Benutzeravatar
altruisti
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 145
Registriert: Sa, 14. Aug 2004, 0:36

Do, 11. Mai 2006, 20:55

I lexova reagim-shkrimet tuaja dhe me te vertet eshte pak per keqardhje sepse investoni shume kohe ne nje pune te kote. Une nuk kam ndermend te gjykoj se kush prej jush ka te drejte por po shfaqi mendimin tim duke u munduar per te qen sa me i çarte e sa me neutral por njekohesisht sa me gjitheperfshires dhe i hapur. Mendoj se secili individ ka nevoj per nje identitet ne shoqeri sikurse edhe shoqeria e caktuar qe ka nevoj per nje identitet ne kuadrin e shoqerive tjera. Shqiptaret jashte shqiprise londineze duke patur identitetin e tyre te rrezikuar gjithmone jane identifikuar me Shqiprine dhe kan ber shume me teper per Shqiprine nga çkan marre nga ajo saqe edhe liirsht mund te thuhet se ata e shpetuan Shqiprine e sotme. Kjo eshte nje realitet dhe per kete flasin faktet kohore te se kaluares por edhe te se tashmes. Ne anen tjeter shqiptaret brenda shqiprise londineze si pasoje e regjimit te eger te brendeshem kan humbur çdo ndjenje kombtare e te mos them edhe ato njerzore dhe per pasoje mendoj se nuk duhet te habitemi nese hasim ne nje injorance dhe poshterim total qe jane shume çarte te theksuara edhe ne shkrimet si te Kushes.....Ajo qe ju shkruani tingellon sikur te ishte ndonje shkrim nga ndonje "Kusho-viç" dhe eshte me te vertet shume provokative sepse ngacmon drejtepersedrejte egzistencen dhe identitetin ne tersi dhe kjo eshte aq me e rende kur vjen nga nje bashkekombas...Nuk eshte then kote se "armiku i brendshem eshte me i rrezikshem se ai i jashtmi" .Por po them edhe njeher perderisa kengetaret qe hapur kan perkrahur politiken vrastare millosheviçiane ne shenje nderi marrin edhe çelsin e Tiranes nga Kryebashkiaku i ketij qyteti ateher kjo nuk don asnje koment dhe tejkalon kufijte e normales....e çmudn te presesh nga te tjeret.........??!!!

Une mundohem te kuptoj edhe kushon per te gjitha veshtirsite dhe ankimet por ato jan idnivide e te tille ka gjithkund....Keto ankime sikur te vinin prej ndonje amerikani apo zviceriani do te mudn te i kuptoja disi por kur ato vin prej nje shqiptari qe eshte rritur ne nje vend qe i ka prire krimi dhe dhuna e qe vazhdon akoma te zhytet ne krim e kendej me shitet si superior kjo vertet nuk ka kuptim aspak. Kjo te krijon pershtypjne se ju vertet mundoheni te hakmerreni ne nje forme duke shfaqur ketu nje doze te caktuar te urrejtjes ani pse verehet se nuk jeni ithtare i Hitlerit.... Nuk mund te kultivosh ndjenjen e te qenurit joracist nese shpreheni keshtu ne menyren me poshteruese ndaj tjerve (kosovarve) vetem pse ata nuk jan si ti.... Kam friken se komunizmi ka lene gjurme te pashlyeshme ne mendjen tuaj dhe tash e keni veshtire te kuptoni se çka eshet raciste e çka jo...Kete e kam verjetur ne menyr shume te theksuar ne nje rast kur nje bashkekombas imi nga Tirana e fyen nje njeri te races se zeze pa asnje faj vetem se kishte ngjyre tjeter.. Kjo me preku dhe reagova vrullshem. Ai ma ktheu keshtu: Keta eshte dashur te zdhuken fare nga faqe e dheut....Ketu pastaj lindi nje debat i gjat dhe aty e kam kuptuar se pasojat e regjimit kishin ndikuar aq shume sa sot njeriu i asaj toke e ka shume te veshtire te perceptoj gjerat ne aspektin human e lere me ne ate kombtar..Shikoni sot ku gjindet Shqiprija edhe pse ka gati nje shekull qe eshte si shtet......Komunizmi ka degjeneruar dhe ka demtuar rende identitetin origjinal te te qenurit shqiptar nese i referohemi te kaluares dhe prejardhjes.......Mendoj se intelekti nuk mjafton nese njeriu nuk eshte i ndertuar si njeri ne kuptimin e plote te fjales dhe nese nuk e din se prej nga vjen.( me kete dua te them se nuk mund te mbetesh indiferent nese e ndien veten shqiptar ne kohen kur gjysma e kombit ka pesuar dekada me radhe shtypjen dhe persekutimin me te eger, ashtu si4 nuk mudn te jem une indiferent per regjimin enverist dhe shtypjen e paskrupullt qe keni perjetuar ju) por me gjase kjo nuk ju prek juve aspak ...........prandaj ketu Ikona e ke kote sepse do ta kesh te pamundur te merresh veshe ...aq me teper kur vertet mungon kultura e komunikimit dhe durimi, e qe keto te dyja serish kan te bejne me mungesen e identitetit te individit ne shoqeri por edhe te identitetit te shoqerise si kolektiv.(per kete shpesh edhe tentohet te fshihet identiteti i vertet duke then se her jam grek e her italian e çka jo tjeter por jo shqiptar)...Kjo mbase eshte nje sfide shume e rendes sepse nuk duhet harruar Shqiprija eshte shtet qe nga viti 1912 ndersa Kosova ende nuk ka qen shtet... KJo eshte nje teme shume e ndieshme dhe gjithmon kam dashur qe te kem rastin te debatoj ne te tilla tema por vertet jam habitur me padurimin e bashkekombasve te mi dhe kjo verehet edhe ne shprehjet tuaj kur ju e jeni te gatshem te futni edhe grushtin ne perdorim... No comentttt!!!!!!!!!!!! Mirembetshi se nuk po kam kohe me teper dhe mendoj se vertet nuk ja vlen me tutje. ...Per fund nje thenje te Konices, citoj: "Shqiptaret kan shume armiq por me i keqi dhe me i rrezikshmi armik eshte vete shqiptari"..
Wer den Weg der Wahrheit geht, stolpert nicht

Ikona
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 311
Registriert: Mi, 01. Mär 2006, 13:01

Fr, 12. Mai 2006, 14:55

Pershendetje Kusha,

ne mungese te kohes e lash te shetite shkrimi „jetim“ i juaj, shpresoje se nuk iu ka kapluar zemerimi i shkrete….!!!

Ne fillim te beje me dije, qe nuk eshte qellimi im te diskreditoje askend ne kete forum, mirepo natyrisht kur me sulmohet oborri im i dal zot jo me grusht e as me pushke siq e filluat Ju, por krejt permes mundesise se kultures shkrimore, ne te cilen pasqyrohet apo identifikohet opinioni i nje njeriut. Mund te kete asosh qe ne boten virtuale e mbulojne karakterin e tyre me metoda joreale, kurse une nuk hyje ne ate aradhe, shkruaj si mendoje, si i perceptoje gjerat aspak duke shkuar sipas metodes a la shabllon, gjithnje nga pervoja me vite. Kurrenjehere s´e hedhe veten ne piedestal te mencurise, por krejt nga thjeshtesia dhe parimi im njerezor..pra lirohu me etiketime e krahasime me Nitschen etj e me reagime totalisht te demoduara…Nuk adhuroje sahanlepiresit qe sipas nevojave te veta nderrojne shtetesine 10 here ne dite(siq e paska cekur edhe i nderuari Altruisti, here grek e here italian ) si dallim nga Kosovari Juaj i „dashur“, i cili me vite ka bartur ne xhep harten e Shqiperise per t´i treguar njeriut dhe gurit te huaj se ku gjenden tokat shqiptare ketu ne prag te Europes qe te mos mbeten Terra Incognita…

Shihe racizmin Tend, por si duket shkruan sikur te ishe ne vlim si qumeshti, e kur ta placos shkrimin sigurisht se ftohesh shpejt…vertet marramendese te mendoje nje shqiptare ne kete nivel….
perseri ne bold po t´i ve rreshtat Tuaj.

……agresivitet gjoja vetem tek neve shqiptaret manifestohet,e tek ju kosovaret apo shqiptaro-maqedonsit,ose gjermanet,italianet jo?!ç'fare llogjike eshte kjo ketu?!?!agresiviteti nuk ka te bej asgje me perkatesine nacionale apo me perkatesine ne nje shoqeri,por eshte nje fenomen i natyrshem tek ç'do njeri!!!kjo per mua eshte nje menyre se menduarit paushal dhe stereotipike...

ja pra venero ku qendron racizmi kombetar(kete fenomen e mesova nga Ju/Ti) ti ne menyre selektive dallon Shqiptarin e Shqiperise me shqiptare, Kosovarin me Kosovare, logjiko njehere nga arsyeja e shendoshe, e mos ia fut kot me zhurma e shkarravina duke brohorite me parullat e kalibrave te simptatizuesve hitlerian…(as ne fjalor nuk e gjej dot te shenoje LLOGJIKE me dy LL). Natyrisht se agresivitetin une nuk e kam deklauruar si prone e njeriut Shqiptar nga Shqiperia, por eshte tejmase i (hyper)theksuar dhe s´ka te beje me stereotipizem qe me akuzon mua aspak

mos ia fut kot me tani,se nuk te paragjykova une ty,por vetem te ktheva pergjigjen time,nga ajo ç'kishe thene ti...fjala eshte aty tek paragjykimi yt,se neve shqiptaret nga shqiperia nuk paskem kulture dhe gjoja nuk ruajme traditat tona(gje,qe per mua i perngjan llogjikes fashistoide te nje neo-nazisti ne zvicer apo gjermani)!!!eshte biles e kunderta,qe ti jeton me paragjykime,qe gjoja gjithe shqiptaret nga shqiperia nuk paskan kulture dhe me vjen ketu me ca fjale te"mençura"dhe na tregohesh ketu sikur je"orakel"(gjithedites)..

As une nuk e kisha ndermend te paragjykoje ty, e lexova afishimin Tuaj, megjithese jam munduar te e vleresoje nga kendi pozitiv, por sa here qe e lexoja aq me qarte dilte ne skene urrejtja ndaj atyre qe mbrojne flamurin e shqipes jasht kufinjeve artificial te Shqiperise....
Eshte e pamundshme te mos beheni pre e mentalitetit antikosovare, ju, pra ju jeni bajraktare te ketij fenomeni famekeq, rralle, teper rralle degjoje nga bashkevendasit e mi te flitet negativ mbi Shqiptarin e Sh., sikur Ju, jo qe nuk kane se per çka....prandaj kjo eshte e patolerueshme dhe nje dukuri e cila duhet luftuar e jo mbyllur syte per te lene nen meshiren e kohes. Kesaj radhe te jap kete ilustrim: e tere kjo kauze Antikosovare ,mua me ngjan ne qelizat kancerogjene, te cilat cdo individ i posedon ne organizmin e tij, por tek shume njerez fatkeqesisht pesojne mutacion dhe vershojne organizmin me metastaza…njejt si qendrimi i juaj haptas anti-kosovar..


thash,une njoh shume kosovar,me disa i kam punet mire,me disa te tjere jo aq mire,por une nuk jam si ti,qe ti hudh te gjithe kosovaret ne nje tigan dhe te them,se gjoja nuk pasken kulture,qenken"maloke",etj.etj.por une te ne komentet e mia kam folur per mungesen e deshires se integrimit te nje numri shumice te kosovareve(gje qe tek shqiptaret nga shqiperia nuk manifestohet ne ate menyre)!!!...

Nuk te akuzova ty direkt, por sipas “konkluzave” qe jep ketu lirisht mund te rreshtohesh ne ate armate..
Eh tigani, me kujtohet te kem lexuar dikund nje fjale qe me ka percjellur ne jeten time ne mergim:”ne shqiptare jemi si peshku ne tigan, hallet dhe gezimet i kemi te njejta” duke perfshire cdo individ shqiptar pa pasur as te paktin qellim ndarjesh kombetare siq i praktikoni Ju, pra, kjo “kulture” e pa kulture, e kjo mode e pa mode dhe ky cinizem i tipit sllav zanafillen e folese urrejtese e ka ne ish-Shqiperine e “Xhaxhit Enver”, te vetmen te mire qe mund te ua kete bere ai juve, eshte se edhe gurin e drurin e ka detyruar te flas shqip rrjedhshem....pavaresisht perkatesine etnike...

larte se kosova,nese krahasojme GDP-ne dhe GNP-ne,po ashtu dhe HDI-ne)afro i njejte!!!por nga fakti,qe krime dhe vrasje te vogla recipohen nga mediat shqiptare(ne shqiperi,ndryshe nga mediat kosovare,qe thuajse i neglizhojne krime dhe vrasje te vogla apo vrasje nderklanore ne kuptimin e hakmarrjes)ne nje mase te jashtezakonshme krijon tek lexuesit pershtypjen,se gjoja ne shqiperi egsiston lufte...ne kosove apo maqedoni eshte kjo çeshte thuajse fare ndryshe:ne kosove dhe maqedoni mediat andej i neglizhojne thuajse plotesisht krime te vogla(vrasje nderfamiliare,apo vrasje nderklanore me motive hakmarrje,ose vrasje me motive plaçkitje,etj.)...

nuk eshte e vertete(cfare paradoksi se!!!!), tani njeriu shqiptar nga kosova ka mundesi te informohet per cdo ndodhi ne Kosove, fundja Kosova eshte vend i vogel, mjaftone propaganda gojore dhe gjerat dalin ne shesh edhe pa ndihmen e gazetareve…pothuaj gati ne cdo fshat ne Kosove eshte i instaluar interneti, keshtu qe njerezia nuk jetojne ne terr, dhese shqiptari yne eshte i prire te informohet per ngjarejt ne vend dhe bote, prandaj kategorisht bie posht se mund te krahasohet krimi ne kosove me Shqiperine(apo me ate se mungon informimi), te cilat jane krime te kalibrit tjeter kriminalistik...mjafton te lexosh ca webfaqe nga shqiperia, dhe titujt jane trishtues e mos te them alarmant...Bota gazetareske si ne Shqiperi, ne Kosove dhe globalisht interesin e saj e fokuson ne ngjarjet eksplozive, alarmante, dmth. pa cenzure, pa meshire ndaj peshes se ndodhive ndernjerezore/personale...eshte thjesht nje zhvillim i cili ka kapluar edhe segmentet e shoqerise sone...
ndersa, une nuk gaboje, e di se ka vise ne malsine e Shqiperise ku njerezit jane te ngujuar ne shtepi me dekada per gjakmarrje, pothuaj askush nuk ndermerre gje kunder kesaj tragjedie...

po ashtu eshte shume intersante,qe ti neper forum ketu tregosh si nje"orakel"pa gabime,e moralshme,gjitheditese,inteligtjente dhe pjesetaret e tjere te forumit i trajton sikur nuk jane njerez,por kafshe...me jep pershtypjen,se nga mendemadhesia dhe nga arroganca ti nuk e shef me realitetin dhe boten qe te rrethon...je ne nje fare diliriumi,duke menduar se sa i mençur/e mençme je,qe je bere sureale!!!

Shqiptar i mire, jo nga mendjemadhesia, arroganca, varesia, parazitizmi por thjesht nga mundi dhe djersa ime punoje dhe i dal jetes sime zot pa infiltrim edhe involvim te ndihmes se jashtme...pikepamjet e mia ndaj botes dhe rrethit qe me jeton bazohen absolutikisht ne fundamentin e logjikes se shendoshe njerezore...nuk vuaj nga inferioriteti me te cilin ndeshesh Ti...
solidarizimin tuaj me lamin, une te them se edhe per tipa te tille qe me „shiten françez“ pa licence/nenshtetesi, e orvaten me kili mili e cingla mingla te ekspozohen nuk kam kurrefare respekti…ka shume morale zoteri i mire, por njerin qe ti nuk do e kesh kurre eshte ai kombetare, i patundshem ne damaret e gjakut tim....

kush strehoj mbi 500'000kosovare gjate luftes se kosoves?!nuk ishin shqiptaret kriminel,intrigante,pa kultur,pa moral,pa identitet kombetar ato,qe i priten kosvaret dhe e dane ate pak buke qe kane me ato?!po te pyes tani:sa kosovare e shprehen faleminderin e tyre ndaj familieve shqiptare,qe i priten?!?!te paket ishin ato familie kosovare,qe u treguan te ndershem dhe te sinqerte dhe thane faleminderit shqiperi dhe populli shqiptar!!!

Edhe ketu ia ke fute kot, nuk perjashtoje te kete ndodhe kjo marrezi, por i perket nje mase shume minore, me te cilen sherbehesh ti me hiperbolizime abstrakte...
Populli thote:” ra nje vdekje dhe u pame” e edhe per ju ra lufta ne Kosove dhe ju morret hov ne gjithe drejtimet, per Shqiperine askush s´kishte as te vetmin interes, me vite ecuria ekonomike ngeci ne gjumin e pambarim, luften Kosova e mbijetoi me permasa te pergjakshme, ndersa juve iu solli infrastrukten dhe i thate ndoshta njehere e pergjithmone lamtumire “socializmit real dhe “arbeiter und bauernstaat...u solli prezencen nderkombetare, solli Shqiperise partneritetin per paqe, me te cilin epitet as qe do kishte shanse te joshet Ema-shqiperi ndonjehere e shume e shume dobi te tjera qe fort mire i dini edhe vet...
Çdo rremuje politike qe ka ndodhur ne Kosove, ne Shqiperi lindnin trazira(ceshtja e ambasadave ne vitet 90) krejt e krejt per te terhequr vemendjen opinionit boteror etj etj etj etj...dhe ne nje far menyre duke hedhur mjegull mbi fatin e rreth 2.000.000 shqiptareve ne Kosove...
Shihe jugun e Shqiperise, greqia luan valle eleminuese, pothuaj krejt jugu i Shqiperise eshte nen padronet grek, kurrefar kompetence administrative nuk eshte nen qeverine e Shqiperise, prandaj i nderuar shprazni patronat tuaj aty ku duhet ruajtur integriteti dhe sovraniteti kombetar i Shqiperise e mos bere sallta ketu me lot te tipit greko-sllav...

Edhe nje mos te harroje, shtetin te cilin e gezoni ju, eshte merite e gjymtesuar historike, rrjedhoje e pazareve te felliqta historike ne kurrize te shqiptareve tjere, ne veçanti te Kosoves, prandaj bazuar ne kete kjo jete as qe do i mjaftoje shtetit Shqipetar t´i rehabilitoi padrejtesite kohore-historike-gjeografike ndaj Kosoves dhe viseve tjera.
Ka shume e shume qe mund te shkruaj rreth kesaj tematike, mirepo nuk ia vlen me nje tekst te amortizohet nje njeri me bindje siq ke Ti....e kur nje individ si ty reagon me nje rryme aq negative pa e pasur asnjeri nga ne ndermend te shtejllojme apo terheqim paralele krahasuese nder-shqiptare, por e pash si obligim te ndalohet kjo hasmeri, t´iu shkruaj keto rreshta, ndoshta ne te ardhmen do u sjellin ndonje dobi pozitive, mos te beheni gjithnje bajraktar i se keqes, ka mjaft probleme paresore per ju, lirohuni nga inferioriteti dhe s´keni nevoje te vuani e merreni me çeshtjen e nje "populli tjeter" siq jane shqiptaret nga Kosova. Njashtu si Altruisti edhe une jam befasuar nga ju, nga opinioni juaj, te kishte reaguar ndonje pjesetar i nje kombesie tjeter as qe kisha lodhur trurin te merrem me te, por kur peson nje çmenduri e ketij lloji injorues nga nje njeri qe i thot nje shqipfoles si une bukes-buke e ujit uj nuk duhet heshtet e as akceptohet.....


gjithe te mirat

Benutzeravatar
Kusho1983
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 2625
Registriert: Di, 05. Jul 2005, 14:48

So, 14. Mai 2006, 1:27

altruisti hat geschrieben:I lexova reagim-shkrimet tuaja dhe me te vertet eshte pak per keqardhje sepse investoni shume kohe ne nje pune te kote. Une nuk kam ndermend te gjykoj se kush prej jush ka te drejte por po shfaqi mendimin tim duke u munduar per te qen sa me i çarte e sa me neutral por njekohesisht sa me gjitheperfshires dhe i hapur. Mendoj se secili individ ka nevoj per nje identitet ne shoqeri sikurse edhe shoqeria e caktuar qe ka nevoj per nje identitet ne kuadrin e shoqerive tjera.

po,jam nje mendimi me ty...ç'do njeri duhet te kete nje fare identiteti apo lidhje me pjesetaret e tjere te shoqerise,sepse ndryshe mund te instrumentalizohet shume lehte nga individe te tjere apo nga nje sistem...por aj identitet nuk eshte thene,te jete i natyres nacionaliste apo kombetare(identiteti nacional eshte nje nga shume identitetet,nje fare supra-identitet),por ka edhe menyra te tjera te lidhjeve sociale,si psh.identiteti me qytetin/fshatin e lindjes,identiteti i nje ideologjie(fashizmi,liberalizmi,demokracia,socializmi,komunizmi,anarkia),identiteti internacionalist(te identifikohesh si njeri i kesaj bote)ose identiteti europian!!!
pra eshte nje pikepamje e ngushtuar,te mendosh se identiteti bazohet vetem e vetem ne perkatesine nacionale...


Shqiptaret jashte shqiprise londineze duke patur identitetin e tyre te rrezikuar gjithmone jane identifikuar me Shqiprine dhe kan ber shume me teper per Shqiprine nga çkan marre nga ajo saqe edhe liirsht mund te thuhet se ata e shpetuan Shqiprine e sotme. Kjo eshte nje realitet dhe per kete flasin faktet kohore te se kaluares por edhe te se tashmes.

ketu jam pjeserisht dakord me ty:
aman aman,se shqiptaret jashte shqiperise paskan shpetuar shqiperine e sotme...kjo eshte nje absurditet,qe as vete nuk e beson ti...qe shqiptaret jashte shqiperise jane identifikuar me shtetin shqiptar,kjo eshte e vertete,sepse kane patur nje shtet,i cili i ka "mbajtur te gjalle"(shembullin e gjuhes shqipe per shqiptaret jashte shqiperise,qe kam permendur me larte)...


Ne anen tjeter shqiptaret brenda shqiprise londineze si pasoje e regjimit te eger te brendeshem kan humbur çdo ndjenje kombtare e te mos them edhe ato njerzore dhe per pasoje mendoj se nuk duhet te habitemi nese hasim ne nje injorance dhe poshterim total qe jane shume çarte te theksuara edhe ne shkrimet si te Kushes.....

nuk eshte e vertete,qe ne shqiperi ndienjat kombetare jane humbur apo jane shuar nga sistemi,sepse sistemi vete ka qene i bazuar ne nje fare patriotizmi:
1)nese shikojme flamurin e shtetit shqiptar:shqiperia ka qene nje nga ato pak shtete,qe kane perdorur flamurin kombetar-nacional te nje heroi...shumica e shteteve ish-komuniste,filluar nga rusia(bashkimi sovjetik,kina,jugosllavia,etj)kane krijuar nje flamur tjeter,per nje sistem tjeter.kurse shqiperia ka ruajtur flamurin historik,me te cilin jane identifikuar shume shqiptar!!!
2)shteti shqiptar ka kuruar gjergj kastriotin hero kombetar(i vetmi hero kombetar shqiptar ne republiken e shqiperise),dhe njerez te tjere si çerçiz topullin,ismail bej qemali vloren,bajram currin(biles eshte pagezuar qyteti i tropojes me emrin e tij),luigj gurakuqin,etj.etj.si heroj te popullit!
3)traditat kombetare dhe trashegimite kulturore-kombetare jane ruajtur dhe kultivuar akoma(kurorezimi i qyteteve te gjirokastres dhe beratit si "qytete muze",rindertimi i kalase se krujes dhe shenderrimi asaj ne nje muze kombetar,kenget popullore te vjetra jane shkruar te gjitha(apo numri me i madh i tyre)ne leter dhe jane inçizuar ne pllaka vinyli,biles kenget rock dhe te huaja kane qene te ndaluara,etj.etj.)!!!

une mund te numeroj ketu edhe me shume gjera te tjera,qe ka bere sistemi real-socialist(komunist),per te rritur ndenjat kombetare!!!
dhe ndikimet e atij sistemi sot akoma shifen,nese shkon ne nje koncert te bujar qamilit apo te nje grupi polifonik ne vlore,do shofish,qe eshte tejmbushur salla apo stadiumi!!!por gjera te tilla ti nuk mundesh ti dishe,sepse nuk jeton ne shqiperi...prandaj te lutem,qe mos fol/shkruaj shume shpejte pa reflektuar dhe menduar thelle,nese eshte e logjikshme ajo qe thua!!!
por ne pergjithesi me duket,se juve kosovareve u djeg hudhra aty,qe ne shqiperi nacionalizmi nuk manifestohet si nje nacionalizem gjitheshqiptar(resp.nje nacionalizem per nje shqiperi te madhe),por manifestohet ne nje nacionalizem per te kaluaren e shqiperise,per historine e shqiperise,per traditat shqiptare(brenda shqiperise)etj.etj.me nje fjale,nuk eshte si nacionalizmi ne kosove,qe eshte mbarshqiptar!!!


Ajo qe ju shkruani tingellon sikur te ishte ndonje shkrim nga ndonje "Kusho-viç" dhe eshte me te vertet shume provokative sepse ngacmon drejtepersedrejte egzistencen dhe identitetin ne tersi dhe kjo eshte aq me e rende kur vjen nga nje bashkekombas...Nuk eshte then kote se "armiku i brendshem eshte me i rrezikshem se ai i jashtmi" .

ok.me thuaj more lal,se ç'fare kam thene une aq negative,dhe provokuese?!ti dhe ikona flitni ketu,se gjoja paskam prekur ndienjat kombetare te te gjithe kosovareve apo diçka tjeter,por askush nuk me thote konkretisht,se per ç'fare akuzohem!!!
"ne emer te popullit,je arrestuar per aktivitete konter-revolucionare!"
nese eshte ajo,qe thash,per mosintegrimin e kosovareve ne zvicer,atehere do doja ta shpjegoja edhe nje here,qe une e kam thene ate gje,qe kosovaret nuk munden apo nuk duan te integrohen,pa asnje konotacion emocional dhe vleresues...do te thote,qe une nuk e kame vleresuar si pozitiv apo negativ mungesen e mundesive dhe deshires per tu integruar nga ana e kosovareve,por e kam thene ashtu siç eshte...dhe ne te vertete ne shume vende,ku ka nje pakice te madhe(dhe kosovaret ketu ne zvicer realisht jane nje minoritet,ne fakt minoritetit i madh ne zvicer)integrimi i asaj pakice gjithemone hec me hapa shume te ngadalta...shiko rastin e italianeve gjate viteve te 60'-80'...pastaj shiko rastin e boshnjakeve gjate viteteve te 90'....dhe me vone ndoshta turqit do te jene minoritet i madh edhe ato do kene veshtiresi per tu integruar,ashtu siç ndodh ne gjermani me turqit!!!aty ku ka shume njerez te nje etnie,njerezit e asaj etnie ndihenen me te lidhur njeri me tjetrin dhe nuk e shikojne si te nevojshme te lidhin kontakte me inidividet e etnise se tjeter!!!shifet edhe ne ballkan ky fenomen,shifet edhe tek shqiptaret ne itali ky problem...por nga fakti,qe shqiptaret nga shqiperia ketu ne zvicer jane ne nje numer shume te vogel,ua mundeson atyre integrimin me te shpejte,ashtu siç e kam permendur me larte...ketu nuk ka asnje superioritet apo inferioritet te njeres apo tjetres kulture!!!


Por po them edhe njeher perderisa kengetaret qe hapur kan perkrahur politiken vrastare millosheviçiane ne shenje nderi marrin edhe çelsin e Tiranes nga Kryebashkiaku i ketij qyteti ateher kjo nuk don asnje koment dhe tejkalon kufijte e normales....e çmudn te presesh nga te tjeret.........??!!!

per ate kengetarin:ka qene gabim,qe e kane thirrur te kendoj ne tirane dhe qe kane organizuar nje koncert(nese ajo qe thua ti eshte e vertete,sa i perket perkrahjes se politikes se miloseviçit nga ana e atij kengetarit)...por problemi eshte,qe ne shqiperi njerezit gjera te tilla nuk i dine...pastaj besoj se nuk eshte mire,te ngaterrohen kultura me politiken,dhe ne shqiperi sot kemi nje sensibilitet shume te madh sa i perket ngeterrimit te kultures me politiken,pasi gjate sistemit komunist,krijimtaria e nje poeti,piktori apo dramaturgu ka qene shume nen cenzuren dhe kontrollin e partise se punes,dhe si pasoje eshte dashtur te krijohen vepra per partine dhe per komunizmin,...dhe ajo menyre e se menduarit,qe kultura duhet ti sherbej politikes eshte diskredituar fare nga e kaluara!!!

Une mundohem te kuptoj edhe kushon per te gjitha veshtirsite dhe ankimet por ato jan idnivide e te tille ka gjithkund....Keto ankime sikur te vinin prej ndonje amerikani apo zviceriani do te mudn te i kuptoja disi por kur ato vin prej nje shqiptari qe eshte rritur ne nje vend qe i ka prire krimi dhe dhuna e qe vazhdon akoma te zhytet ne krim e kendej me shitet si superior kjo vertet nuk ka kuptim aspak.

shiko plako:une nuk thash,se une apo shqiptaret nga shqiperia jane superiore dhe kosovaret qenkan inferiore!!!une ate shkrimin tim me larte rreth integrimit(resp.integrimit te pamjaftueshem)te njerezeve nga kosova ketu ne zvicer nuk e shkrova si nje vleresim negativ(apo pozitiv),por provova ta shkruaj ashtu siç eshte,pa asnje konotacion pozitiv apo negativ!!!vetem deshte te tregoj disa fakte dhe faktore,qe ndikojne ne pamundesine apo pa-deshiren tek kosovaret per tu mos integruar!!!
dhe sa per ate vendin ku jame rritur:nuk besoj se zvicra ka aq shume kriminalitet sa qe mendon ti!!!
po ashtu rreth kriminalitetit ne shqiperi:shume kosovare mendojne(si ti,ashtu dhe ikona dhe shume njerez te tjere nga kosova)qe ne shqiperi kriminaliteti qenka shume me i larte se sa ne kosove...por kjo nuk eshte ashtu:siç e kam shkruar me larte,kriminaliteti ne shqiperi eshte relativisht njesoj me shifrat e rajonit(qe eshte nga pikepamja e zhvillimit socio-ekonomik ne nje nivel pak a shume te njejte)...por fakti,qe ne shqiperi kriminaliteti recipohe me shume ne media u le shume njerezeve,qe nuk e njohin shqiperin,pershtypjen,se ne shqiperi paska lufte...
te tregoj nje rast nga gazeta"shekulli":aty lezova para ca javesh,qe nje fshatar x ne fshatin y(nuk ka nevoje te permendet fshati,sepse nuk do ta njohish ti)e ka vrare qenin e fshatarit z...ose nje rast tjeter,ku tregon gazetari,qe nje i semure mendore ka bere vetevrasje...
me thuaj ti mua,se ç'fare lloj lajmesh jane keto:gjera te tilla ndodhin ç'do kund,edhe ne zvicer...por mediat zviceriane nuk u japin aq shume rendesi lajmeve te tilla!!!lajme,ku lexon qe qeni x e sulmoj macen y nuk jane reprezentative per te analizuar kriminalitetin ne nje vend!!!
ta tragoj tani ate lajmin e vrasjes se rey-belles(skiiste e njohur zviceriane):ajo u vra nga i shoqi e saj...ky lajm ne mediat zviceriane u recipua ne nje mase aqe te madhe(qe nuk eshte"normale"per gazetarine zvicerian),qe te le pershtypjen,se ne zvicer ç'do dite ndodhin vrasje brenda-familiare...por kjo nuk eshte fare e vertete!!!
po ashtu dua te numeroj ca raste nga kosova:ne transmetimin"dosja e krimit"ne radio televizionin e kosoves(rtk)mund te shofish ca raste,ku ne rrugen peje-prishtine ka patur per disa jave nje bande njerezish,qe kane plaçkitur njerezit qe kane udhetuar ne ate rruge...ose raste te tjera vrasjesh ekonomike...por fakti,qe kosova sot"lufton"per standardet dhe per pavareseni nuk e lejojne ate,te krijoj nje imazh negativ per kosoven...kjo eshte realitet...keshtuqe,varet nga filozofia e mediave te nje vendi,se si i recipon ajo krimet e vogla te perditshme...
kriminaltiteti nuk ka te bej asgje me perkatesine nacionale apo me shtetin ku ke lindur...sepse ke edhe raste nga"shtetas"kosovare,qe ketu ne zvicer name kane lene(mafia kosovare eshte ketu njesoj e forte si mafia shqiptare ne itali dhe kane nje bashkepunim te shkelqyeshem:te cilet jane marre me prostitucion,kontrabande droge-->kokaine,me pengmarrje dhe plaçkitje dhe me vrasje)...por kjo nuk do te thote qe kriminaliteti qenka ne identitetin nacional i lidhur...
te lutem,lexo njehere keto artikuj,dhe pastaj mund te flasim me shume per kriminalitetin ne shqiperi dhe kosove...

Jahresbericht 1996 des US-amerikanischen NNICC:
http://www.fas.org/irp/agency/doj/dea/p ... nicc97.htm

Library of Congress – Federal Research Division: Nations Hospitable to Organized Crime & Terrorism, Oktober 2003 (engl.):
http://fas.org/irp/cia/product/frd1003.pdf

Institute for War and Peace Reporting: Kosovo Drug threat, Balkan Crisis Report 142, vom 23. Mai 2000 (engl.):
http://www.iwpr.net/?p=bcr&s=f&o=247439 ... enibcr2000

Lagebericht Organisierte Kriminalität des BKA (2000)
http://www.bka.de/lageberichte/ok/2000kf/kf_bulabi.pdf
Anhörung des FBI-Angestellten Grant D ... 103003.htm

Kosovo: Armenhaus, Unruheherd, Drehkreuz Organisierter Kriminalität
http://portale.web.de/Schlagzeilen/Kosovo/msg/6056682/

Organisierte Kriminalität im Kosovo
http://de.wikipedia.org/wiki/Organisier ... _im_Kosovo

hajt te lutem me thuaj,se ç'fare"morali"pasken njerezit ne kosove,qe njerezit ne shqiperia apo ne ndonje vend tjeter nuk e pasken(?!)...


Kjo te krijon pershtypjne se ju vertet mundoheni te hakmerreni ne nje forme duke shfaqur ketu nje doze te caktuar te urrejtjes ani pse verehet se nuk jeni ithtare i Hitlerit.... Nuk mund te kultivosh ndjenjen e te qenurit joracist nese shpreheni keshtu ne menyren me poshteruese ndaj tjerve (kosovarve) vetem pse ata nuk jan si ti....

po me thuaj more lal,se ku jam shprehu ... rrejtje!!!

Kam friken se komunizmi ka lene gjurme te pashlyeshme ne mendjen tuaj dhe tash e keni veshtire te kuptoni se çka eshet raciste e çka jo...Kete e kam verjetur ne menyr shume te theksuar ne nje rast kur nje bashkekombas imi nga Tirana e fyen nje njeri te races se zeze pa asnje faj vetem se kishte ngjyre tjeter.. Kjo me preku dhe reagova vrullshem. Ai ma ktheu keshtu: Keta eshte dashur te zdhuken fare nga faqe e dheut....Ketu pastaj lindi nje debat i gjat dhe aty e kam kuptuar se pasojat e regjimit kishin ndikuar aq shume sa sot njeriu i asaj toke e ka shume te veshtire te perceptoj gjerat ne aspektin human e lere me ne ate kombtar..

aj rasti jot me ate afrikanin(ose afro-amerikanin)eshte fare qesharake,qe nga aj rast te vish ne konkluzion,qe te gjithe njerezit ne shqiperi qenken aq racista!!!njerez te tille ka gjithekund...njerez te tille nuk kane patur mundesi/ose nuk kane dashtur te shkollohen dhe nga natyre e mendimit te tyre paushale dhe tru-trashe flasin ne ate menyre!!!une mundem ty te jap shume me shume raste nga disa kosovar qe flisnin per dhe i shanin punetoret e unmik-ut ne kosove(":-)"dhe"maxhupe"i quajnjin ato qytetaret nga kosova punetoret te unmik-ut)!!!kjo per ty nuk qenka racizem?!racizem ne nivelit te ulet ka gjithekund,ku edhe shkollimi eshte ne nje nivel te ulet(ose ku nuk kane mundesi/deshire te gjithe te mesojne me shume)!!!kjo nuk ka te bej asgje me sistemin e kaluar!!!

Shikoni sot ku gjindet Shqiprija edhe pse ka gati nje shekull qe eshte si shtet......Komunizmi ka degjeneruar dhe ka demtuar rende identitetin origjinal te te qenurit shqiptar nese i referohemi te kaluares dhe prejardhjes.......

jam dakord me ty,sa i perket pasojave ekonomike te shqiperise nga sistemi socialist...por ato nuk jane vetem pasojat e sistemit komunist,por edhe pasojat e sistemit demokratik-kapitalist...sepse nje ndryshim"revolucionar"nga njeri sistem ne tjetrin shkakton nje situate delikate dhe jo-stabile!!!edhe ashtu ndodhi ne shqiperi!!!ne vende,ku nderrimi i sistemeve u be me ngadale,dhe me hapa me te sigurta,ekonomia nuk pati shume pasoja aq te medha(ne ato vend...psh.:polonia,apo shtetet baltike)...
nga ana tjeter nuk jam dakord me ty,qe sistemi ka shkaktuar demtime te medha ne identitetin kombetar te popullit shqiptar ne shqiperi...ndoshta tek njeri apo tjetri individ,por ne pergjithesi identiteti kombetar ne shqiperi nuk eshte demtuar aq sa mendon ti,ose disa te tjere:

te shikojme shembullin e ekipit kombetar te futbollit:
kur ka luajtur ekipi kombetar ne stadiumin"qemal stafa"ne tirane,i gjithe stadiumi ka qene i tejmbushur me shikues(si ne kohen e socializmit ashtu edhe ne kohen e sistemit demokratik)!!!kombetarja kur ka luajtur kunder nje ekipi tjeter perfaqesues,gjithemone ka patur nje eufori tejmase te madhe ne tirane,edhe nese te gjithe kane ditur,qe nje fitore kunder asaj perfaqesuese eshte thuajse e pamundur!!!
sot kur luan kombetarja shqiptare kemi edhe shume shikues dhe tifoze nga kosova,por keto tifoze"patriote"i gjen ne stadium nga ajo dit,kur filloj te luaj besnik hasi per ekipin shqiptar!!!sot luajne afro tre kosovar per kombetaren shqiptare,dhe vetem per kete arsye vijne shume kosovar ne tirane,per te ndjekur ndeshjen....nuk e beson?!po ku ishin ato"patriotet"kosovar,kur ne ekipin kombetar nuk luante asnje kosovar,ose ku jane ato shikuesit kosovar,kur luan tirana,ose vllaznia ne champions league?!?!?!?!nuk dua te them,se te gjithe kosovaret vijne te shikojne ndeshjen e kombetares,vetem e vetem sepse luajne disa kosovar per perfaqesuesen shqiptare,por numri shumice i atyre tifozeve"te zjarrte"kosovare vine vetem per te pare besnik hasin ose lorik canen!!!ky fakt eshte i pamohueshem!!!


Mendoj se intelekti nuk mjafton nese njeriu nuk eshte i ndertuar si njeri ne kuptimin e plote te fjales dhe nese nuk e din se prej nga vjen.( me kete dua te them se nuk mund te mbetesh indiferent nese e ndien veten shqiptar ne kohen kur gjysma e kombit ka pesuar dekada me radhe shtypjen dhe persekutimin me te eger, ashtu si4 nuk mudn te jem une indiferent per regjimin enverist dhe shtypjen e paskrupullt qe keni perjetuar ju) por me gjase kjo nuk ju prek juve aspak ...........prandaj ketu Ikona e ke kote sepse do ta kesh te pamundur te merresh veshe ...aq me teper kur vertet mungon kultura e komunikimit dhe durimi, e qe keto te dyja serish kan te bejne me mungesen e identitetit te individit ne shoqeri por edhe te identitetit te shoqerise si kolektiv.(per kete shpesh edhe tentohet te fshihet identiteti i vertet duke then se her jam grek e her italian e çka jo tjeter por jo shqiptar)...Kjo mbase eshte nje sfide shume e rendes sepse nuk duhet harruar Shqiprija eshte shtet qe nga viti 1912 ndersa Kosova ende nuk ka qen shtet... KJo eshte nje teme shume e ndieshme dhe gjithmon kam dashur qe te kem rastin te debatoj ne te tilla tema por vertet jam habitur me padurimin e bashkekombasve te mi dhe kjo verehet edhe ne shprehjet tuaj kur ju e jeni te gatshem te futni edhe grushtin ne perdorim... No comentttt!!!!!!!!!!!! Mirembetshi se nuk po kam kohe me teper dhe mendoj se vertet nuk ja vlen me tutje. ...Per fund nje thenje te Konices, citoj: "Shqiptaret kan shume armiq por me i keqi dhe me i rrezikshmi armik eshte vete shqiptari"..

Benutzeravatar
Kusho1983
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 2625
Registriert: Di, 05. Jul 2005, 14:48

So, 14. Mai 2006, 2:09

Ikona hat geschrieben:Ne fillim te beje me dije, qe nuk eshte qellimi im te diskreditoje askend ne kete forum, mirepo natyrisht kur me sulmohet oborri im i dal zot jo me grusht e as me pushke siq e filluat Ju, por krejt permes mundesise se kultures shkrimore, ne te cilen pasqyrohet apo identifikohet opinioni i nje njeriut. Mund te kete asosh qe ne boten virtuale e mbulojne karakterin e tyre me metoda joreale, kurse une nuk hyje ne ate aradhe, shkruaj si mendoje, si i perceptoje gjerat aspak duke shkuar sipas metodes a la shabllon, gjithnje nga pervoja me vite. Kurrenjehere s´e hedhe veten ne piedestal te mencurise, por krejt nga thjeshtesia dhe parimi im njerezor..pra lirohu me etiketime e krahasime me Nitschen etj e me reagime totalisht te demoduara…Nuk adhuroje sahanlepiresit qe sipas nevojave te veta nderrojne shtetesine 10 here ne dite(siq e paska cekur edhe i nderuari Altruisti, here grek e here italian ) si dallim nga Kosovari Juaj i „dashur“, i cili me vite ka bartur ne xhep harten e Shqiperise per t´i treguar njeriut dhe gurit te huaj se ku gjenden tokat shqiptare ketu ne prag te Europes qe te mos mbeten Terra Incognita…


se pari,te lutem lexo se ç'fare kam shkruar,sepse nuk kam deshire te perseritem si nje lope qe pertyp dy apo tre here ne dite barin!!!
aman aman,tani me binde me...po ç'mendon ti,se me te vertete une te marre ty seriozisht si nje individ,i cili eshte i afte te mendoje dhe te artikulohet...ti nga njera peme kercen tek tjetra,dhe mendon se ke analizuar njerin,me te cilin je duke biseduar...vetevetja jote te duket ty shume madheshtore dhe e"sinqerte"(siç po shkruan ti)...por nga asnje shkrim i joti,nuk merret vesh,se ku don te dalish...kercen si majmuni nga njera peme,tek tjetra!!!:roll:


Shihe racizmin Tend, por si duket shkruan sikur te ishe ne vlim si qumeshti, e kur ta placos shkrimin sigurisht se ftohesh shpejt…vertet marramendese te mendoje nje shqiptare ne kete nivel….
perseri ne bold po t´i ve rreshtat Tuaj.

aman moj,po me trego se ne ç'fare menyre jam raciste?!?!mos u sul rrotull e verdalle pjates,po fol troç!!!ku shihet,se une qenka shprehur ne menyre raciste moj?!?!ti manifeston racizmin tend duke pergjithesuar dhe paushalizuar nje popull te tere,dhe siç duket akoma nuk ke ikur nga ajo menyre e se menduarit!!!
dhe sa per natyren time se shkruari:gjithemone pasi ta kam kthyer ty nje pergjigje me vjen nje orgazem,sa qe mendoj se te kam perpara...:roll:


ja pra venero ku qendron racizmi kombetar(kete fenomen e mesova nga Ju/Ti) ti ne menyre selektive dallon Shqiptarin e Shqiperise me shqiptare, Kosovarin me Kosovare, logjiko njehere nga arsyeja e shendoshe, e mos ia fut kot me zhurma e shkarravina duke brohorite me parullat e kalibrave te simptatizuesve hitlerian…(as ne fjalor nuk e gjej dot te shenoje LLOGJIKE me dy LL). Natyrisht se agresivitetin une nuk e kam deklauruar si prone e njeriut Shqiptar nga Shqiperia, por eshte tejmase i (hyper)theksuar dhe s´ka te beje me stereotipizem qe me akuzon mua aspak

po ja moj,ti the,qe njerezit ne shqiperi qenken tejmase agresive!!!kjo eshte racizem,une vetem recipova,ate qe shkrove ti!!!
e sa per drejtshkrimin tim mos ma çaj kot koken,se ato "q"-te e tua te kota nuk jane mire!!!ne vend qe te shkruash siç(me nje "ç")ti shkruan siq(me nje "q")!!!:roll:


As une nuk e kisha ndermend te paragjykoje ty, e lexova afishimin Tuaj, megjithese jam munduar te e vleresoje nga kendi pozitiv, por sa here qe e lexoja aq me qarte dilte ne skene urrejtja ndaj atyre qe mbrojne flamurin e shqipes jasht kufinjeve artificial te Shqiperise....
Eshte e pamundshme te mos beheni pre e mentalitetit antikosovare, ju, pra ju jeni bajraktare te ketij fenomeni famekeq, rralle, teper rralle degjoje nga bashkevendasit e mi te flitet negativ mbi Shqiptarin e Sh., sikur Ju, jo qe nuk kane se per çka....prandaj kjo eshte e patolerueshme dhe nje dukuri e cila duhet luftuar e jo mbyllur syte per te lene nen meshiren e kohes. Kesaj radhe te jap kete ilustrim: e tere kjo kauze Antikosovare ,mua me ngjan ne qelizat kancerogjene, te cilat cdo individ i posedon ne organizmin e tij, por tek shume njerez fatkeqesisht pesojne mutacion dhe vershojne organizmin me metastaza…njejt si qendrimi i juaj haptas anti-kosovar..


hajt moj,se gjithe bota sipas teje eshte kunder kosovareve!!!ç'fare kam thene te keqe kunder kosovareve,qe qenka "anti-kosovar"!!!din ç'fare:tamam ashtu eshte,siç thua ti!!!une te gjithe kosovaret i urrej dhe dua ti zhduk nga faqja e kesaj toke(hajde paranoja hajde!!!s'kam pare njeri me paranoid si rastin tend!!!)!!!:roll:


Nuk te akuzova ty direkt, por sipas “konkluzave” qe jep ketu lirisht mund te rreshtohesh ne ate armate..
Eh tigani, me kujtohet te kem lexuar dikund nje fjale qe me ka percjellur ne jeten time ne mergim:”ne shqiptare jemi si peshku ne tigan, hallet dhe gezimet i kemi te njejta” duke perfshire cdo individ shqiptar pa pasur as te paktin qellim ndarjesh kombetare siq i praktikoni Ju, pra, kjo “kulture” e pa kulture, e kjo mode e pa mode dhe ky cinizem i tipit sllav zanafillen e folese urrejtese e ka ne ish-Shqiperine e “Xhaxhit Enver”, te vetmen te mire qe mund te ua kete bere ai juve, eshte se edhe gurin e drurin e ka detyruar te flas shqip rrjedhshem....pavaresisht perkatesine etnike...

se pari,te lumte koka per ate analizen tende qe bere rreth personit dhe psikozes time(hajde arrogance hajde!!!)
ja ketu ne fjaline tende te fundit shifet racizmi jot ndaj popujve te tjere:e konsideron si pozitive shkurtimin e te drejtave elementare te pakicave(greke ne shqiperi)!!!po atehere nje grek duhet te thote,qe mire miloseviçi ua beri njerezeve ne kosove qe i therri!!!ç'fare logjike eshte kjo dhe ku mbeti"njerezimi"dhe"kultora"jote?!?!:roll:


nuk eshte e vertete(cfare paradoksi se!!!!), tani njeriu shqiptar nga kosova ka mundesi te informohet per cdo ndodhi ne Kosove, fundja Kosova eshte vend i vogel, mjaftone propaganda gojore dhe gjerat dalin ne shesh edhe pa ndihmen e gazetareve…pothuaj gati ne cdo fshat ne Kosove eshte i instaluar interneti, keshtu qe njerezia nuk jetojne ne terr, dhese shqiptari yne eshte i prire te informohet per ngjarejt ne vend dhe bote, prandaj kategorisht bie posht se mund te krahasohet krimi ne kosove me Shqiperine(apo me ate se mungon informimi), te cilat jane krime te kalibrit tjeter kriminalistik...mjafton te lexosh ca webfaqe nga shqiperia, dhe titujt jane trishtues e mos te them alarmant...Bota gazetareske si ne Shqiperi, ne Kosove dhe globalisht interesin e saj e fokuson ne ngjarjet eksplozive, alarmante, dmth. pa cenzure, pa meshire ndaj peshes se ndodhive ndernjerezore/personale...eshte thjesht nje zhvillim i cili ka kapluar edhe segmentet e shoqerise sone...
ndersa, une nuk gaboje, e di se ka vise ne malsine e Shqiperise ku njerezit jane te ngujuar ne shtepi me dekada per gjakmarrje, pothuaj askush nuk ndermerre gje kunder kesaj tragjedie...

hajde moj,se e dime te dy se si eshte realiteti,po ne kosove...por ti e mohon dhe mendon se e njef realitetin ne shqiperi!!!lexo te lutem mire,se ç'fare pata shkruar me larte,ose pergjigje sakte dhe jo pak nga ketu e pak nga aty!!!ti o nuk e ke kuptuar,se ç'fare kam dashtur te them,o provon te shtremberosh fjalet e mia!!:roll:

hajt,lexo njehere keto artikuj,dhe pastaj do flasim per kriminalitetin ne ballkan,se siç po shifet,ti qenke naive fare!!!:roll:

Jahresbericht 1996 des US-amerikanischen NNICC:
http://www.fas.org/irp/agency/doj/dea/p ... nicc97.htm

Library of Congress – Federal Research Division: Nations Hospitable to Organized Crime & Terrorism, Oktober 2003 (engl.):
http://fas.org/irp/cia/product/frd1003.pdf

Institute for War and Peace Reporting: Kosovo Drug threat, Balkan Crisis Report 142, vom 23. Mai 2000 (engl.):
http://www.iwpr.net/?p=bcr&s=f&o=247439 ... enibcr2000

Lagebericht Organisierte Kriminalität des BKA (2000)
http://www.bka.de/lageberichte/ok/2000kf/kf_bulabi.pdf
Anhörung des FBI-Angestellten Grant D ... 103003.htm

Kosovo: Armenhaus, Unruheherd, Drehkreuz Organisierter Kriminalität
http://portale.web.de/Schlagzeilen/Kosovo/msg/6056682/

Organisierte Kriminalität im Kosovo
http://de.wikipedia.org/wiki/Organisier ... _im_Kosovo

hajt te lutem me thuaj,se ç'fare"morali"pasken njerezit ne kosove,qe njerezit ne shqiperia apo ne ndonje vend tjeter nuk e pasken(?!)...:roll:


Shqiptar i mire, jo nga mendjemadhesia, arroganca, varesia, parazitizmi por thjesht nga mundi dhe djersa ime punoje dhe i dal jetes sime zot pa infiltrim edhe involvim te ndihmes se jashtme...pikepamjet e mia ndaj botes dhe rrethit qe me jeton bazohen absolutikisht ne fundamentin e logjikes se shendoshe njerezore...nuk vuaj nga inferioriteti me te cilin ndeshesh Ti...
solidarizimin tuaj me lamin, une te them se edhe per tipa te tille qe me „shiten françez“ pa licence/nenshtetesi, e orvaten me kili mili e cingla mingla te ekspozohen nuk kam kurrefare respekti…ka shume morale zoteri i mire, por njerin qe ti nuk do e kesh kurre eshte ai kombetare, i patundshem ne damaret e gjakut tim....
Edhe ketu ia ke fute kot, nuk perjashtoje te kete ndodhe kjo marrezi, por i perket nje mase shume minore, me te cilen sherbehesh ti me hiperbolizime abstrakte...
Populli thote:” ra nje vdekje dhe u pame” e edhe per ju ra lufta ne Kosove dhe ju morret hov ne gjithe drejtimet, per Shqiperine askush s´kishte as te vetmin interes, me vite ecuria ekonomike ngeci ne gjumin e pambarim, luften Kosova e mbijetoi me permasa te pergjakshme, ndersa juve iu solli infrastrukten dhe i thate ndoshta njehere e pergjithmone lamtumire “socializmit real dhe “arbeiter und bauernstaat...u solli prezencen nderkombetare, solli Shqiperise partneritetin per paqe, me te cilin epitet as qe do kishte shanse te joshet Ema-shqiperi ndonjehere e shume e shume dobi te tjera qe fort mire i dini edhe vet...
Çdo rremuje politike qe ka ndodhur ne Kosove, ne Shqiperi lindnin trazira(ceshtja e ambasadave ne vitet 90) krejt e krejt per te terhequr vemendjen opinionit boteror etj etj etj etj...dhe ne nje far menyre duke hedhur mjegull mbi fatin e rreth 2.000.000 shqiptareve ne Kosove...
Shihe jugun e Shqiperise, greqia luan valle eleminuese, pothuaj krejt jugu i Shqiperise eshte nen padronet grek, kurrefar kompetence administrative nuk eshte nen qeverine e Shqiperise, prandaj i nderuar shprazni patronat tuaj aty ku duhet ruajtur integriteti dhe sovraniteti kombetar i Shqiperise e mos bere sallta ketu me lot te tipit greko-sllav...


wow.po ti qenke çyryke fare moj!!!mendon ti se ne tani duhet te shkojme tek varri i miloseviçit dhe ti them,"te lumte dora slobodan,per infrastrukturen qe na solle"?!?!nuk e di,por me njerez te tille(si puna jote)zor eshte te bisedosh per diçka interesante!!!:roll: hajt tarzan o kerce nga njera peme ne tjetren!!!:roll:


Edhe nje mos te harroje, shtetin te cilin e gezoni ju, eshte merite e gjymtesuar historike, rrjedhoje e pazareve te felliqta historike ne kurrize te shqiptareve tjere, ne veçanti te Kosoves, prandaj bazuar ne kete kjo jete as qe do i mjaftoje shtetit Shqipetar t´i rehabilitoi padrejtesite kohore-historike-gjeografike ndaj Kosoves dhe viseve tjera.
Ka shume e shume qe mund te shkruaj rreth kesaj tematike, mirepo nuk ia vlen me nje tekst te amortizohet nje njeri me bindje siq ke Ti....e kur nje individ si ty reagon me nje rryme aq negative pa e pasur asnjeri nga ne ndermend te shtejllojme apo terheqim paralele krahasuese nder-shqiptare, por e pash si obligim te ndalohet kjo hasmeri, t´iu shkruaj keto rreshta, ndoshta ne te ardhmen do u sjellin ndonje dobi pozitive, mos te beheni gjithnje bajraktar i se keqes, ka mjaft probleme paresore per ju, lirohuni nga inferioriteti dhe s´keni nevoje te vuani e merreni me çeshtjen e nje "populli tjeter" siq jane shqiptaret nga Kosova. Njashtu si Altruisti edhe une jam befasuar nga ju, nga opinioni juaj, te kishte reaguar ndonje pjesetar i nje kombesie tjeter as qe kisha lodhur trurin te merrem me te, por kur peson nje çmenduri e ketij lloji injorues nga nje njeri qe i thot nje shqipfoles si une bukes-buke e ujit uj nuk duhet heshtet e as akceptohet.....

shume bukur,me ne fund e the edhe kete,dhe tani mund te fjesh e lumtur dhe e qete!!!po ç'fare ka te bej moj kjo me temen ketu?!?!hajt tarzan hajt,kerce nga njera peme tek tjetra!!!
dhe sa per shqiperine e jugut mos fol kot,kur nuk ke asnje informacion...kush ta ka thene ate per kompetencat e shtetit shqiptar?!gjyshi apo gjyshja,qe nga seniliteti dhe alzheimeri mendojne se akoma jane ne vitet e 1920'?!shiko ti mitrovicen tuaj,dhe verin e kosoves,se per shqiperine ka kush te kujdeset!!!mos ki merakt per shqiperine,se shqiperia eshte duke u bere!!!:roll:


gjithe te mirat

edhe une deshta te shtoj diçka ne fund:mos me shit mua mend,se per ato reflektionet e mendimet e tua nuk kam nevoje...do te thote:mos provo te shesish pordhe,se pordhet askush nuk do ti blej(fjale popullore)!!!
hajt hasta luego chico/chica

pps:prap e bere ket muhabetin tone nje muhabet personal!!!ç'fare don te arrish moj me kete punen tende dhe me mundin qe ben ti?!?!se sa permua,neve kete"diskusion"mund ta zgjasim sa te duash,por ti do humbasish kohe,sepse une kam mjaft kohe per te humbur!!!

ppps:kur te me pergjigjesh edhe nje here,te lutem,o lexo mire,se ç'fare kam shkruar,o pergjigju asaj qe kam shkruar!!!
sepse nuk kam deshire te acarohem ne ate nivel te ulet me ty dhe te shahemi,se kush eshte me i mençur...une 1000here me i mençur se ti jam,hhahaha:roll:...
dhe ne fund te fundit:kjo bisede me ty me duket aq infantile,sa qe,nese do vazhdosh te shkruash edhe diçka ne kete menyre,se siç ke shkruar deri tani,une ty kategorikisht do te injoroj dhe s'do te pergjigjem me!!! :roll:

Kusho
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 743
Registriert: So, 06. Nov 2005, 17:54

So, 14. Mai 2006, 10:48

was den hier los :P

Ikona
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 311
Registriert: Mi, 01. Mär 2006, 13:01

So, 14. Mai 2006, 12:21

Kusho1983 hat geschrieben:
Ikona hat geschrieben:Ne fillim te beje me dije, qe nuk eshte qellimi im te diskreditoje askend ne kete forum, mirepo natyrisht kur me sulmohet oborri im i dal zot jo me grusht e as me pushke siq e filluat Ju, por krejt permes mundesise se kultures shkrimore, ne te cilen pasqyrohet apo identifikohet opinioni i nje njeriut. Mund te kete asosh qe ne boten virtuale e mbulojne karakterin e tyre me metoda joreale, kurse une nuk hyje ne ate aradhe, shkruaj si mendoje, si i perceptoje gjerat aspak duke shkuar sipas metodes a la shabllon, gjithnje nga pervoja me vite. Kurrenjehere s´e hedhe veten ne piedestal te mencurise, por krejt nga thjeshtesia dhe parimi im njerezor..pra lirohu me etiketime e krahasime me Nitschen etj e me reagime totalisht te demoduara…Nuk adhuroje sahanlepiresit qe sipas nevojave te veta nderrojne shtetesine 10 here ne dite(siq e paska cekur edhe i nderuari Altruisti, here grek e here italian ) si dallim nga Kosovari Juaj i „dashur“, i cili me vite ka bartur ne xhep harten e Shqiperise per t´i treguar njeriut dhe gurit te huaj se ku gjenden tokat shqiptare ketu ne prag te Europes qe te mos mbeten Terra Incognita…


se pari,te lutem lexo se ç'fare kam shkruar,sepse nuk kam deshire te perseritem si nje lope qe pertyp dy apo tre here ne dite barin!!!
aman aman,tani me binde me...po ç'mendon ti,se me te vertete une te marre ty seriozisht si nje individ,i cili eshte i afte te mendoje dhe te artikulohet...ti nga njera peme kercen tek tjetra,dhe mendon se ke analizuar njerin,me te cilin je duke biseduar...vetevetja jote te duket ty shume madheshtore dhe e"sinqerte"(siç po shkruan ti)...por nga asnje shkrim i joti,nuk merret vesh,se ku don te dalish...kercen si majmuni nga njera peme,tek tjetra!!!:roll:


Shihe racizmin Tend, por si duket shkruan sikur te ishe ne vlim si qumeshti, e kur ta placos shkrimin sigurisht se ftohesh shpejt…vertet marramendese te mendoje nje shqiptare ne kete nivel….
perseri ne bold po t´i ve rreshtat Tuaj.

aman moj,po me trego se ne ç'fare menyre jam raciste?!?!mos u sul rrotull e verdalle pjates,po fol troç!!!ku shihet,se une qenka shprehur ne menyre raciste moj?!?!ti manifeston racizmin tend duke pergjithesuar dhe paushalizuar nje popull te tere,dhe siç duket akoma nuk ke ikur nga ajo menyre e se menduarit!!!
dhe sa per natyren time se shkruari:gjithemone pasi ta kam kthyer ty nje pergjigje me vjen nje orgazem,sa qe mendoj se te kam perpara...:roll:


ja pra venero ku qendron racizmi kombetar(kete fenomen e mesova nga Ju/Ti) ti ne menyre selektive dallon Shqiptarin e Shqiperise me shqiptare, Kosovarin me Kosovare, logjiko njehere nga arsyeja e shendoshe, e mos ia fut kot me zhurma e shkarravina duke brohorite me parullat e kalibrave te simptatizuesve hitlerian…(as ne fjalor nuk e gjej dot te shenoje LLOGJIKE me dy LL). Natyrisht se agresivitetin une nuk e kam deklauruar si prone e njeriut Shqiptar nga Shqiperia, por eshte tejmase i (hyper)theksuar dhe s´ka te beje me stereotipizem qe me akuzon mua aspak

po ja moj,ti the,qe njerezit ne shqiperi qenken tejmase agresive!!!kjo eshte racizem,une vetem recipova,ate qe shkrove ti!!!
e sa per drejtshkrimin tim mos ma çaj kot koken,se ato "q"-te e tua te kota nuk jane mire!!!ne vend qe te shkruash siç(me nje "ç")ti shkruan siq(me nje "q")!!!:roll:


As une nuk e kisha ndermend te paragjykoje ty, e lexova afishimin Tuaj, megjithese jam munduar te e vleresoje nga kendi pozitiv, por sa here qe e lexoja aq me qarte dilte ne skene urrejtja ndaj atyre qe mbrojne flamurin e shqipes jasht kufinjeve artificial te Shqiperise....
Eshte e pamundshme te mos beheni pre e mentalitetit antikosovare, ju, pra ju jeni bajraktare te ketij fenomeni famekeq, rralle, teper rralle degjoje nga bashkevendasit e mi te flitet negativ mbi Shqiptarin e Sh., sikur Ju, jo qe nuk kane se per çka....prandaj kjo eshte e patolerueshme dhe nje dukuri e cila duhet luftuar e jo mbyllur syte per te lene nen meshiren e kohes. Kesaj radhe te jap kete ilustrim: e tere kjo kauze Antikosovare ,mua me ngjan ne qelizat kancerogjene, te cilat cdo individ i posedon ne organizmin e tij, por tek shume njerez fatkeqesisht pesojne mutacion dhe vershojne organizmin me metastaza…njejt si qendrimi i juaj haptas anti-kosovar..


hajt moj,se gjithe bota sipas teje eshte kunder kosovareve!!!ç'fare kam thene te keqe kunder kosovareve,qe qenka "anti-kosovar"!!!din ç'fare:tamam ashtu eshte,siç thua ti!!!une te gjithe kosovaret i urrej dhe dua ti zhduk nga faqja e kesaj toke(hajde paranoja hajde!!!s'kam pare njeri me paranoid si rastin tend!!!)!!!:roll:


Nuk te akuzova ty direkt, por sipas “konkluzave” qe jep ketu lirisht mund te rreshtohesh ne ate armate..
Eh tigani, me kujtohet te kem lexuar dikund nje fjale qe me ka percjellur ne jeten time ne mergim:”ne shqiptare jemi si peshku ne tigan, hallet dhe gezimet i kemi te njejta” duke perfshire cdo individ shqiptar pa pasur as te paktin qellim ndarjesh kombetare siq i praktikoni Ju, pra, kjo “kulture” e pa kulture, e kjo mode e pa mode dhe ky cinizem i tipit sllav zanafillen e folese urrejtese e ka ne ish-Shqiperine e “Xhaxhit Enver”, te vetmen te mire qe mund te ua kete bere ai juve, eshte se edhe gurin e drurin e ka detyruar te flas shqip rrjedhshem....pavaresisht perkatesine etnike...

se pari,te lumte koka per ate analizen tende qe bere rreth personit dhe psikozes time(hajde arrogance hajde!!!)
ja ketu ne fjaline tende te fundit shifet racizmi jot ndaj popujve te tjere:e konsideron si pozitive shkurtimin e te drejtave elementare te pakicave(greke ne shqiperi)!!!po atehere nje grek duhet te thote,qe mire miloseviçi ua beri njerezeve ne kosove qe i therri!!!ç'fare logjike eshte kjo dhe ku mbeti"njerezimi"dhe"kultora"jote?!?!:roll:


nuk eshte e vertete(cfare paradoksi se!!!!), tani njeriu shqiptar nga kosova ka mundesi te informohet per cdo ndodhi ne Kosove, fundja Kosova eshte vend i vogel, mjaftone propaganda gojore dhe gjerat dalin ne shesh edhe pa ndihmen e gazetareve…pothuaj gati ne cdo fshat ne Kosove eshte i instaluar interneti, keshtu qe njerezia nuk jetojne ne terr, dhese shqiptari yne eshte i prire te informohet per ngjarejt ne vend dhe bote, prandaj kategorisht bie posht se mund te krahasohet krimi ne kosove me Shqiperine(apo me ate se mungon informimi), te cilat jane krime te kalibrit tjeter kriminalistik...mjafton te lexosh ca webfaqe nga shqiperia, dhe titujt jane trishtues e mos te them alarmant...Bota gazetareske si ne Shqiperi, ne Kosove dhe globalisht interesin e saj e fokuson ne ngjarjet eksplozive, alarmante, dmth. pa cenzure, pa meshire ndaj peshes se ndodhive ndernjerezore/personale...eshte thjesht nje zhvillim i cili ka kapluar edhe segmentet e shoqerise sone...
ndersa, une nuk gaboje, e di se ka vise ne malsine e Shqiperise ku njerezit jane te ngujuar ne shtepi me dekada per gjakmarrje, pothuaj askush nuk ndermerre gje kunder kesaj tragjedie...

hajde moj,se e dime te dy se si eshte realiteti,po ne kosove...por ti e mohon dhe mendon se e njef realitetin ne shqiperi!!!lexo te lutem mire,se ç'fare pata shkruar me larte,ose pergjigje sakte dhe jo pak nga ketu e pak nga aty!!!ti o nuk e ke kuptuar,se ç'fare kam dashtur te them,o provon te shtremberosh fjalet e mia!!:roll:

hajt,lexo njehere keto artikuj,dhe pastaj do flasim per kriminalitetin ne ballkan,se siç po shifet,ti qenke naive fare!!!:roll:

Jahresbericht 1996 des US-amerikanischen NNICC:
http://www.fas.org/irp/agency/doj/dea/p ... nicc97.htm

Library of Congress – Federal Research Division: Nations Hospitable to Organized Crime & Terrorism, Oktober 2003 (engl.):
http://fas.org/irp/cia/product/frd1003.pdf

Institute for War and Peace Reporting: Kosovo Drug threat, Balkan Crisis Report 142, vom 23. Mai 2000 (engl.):
http://www.iwpr.net/?p=bcr&s=f&o=247439 ... enibcr2000

Lagebericht Organisierte Kriminalität des BKA (2000)
http://www.bka.de/lageberichte/ok/2000kf/kf_bulabi.pdf
Anhörung des FBI-Angestellten Grant D ... 103003.htm

Kosovo: Armenhaus, Unruheherd, Drehkreuz Organisierter Kriminalität
http://portale.web.de/Schlagzeilen/Kosovo/msg/6056682/

Organisierte Kriminalität im Kosovo
http://de.wikipedia.org/wiki/Organisier ... _im_Kosovo

hajt te lutem me thuaj,se ç'fare"morali"pasken njerezit ne kosove,qe njerezit ne shqiperia apo ne ndonje vend tjeter nuk e pasken(?!)...:roll:


Shqiptar i mire, jo nga mendjemadhesia, arroganca, varesia, parazitizmi por thjesht nga mundi dhe djersa ime punoje dhe i dal jetes sime zot pa infiltrim edhe involvim te ndihmes se jashtme...pikepamjet e mia ndaj botes dhe rrethit qe me jeton bazohen absolutikisht ne fundamentin e logjikes se shendoshe njerezore...nuk vuaj nga inferioriteti me te cilin ndeshesh Ti...
solidarizimin tuaj me lamin, une te them se edhe per tipa te tille qe me „shiten françez“ pa licence/nenshtetesi, e orvaten me kili mili e cingla mingla te ekspozohen nuk kam kurrefare respekti…ka shume morale zoteri i mire, por njerin qe ti nuk do e kesh kurre eshte ai kombetare, i patundshem ne damaret e gjakut tim....
Edhe ketu ia ke fute kot, nuk perjashtoje te kete ndodhe kjo marrezi, por i perket nje mase shume minore, me te cilen sherbehesh ti me hiperbolizime abstrakte...
Populli thote:” ra nje vdekje dhe u pame” e edhe per ju ra lufta ne Kosove dhe ju morret hov ne gjithe drejtimet, per Shqiperine askush s´kishte as te vetmin interes, me vite ecuria ekonomike ngeci ne gjumin e pambarim, luften Kosova e mbijetoi me permasa te pergjakshme, ndersa juve iu solli infrastrukten dhe i thate ndoshta njehere e pergjithmone lamtumire “socializmit real dhe “arbeiter und bauernstaat...u solli prezencen nderkombetare, solli Shqiperise partneritetin per paqe, me te cilin epitet as qe do kishte shanse te joshet Ema-shqiperi ndonjehere e shume e shume dobi te tjera qe fort mire i dini edhe vet...
Çdo rremuje politike qe ka ndodhur ne Kosove, ne Shqiperi lindnin trazira(ceshtja e ambasadave ne vitet 90) krejt e krejt per te terhequr vemendjen opinionit boteror etj etj etj etj...dhe ne nje far menyre duke hedhur mjegull mbi fatin e rreth 2.000.000 shqiptareve ne Kosove...
Shihe jugun e Shqiperise, greqia luan valle eleminuese, pothuaj krejt jugu i Shqiperise eshte nen padronet grek, kurrefar kompetence administrative nuk eshte nen qeverine e Shqiperise, prandaj i nderuar shprazni patronat tuaj aty ku duhet ruajtur integriteti dhe sovraniteti kombetar i Shqiperise e mos bere sallta ketu me lot te tipit greko-sllav...


wow.po ti qenke çyryke fare moj!!!mendon ti se ne tani duhet te shkojme tek varri i miloseviçit dhe ti them,"te lumte dora slobodan,per infrastrukturen qe na solle"?!?!nuk e di,por me njerez te tille(si puna jote)zor eshte te bisedosh per diçka interesante!!!:roll: hajt tarzan o kerce nga njera peme ne tjetren!!!:roll:


Edhe nje mos te harroje, shtetin te cilin e gezoni ju, eshte merite e gjymtesuar historike, rrjedhoje e pazareve te felliqta historike ne kurrize te shqiptareve tjere, ne veçanti te Kosoves, prandaj bazuar ne kete kjo jete as qe do i mjaftoje shtetit Shqipetar t´i rehabilitoi padrejtesite kohore-historike-gjeografike ndaj Kosoves dhe viseve tjera.
Ka shume e shume qe mund te shkruaj rreth kesaj tematike, mirepo nuk ia vlen me nje tekst te amortizohet nje njeri me bindje siq ke Ti....e kur nje individ si ty reagon me nje rryme aq negative pa e pasur asnjeri nga ne ndermend te shtejllojme apo terheqim paralele krahasuese nder-shqiptare, por e pash si obligim te ndalohet kjo hasmeri, t´iu shkruaj keto rreshta, ndoshta ne te ardhmen do u sjellin ndonje dobi pozitive, mos te beheni gjithnje bajraktar i se keqes, ka mjaft probleme paresore per ju, lirohuni nga inferioriteti dhe s´keni nevoje te vuani e merreni me çeshtjen e nje "populli tjeter" siq jane shqiptaret nga Kosova. Njashtu si Altruisti edhe une jam befasuar nga ju, nga opinioni juaj, te kishte reaguar ndonje pjesetar i nje kombesie tjeter as qe kisha lodhur trurin te merrem me te, por kur peson nje çmenduri e ketij lloji injorues nga nje njeri qe i thot nje shqipfoles si une bukes-buke e ujit uj nuk duhet heshtet e as akceptohet.....

shume bukur,me ne fund e the edhe kete,dhe tani mund te fjesh e lumtur dhe e qete!!!po ç'fare ka te bej moj kjo me temen ketu?!?!hajt tarzan hajt,kerce nga njera peme tek tjetra!!!
dhe sa per shqiperine e jugut mos fol kot,kur nuk ke asnje informacion...kush ta ka thene ate per kompetencat e shtetit shqiptar?!gjyshi apo gjyshja,qe nga seniliteti dhe alzheimeri mendojne se akoma jane ne vitet e 1920'?!shiko ti mitrovicen tuaj,dhe verin e kosoves,se per shqiperine ka kush te kujdeset!!!mos ki merakt per shqiperine,se shqiperia eshte duke u bere!!!:roll:


gjithe te mirat

edhe une deshta te shtoj diçka ne fund:mos me shit mua mend,se per ato reflektionet e mendimet e tua nuk kam nevoje...do te thote:mos provo te shesish pordhe,se pordhet askush nuk do ti blej(fjale popullore)!!!
hajt hasta luego chico/chica

pps:prap e bere ket muhabetin tone nje muhabet personal!!!ç'fare don te arrish moj me kete punen tende dhe me mundin qe ben ti?!?!se sa permua,neve kete"diskusion"mund ta zgjasim sa te duash,por ti do humbasish kohe,sepse une kam mjaft kohe per te humbur!!!

ppps:kur te me pergjigjesh edhe nje here,te lutem,o lexo mire,se ç'fare kam shkruar,o pergjigju asaj qe kam shkruar!!!
sepse nuk kam deshire te acarohem ne ate nivel te ulet me ty dhe te shahemi,se kush eshte me i mençur...une 1000here me i mençur se ti jam,hhahaha:roll:...
dhe ne fund te fundit:kjo bisede me ty me duket aq infantile,sa qe,nese do vazhdosh te shkruash edhe diçka ne kete menyre,se siç ke shkruar deri tani,une ty kategorikisht do te injoroj dhe s'do te pergjigjem me!!! :roll:

tungjatjeta pioner i Xhaxhit Enver,

thash me vete valle çfare me ke shkruar kesaj radhe, por ti asgje nuk paske shkruar, ke sterperseritur rreshtat, ke zhveshur varferine e mendjes tende, kjo me ben serish te kuptoje se je ne pozite shah-mat dhe orvatesh qe te mbahesh edhe per fije floku vetem e vetem te mos e pranosh dobesine dhe paidentitetin tend, te mos fundosesh ne ujerat e mendjes tende te ndotur...me nje fjale si kafsha para perfundimit.
te mungon sensi per kulture, te mungon maturia, butesia,
shoki niveli yt eshte nen zero, mos valle mendove se mundesh te hudhesh gurin ketu dhe te deklarohesh si misionar i se vertetes dhe i dashamiresise e ne fakt je tip a la mish mash prej njeriut pa identitet...

sei weiterhin ein diener und knecht und verleugne deine eigene identität. leute wie du vergössern den müllhaufen an charakterlosen opportunisten, die in albanien ohne ende vorhanden sind...lass du dir von deiner oma erklären, wo deine wurzeln liegen. möglicherweise erfährst du dann einige überraschungen, von denen du bislang auch nicht ansatzweise geträumt hast. vielleicht ist da ein "papandopoulus" in deinem stammbaum...

lirisht sherbehu me informacionet qe i merre nga gazeta te udhehequra me redaktor sllav. shihe, te preferoje te lidhesh ne kontakt me peter handke, nje dashamire i denjte i serbise dhe mik i dashur i grekeve...jam e bindur se do e gjesh nje shok te vertete per te thadruar pikepamjet tuaja te semura dhe ndoshta do u sjell nje marreveshje lukrative..

mos i baj dert ti mitrovices se edhe ajo pune do rregullohet, por jo me ndihme tende dhe as te shtetit, pasaporten e se cilit mund ta posedosh ti.

te perserise edhe njehere, zogu ne kafaz me dekada, duhet te marre qiellin fluturim, qe te shpraze mangesite, dhimbjet, psikozen te shkaktuara me dekada nga regjimi i xhaxhit.
per aktrim dhe kendim ua kaloni kosovareve padyshim, por natyrisht edhe kjo dhunti eshte trashegimi e sistemit te xhaxhit(fenomen psikologjike apo jo..) aktrimi dhe kenget e rrejshme kane qene baza themelore per te mbijetuar ekzistimin e socializmit real, perndryshe do pesonit ne burgun famekeq te burrelit..

vazhdo aktro me tutje dhe shkep integrim, por pikesepari integrohu vet ne shoqerine shqiptare mandej kalo kufinjte legal...nese i ploteson keto kushte, te premtoje se do kemi parasysh keshillat tuaja "bemirese"...


te pershendese me kengen: "o moj shqiperi mos thuaj se marova"

Benutzeravatar
Kusho1983
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 2625
Registriert: Di, 05. Jul 2005, 14:48

So, 14. Mai 2006, 13:12

Ikona hat geschrieben:tungjatjeta pioner i Xhaxhit Enver,

rrofsh shume...por une jam aq pionier i enver hoxhes,sa ti pionier i josif broz"titos"...

thash me vete valle çfare me ke shkruar kesaj radhe, por ti asgje nuk paske shkruar, ke sterperseritur rreshtat, ke zhveshur varferine e mendjes tende, kjo me ben serish te kuptoje se je ne pozite shah-mat dhe orvatesh qe te mbahesh edhe per fije floku vetem e vetem te mos e pranosh dobesine dhe paidentitetin tend, te mos fundosesh ne ujerat e mendjes tende te ndotur...me nje fjale si kafsha para perfundimit.
te mungon sensi per kulture, te mungon maturia, butesia,
shoki niveli yt eshte nen zero, mos valle mendove se mundesh te hudhesh gurin ketu dhe te deklarohesh si misionar i se vertetes dhe i dashamiresise e ne fakt je tip a la mish mash prej njeriut pa identitet...


mos me fol ti mua ketu per nivel te debatit,se ti me ate nivelin tend infantil,se vetem ti gjoja i din te gjithe gjerat me mire se ç'dokush tjeter,tregon se sa e zoti je,per te diskututar dhe per te pranuar se nuk din ç'do gje!!!dhe sa per shqiperine dhe shqiptaret,ti asgje nuk din(ashtu si aj shoku jot altruisti,por me duket se sipas shkrimeve dhe stilit,ti dhe altruisti jeni i njejti person dhe provon te besh sikur ke nje mbeshtetes)!!!


sei weiterhin ein diener und knecht und verleugne deine eigene identität. leute wie du vergössern den müllhaufen an charakterlosen opportunisten, die in albanien ohne ende vorhanden sind...lass du dir von deiner oma erklären, wo deine wurzeln liegen. möglicherweise erfährst du dann einige überraschungen, von denen du bislang auch nicht ansatzweise geträumt hast. vielleicht ist da ein "papandopoulus" in deinem stammbaum...

ich habe nie meine identität verleugnet!!!was fantasierst du da wieder einmal herum?!aus langeweile hast du hie und da noch was dazuinterpretiert um mich zu verunglimpfen...aber das ist nichts neues bei solchen leuten deiner art,die zu glaube wissen,dass sie die ganze wahrheit und den sinn über die existenz der erde und der menschen erklären können...aber bedenke immer wieder:wer glaubt zu wissen,muss wissen,dass er glaubt!!!do you understand?!
und was weiter meine identität betrifft:ich habe es nicht nötig meine grossmutter danach zu fragen...aber das mit dem "griechisch-liebenden"(greko-fil)-pseudoargument ist ja ein altes bei solchen leuten wie du,die kritische stimmen und andere denker (freidenker) nicht leiden können...
sei du ein weiterer rassist,von denen ich schon viele angetroffen habe!!!
hey fasho!prishe makinen dhe çaje trapin,se pune tjeter me duket se nuk ke!!!


lirisht sherbehu me informacionet qe i merre nga gazeta te udhehequra me redaktor sllav. shihe, te preferoje te lidhesh ne kontakt me peter handke, nje dashamire i denjte i serbise dhe mik i dashur i grekeve...jam e bindur se do e gjesh nje shok te vertete per te fiksuar pikepamjet tuaja te semura dhe ndoshta do u sjell nje marreveshje lukrative..

popo,natyrisht...lexo mire moj lale,se me duket se nuk e ke pare,se nga i kam marre ato artikujt!!!por si gjithemone,ti nga mungesa e argumenteve fillon te me akuzosh si sllavo-fil ose greko-fil,siç e bejne ca mendjeshkurter te tjere,qe vetem sharjeve te fshehura nuk dine te thone asgje...une per veten time ta them troç se ty si person te urrej,sepse je nje fashiste dhe raciste e çmendur(shif shprehjet e tua mbi shqiptaret ne pergjithesi,shif shprehjet e tua mbi minoritetin grek ne shqiperi,shif raste te tjera,ku nga koketrashesia jote nuk din vetem te argumentosh si nje njeri i npd-se gjermane),por ti behesh sikur je nje engjell,dhe nga pas ia fut thiken njeriut ne kurriz!!!
dhe sa per ate pseudo-intelektualin handke,besoj se do ishte ne nje shoqeri te shkelqyer me ty,sepse te dy si pseudo-intelektual dhe si racista te ç'mendur(njeri provon ta fshehi,tjetri i shpreh haptazi)do kishit nje miqesi te bukur!!!


te pershendese me kengen: "o moj shqiperi mos thuaj se marova"


jojo,shqiperia kurre nuk do mbaroj,mos ki merak!!!edhe nese ja ke inatin shqiperise dhe shqiptareve,shqiperia prap se prap do perparoj!!!

ps:if you have to tell me something importent about the topic of the integration,then do it,but i don't want to get disturbed by such stupid racistic remarks and arguments!!!

cogida del lechón estúpido

Benutzeravatar
egnatia
Danke für die vielen Übersetzungen
Danke für die vielen Übersetzungen
Beiträge: 2932
Registriert: Fr, 15. Jul 2005, 12:58

So, 14. Mai 2006, 13:17

Mirëdita!

Të them të drejtën, nuk po i kuptoj fare këto diskutime! :?

Përshëndetje Ikona, edhe unë kam qenë një Fatose dhe Pioniere shembullore, në kohën e Enverit! Kjo është një periudhë e jetës sime, të cilën nuk e fshij nga kujtesa... Por nuk po e kuptoj, se ç'lidhje ka me temën që është hapur?


egnatia :)
Koha s'vjen pas teje, ti hiq pas kohese!
Naim Frasheri

Benutzeravatar
Kusho1983
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 2625
Registriert: Di, 05. Jul 2005, 14:48

So, 14. Mai 2006, 13:29

egnatia hat geschrieben:Mirëdita!

Të them të drejtën, nuk po i kuptoj fare këto diskutime! :?

Përshëndetje Ikona, edhe unë kam qenë një Fatose dhe Pioniere shembullore, në kohën e Enverit! Kjo është një periudhë e jetës sime, të cilën nuk e fshij nga kujtesa... Por nuk po e kuptoj, se ç'lidhje ka me temën që është hapur?


egnatia :)
egnatia

e gjithe filloj nga mbi-interpretimet e ikones dhe te altruistit...une asgje nuk thash,vetem qe integrimi i njerezeve nga kosova,qe jane nje nje shumice te madhe ketu ne zvicer po ngec nga arsya,sepse mungon nje fare deshire per tu integruar nga individe te ndryshem(qe ne numer jane shume)...por kjo mungese ka qene edhe tek italianet dhe boshnjaket(qe me pare kane qene nje pakice e madhe ne zvicer)...ky eshte nje fenomen "normal",nese nje numer i madh i nje etnie(kosovaret)jeton ne nje sfere te vogel dhe keshtu si rrjedhoj kontaktet midis kosovareve eshte shume me i madh,se sa kontaktet shoqerore midis nje kosovari dhe nje zviceriani!!!shifet edhe tek nxenesit,qe ne nje klase me dy kosovar,ato dy kosovaret izolohen nga grupi tjeter i klases...
une nuk thash,qe eshte pozitive apo negative ajo mungese e deshires per tu integruar,por te gjithe mendonin se une i gjykova kosovaret si "maloke",sepse nuk dashken te integrohen...une vetem provova te jap ca arsye dhe argumente...

te them te drejten,as une nuk kuptoj,se ku u djeg speci ikones dhe altruistit...siç e kam thene,nga njera teme hudhen tek tjetra dhe nuk duan te thone,se ku qendron prblemi...

Benutzeravatar
altruisti
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 145
Registriert: Sa, 14. Aug 2004, 0:36

Mo, 15. Mai 2006, 23:17

Kusho1983 hat geschrieben:
egnatia hat geschrieben:Mirëdita!

Të them të drejtën, nuk po i kuptoj fare këto diskutime! :?

Përshëndetje Ikona, edhe unë kam qenë një Fatose dhe Pioniere shembullore, në kohën e Enverit! Kjo është një periudhë e jetës sime, të cilën nuk e fshij nga kujtesa... Por nuk po e kuptoj, se ç'lidhje ka me temën që është hapur?


egnatia :)
egnatia

e gjithe filloj nga mbi-interpretimet e ikones dhe te altruistit...une asgje nuk thash,vetem qe integrimi i njerezeve nga kosova,qe jane nje nje shumice te madhe ketu ne zvicer po ngec nga arsya,sepse mungon nje fare deshire per tu integruar nga individe te ndryshem(qe ne numer jane shume)...por kjo mungese ka qene edhe tek italianet dhe boshnjaket(qe me pare kane qene nje pakice e madhe ne zvicer)...ky eshte nje fenomen "normal",nese nje numer i madh i nje etnie(kosovaret)jeton ne nje sfere te vogel dhe keshtu si rrjedhoj kontaktet midis kosovareve eshte shume me i madh,se sa kontaktet shoqerore midis nje kosovari dhe nje zviceriani!!!shifet edhe tek nxenesit,qe ne nje klase me dy kosovar,ato dy kosovaret izolohen nga grupi tjeter i klases...
une nuk thash,qe eshte pozitive apo negative ajo mungese e deshires per tu integruar,por te gjithe mendonin se une i gjykova kosovaret si "maloke",sepse nuk dashken te integrohen...une vetem provova te jap ca arsye dhe argumente...

te them te drejten,as une nuk kuptoj,se ku u djeg speci ikones dhe altruistit...siç e kam thene,nga njera teme hudhen tek tjetra dhe nuk duan te thone,se ku qendron prblemi...


I dashtun Kusho

Se pari mendoj se forumi eshte ketu per te biseduar per te shfaqur mendime dhe per te dhen ide por mundesisht ide e mendime qe kan baze te shendoshe dhe te argumentuara pa cenuar fjalen dhe te drejten e tjetrit per tu shprehur. Pra secili qe shpreh mendimin e tij ka te drejte te besoj ne ate por jo deri ne ate mas sa te injoroj tjetrin deri ne mos apo keqkuptim. Per me tej ne disa pjese te shkrimeve tuaja verehet se ju i ngatrroni gjerat ose ju shkoni gjerave vetem siperfaqesisht dhe si rezultat i ter kesaj komunikimi humb ne kuptim dhe merr kahje tjeter....!

Une mendoj se dallimet jane evidente mes shqiptarve qe jetojne ne Shqipri dhe atyre qe jan ketej Drinit dhe kjo eshte si pasoje e ndarjes per dekada me radhe por esenca e ter kesaj tragjedie eshte se sa jemi ne gjendje ne te i tejkalojme keto dallime qe kan lindur si pasoje e rrethanave te caktuara kohore pa u kacafytur mes vete dhe pa i thelluar edhe me tej ato dallime...Vete fakti qe ne nuk mund te kuptohemi dhe as nuk po arrijme te krijojme nje klime te mirfillte komunikuese njerzore as edhe virtualisht nenkupton se ka shume paragjykime, zhgenjime, zemrime nga te dy anet e ato edhe me tej thellohen kur ne nuk ndalemi te mendojme me arsyeshem dhe te tregojem me shume respekt per njeri - tjetrin dhe jo pse ne jemi te nje gjaku apo pse ne flasim nje gjuhe por mu per arsye se ne jemi ne radhe te pare krijesa njerzore...Komunikimit duhet te i prije nje fryme e mirekuptimit dhe e argumentimit dhe gjithnje duke i trajtuar gjerat ne menyre te diferencuar... Eshte shume e pafalshme nese ne nisemi vetem nga nje rast individual dhe metojme e krijojme paragjykimin me nxitim..psh siç keni tentuar ju zt. Kusho ne shkrimet tuaja, rast konkret kur ju ka pyet ai zotriu "pej kahit jeni" e qe ju e keni shumekeqintepretuar duke qen viktime e paragjykimeve. Do te me vinte me interesant sikur ju te kishit permend ne kete rast kur ju pa pyetur ndonje gjerman apo zviecerian: "woher kommen Sie" qe eshte thujase pyetje fare normale dhe shume e zakonshme ne rastet kur komunikon per her te pare me nje njeri qe nuk e njeh.....
Prandaj nuk e kam kuptuar arrogancen tuaj ne keet rast ne fillim por tani po e kuptoj se perse vuani ju nga ky syndrom....Ketu nuk do doja te zgjatesah me teper sepse nuk ja vlen ....

Ketu krijohet pershtypja se ne po bejme gara se kush por gjen me teper gjera negative per tjetrin. Te gjithe e din te kaluaren e shqiprise sikurse qe e din edhe te tashmen e saj njesoj sikur qe e din te gjithe te kaluaren e Kosoves dhe te tashmen e saj. Dhe te gjithe fatkeqesisht kemi te metat e theksuara qe kan burimin nga historia tragjike. Eshte nje dobsi e paskajshme kur njeriu perball nje njeriu tjeter mbahet si me superior dhe kjo ndodhe thujase ne te gjitha rastet ne relacionet tona shqiptar - kosovar. Po te shikojme se ku eshte Shqiprija ne rangliste per nga kriminaliteti ateher do te duhej te na vinte turp te shprehemi ndaj njeri tjetrti keshtu...Une nuk jam nga Shqiprija por vertet me vjen shume keq sa her qe degjoj diç keq per Shqiprine dhe kete ndjenje do ta kem edhe pas berjes se Kosoves shtet. ...Prandaj kujtoj se propaganda e paragjykimeve ndaj shqiptarve te Kosoves kishte filluar atje kaher dhe ndoshta mu per kete arsye ne nuk po gjejme gjuhe te perbashket çofte edhe ne komunikim virtual...
............edhe diçka kam verejtur se ndjenja e superioritetit te jep mundesin per te luajtur edhe rolin e detektivit sepse ne shkrimet tuaja dy her keni permendur se gjoja Ikona dhe altrusiti qenkeshim personi i njejte.....ketu kam qeshur dhe vertet dhe mendovane vete se ju do te duhej te jeni profesioniste i forumeve dhe e keni ndonje gje me te mençur se sa kjo apo jeni "Fürsorgeabhängig" ..Sidoqe te jet une ju pershendes dhe mendoj se disa shprehje do te ishte e udhes qe ti kurseni sepse vertet nuk e kan vendin ne nje forum te tille...Uroj gjithe te mirat
Wer den Weg der Wahrheit geht, stolpert nicht

Benutzeravatar
Kusho1983
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 2625
Registriert: Di, 05. Jul 2005, 14:48

Di, 16. Mai 2006, 15:26

altruisti hat geschrieben:Une mendoj se dallimet jane evidente mes shqiptarve qe jetojne ne Shqipri dhe atyre qe jan ketej Drinit dhe kjo eshte si pasoje e ndarjes per dekada me radhe por esenca e ter kesaj tragjedie eshte se sa jemi ne gjendje ne te i tejkalojme keto dallime qe kan lindur si pasoje e rrethanave te caktuara kohore pa u kacafytur mes vete dhe pa i thelluar edhe me tej ato dallime...Vete fakti qe ne nuk mund te kuptohemi dhe as nuk po arrijme te krijojme nje klime te mirfillte komunikuese njerzore as edhe virtualisht nenkupton se ka shume paragjykime, zhgenjime, zemrime nga te dy anet e ato edhe me tej thellohen kur ne nuk ndalemi te mendojme me arsyeshem dhe te tregojem me shume respekt per njeri - tjetrin dhe jo pse ne jemi te nje gjaku apo pse ne flasim nje gjuhe por mu per arsye se ne jemi ne radhe te pare krijesa njerzore...Komunikimit duhet te i prije nje fryme e mirekuptimit dhe e argumentimit dhe gjithnje duke i trajtuar gjerat ne menyre te diferencuar... Eshte shume e pafalshme nese ne nisemi vetem nga nje rast individual dhe metojme e krijojme paragjykimin me nxitim..psh siç keni tentuar ju zt. Kusho ne shkrimet tuaja, rast konkret kur ju ka pyet ai zotriu "pej kahit jeni" e qe ju e keni shumekeqintepretuar duke qen viktime e paragjykimeve. Do te me vinte me interesant sikur ju te kishit permend ne kete rast kur ju pa pyetur ndonje gjerman apo zviecerian: "woher kommen Sie" qe eshte thujase pyetje fare normale dhe shume e zakonshme ne rastet kur komunikon per her te pare me nje njeri qe nuk e njeh.....
Prandaj nuk e kam kuptuar arrogancen tuaj ne keet rast ne fillim por tani po e kuptoj se perse vuani ju nga ky syndrom....Ketu nuk do doja te zgjatesah me teper sepse nuk ja vlen ....

altruisto!
mire e ke bera ate"analizen"tende,por me duket se ti o nuk me ke kuptuar,o nuk don te me kuptosh,se ç'fare them dhe ç'fare dua te them!!!une shqip te flas,e jo ndonje gjuhe tjeter!!!te lutem lexoj edhe nje here mire ato"artikujt"e mi!!!
rasti i pare:
mua nuk me pengon pytja"prej kahit je",por me pengon pastaj reaktioni i disa njerezeve nga kosova kur u them,se jam nga tirana...shume kosovar kur e degjojne ate,ma kthejne shpinen dhe ikin,sikur nuk me njohin apo sikur jam kriminel...kam verejtur shume shpesh raste te tilla:kur marrin vesh disa njerez nga kosova se jam shqiptar u hapet fytyra dhe buzeqeshin,por kur u them une se jam nga tirana,ike buzeqeshja nga fytyra e tyre,sikur jane tmerruar nga diçka dhe ia mbathin te ikin...ketu e kisha une fjalen,dhe besoj se ta shpjegova mire!!!por me sa duket,nuk don ta kuptosh,dhe provon ti shtremberosh ato thenjet e mia,per te thene se une gjoja paska paragjykime!!!me trego nje paragjykim qe kam shprehur...te gjithe ato gjerat qe kam shkruar ketu,i kam nga pervoja ime empirike(qofte si person privat,qofte si person i"shkences"kur kam bere disa studime etnografike mbi emigrantet ne zvicer)!!!


Ketu krijohet pershtypja se ne po bejme gara se kush por gjen me teper gjera negative per tjetrin. Te gjithe e din te kaluaren e shqiprise sikurse qe e din edhe te tashmen e saj njesoj sikur qe e din te gjithe te kaluaren e Kosoves dhe te tashmen e saj. Dhe te gjithe fatkeqesisht kemi te metat e theksuara qe kan burimin nga historia tragjike. Eshte nje dobsi e paskajshme kur njeriu perball nje njeriu tjeter mbahet si me superior dhe kjo ndodhe thujase ne te gjitha rastet ne relacionet tona shqiptar - kosovar. Po te shikojme se ku eshte Shqiprija ne rangliste per nga kriminaliteti ateher do te duhej te na vinte turp te shprehemi ndaj njeri tjetrti keshtu...Une nuk jam nga Shqiprija por vertet me vjen shume keq sa her qe degjoj diç keq per Shqiprine dhe kete ndjenje do ta kem edhe pas berjes se Kosoves shtet. ...Prandaj kujtoj se propaganda e paragjykimeve ndaj shqiptarve te Kosoves kishte filluar atje kaher dhe ndoshta mu per kete arsye ne nuk po gjejme gjuhe te perbashket çofte edhe ne komunikim virtual...
............edhe diçka kam verejtur se ndjenja e superioritetit te jep mundesin per te luajtur edhe rolin e detektivit sepse ne shkrimet tuaja dy her keni permendur se gjoja Ikona dhe altrusiti qenkeshim personi i njejte.....ketu kam qeshur dhe vertet dhe mendovane vete se ju do te duhej te jeni profesioniste i forumeve dhe e keni ndonje gje me te mençur se sa kjo apo jeni "Fürsorgeabhängig" ..Sidoqe te jet une ju pershendes dhe mendoj se disa shprehje do te ishte e udhes qe ti kurseni sepse vertet nuk e kan vendin ne nje forum te tille...Uroj gjithe te mirat

o altruisto,akoma s'ma ke thene,se ku kam dashtur une gjoja te tregohem superior,ose ku kam dashtur te them une,se shqiptaret nga shqiperia qenken superior!!!shiko,mos i instrumentalizo shkrimet e mia per arsyet e tua dashakeqese...e sa per kriminalitetin ta kam thene 100here dhe ta them edhe nje here,si kosova,serbia,mali i zi,maqedonia ashtu shqiperia jane vende te inkriminuara!!!kjo nuk ka te bej asgje me mungesen e moralit por me varferine ne ato vende!!!lexo ato link-ed qe ti propozova,dhe do shofish se si eshte realiteti ne kosove...leri endrrat dhe paragjykimet ti,se natyra e se menduarit tend,se gjoja ne shqiperi paska tejmase kriminalitet eshte nje paragjykim pa shembull!!!

ajo qe thash une,se ti dhe ikona qenken i njejti person ishte nje DYSHIM(LEXO MIRE TE LUTEM!!!)sepse ti njesoj si ikona argumenton dhe mbi-interpreton gjer,qe nuk i kam thene une ne ate menyre!!!

ta them ty dhe ikones edhe nje here:lexoni se ç'fare kam shkruar dhe mos filloni te filozofoni,enderroni,interpretoni(gjera qe nuk i kam thene une ashtu)dhe mos shtremberoni ato shprehjet e mia!!!

hajt,ika une dhe nuk do pergjigjem me ketyre bisedave koti,nese ti dhe ikona akoma vazhdoni te shtremberoni shkrimet e mia per interesat e juaja!!!
une nuk di,por mua me duket,se une shqip flas(?)!!!dhe me sa di une shqipja ime eshte pak a shume e kuptueshme...por ka akoma njerez,qe nuk marrin vesh se ç'fare dua te them une!!!une dyshoj,se ato njerez behen sikur nuk marrin vesh ose nuk duan te kuptojne se ç'them une per arsye,se duan te instrumentalizojne dhe shtremberojne theniet e mia per te me bere mua sikur jam njeri i keq!!!
me njerez te tille,siç e kam thene disa here nuk ia vlen te flasish!!!

hasta luego lechón!!

sykaltroshja
Danke für die vielen Übersetzungen!
Danke für die vielen Übersetzungen!
Beiträge: 337
Registriert: Mo, 20. Jun 2005, 13:50

Mi, 17. Mai 2006, 12:51

altruisti hat geschrieben: Eshte shume e pafalshme nese ne nisemi vetem nga nje rast individual dhe metojme e krijojme paragjykimin me nxitim..psh siç keni tentuar ju zt. Kusho ne shkrimet tuaja, rast konkret kur ju ka pyet ai zotriu "pej kahit jeni" e qe ju e keni shumekeqintepretuar duke qen viktime e paragjykimeve. Do te me vinte me interesant sikur ju te kishit permend ne kete rast kur ju pa pyetur ndonje gjerman apo zviecerian: "woher kommen Sie" qe eshte thujase pyetje fare normale dhe shume e zakonshme ne rastet kur komunikon per her te pare me nje njeri qe nuk e njeh.....
Prandaj nuk e kam kuptuar arrogancen tuaj ne keet rast ne fillim por tani po e kuptoj se perse vuani ju nga ky syndrom....Ketu nuk do doja te zgjatesah me teper sepse nuk ja vlen ....

Po te shikojme se ku eshte Shqiprija ne rangliste per nga kriminaliteti ateher do te duhej te na vinte turp te shprehemi ndaj njeri tjetrti keshtu...Une nuk jam nga Shqiprija por vertet me vjen shume keq sa her qe degjoj diç keq per Shqiprine dhe kete ndjenje do ta kem edhe pas berjes se Kosoves shtet. ...
Pas ketij "predikimi" kaq te gjate po te kthej edhe une nje pergjigje.

Mua personalisht nuk me duket aspak normale kur nje gjerman apo zviceran te pyet se nga je, thjesht sepse ata e kuptojne nga pamja apo nga menyra se si flet se je i huaj. Dhe c'eshte e verteta njerezit normale nuk te pyesin qe ne fillim se nga je apo pyetje te tjera shume personale.

Gjithashtu nuk me duket edhe shume normale kur nje shqiptar e pyet tjetrin se nga eshte thjesht se nuk eshte kosovar apo respektivisht shqiptar nga Shqiperia.
Megjithate une nuk e shikoj si negative kur mund te pyetem "i,e kahit je". Thjesht eshte dialekt dhe nuk mendoj se dikush te nenvlefteson. Mua nuk me ka ndodhur kurre te them jam nga Shqiperia e te me kthehen krahet. Perkundrazi, bashkefolesit e kane pare si dicka pozitive.

I dashur altruisti, ti nga njera ane flet qe te kuptohemi me njeri-tjetrin e nga ana tjeter flet per rangun e Shqiperise ne baze te kriminalitetit. Une nuk e kuptoj se cfare do ti te arrish me kete.

Ne cdo shtet ka kriminalitet, i vetmi ndryshim ne Shqiperi eshte se gjithcka behet hapur ndersa ne shtete te tjera si Gjermania apo Zvicra behen fshehur e zbulohen kur nderrohet regjimi. E nese krahasojme kriminalitetin e Shqiperise me te Gjermanise, duke nisur qe nga politika, per mua nuk kane te krahasuar.

* Duhet pasur parasysh se me kriminalitet nuk kuptohet vetem drogeshitja apo drogemarrja...

Tung

sh.
Gjuha jone sa e mire, sa e embel, sa e dlire!!!

Benutzeravatar
besi25
Danke für die vielen Übersetzungen!
Danke für die vielen Übersetzungen!
Beiträge: 1253
Registriert: Mi, 08. Jun 2005, 16:59

Mi, 17. Mai 2006, 13:40

nicht schlecht sykaltroshe.
ich wünsche mir dass kein andere beitrag mehr dazu kommt im bezug zu diese konfuse(vorurteilvolle) thema.
Gruss,Besi25
Oslo 19/12/79
Une gjithmonë e kam në zemër popullin tem Shqipëtar.Shumë luti Zotin që paqja e tij të vijë në zemrat tona
Në gjithë botën. Lutem shumë për fukarate e mij- dhe për mua , dhe motrat e mija. Une lutem per juve.Gonxhe Bojaxhiu-Mutter Theresa

Viktor
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 2947
Registriert: Mo, 26. Dez 2005, 17:51

Sa, 20. Mai 2006, 13:35

@kusho

pum pelqem fort, sepse e ki nji mendim shum me kritika, po mus ja nis shqiptaret me diferencu, sepse shqiptari esht shqiptar, normal qe ka dallime.

kushi, pe pyti vetveten: si mend mu kan qe ky kushtrimdjaloshi i njef shumicen e shqiptarve nga shqiperia qe jetojn ne zvicer... ku thua ti se jan ma integruar, apo mus eshte sepse e ki deshir mi ik ksaj "albanerprofil", mi ik disa asociacime negative, e mi ja lan shqiptarve te kosoves, se si po doket ket dedhir me zemer pe jetoshje, mus eshte ashtu qe per ket ti viq sjelljen postive e shef, e te negativja i mshel syte.

Dhe un i njof disa shqiptar nga Shqiperie, nga Kosova, nga Maqedonia po as nji her nuk um ka ardh mendimi mi diferncu se ska qka mi diferencu, aq problematik jan shqiptart nga shqiperia dhe ata nga Kosova.

po ti djalosh shum pi ja sjell mende cili racë "ME QEllim pe shrkuj RACë" eshte ma e mir.

edhe social nationalistat e gjermanise e kan pas ket....dallim

tkerkoj falje dhe mus kupto keq, nuk eshte nje ofendim a provokim, um pelqen medimi jot shum, po me kët dallim "shqiptar i shqipries-shqiptar t`kosoves-shqiptar mazedonis" nuk jam me ty.
tung tung

Benutzeravatar
altruisti
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 145
Registriert: Sa, 14. Aug 2004, 0:36

Sa, 20. Mai 2006, 18:54

Pas ketij "predikimi" kaq te gjate po te kthej edhe une nje pergjigje.

Mua personalisht nuk me duket aspak normale kur nje gjerman apo zviceran te pyet se nga je, thjesht sepse ata e kuptojne nga pamja apo nga menyra se si flet se je i huaj. Dhe c'eshte e verteta njerezit normale nuk te pyesin qe ne fillim se nga je apo pyetje te tjera shume personale.


E dashur Sykaltroshe

Falemnderit per pergjigjen. Ndonese nuk e kisha me ndërmend te shkruaja me tutje ne lidhje me kete teme, sepse konsideroj se Kusho eshte i papershtatshem per komunikim dhe me gjase kjo i ndodhe kur komunikon vetem me kosovare, megjithate kur lexova ca rreshat nga ju nuk u durova dot te pakten per te then mendimin tim ne lidhje me ate qe ju keni theksuar me larte. Une pajtohem se kur dikush te pyet qe ne fillim se nga jeni mund te jete e pakendeshme por mendoj se eshte shume normale qe dikush te pyet se nga je, kush je dhe me çfar merresh sepse kjo eshte fillimi apo baza per te filluar komunikimin e zakonshem me dike. Prandaj une personalisht nuk shoh ne kete rast asgje te keqe nëse dikush me drejtohet se nga jam pse jam ketu e me se merrem ? Dhe e them me plote krenari se jam nga Kosova pa çka edhe nese ai/ajo mund te mos ken simpati per ate vend. Ne çdo bised une perfaqesoj ne radhe te pare individin, nje krijese njerzore e ketij planeti dhe kuptohet perkatesin time nacionale....Mua me ndodhe shpesh qe edhe zvicerianet i pyes se nga jan edhe pse e di se ata jan zvicerian por thjesht me intereson te dij me ke po flas pa patur asnje paragjykim per ta...


Gjithashtu nuk me duket edhe shume normale kur nje shqiptar e pyet tjetrin se nga eshte thjesht se nuk eshte kosovar apo respektivisht shqiptar nga Shqiperia.

Ne aspektin e komunikimit te pare mendoj se duhet kuptuar si diçka pozitive kur do te pyeste dikush "se nga ju kemi". Une perkundrazi do te ndihesha keq nese flas me dike dhe nuk me pyet se nga jam e anasjelltas...

Megjithate une nuk e shikoj si negative kur mund te pyetem "i,e kahit je". Thjesht eshte dialekt dhe nuk mendoj se dikush te nenvlefteson. Mua nuk me ka ndodhur kurre te them jam nga Shqiperia e te me kthehen krahet. Perkundrazi, bashkefolesit e kane pare si dicka pozitive.

I dashur altruisti, ti nga njera ane flet qe te kuptohemi me njeri-tjetrin e nga ana tjeter flet per rangun e Shqiperise ne baze te kriminalitetit. Une nuk e kuptoj se cfare do ti te arrish me kete.

Ketu mbase keni te drejte por i jam referuar me teper afishimeve te mehershme te kushos veçmas raporteve nga linket e ndryshme qe ai i ka marre si bazë ku ne theks vihen grupe te veçanta shqiptaresh nga Kosova si grupe te rrezikshme mafioze qe rrezikuakan gjoja edhe evropen (lex. dhe krahaso propaganden shumevjeçare te serbise....) . Aspekti i kriminalitetit matet gjithnje me shkallen e rrezikshemrise se kriminalitetit qe vjen nga ai vend prandaj duke qen se Kosova ende nuk eshte shtet si e tille nuk figuron ne statistikat e kriminalistikes nderkombetare siç ngjet me Shqiprine, per kete arsye e kam marr si shembull Shqiprine gjithnje duke ju referuar statistikave zyrtare nderkombetare perfshi ketu edhe rrjetin klandestin, trafikimin e çenieve njerzore, etj. Perkunder kesaj une mendoj se ne Shqipri krimi nuk eshte me i madhe se ne vendet tjera te ballkanit perfshi edhe Kosoven, por ne rastin e Shqiprise ndikon dukshem edhe pozita gjeografike e shume me teper paaftesia e shtetit per te luftuar krimin .....Pra kjo ishte me teper nje pergjigje ndaj shkrimeve te Kushos qe ve ne spikam vetem krimet e disa grupeve kosovare, gjersa per mua shumeher me i rrezikshem eshte krimi qe behet brenda vendit sesa jashte tij....

Sa i perket komunikimit te ndersjelle mendoj se ne nuk do duhej te komunikojme mbi kete baze duke akuzuar njeri-tjetrin por duke tentuar te njohim me mire njeri tjetrin pa akuza çortuese apo injoruese. E per te njohur mire njeri-tjetrin baze themelore duhet te jete komunikimi i sinqerte dhe respekti ndernjezor. Nuk mund te presesh nga dikush fjale miradie nese qysh ne fillim ndaj tij perdor bisede qe i paraprijne tone nençmuese dhe zhvleresuese...

Ne cdo shtet ka kriminalitet, i vetmi ndryshim ne Shqiperi eshte se gjithcka behet hapur ndersa ne shtete te tjera si Gjermania apo Zvicra behen fshehur e zbulohen kur nderrohet regjimi. E nese krahasojme kriminalitetin e Shqiperise me te Gjermanise, duke nisur qe nga politika, per mua nuk kane te krahasuar.

Ketu pajtohem me ju pjeserisht ndonese me duhet te shtoj se ne Gjermani apo ne zvicer kur zbulohen krimet e renda veçmas ne politik ateher vepron ligji fuqishem dhe pa hezitim e kjo ne shoqerine shqiptare nuk ngjet thujase kurre ose kur ngjet ateher vetem me revolucione si ne vitin 1997 ne Shqipri ose si ne Mars 2004 ne Kosove qe u permbys gjithçka...Ketu nje rol shume te rendesishem luajne mediat...

* Duhet pasur parasysh se me kriminalitet nuk kuptohet vetem drogeshitja apo drogemarrja...

Po edhe ketu jam dakord me ju droga eshte vetme njera nga ato...

Tung


Gjithe te mirat
sh.[/quote]
Wer den Weg der Wahrheit geht, stolpert nicht

Benutzeravatar
Kusho1983
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 2625
Registriert: Di, 05. Jul 2005, 14:48

Sa, 20. Mai 2006, 20:14

Viktor hat geschrieben:@kusho

pum pelqem fort, sepse e ki nji mendim shum me kritika, po mus ja nis shqiptaret me diferencu, sepse shqiptari esht shqiptar, normal qe ka dallime.

kushi, pe pyti vetveten: si mend mu kan qe ky kushtrimdjaloshi i njef shumicen e shqiptarve nga shqiperia qe jetojn ne zvicer... ku thua ti se jan ma integruar, apo mus eshte sepse e ki deshir mi ik ksaj "albanerprofil", mi ik disa asociacime negative, e mi ja lan shqiptarve te kosoves, se si po doket ket dedhir me zemer pe jetoshje, mus eshte ashtu qe per ket ti viq sjelljen postive e shef, e te negativja i mshel syte

se pari flm.per nje kritike"normale"dhe pragmatike(kritike,qe ka te bej me temen,dhe jo me disa implikime te pavend)...
shkrimi im i meparshem bazohet ne ate studimin tim etnografik,qe kam bere para dy vitesh ne lidhje me nje seminar ne universitetin e bernit...une argumentova ne ate menyre,qe nga numri i vogel(qe jane shqiptaret nga shqiperia ketu ne zvicer)e kane me te lehte per tu integruar dhe per te gjet me shpejte kontakte me zvicerianet...per te pasur nje numer representativ une zgjodha ne menyren"schneeballverfahren"nje numer shtetasish shqiptar(me dokumentacion te rregullt,kuptohet...dhe jo azilkerkuesit)qe jane regjistruar ne ambasaden shqiptare dhe bera me to intervista gojore dhe intervista me formulare...dhe siç e kam shkruar me larte,bie ne sy,qe shume shtetas shqiptar ose jane martuar me nje zviceriane,ose kan nje vend pune te siguruar dhe te garantuar,disa kane nje vend pune ne"eliten" e ndermarrjes...nje numer i madh i shtetaseve shqiptare(te gjinise femerore)kan vende pune dhe nuk jane aq te varur nga bashkeshorti i tyre...po ashtu bie ne sy,qe shume shtetas shqiptare kane dy nenshtetesi(ate shqiptare dhe ate zviceriane,disa kane biles vetem nenshtetesine zviceriane...nje numer shume i vogel ka vetem nenshtetesine shqiptare)
nga ana tjeter,shifet qe shqiptaret nga kosova nuk jane aq te integruar ne shoqerine zviceriane,qe rrjedh se pari nga numri i madh i etnitetit kosovar ketu ne zvicer,nga mungesa e deshires(sepse njerezit ne emigracion gjithemone jane me idealista dhe nacionalista,por tek kosovaret lidhet edhe fakti,qe jane shume te lidhur me vendin e tyre dhe jane nacionalista(edhe shqiptaret nga shqiperia jane atdhetare),per shkak te luftes se perjetuar dhe per shkak te se kaluares...),por ketu duhet permendur,qe edhe administrata zviceriane ka deshtuar te perpunoj projekte per integrimin e punetoreve te huaj dhe shtetasve te huaj ne shoqerine zviceriane...po ashtu ka edhe nje fare racizmi te zvicerianeve ndaj te huajve...
duhet permendur,qe shqiptaret nga shqiperia ne anen tjeter e kane shume te veshtire te integrohen ne shoqerine italiane,nga fakti,qe jetojne ne numer te madh atje dhe qe qeveria italiane nuk eshte e interesuar ti integroj ato shtetas te huaj,por qe ti hedhi se pari jashte vendit...


Dhe un i njof disa shqiptar nga Shqiperie, nga Kosova, nga Maqedonia po as nji her nuk um ka ardh mendimi mi diferncu se ska qka mi diferencu, aq problematik jan shqiptart nga shqiperia dhe ata nga Kosova.

po ti djalosh shum pi ja sjell mende cili racë "ME QEllim pe shrkuj RACë" eshte ma e mir.

jo,ne asnje menyre nuk kam tentuar te bej nje dallim"racash"por siç mund ta lexosh me larte,kam bere dallim vetem nga pikepamja e diferences se numrit...lexo ketu ne kete shkrim me larte...

edhe social nationalistat e gjermanise e kan pas ket....dallim

tkerkoj falje dhe mus kupto keq, nuk eshte nje ofendim a provokim, um pelqen medimi jot shum, po me kët dallim "shqiptar i shqipries-shqiptar t`kosoves-shqiptar mazedonis" nuk jam me ty.
tung tung

Benutzeravatar
harabeli
Danke für die vielen Übersetzungen!
Danke für die vielen Übersetzungen!
Beiträge: 1017
Registriert: Mo, 09. Mai 2005, 10:22

So, 21. Mai 2006, 21:31

teme interesante...
-
"Never regret. If it's good, it's wonderful. If it's bad, it's experience"
-

Albana
Member
Beiträge: 56
Registriert: So, 05. Mär 2006, 21:43

Per shqiptaret ne Gjermani

Mo, 22. Mai 2006, 16:04

harabeli hat geschrieben:teme interesante...
Kusho,

je ne minoritet, jo se po thua ndonje gje qe nuk duhet, por po i thua ne nje forme qe i provokon disa bashkebisedues, sepse nuk po i thua ashtu sic i duan ata. Ndoshta ceshtje gjuhe. Por me shume ceshtje mentaliteti!

Eshte me se e vertete ajo qe thua ti, une mund te ta vertetoj qe ketu ne Zurich, nje pjese e konsiderueshme e kosovareve, jetojne vetem me njeri-tjetrin dhe Zurichun e kane thjehst si ai dekori ne studion e fotografeve qe ekzistonin dikur ne kohen e xhaxhit (ose, ne rastin me te keq, e kane Zurichun si ajo lopa qe e mjelin dhe pastaj pasi ja pijne qumeshtin ja fusin me shqelm). Nuk e di se si eshte aty ne Gjermani, por ketu ne kemi nje problem te madh: kosovaret adoleshente kane nje zakon qe bejne banda (si ato te Gazit tek rruga Bardhyl) dhe i dalin ndonje gjafnahqari zviceran (se zviceranet i mbajne per kaqola keta trimat e pagdhendur te bandave qe nuk dijne as te lexojne tamam dhe perfundojne me ndihma sociale dhe ankohen se diskriminohen) te vetem dhe e rrahin e ja marrin ato cfare ka neper xhepa. Kur jane vetem jane qurrsa, por kur behen ne grupe pastaj dhe rrahin me te dobtin behen luana. NUk eshte nje e dy por e kane kthyer ne nje trend. Para dy javesh i kishin dale nje komshiut tim 18 vjecar nje grup prej tre vetash. I kemi ne lagje keta trimat. Ky komshiu im zviceran nuk kishte asgje neper xhepa dhe keta bashkeatdhetaret tane e rrahen sepse nuk i gjeten gje. Po i denoncove ne familje apo ne polici te rrahin akoma edhe me keq. Por, nuk ka gje se te thajne me leksione patriotizmi e viktimizohen deri ne palce. Asnje lloj iniciative nuk ndermarrin per te ndryshuar mentalitetin e adoleshenteve per te perdorur grushtin ne vend te mendjes. Ankohen, ankohen dhe prape ankohen. Perpjekje per te ndryshuar situaten e tyre nuk bejne. I presin nga zviceranet sepse keta na i kane borxh. Dhe jane te veteizoluar, jo vetem nga zviceranet por edhe nga ne te Shqiperise, sidomos te Tiranes. Prandaj Kusho, take it easy and let it be!

Shyqyr nje nga Tirana ketu.

Viktor
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 2947
Registriert: Mo, 26. Dez 2005, 17:51

Di, 23. Mai 2006, 21:00

Kosovaret..... :lol:


aww, tu koksha pro, bash problematik a, un dhe shokt e mi (nga shqiperia, malizi, kosova) tu kokshim bash kshtu band....


fiuuuuuu..........


ehj ku jan dajt bre!!! shpejt shpejt se Viktori erdh me band :lol:


oh njerz, mu ma shum pum doket se ju ne deresiva pasni hi......

Benutzeravatar
altruisti
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 145
Registriert: Sa, 14. Aug 2004, 0:36

Re: Per shqiptaret ne Gjermani

Fr, 26. Mai 2006, 20:41

Albana hat geschrieben:
harabeli hat geschrieben:teme interesante...
Kusho,

je ne minoritet, jo se po thua ndonje gje qe nuk duhet, por po i thua ne nje forme qe i provokon disa bashkebisedues, sepse nuk po i thua ashtu sic i duan ata. Ndoshta ceshtje gjuhe. Por me shume ceshtje mentaliteti!

E dashur Albana
Une aspak nuk dyshoj qe ti mund te jesh personi i njejte (Kusho) por jam shume i bindur ne baze te asaj qe shkruan, se ti je nga Tirana, andaj nuk me habit nje qendrim i tille shume i njeanshem. Habitem me faktin se si shume shqiptare nga Shqiprija qe kam njohur deri me tani e mbajne veten si shume superior dhe disi shiten si Francezë apo edhe me zvicerian se vete zvicerianet. Ndersa ne fakt shqiptari mbetet po ai qe ka qene, ju duke qen se keni patur shtetin keni patur mundesi shkollimi por me duhet te shtoj njekohesisht se juve ju shquan nje kryeneçesi e papare, kjo sa i perket mentalitetit qe ju e keni theksuar me larte.


Eshte me se e vertete ajo qe thua ti, une mund te ta vertetoj qe ketu ne Zurich, nje pjese e konsiderueshme e kosovareve, jetojne vetem me njeri-tjetrin dhe Zurichun e kane thjehst si ai dekori ne studion e fotografeve qe ekzistonin dikur ne kohen e xhaxhit (ose, ne rastin me te keq, e kane Zurichun si ajo lopa qe e mjelin dhe pastaj pasi ja pijne qumeshtin ja fusin me shqelm). Nuk e di se si eshte aty ne Gjermani, por ketu ne kemi nje problem te madh: kosovaret adoleshente kane nje zakon qe bejne banda (si ato te Gazit tek rruga Bardhyl) dhe i dalin ndonje gjafnahqari zviceran (se zviceranet i mbajne per kaqola keta trimat e pagdhendur te bandave qe nuk dijne as te lexojne tamam dhe perfundojne me ndihma sociale dhe ankohen se diskriminohen) te vetem dhe e rrahin e ja marrin ato cfare ka neper xhepa.

"kosovaret adoleshente"............. Nuk dua te arsyetoj dhe as te mbroj ndonje kosovar por me duhet te ju korrigjoj ne te shkruar qe ta potenconi çarte p.sh, "nje pjese e adoleshenteve kosovar" kjo do te ishte me e drejte sepse mos harroni po e perseris edhe njehere ne Zvicer jetojne rreth 10 % e popullates kosovare pra dmth. rreth 200.000 sish dhe po te merrnim nje shume prej 10 % te kesaj qe do te mund te dilnin adoleshente ateher del se Zvicra do te duhej te shpallte gjendjen e jashtezakonshem nga rreziku "prej bandave kosovare adoleshente". Pra ju lutem keni kujdes se si shpreheni sepse jo rrall edhe mediat vendese bejne gabime te tilla duke gjeneralizuar dhe sterzmadhuar ngjarjet e 10 -ra individeve. Fenomeni i adoleshenteve eshte nje fenomen qe prek çdo shoqeri dhe ketu me duhet te shtoj se imazhi i kosovarit eshte shume i demtuar pikrisht nga shtremberime dhe paushallizime te tilla dhe per pasoje ajo mund te çoj ne getoizime dhe ne krijime bendash qe edhe ti po i permend. Ketu vetem dua te ju rikujtoje adoleshentet françez te cilat para ca mujave ben rremuje ne qytetet franceze duke shprehur paknqesin me trajtimin e tyre dhe me poziten e tyre ne shoqeri. Kjo ishte topteme ne masmediat boterore, por aty nuk kishte banda te adoleshenteve kosovar, sikur qe nuk ka patur as ne "revolucionin e vonuar te vitit 1997 ne Shqipri" kur gjithçka u rrenua çmendurisht.


Kur jane vetem jane qurrsa, por kur behen ne grupe pastaj dhe rrahin me te dobtin behen luana. NUk eshte nje e dy por e kane kthyer ne nje trend. Para dy javesh i kishin dale nje komshiut tim 18 vjecar nje grup prej tre vetash. I kemi ne lagje keta trimat. Ky komshiu im zviceran nuk kishte asgje neper xhepa dhe keta bashkeatdhetaret tane e rrahen sepse nuk i gjeten gje. Po i denoncove ne familje apo ne polici te rrahin akoma edhe me keq. Por, nuk ka gje se te thajne me leksione patriotizmi e viktimizohen deri ne palce.

Ti mbase mund te behesh zviceriane nese ndihesh keq ne lekuren prej shqiptareje. Une mendoj se ketu duhet mbrojtur me i dobeti kurse dhuna dhe krimi duhet denoncuar. Por nese flasim per keto gjera ateher duhet te bejme nje analize me te thell te faktorve qe kan sjelle ne perdorimin e dhunes duke filluar qe nga rrethanat e paraluftes, luftes ne Kosove qe domosdo kan lene gjurme te theksuara per te ardhe tek nje perfundim real. Eshte e pafalshme te pergjithsohen rastet individuale, e kjo nuk me habit kur ndodhe nga zvicerianet sepse ata nuk kan "haber" se ne çfar rrethanash jan rritur e jan edukuar ata te rinje por te them sinqerisht se shume habitem dhe tmerrohem kur keto paragjykime, keto akuza, keto shabllonizime qe ne vete fshehin edhe nje doze urrejtjeje dhe raciste vin nga bashkekombesit e mi si Albana, Kusho etj. te cilet me nguti e kan ndrruar edhe identitetin e tyre e u vjen turp te thon se jan shqiptar dhe kushedi a do te shkonin ndonjeher ne Shqipri po te mos kishin familjet e tyre... Kjo me nevrikos shume...[/color][/b]

Asnje lloj iniciative nuk ndermarrin per te ndryshuar mentalitetin e adoleshenteve per te perdorur grushtin ne vend te mendjes. Ankohen, ankohen dhe prape ankohen. Perpjekje per te ndryshuar situaten e tyre nuk bejne. I presin nga zviceranet sepse keta na i kane borxh. Dhe jane te veteizoluar, jo vetem nga zviceranet por edhe nga ne te Shqiperise, sidomos te Tiranes. Prandaj Kusho, take it easy and let it be!

Une nuk e kuptoj perse ti pra, duke qen se edhe ti je pjese e shoqerise ku jeton nuk ke nderrmarre diçka per te mbrojtur rendin dhe shtetin e se drejtes kundruall "bandave te adoleshenteve kosovar", çofte permes denoncimit apo te ndonje projekt-integrimi, parakusht ky per te funksionuar demokracia e vertet!!??? Por me gjase sistemi i xhaxhit per dekada me radhe me nje kryeneçesi e ka mbjellur me rrenje vetedijen komuniste tek bashkevendesit e mi dhe tash eshte ber problem gjenetik. Per kete arsye kam ardhe ne perfundim se nuk mjaftuaka te jesh e ngritur, e shkolluar dhe e emancipuar nese sindromi i eger komunist-enverist ka ngacmuar sistemin gjenetik. Shpresoj qe kjo te mos kete ndodhe me Shqiprine sepse ajo shoqeri do te ket perher probleme te identitetit edhe perbrenda vete territorit ku jeton. Kjo mbase fatkeqesisht po vertetohet qe prej viteve te '90-ta e ketej....

Shyqyr nje nga Tirana ketu.

Per fund edhe diçka se harrova qe kisha lexuar dite me pare per nja dy kriminel refugjat nga Shqiprija qe ka qen tem edhe ne mediat zviceriane dhe ne çarçet politike zviceriane...
http://www.nzz.ch/2006/01/29/il/articleDJ391.html

Mbeteni e pershendetur dhe shpresoj te mos ju ndodhe diç nga bandat e adolesheneteve kosovar...
Wer den Weg der Wahrheit geht, stolpert nicht

Zurück zu „Shqip“