"cracker"-a te njohur ne internet)...
me thuaj ti mua,se me cilin forumist nuk je acaruar akoma(?)!!!edhe ti mua ne fillim me akuzove,se gjoja nuk paska une"kultur bisedimi"!

Benutzeravatar
Kusho1983
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 2625
Registriert: Di, 05. Jul 2005, 14:48

Di, 04. Jul 2006, 17:08

Kusho1983 hat geschrieben:
Ikona hat geschrieben:ta perserise dhe njehere: e dua Shqiperine dhe popullin shqiptare, por nuk i dua dhe i luftoje ideologet qe kultivojne fanatizem, perbuzje, urrejtje, copetime koletive kunder bashkekombaseve te vet!!!!!!

po e kemi pare se sa i don ti shqiptaret,te cilet i quajte njerez"pa kultur","pa moral","mendjemedhenje"!a e ke harruar ate qe the?!thuaje troç,per ty kosovaret apo shqiptaro-maqedonasit jane shqiptaret e"vertete",kurse shqiptaret ne shqiperi jane nje"-"i perzirjes se etnive!

tema ishte per Shqiptaret ne Gjermani apo jo, ku ti ishe prijesi qe filloi te bej selektime kombetare!!!!! pra sipas karakterit tend dhe mendjelehtesise tende tema duhet titulluar keshtu: Per Shqiptaret nga Shqiperia ne Gjermani,
ose alternativa tjera:
Per Shqiptaret nga Kosova ne Gjermani,
per Shqiptaret nga Maqedonia ne Gj,
per Shqiptaret nga Mali i Zi ne Gj,
per Shqiptaret nga Kosova Lindore(Presheve etj)
per Shqiptaret e Çamerise ne GJ.......

moj plake!lexo edhe nje here se ç'fare shkrova une!nje rezume te shkurter:une e kisha fjalen aty,qe duhet relativuar shprehjen e nje forumisti,qe thoshte,se shqiptaret nuk jane te integruar ne shoqerine gjermane apo zviceriane!une relativimin e asaj teze(these)e bazova ne ate artikullin/studimin tim te shkurter ne seminarin e etnologjise,mbi qytetaret te ashtuquajtur"secondos"ne zvicer!po pastaj ti ja fute kot me nje fare kompleksi minoritar,te me akuzosh se une urreja gjoja kosovaret apo menodja se shqiptaret jane me superior se sa kosovaret(por asnje argument nuk solle ne lidhje me ate shkrimin tim rreth studimit etnologjik)!une ne fakt kosoven dhe kosovaret as i dua dhe as i urrej!jam indiferent ndaj popullit kosovar dhe kosoves,siç jam indiferent ndaj popujve dhe kombesive te tjera!
shiko,nese ke per te thene diçka konkrete,thuaje dhe argumento!ama mos fillo te zhytesh nga njera peme te tjetren dhe te fillosh te filozofosh si molla kur eshte duke menduar,se a te bie ne toke apo jo!


i madhi zot kjo eshte shkalla me e ulte e pamarreveshesise njerezore, e cila ne shkence quhet IDIOTI!

dhe ne fund pergjegjesi i ketij forumi duhet vene nje ligj, i cili u lejon regjistrimin vetem atyre me gjyshe nga Shqiperia.....ndersa per te gjithe te "vetequajturit" shqiptaret tjere" u ndalohet hyrja dha afishimi ne forumin albanien.ch.

jo une nuk kam thene,qe vetem shtetasit shqiptare te kene te drejten te futen ne kete forum!por une jam kunder njerezeve qe kur behet nje diskutim i qete,ata fillojne te"hedhin gure"!
ti njesoj si do serbe sillesh!edhe ata u futen ne kete forum,dhe filluan te provokojne dhe ia infiltruan nje virus kesaj faqje(sipas gjithe gjasave kane qene do"cracker"-a te njohur ne internet)...
me thuaj ti mua,se me cilin forumist nuk je acaruar akoma(?)!!!edhe ti mua ne fillim me akuzove,se gjoja nuk paska une"kultur bisedimi"!debati i mire dhe konstruktiv zhvillohet pa ofendime!!

Lira
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 151
Registriert: Mi, 22. Mär 2006, 19:18

Mi, 05. Jul 2006, 16:20

Meqe rruga e debatit na pruri deri ketu, mendova ndoshta do t´ju interesonte ky link-u.

http://www.albanien.ch/forum/phpbb/viewtopic.php?t=3455

pershendetje!

Zurück zu „Shqip“