Benutzeravatar
Kusho1983
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 2625
Registriert: Di, 05. Jul 2005, 14:48

Re: interesat tona

Fr, 28. Apr 2006, 14:54

Besart_KS hat geschrieben:Organizimin cilin une e kam ne mendje është, një rrjet ose bashkëpunim gjithperfshis. Një lobe për qeshtjen tone, për interesant e shqiptarve ne gjermani. Shikoje turqit, nuk di sa deputet i kane ne parlamentin gjerman. Ne nuk jemi ne gjendje te krijojmë miqësi me ndonjë deputet gjerman për mbrojtjen e interesave tona kombëtare edhe individuale. [...]
Shpresoje se shqiptaret do mbushen mende edhe te shofin se ne nuk jemi popull pa interesa edhe qe dime me i mbrojtur interesat tona.
Shikoje lobet shqiptare ne amerike. Nga dy partit politike ne SHBA ka funksionar te larte qe e përkrahin Kosoven. [...]
Ketu ne gjermani jemi perafersisht 250.000 deri 300.000 kosovar edhe nuk jemi ne gjendje mu bere bashke. Vetem nje gje qe funcionon, per çudi, jane deget e partive politike nga kosova, te cilat vetem e udhëheqin vetveten. Kjo me tmerron me te vertet.
se pari:per cilet shqiptare flisni ju ketu?!ju beni fjale per shqiptar,pastaj per 250'000deri300'000kosovar,e me vone per shqiptare dhe per kosoven,etj.etj.
se dyti,nuk e di une se ç'te mire do te kishin ato lobby-ingjet(?)...nuk e di,se ç'fare perparesie kane turqit ndaj shqiptareve ne gjermani(?),kur shofim ç'do dite,se sa "mire" trajtohen ato turqit nga gjermanet dhe institucionet gjermane fale lobby-ingjeve te tyre...une per vete do thosha,qe nje integrim ne shoqerine gjermane(dhe jo nje distancim dhe nje izolim nga shoqeria gjermane)do sillte me shume perparesi dhe fitime per shqiptaret...e shof situaten e shqiptareve(nga shqiperia)ketu ne zvicer:ato shtetas shqiptar ketu ne zvicer,qe jetojne me dokumentacion te rregullt(dhe jo ato azilkerkuesit)jetojne shume me mire se sa kosovaret apo shqiptaro-maqedonasit...sepse(kam une pershtypjen)jemi me te integruar dhe nuk jetojme ne nje shoqeri paralele(siç bejne shume kosovar apo shqiptaro-maqedonas)...une njoh shume shtetas shqiptar dhe si une,edhe ato nuk rrime vetem ne mes neve(ne mes shqiptareve),por kultivojme me shume shoqerine me zvicerianet dhe françezet...e keshtu,ti mund te marrish vlerat e mira nga nje shoqeri e huaj,dhe ti integrosh ne shoqerine e kulturen shqiptare(si psh.zbehja korrupcionit permanent,parandalimi i dhunes ne familje, barazia gjinore,stop dhunes ndaj gruas,njohja e shoqerise dhe e se menduarit pluraliste, njohja e personit si nje individ me mendimin e vete,etj.etj)...keto vlera arrihen vetem e vetem,nese shqiptaret integrohen ne shoqerine e vendit ku jetojne e jo kur izolohen nga ajo shoqeri(siç pretendon altruisti)...
dhe se treti:ç'kane bere lobby-ingjet shqiptare ne amerike?!ato njerez qe bejne pune lobbying per shqiptaret jane shume te pakte,per te arritur ndonje gje me vlere per shqiptaret...kosova eshte mbeshtetur nga qeveria amerikane vetem per faktin e interesit...perse shba-te nuk mbeshteten shqiperine ne vitet e 1991 dhe 1997,kur shqiperia shkaterrohej?!sepse nuk kane patur ndonje interes te thelle e te veçante...kurse ne rastin e kosoves kane patur interesa te medha(shih rastin e miloseviçit,dhe krimineleve te tjere ballkanik)...

Benutzeravatar
altruisti
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 145
Registriert: Sa, 14. Aug 2004, 0:36

Fr, 28. Apr 2006, 22:52

Pershendetje kusho

Kur flasim per shifrat ateher fjala eshte kryesisht per shqiptaret nga Kosova sepse pjesa dermuese e tyre kan emigruar qe nga vitet 90 duke vazhduar deri ne vitet 2000 dhe ketu nuk duhet te harrojme arsyet dhe shkaqet (terrori dhe lufta e hapur serbe) qe sollen deri te emigrimi kolektiv. Emigrimi i dhunshem apo then ndryshe emigrimi kunder deshires sate ne menyr kolektive sjell me vete edhe probleme tjera qe nuk mund te zgjidhen sipas logjikes suaj duke integruar ter ate pjese te emigranteve ne shoqerine qe i ka pranuar ata per nejher sepse nje gje e tille nuke eshte e mundur dhe nuk ka ndodhur asnjeher ne keso rrethanash.

Largimi me dhune si e ceka edhe me lart nenkupton se ti nuk po iken me deshir nga vendi juaj prandaj edhe vendosja ne nje ambient te ri te jetes nuk mund te jet aq leht i pranueshme sepse keta njerz jan debuar me dhune dhe nuk kan qen te orientuar edhe nga deshira por edhe nga kushtet ligjore qe u ka ofruar shteti pranues per te qendruar dhe per tu integruar ketu. Ata nuk kan dashur te jen ne gjermani apo ne zvicer por kan qen te shtyer nga lufta (sa per rikujtim nga zvicera brenda vitit 2000 - 2001 jan kthyer vullnetarisht rreth 40.000 shqiptar ne shtepit e tyre - per kete kam edhe fakte po deshet sepse kam patur rastin te merrem me keto shifra)

Ne duhet te pranojme se rrethanat historike te se kaluares kan len gjurme te pashlyeshme ne vetdijen tone kolektive dhe per pasoje mentaliteti yne edhe pse pjese e evropes ndeshet ne shume pika me mentalitetin modern te evropes qe neve ketu hasim. Kjo padyshim krijon rezerva dhe distancime per tu identifikuar me menyren e jetes ketu.

E keni ngaterruar me duket sepse une nuk e kam cek se shoqeria shqiptare duhet te getoizohet nga shoqeria e ktushme. Perkundrazi ideja ime eshte qe te krijohen lobet shqiptare ne te gjitha vendet me shumice shqiptare qe do te lansonin projekte integrimi per komunitetin shqiptar. Por nuk po flas ketu per integrimin individual. Integrimi nuk eshte rruge njekaheshe dhe eshte nje proces i gjat qe kerkon perkushtim dhe angazhim nga shoqeria pranuese por edhe nga emigrantet. Per te patur sukese kjo duhet qe emigrantet te jen te organizuar neper lobe qe do perfaqesonin interesat e emigranteve. Kurse ne rastin e shqiptarve te Shqiprise apo te Maqedonis nuk kemi emigrime kolektive siç ka ndodhe rasti me shqiptaret e Kosoves qe kan qen te detyruar te largohen masovikisht familje te tera (femij, gra, pleq) per tu vendosur ne metropole evropiane. Dhe imagjiononi se çfar do te thot kjo largimi prej nje zone rurale te Kosoves dhe fillimi jetes urbane ne nje metropol per nje plak qe akoma mban ne duar tespit !!!! Psh. ku jetoj une ka rreth 10 shqiptare te Shqiprise kurse rreth 10.000 nga Kosova. Prandaj logjikoni ju me mire se si eshte me lehte per ata 10 qe jan te shkolluar dhe kan ardhe me deshir apo per ata 10.000 te paorganizuar dhe shumica prej tyre te perndjekur e te traumatizuar... Une pajtohem me ju qe integrimi ne jeten e ketushme eshte domosdoshmeri por ajo nuk ndodhe nese shqiptaret nuk organizohen ne menyr kolektive e kjo do te ishte me se miri nepermes loby-ingjeve. Mos harroni se vetem ne Zvicer jetojne rreth 10 % e popullates se Kosoves, kurse ne Gjermani rreth 20 %.
Wer den Weg der Wahrheit geht, stolpert nicht

Ikona
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 311
Registriert: Mi, 01. Mär 2006, 13:01

So, 30. Apr 2006, 23:48

Oooo Altruisti,

jo qe shkruan krejt bindshem por ke nje sens shprehjeje tejet te kulturuar te lumte dora njeri i mire...une te lexoje me shume endje e mall.....

Ndersa ty zoteri lami, ti o shqiptar i mire s ´ke kurrefar mesi gjeometrik, ndaj eshte mese e kot te qaj njeriu drrasa me ty, mbase bindja yte eshte e aktivizuar deri ne nje limit te caktuar dhe nese tejkalon ate limit humbe kontrollin ne te shprehur....


me nderime

Meta
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 348
Registriert: Sa, 27. Aug 2005, 0:28

Mo, 01. Mai 2006, 4:49

Kusho, vertet je nje specialist per te bere ndarje ne mes Shqiptareve...te lumte per kete energji "pozitive" qe posedon.Pa hy ne te dhena se cilat qytete(te Shqiptarise) kane ardhur te paret ne Zvicerr, po te informoj se nuk jane nga ajo pjese qe thua Ti.Shqiperia ka qene fatekeqesisht e mbyllur dhe nuk ka pas kohe te "integrohen". Ne Zvicerr ve ka mbi qindra vite qe jetojne ata "Shqiptaret tjere"....


meta

Benutzeravatar
Kusho1983
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 2625
Registriert: Di, 05. Jul 2005, 14:48

Mo, 01. Mai 2006, 11:06

Meta hat geschrieben:Kusho, vertet je nje specialist per te bere ndarje ne mes Shqiptareve...te lumte per kete energji "pozitive" qe posedon.Pa hy ne te dhena se cilat qytete(te Shqiptarise) kane ardhur te paret ne Zvicerr, po te informoj se nuk jane nga ajo pjese qe thua Ti.Shqiperia ka qene fatekeqesisht e mbyllur dhe nuk ka pas kohe te "integrohen". Ne Zvicerr ve ka mbi qindra vite qe jetojne ata "Shqiptaret tjere"....


meta
o meto,ç'don te thuash,se s'marr vesh gje...
une thash,qe shqiptaret(nga shqiperia),qe kane ardhur ketu gjate viteteve te 90' jane shume me te integruar ne shoqerine zviceriane,se sa kosovaret(qe kane ardhur disa me here e disa me vone)ose shqiptaro-maqedonasit(shqiptaret nga maqedonia)!!!
e shof vete:ketu ne zvicer shqiptaret(nga shqiperia)nuk jane te organizuar neper klube apo shoqeri shqiptaresh,por prap se prap jane te integruar:kane mesuar gjuhen gjermane(apo frenge),grate e tyre flasin po ashtu gjuhen gjermane dhe jane punesuar diku.ka edhe rasti ku nje shqiptar apo nje shqiptare eshte martuar me nje zvicran,resp.me nje zvicerane...
po ashtu,shume shqiptare provojne te lidhin miqesi me familie zviceriane...kam patur une rastin te bej nje studim te vogel etnologjik te shqiptareve(nga shqiperia)ketu ne zvicer,dhe kam ardhur ne konkluzion,qe shqiptaret nga shqiperia jane integruar me shpejte ne shoqerine zviceriane,se sa italianet apo spanjollet...ndoshta ky integrim i shpejte lidhet me faktin,se shqiptaret(nga shqiperia)jane me te vogel ne numer dhe keshtu me te shperndare neper qytet e zvicres...

dhe sa per"ndarje"mes shqiptareve,te tregoj une disa raste te"ndarjes":
gjithemone kur takoj ndonje kosovar ketu ne zvicer,dhe kur marrin vesh ato se jam shqiptar,me pyesin:"prej kahit je?"...kjo vete tregon se aj don te di,se nga vij...kjo eshte ndarja e pare(qe bejne ne fakt te gjithe.edhe une kur takoj nje shqiptar e pyes:"nga cili qytet vjen?"dhe aj tjetri do me thote,o nga shkodra,tirana,apo kukesi(sepse shqiptaret qe jetojne ketu ne zvicer vine ne shumicen e rasteve nga ato qytete)...)
por pastaj kur i them une se jam nga tirana,shumica e kosovareve thone"aha"ose nuk thone asgje dhe ma kthejne kurrizin,sikur jam kriminel...dhe nga ajo dite(kur kane marre vesh ato se nuk jam kosovar,dhe kur me takojne diku)vetem me pershendesin dhe nuk afrohen te flasin...kjo eshte nje"ndarje"masive....
pastaj"ndarja"e dyte eshte,qe kosovaret(shqiptaret nga kosova)e konsiderojne veteveten si kosovar...afro 90%e atyre kosovareve qe njoh une,i thone vetevetes kosovar...njesoj eshte puna me shqiptaro-maqedonasit:ato i thone vetevetes shqiptar nga maqedonia!shqiptaro-maqedonasit i therras ashtu,sepse kane kombesi shqiptare,por nenshtetesi maqedone!!!

ose nje rast tjeter:vijne disa turiste nga kosova dhe maqedonia ne durres dhe kerkojne nje restorant per te ngrene...ne cilin restorant shkojne ato?!eshte gjithemone e njejta:turistet kosovar shkojne ne nje restorant kosovari,turistet nga maqedonia shkojne per te ngrene ne nje restorant te nje shqiptaro-maqedonasi!!!

ne fakt eshte keshtu:"ndarje"egsiston nga vetvetja dhe nuk e bej une ose dikush tjeter!!!sepse kemi lindur,jetuar dhe jetojme ne shtete te ndryshme(une kam lindur ne shqiperi,kurse ti ne kosove,tjetri ne maqedoni),flasim dialekte te ndryshme,kemi nje histori te ndryshem te jetes(historia e viteve te fundit;nga 1912deri sot),etj.etj.
Zuletzt geändert von Kusho1983 am Mo, 01. Mai 2006, 11:36, insgesamt 1-mal geändert.

Benutzeravatar
Kusho1983
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 2625
Registriert: Di, 05. Jul 2005, 14:48

Mo, 01. Mai 2006, 11:21

faleminderit per pergjigjen dhe reagim tend te detajuar altruist...

pajtohem me ty,qe gjate luftes ne kosove shume qytetare te kosoves kane qene te detyruar te leshojne vendin e tyre dhe te emigrojne(pa deshiren e tyre ne vendet perendimore)...po ashtu pajtohem me ty,qe shume kosovare jane dhunuar te ikin nga kosova para luftes,nga shteti serb...
por aj numer i emigranteve gjate luftes nuk eshte identike me numrin aktual te emigranteve kosovar ne gjermani apo zvicer,pasi qe ato emigrante,qe kane ardhur gjate kohes se luftes ne europen perendimore kane marre statusin e azilkerkuesit.keshtu mbas perfundimit te luftes ne kosove shume nga ato azilkerkues jane kthyer o me deshiren e vete,o jane kthyer nga autoritetet gjermane,apo zviceriane...
pastaj deshta te shtoj,qe emigracioni ekonomik,njesoj si emigracioni politik nuk eshte "gurbet" i deshires,por nje emigracion i nevojes dhe i fatkeqesise...keshtu qe ato emigrante kosovar qe kane ikur nga kosova per shkaqe ekonomike nuk kane dashtur te ikin,por kane qene te detyruar(njesoj si emigrantet shqiptar nga shqiperia)...
por vitet e fundit tregohet nje trend ne shqiperi njesoj si ne kosove,per te ikur jo nga shkaqe primare ekonomike,por sepse njerezit duan te jetojne ne europen perendimore dhe te mos kthehen me(sepse ne europen perendimore mund te jetosh me lehte dhe qete)...
por siç e thash me larte:numri i emigranteve te nje shteti e ben te veten,kur eshte çeshtja e integrimit...kurse shqiptar(nga shqiperia)nuk ka ne zvicer apo gjermani shume,integrimi i tyre eshte me i lehte(sepse ato emigrante kerkojne shoqeri dhe miqesi me gjermanet apo zvicerianet)...ndersa numri i madh i kosovareve ne zvicer apo gjermani e veshtireson integrimin,pasi qe qytetaret kosovare kane mundesi te takojne nje te "tyrin"(nje qytetar nga kosova)dhe nuk kane nevoje te shoqerohen dhe te kerkojne miqesi me gjermanet apo zvicerianet...

Benutzeravatar
besi25
Danke für die vielen Übersetzungen!
Danke für die vielen Übersetzungen!
Beiträge: 1253
Registriert: Mi, 08. Jun 2005, 16:59

Mo, 01. Mai 2006, 12:10

Meta hat geschrieben:Kusho, vertet je nje specialist per te bere ndarje ne mes Shqiptareve...te lumte per kete energji "pozitive" qe posedon.....
meta
Kusho1983 hat geschrieben:dhe sa per"ndarje"mes shqiptareve,te tregoj une disa raste te"ndarjes":
gjithemone kur takoj ndonje kosovar ketu ne zvicer,dhe kur marrin vesh ato se jam shqiptar,me pyesin:"prej kahit je?"...kjo vete tregon se aj don te di,se nga vij...kjo eshte ndarja e pare(qe bejne ne fakt te gjithe.edhe une kur takoj nje shqiptar e pyes:"nga cili qytet vjen?".
Tung kusho1983....e lexova shkrimin tend,jam gati plotesisht i pajtimit me ate qe ke shkruar.
E kam nje sqarim te vockel....kur nje kosovar te pyet :prej kahit je, ai mendon: nga je,prej cilit qytet,region je etj .....e njejta pyetje me behet edhe mua(jam shqiptar nga Kosova)......mos e merr per te keq sepse eshte qeshtje dialekti besoj.

Pershendetje,Besi25
Oslo 19/12/79
Une gjithmonë e kam në zemër popullin tem Shqipëtar.Shumë luti Zotin që paqja e tij të vijë në zemrat tona
Në gjithë botën. Lutem shumë për fukarate e mij- dhe për mua , dhe motrat e mija. Une lutem per juve.Gonxhe Bojaxhiu-Mutter Theresa

Benutzeravatar
Kusho1983
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 2625
Registriert: Di, 05. Jul 2005, 14:48

Mo, 01. Mai 2006, 12:45

besi25 hat geschrieben:Tung kusho1983....e lexova shkrimin tend,jam gati plotesisht i pajtimit me ate qe ke shkruar.
E kam nje sqarim te vockel....kur nje kosovar te pyet :prej kahit je, ai mendon: nga je,prej cilit qytet,region je etj .....e njejta pyetje me behet edhe mua(jam shqiptar nga Kosova)......mos e merr per te keq sepse eshte qeshtje dialekti besoj.

Pershendetje,Besi25
flm besi,por ma ka shpjeguar dikush tjeter se ç'do te thote"prej kahit je"...nuk eshte kjo pyetje qe me pengon,por fakti,qe kur marrin vesh disa njerez(nga kosova dhe maqedonia),se nga tirana jam,me trajtojne sikur jam kriminel,dhe nuk duan te kene me kontakt me mua...po ashtu deshta t'ja sqaroj metes,se cilet jane"ndarjet"dhe"perçarjet"e verteta(te cilat egsistojne)...

Besart_KS
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 133
Registriert: So, 23. Apr 2006, 1:42

Mo, 01. Mai 2006, 22:50

Me faleni, por deri tash nuk kam pasur mundesi me i lexuar me vemdnje te gjitha tekstet e postuara ne dy, tri ditet e fundit. Me vjen mire qe jeni aqe te angjazhuar rreth kesja teme. shpresoje se do ju inspirojem njeri tjetrin per ma shume se vetem diskutime.

Meta
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 348
Registriert: Sa, 27. Aug 2005, 0:28

Mo, 01. Mai 2006, 22:55

Kusho, une e vleresoj mendimin tende kritik, por me kete duhem te shprehem se edhe ne lagjen time ka ndryshime;duke filluar nga martesat e deri tek sjelljet.Komunitetet Shqiptare jane teper te vjetera ne EU dhe Bote andaj eshte veshtire te dihet se kush eshte me i integruar e kush me pak...Tek Ne Shqiptaret momentalisht ndasit kane vertet pak rendesi krahasuar me qellimin perfundimtar qe kemi...Jam une i martuar me Europiane apo Jo kjo sot eshte bere dytesore...kemi pune te tjera per te kryer...
te pershendet meta

lami
Member
Beiträge: 58
Registriert: Fr, 27. Jan 2006, 22:05

Di, 02. Mai 2006, 11:45

Ikona hat geschrieben:Oooo Altruisti,

jo qe shkruan krejt bindshem por ke nje sens shprehjeje tejet te kulturuar te lumte dora njeri i mire...une te lexoje me shume endje e mall.....

Ndersa ty zoteri lami, ti o shqiptar i mire s ´ke kurrefar mesi gjeometrik, ndaj eshte mese e kot te qaj njeriu drrasa me ty, mbase bindja yte eshte e aktivizuar deri ne nje limit te caktuar dhe nese tejkalon ate limit humbe kontrollin ne te shprehur....


me nderime
Flm per nderimet qe po mi ban. :wink:
Kontrollin si duket e paske humb ti.

P.S. Drrasat e kalbta qahen vet ikona!

Benutzeravatar
Kusho1983
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 2625
Registriert: Di, 05. Jul 2005, 14:48

Di, 02. Mai 2006, 17:34

Meta hat geschrieben:Kusho, une e vleresoj mendimin tende kritik, por me kete duhem te shprehem se edhe ne lagjen time ka ndryshime;duke filluar nga martesat e deri tek sjelljet.Komunitetet Shqiptare jane teper te vjetera ne EU dhe Bote andaj eshte veshtire te dihet se kush eshte me i integruar e kush me pak...Tek Ne Shqiptaret momentalisht ndasit kane vertet pak rendesi krahasuar me qellimin perfundimtar qe kemi...Jam une i martuar me Europiane apo Jo kjo sot eshte bere dytesore...kemi pune te tjera per te kryer...
te pershendet meta
meto!fol nje çik me qarte,se s'morra vesh,se ku don te dalish me muhabetin tend...s'e kuptoj fare esencen e shkrimeve tua...

Benutzeravatar
altruisti
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 145
Registriert: Sa, 14. Aug 2004, 0:36

Di, 02. Mai 2006, 20:49

I dashur Kusho

E lexova me kujdes reagimin tuaj dhe ka ca pika ku une ndaj mendimin me ju veçmas ne ate qe shqiptaret e shqiprise jane me mire te integruar ne shoqerin gjermane se sa spanjollet, italianet apo shqiptaret e Kosoves dhe Maqedonis. Une ketu te jap te drejte por duhet patur parasysh si e kam cekur me larte arsyet e emigrimit dhe kjo çeshtje duhet shikuar edhe ne aspektin e proporcionalitetit. Dhe po ta shikojme ketu une ju jap juve nje shifer qe juve mund te ju habit. Psh. ne nje rast kur une isha te perkthej ne hetuesi per nje bashkekombas timin qe vinte nga Kavaja, ne mesin e te burgorsurve qe flisnin shqip kishte gjithsejt 7 persona ku 2 prej tyre vinin nga Shqiprija kurse 1 nga Presheva e 4 te tjere nga Kosova. Po te shikojme proporcionalisht se sa shqiptare nga Shqiprija jetojne ne Basel e sa nga Kosova jetojne ne Basel ateher del se çdo i 5 shqiptar nga Shqiprija mund te jet nje kriminel (sepse gjithsejt mund te jen rreth 10 persona qe vin nga Shqiprija kurse çdo i 100 shqiptar nga Kosova del si kriminel (sepse ketu jetojne rreth 10'000 shqiptar nga Kosova). Por qe shikuar nga kendveshtrimi zvicerian kjo nuk ka asnje rendesi sepse per ata kur eshte fjala per krimminalitetin apo mosintegrimin ateher "albaner" dmth. "albaner"e ketu ka shum pak rol kuptimi apo ndarja gjeografike qe ne e bejme prandaj une nuk ju kuptoj se perse kur ju shume mrie i dini arsyet e ndarjes prap aludoni dhe sikur e perkrahni kete ndarje. Psh. nese dikush nga Kosova ju pyet "pej kahit jeni" kjo nuk don te thot se nese ju jeni nga Shqiprija ju jeni "kriminel". Mendoj kjo forme e shprehjes nuk i kontribon bashkimit por perkundrazi e thellon perçarjen per te cilen ju flisni. Termet e tilla nuk ben te permenden sepse une ju them dhe jam shume i sigurte se ai qe ju ka pyetur keshtu nuk ka menduar se ju jeni kriminel por mbase ketu mund te ket paragjykime sepse kjo vjen edhe ne shprehje kur ju thuani se ne shqipri kosovaret shkojne ne restorante te kosovarve e ata te tetoves ne rest. te Tetoves. Keto paragjykime thellojne keto ndarje edhe me shume. Une psh. kam qen ne Durrs dhe kam shkuar me teper ne restorante dhe hotele ku frekuntonin me shume vendas (nga Shqiprija) dhe jam ndjere shume mire sikurse qe kam shkuar edhe ne rest. te Tetoves apo Gostivarit pa asnje paragjykim e gati harrova te them se jam nga Kosova.

Me duhet te shtoj ketu se vendasit atje shume prej tyre jo te gjithe kan paragjykime te gabueshme per kosovaret gje qe e ka edhe arsyetimin e vet qe ka linde ne rrathan te caktuara por eshte nje gabim i pafalshem kur ato pergjithesohen dhe ne menyr paushalle behet nje vlersim kuturu. Nat. kjo vlen edhe per palen tjeter shqiptaret ketej drinit qe kan krijuar paragjykimet e tyre por qe te mos dal nga tema tani.

Sa i perket ngjarjeve te '97 mendoj se USA nuk ka patur ndonje arsye te intervenoj sepse ai ishte me teper konflikt intern dhe nje anarki brenda shtetit e jo ndonje atakim nga jashte. Kurse sa per lobet shqiptare ne USA une ju ftoj qe te lexoni librin "Shqiptaret e Amerikes" nga Vehbi Bajrami me rreth 1000 faqe dhe me nje pune prej 10 vitesh ne mbledhjen e dokumenteve dhe shenimeve qe kur ka emigruar shqiptari i pare ne USA e deri me sot dhe aty ju do kuptoni se sa ndikim te madhe ka patur lobi shqiptar ne USA dhe ne politiken e USA -se karshi konfliktit ne Kosove. Ja vlen me çdo kusht te lexoni kete liber.

Sa per ty Lami mendoj se forumi eshte ketu per te biseduar per te shfaqur mendime dhe per te dhen ide por mundesisht ide e mendime qe kan baze te shendoshe dhe te argumentuara pa cenuar fjalen dhe te drejten e tjetrit per tu shprehur. Pra secili qe shpreh mendimin e tij ka te drejte te besoj ne ate por jo deri ne ate mas sa te injoroj tjetrin deri ne mos apo keqkuptim. Shpresoj se mos te ma merrni per te madhe tani sepse e mora te drejten e moderatorit pa qen fare por kjo krejt me qellim te ndertimit te komnukiimit te shendoshe pa e ofenduar aske.

Kusho nese me lejon Meta dhe nese e kam kuptuar drejte per te sqaruar ate qe ai ka dash te thot se shume me rendesi eshte identiteti nacional dhe zgjidhja e ketij problemi madhor (ndonese ju atje ne Shqipri nuk e keni kete si paresore) por qe ne nje apo menyr tjeter prek edhe zhvillimet e atjeshme. E ktu pak rendesi kan dallimet dialektore apo klanore e fisnore mbi te gjitha eshte KOMBI. Ketu une i jap te drejte dhe do te shtoja edhe diç plotesuese: Bota do te na çmoj edhe me shum nese ne do te dim te respketojme njeri tjetrin ne radhe te pare si shqiptare duke ruajtur dhe kultivuar vlerat tona te mirfillta origjinale, e kjo fillon nese ne zhdukim paragjykimet egzistuese ndaj njeri - tjetrit qe jan ne rritje . Tani e shoh se e kam zgjatur shume por shpresoj ne mirekuptim dhe kerkoj falje nese ndaj dikujt mund ta kem tepruar...
Wer den Weg der Wahrheit geht, stolpert nicht

Meta
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 348
Registriert: Sa, 27. Aug 2005, 0:28

Mi, 03. Mai 2006, 0:50

Me beso, po provoj te jam teper i qarte.Shqiptaret pa marr parasysh se nga vijne ose "integrohen" ose jo.Nuk ka kurrefar baze te thuash qe keta te Shqiperise apo "Kosoves dhe te tjere" nuk jane te "integruar".Kjo eshte esenca e artikullit tim...Si sqarim; une mendoj se integrimi eshte njohje e popullit pretes dhe atij mysafire, e jo nenshtrim para rregullave te vendeve ku Ne shkojme apo jetojme perkohesisht.Shpesh keto rregulla nuk i rrespektojne edhe vet vendasit andaj vyen mjeshteri ne kete pune..."Nuk mund te behemi me katolik se Papa" - thote nje thenie e vjeter. Une te kuptoj pjeserisht por perseri po theme se mvaret nga individi se sa fuqi ka, te bashkejetoj ne Europe dhe Bote si Shqipetar pa i futur keto elementet ndarese politike apo fetare, rajonale ose gjeografike.Ndoshta kam arritur te jam i qarte pas ketij shktimi...

te fala meta.

Benutzeravatar
Kusho1983
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 2625
Registriert: Di, 05. Jul 2005, 14:48

Mi, 03. Mai 2006, 10:46

altruisti hat geschrieben:I dashur Kusho

E lexova me kujdes reagimin tuaj dhe ka ca pika ku une ndaj mendimin me ju veçmas ne ate qe shqiptaret e shqiprise jane me mire te integruar ne shoqerin gjermane se sa spanjollet, italianet apo shqiptaret e Kosoves dhe Maqedonis. Une ketu te jap te drejte por duhet patur parasysh si e kam cekur me larte arsyet e emigrimit dhe kjo çeshtje duhet shikuar edhe ne aspektin e proporcionalitetit. Dhe po ta shikojme ketu une ju jap juve nje shifer qe juve mund te ju habit. Psh. ne nje rast kur une isha te perkthej ne hetuesi per nje bashkekombas timin qe vinte nga Kavaja, ne mesin e te burgorsurve qe flisnin shqip kishte gjithsejt 7 persona ku 2 prej tyre vinin nga Shqiprija kurse 1 nga Presheva e 4 te tjere nga Kosova. Po te shikojme proporcionalisht se sa shqiptare nga Shqiprija jetojne ne Basel e sa nga Kosova jetojne ne Basel ateher del se çdo i 5 shqiptar nga Shqiprija mund te jet nje kriminel (sepse gjithsejt mund te jen rreth 10 persona qe vin nga Shqiprija kurse çdo i 100 shqiptar nga Kosova del si kriminel (sepse ketu jetojne rreth 10'000 shqiptar nga Kosova). Por qe shikuar nga kendveshtrimi zvicerian kjo nuk ka asnje rendesi sepse per ata kur eshte fjala per krimminalitetin apo mosintegrimin ateher "albaner" dmth. "albaner"e ketu ka shum pak rol kuptimi apo ndarja gjeografike qe ne e bejme prandaj une nuk ju kuptoj se perse kur ju shume mrie i dini arsyet e ndarjes prap aludoni dhe sikur e perkrahni kete ndarje.
altruist,pajtohem pjeserisht me ate qe the ti,por me ato dy kriminelet shqiptare(dhe me ato 4 kriminelet kosovar dhe ate preshevarin)nuk pajtohem fare,sepse aj numer nuk eshte representativ per te gjithe shqiptaret...ndoshta me kane keqkuptuar disa ne kete forum ketu...une me shprehjen time,se neve shqiptaret(nga shqiperia)integrohemi me shpejte deshta te them,qe nga fakti qe ato shqiptare(qe kane ardhur ketu ne zvicer me dokumentacion te rregullt)kane mundesi te integrohen me shpejte,se sa ato shqiptare(nga shqiperia),qe jane azilkerkues...nga fakti,qe nje shtetas i huaj ketu ne zvicer (me dokumentacion te rregullt dhe me lejeqendrimi)mund te shkollohet dhe te punesohet...kurse nje azilkerkues nuk ka as te drejten elementare te fitoje buken e perditshme nepermjet nje vendi pune...prandaj per nje azilkerkues,qe nuk ka mundesi ti shkoj permbas nje pune te rregullt,do te mundohet te fitoj parate ne menyra te ndryshme,dhe ketu bie edhe kriminaliteti!eshte fakt,qe ato azilkerkues,nga ku qe te vijne,kriminalizohen me shpejte,se sa njerez me dokumentacion te rregullt...keshtu qe altruis,ate shembullin me ato dy shqiptaret nuk qendron si argument,pasi qe ato dy(si edhe ato 4 kosovaret apo aj preshevari)nuk eshte representative per numrin e pergjithshem,sepse duhet te dihen rrethanat e inkriminimit dhe rrethanat e lejeqendrimit!
te marrish disa kriminel dhe ti nxjerrish nga konteksti i rrethanave te atyre krimineleve nuk eshte argument per te dhene prova mbi integrimin apo jo te disa individeve...une siç e kam thene edhe me larte,kam bere para nje viti nje studim etnologjik ne zvicer,mbi integrimin e shtetasve shqiptar ne zvicer...nga numri i pergjithshem i individeve te studiur dhe te intervistuar(135vete)ka rezultuar,se mbi gjysma e probanteve kane patur nje pune mbi mesataren(nga pikepamja e pozicionit ne ndermarrje).pastaj mbi 30perqind e atyre 135veteve kane qene te martuar me nje bashkeshort,apo bashkeshorte zvicerian...dhe mbi 75% e femrave shqiptare(me nenshtetesi shqiptare)kane qene te punesuar ne ndonje vend pune...
kurse nga ajo,ç'fare kam lexuar para disa muajsh ne nje studim te Bundesamt für Migration te qeverise ziveriane,me problematike sa i perket integrimit jane njerezit nga vendet ish-jugosllave(kosova,serbia-mali i zi,maqedonia dhe bosnja),vendet afrikane dhe nga turqia...por siç e kam thene me larte,problemi eshte,qe nese nga nje etnitet ka ne zvicer me shume,atehere integrimi eshte me i veshtire,sepse aj etnitet(ne rastin tone kosovaret)krijon nje shoqeri paralele dhe shmang kontaktin me shoqerine vendore...por njesoj eshte edhe me serbet,boshnjaket apo turqit(ato kultivojne me shume kontaktin me njerezit e kombesise se tyre,se sa kontaktin me zvicerianet)...
pastaj tek neve(shtetasit shqiptar)ka qene gjithemone dhe eshte akome shume me interesante kultura e huaj,se sa kultura jone...ne shume shpejte"dashurohemi"ne nje kultur te huaj dhe mundohemi te integrojme elemente te kultures se huaj ne kulturen tone...kurse ashtu siç e kam vene re,tek kosovaret apo shqiptaro-maqedonasit kjo eshte thuajse plotesisht ndryshe:shume nga ato mburren per kulturen e tyre dhe ne disa momente tregohen edhe ksenofob ndaj kulturave te tjera...shifet kjo me shume ne emigracion,sepse aty ku je larg vendit tend,provon te idealizosh kulturen tende(gje qe ndodh tek shume kosovare qe njoh une)...me nje fjale,kosovaret jane shume me te fiksuar ne kulturen e tyre,dhe tregohen shume me nacionalista se sa shtetasit shqiptar(te cilet ndiehen te zhgenjyer nga qeveria shqiptare)...kjo eshte ajo qe kam vene re une personalisht...

Ikona
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 311
Registriert: Mi, 01. Mär 2006, 13:01

Mi, 03. Mai 2006, 18:53

Kusho1983 hat geschrieben:
me nje fjale,kosovaret jane shume me te fiksuar ne kulturen e tyre,dhe tregohen shume me nacionalista se sa shtetasit shqiptar(te cilet ndiehen te zhgenjyer nga qeveria shqiptare)...kjo eshte ajo qe kam vene re une personalisht...
Tungjatjeta i nderuar kusho,

e lexova afishimin tuaj, por kjo ne fund nuk me leri te qete ne mos iu shkruaj ca rreshta...

kam hasur ne shume shqiptare nga shqiperia, por me keqardhje te theksuar te them se, shume pak deri tani kam takuar te kultivojne nje simpati apo nje nderdashuri shqiptare ndaj shqiptareve jasht kufinjeve te shqiperise, sidomos ndaj kosovareve reflektohet nje urrejtje patologjike...valle pse keshtu?çka eshte me e keqja nuk jane shtresat e uleta qe ushqehen me kete urrejtje, por kjo si kam veneruar une mbizoteron gjithe shtresat e shoqerise shqiptare nga shqiperia, prandaj konluzat" tuaja nda shqiptareve tjere jane te pajustifikueshme...une nuk nisem nga pak raste por nisem thjesht nga pervoja me vite….

Kaq pra vetem per te sqaruar se ku qendron kuptimi i shkreses suaj…

Ndersa i nderuar kusha, ju theksoni kete qe une e kam vene ne bold me siper, por a mos nuk eshte po ky nacionalizmi qe e ka shpetuar shqiptarin nga kosova te mbijetoje krimin dhe sistemin me barbar te tipit apartheid qe mund te njohe njerezimi…nacionalizem, te silit qe e keni cekur Ju, nuk njehe lekura e shqiptarit, kete i nderuar duhet ta dini edhe ju, nuk ka asgje te keqe ndaj nacionalizmit te shendoshe, perderisa nuk persekuton dhe nuk vrane kulturen dhe te qenurit e tjetrit..sa e sa sfida ka kaluar populli i kosovar, por prap me dinjitet te papare ka mbrojtur dhe mbijetuar torturat dhe persekutimet qindravjeqare…

Nuk eshte argument kjo qe thoni ju, se shqiptaret nga shqiperia jane te zhgenjyer nga qeverite qe vijne shkojne…per mendimin tim ka te beje me teper me moralin, kulturen dhe ruajtjen e dinjitetit kombetar se sa me te kaluaren e hidhur (izolimin, internimet etj.. etj.).por te keqen, kjo kohe i takon te kaluares, nuk duhet sherbehen edhe gjeneratat e reja me po te njejtin mendim negativ….por duhet luftuar dukurite negative me masa adekuate e jo me urrejtje dhe josimpati ndaj shqiptareve jasht kufirit artificial….

Gjithe te mirat…

Benutzeravatar
altruisti
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 145
Registriert: Sa, 14. Aug 2004, 0:36

Mi, 03. Mai 2006, 21:01

Kusho1983 hat geschrieben:
altruisti hat geschrieben:I dashur Kusho

E lexova me kujdes reagimin tuaj dhe ka ca pika ku une ndaj mendimin me ju veçmas ne ate qe shqiptaret e shqiprise jane me mire te integruar ne shoqerin gjermane se sa spanjollet, italianet apo shqiptaret e Kosoves dhe Maqedonis. Une ketu te jap te drejte por duhet patur parasysh si e kam cekur me larte arsyet e emigrimit dhe kjo çeshtje duhet shikuar edhe ne aspektin e proporcionalitetit. Dhe po ta shikojme ketu une ju jap juve nje shifer qe juve mund te ju habit. Psh. ne nje rast kur une isha te perkthej ne hetuesi per nje bashkekombas timin qe vinte nga Kavaja, ne mesin e te burgorsurve qe flisnin shqip kishte gjithsejt 7 persona ku 2 prej tyre vinin nga Shqiprija kurse 1 nga Presheva e 4 te tjere nga Kosova. Po te shikojme proporcionalisht se sa shqiptare nga Shqiprija jetojne ne Basel e sa nga Kosova jetojne ne Basel ateher del se çdo i 5 shqiptar nga Shqiprija mund te jet nje kriminel (sepse gjithsejt mund te jen rreth 10 persona qe vin nga Shqiprija kurse çdo i 100 shqiptar nga Kosova del si kriminel (sepse ketu jetojne rreth 10'000 shqiptar nga Kosova). Por qe shikuar nga kendveshtrimi zvicerian kjo nuk ka asnje rendesi sepse per ata kur eshte fjala per krimminalitetin apo mosintegrimin ateher "albaner" dmth. "albaner"e ketu ka shum pak rol kuptimi apo ndarja gjeografike qe ne e bejme prandaj une nuk ju kuptoj se perse kur ju shume mrie i dini arsyet e ndarjes prap aludoni dhe sikur e perkrahni kete ndarje.
altruist,pajtohem pjeserisht me ate qe the ti,por me ato dy kriminelet shqiptare(dhe me ato 4 kriminelet kosovar dhe ate preshevarin)nuk pajtohem fare,sepse aj numer nuk eshte representativ per te gjithe shqiptaret...ndoshta me kane keqkuptuar disa ne kete forum ketu...une me shprehjen time,se neve shqiptaret(nga shqiperia)integrohemi me shpejte deshta te them,qe nga fakti qe ato shqiptare(qe kane ardhur ketu ne zvicer me dokumentacion te rregullt)kane mundesi te integrohen me shpejte,se sa ato shqiptare(nga shqiperia),qe jane azilkerkues...nga fakti,qe nje shtetas i huaj ketu ne zvicer (me dokumentacion te rregullt dhe me lejeqendrimi)mund te shkollohet dhe te punesohet...kurse nje azilkerkues nuk ka as te drejten elementare te fitoje buken e perditshme nepermjet nje vendi pune...prandaj per nje azilkerkues,qe nuk ka mundesi ti shkoj permbas nje pune te rregullt,do te mundohet te fitoj parate ne menyra te ndryshme,dhe ketu bie edhe kriminaliteti!
eshte fakt,qe ato azilkerkues,nga ku qe te vijne,kriminalizohen me shpejte,se sa njerez me dokumentacion te rregullt...keshtu qe altruis,ate shembullin me ato dy shqiptaret nuk qendron si argument,pasi qe ato dy(si edhe ato 4 kosovaret apo aj preshevari)nuk eshte representative per numrin e pergjithshem,sepse duhet te dihen rrethanat e inkriminimit dhe rrethanat e lejeqendrimit!
te marrish disa kriminel dhe ti nxjerrish nga konteksti i rrethanave te atyre krimineleve nuk eshte argument per te dhene prova mbi integrimin apo jo te disa individeve.....

Kusho nuk e di tani per cilen periudhe po flisni ju, sepse sipas disa shenimeve tani ne zvicer ka fare pak refugjat??? !!!
Tjetra sa i perkte atyre shifrave nuk kam dasht te them se ato jan reprezentative por ate vetem e kam marr si shembull per te treguar se ne nuk jemi te integruar ne pergjithsi e natyrisht qe ketu bien ne sy shqiptaret nga Kosova sepse ata numerikisht jane me shume e vetem ne zvicer mendohet te jetojne rreth 150.000 deri ne 180.000 shqiptare nga Kosova kurse nga Shqiprija mund ti numrosh ne gishta dhe mendohet te jen rreth 300 deri ne 500 qe kan emer te sakte dhe nacionalitet te sakte.......
..une siç e kam thene edhe me larte,kam bere para nje viti nje studim etnologjik ne zvicer,mbi integrimin e shtetasve shqiptar ne zvicer...nga numri i pergjithshem i individeve te studiur dhe te intervistuar(135vete)ka rezultuar,se mbi gjysma e probanteve kane patur nje pune mbi mesataren(nga pikepamja e pozicionit ne ndermarrje).pastaj mbi 30perqind e atyre 135veteve kane qene te martuar me nje bashkeshort,apo bashkeshorte zvicerian...dhe mbi 75% e femrave shqiptare(me nenshtetesi shqiptare)kane qene te punesuar ne ndonje vend pune...
kurse nga ajo,ç'fare kam lexuar para disa muajsh ne nje studim te Bundesamt für Migration te qeverise ziveriane,me problematike sa i perket integrimit jane njerezit nga vendet ish-jugosllave(kosova,serbia-mali i zi,maqedonia dhe bosnja),vendet afrikane dhe nga turqia...por siç e kam thene me larte,problemi eshte,qe nese nga nje etnitet ka ne zvicer me shume,atehere integrimi eshte me i veshtire,sepse aj etnitet(ne rastin tone kosovaret)krijon nje shoqeri paralele dhe shmang kontaktin me shoqerine vendore...por njesoj eshte edhe me serbet,boshnjaket apo turqit(ato kultivojne me shume kontaktin me njerezit e kombesise se tyre,se sa kontaktin me zvicerianet)...

Kjo qe ju thoni eshte nje faktor determinues por ketu nje rol jashtezakonisht te veçante e luan edhe shoqeria qe i pranon ata emigrante pa marre parasysh se cila shoqeri eshte ajo. Nese nje shoqeri vlerson nje grupacion ne menyr paushalle duke shablloniziuar rastet dhe duke krijuar paragjykime injoruese ateher eshte krejt njerzore se perse ata njerz apo ai grupacion me disa perjashtime e sheh veten me teper tre lidhur me identitetin e tij prej nga vjen. Ky fenomen ndodhe jo vetem ne shoqerine zviceriane apo gjermane por ky fenomen ndodhe edhe ne shoqerine shqiptare ne Shqipri ku "kosovaret" ani pse shumeçka te perbashketa shikohen me nje sy tjeter dhe kjo krejt si pasoje e paragjykimeve te medha dhe eshte normale dhe e natyrshme qe ata njerz kerkojne identitetin e tyre brenda vetes se tyre....


pastaj tek neve(shtetasit shqiptar)ka qene gjithemone dhe eshte akome shume me interesante kultura e huaj,se sa kultura jone...ne shume shpejte"dashurohemi"ne nje kultur te huaj dhe mundohemi te integrojme elemente te kultures se huaj ne kulturen tone...kurse ashtu siç e kam vene re,tek kosovaret apo shqiptaro-maqedonasit kjo eshte thuajse plotesisht ndryshe:shume nga ato mburren per kulturen e tyre dhe ne disa momente tregohen edhe ksenofob ndaj kulturave te tjera...shifet kjo me shume ne emigracion,sepse aty ku je larg vendit tend,provon te idealizosh kulturen tende(gje qe ndodh tek shume kosovare qe njoh une)...me nje fjale,kosovaret jane shume me te fiksuar ne kulturen e tyre,dhe tregohen shume me nacionalista se sa shtetasit shqiptar(te cilet ndiehen te zhgenjyer nga qeveria shqiptare)...kjo eshte ajo qe kam vene re une personalisht...


Ketu mendoj se e keni goditur por megjithate me duhet te shtoj diçka: Une kur isha femij kam fantazuar dhe kisha ndertuar iden se Njeriu i sotem duhet te jet se pari njeri ne kuptimin uiversal e pastaj vjen çeshtja e perkatesise nacionale. Por tash jam bindur perfundimisht se per te patur vlersimin dhe nderin e duhur si njeri ngado qe te shkosh se pari duhet ditur te identifikosh veteveten tuaj ne baza nacionale permes vlerave te mirfillta e origjinale. Shikoni zvicerianet keta jan te pasur dhe kan nje standard te mire te jetes e mbahen si jonacionaliste dhe shiten se nuk nuk ju intereson asgje per çeshtjen e identitetit por me thuani ju mua perse gati ne çdo shtepi ne zvicer sheh te ngritur lart flamurin zvicerian?? Eshte kjo ajo ndjenja e krenarise te te qenurit krijes universale njerzore apo ajo ndjenja e te qenurit zvicerian ????? ME siguri se eshte kjo e fundit sepse flamuri simbolizon perkatesine....... Mendoj se integrimi nuk mund te ket efektin e njejte nese ti integrohesh ne nje shoqeri vetem si njeri por integrimi mund te ket efektin e plote dhe dobisjelles vetem kur ti ja arrin te integrohesh si shqiptar dmth. pa patur nevoj te ndryshosh ne tersi identitetin nacional tuajin sepse ajo do quhej asimilim.....
Wer den Weg der Wahrheit geht, stolpert nicht

Benutzeravatar
Kusho1983
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 2625
Registriert: Di, 05. Jul 2005, 14:48

Do, 04. Mai 2006, 21:37

Ikona hat geschrieben:Tungjatjeta i nderuar kusho,

kam hasur ne shume shqiptare nga shqiperia, por me keqardhje te theksuar te them se, shume pak deri tani kam takuar te kultivojne nje simpati apo nje nderdashuri shqiptare ndaj shqiptareve jasht kufinjeve te shqiperise, sidomos ndaj kosovareve reflektohet nje urrejtje patologjike...valle pse keshtu?çka eshte me e keqja nuk jane shtresat e uleta qe ushqehen me kete urrejtje, por kjo si kam veneruar une mbizoteron gjithe shtresat e shoqerise shqiptare nga shqiperia, prandaj konluzat" tuaja nda shqiptareve tjere jane te pajustifikueshme...une nuk nisem nga pak raste por nisem thjesht nga pervoja me vite….

eshte ajo pervoja jote empirike,por ajo ka rralle pak te bej me kete teme ketu...mos mendo se une e shkrova ate postimin e pare,sepse"urrej"kosovaret.por mua me duket e kunderta,qe shume kosovar nga nje kompleks i çuditshme mendojne,se ç'dokush eshte kundra atyre dhe askush nuk i don...nje pozicion ndaj kosoves dhe kosovareve(nga ana e shqiptareve nga shqiperia)nuk do te thote,se nuk u don asnje shtetas shqiptar...por nuk e mohoj,se ka edhe te tille,qe nuk duan kosovaret,nga pervoja e tyre me kosovaret!!!

Kaq pra vetem per te sqaruar se ku qendron kuptimi i shkreses suaj…

Ndersa i nderuar kusha, ju theksoni kete qe une e kam vene ne bold me siper, por a mos nuk eshte po ky nacionalizmi qe e ka shpetuar shqiptarin nga kosova te mbijetoje krimin dhe sistemin me barbar te tipit apartheid qe mund te njohe njerezimi…nacionalizem, te silit qe e keni cekur Ju, nuk njehe lekura e shqiptarit, kete i nderuar duhet ta dini edhe ju, nuk ka asgje te keqe ndaj nacionalizmit te shendoshe, perderisa nuk persekuton dhe nuk vrane kulturen dhe te qenurit e tjetrit..sa e sa sfida ka kaluar populli i kosovar, por prap me dinjitet te papare ka mbrojtur dhe mbijetuar torturat dhe persekutimet qindravjeqare…

mire mire,por kjo shprehje"romantike"nuk ka shume te bej,me ate qe thash une...une e thash ate faktin e nacionalizmit kosovar pa asnje konotacion negativ...

Nuk eshte argument kjo qe thoni ju, se shqiptaret nga shqiperia jane te zhgenjyer nga qeverite qe vijne shkojne…per mendimin tim ka te beje me teper me moralin, kulturen dhe ruajtjen e dinjitetit kombetar se sa me te kaluaren e hidhur (izolimin, internimet etj.. etj.).por te keqen, kjo kohe i takon te kaluares, nuk duhet sherbehen edhe gjeneratat e reja me po te njejtin mendim negativ….por duhet luftuar dukurite negative me masa adekuate e jo me urrejtje dhe josimpati ndaj shqiptareve jasht kufirit artificial….

te lutem mos fol per gjera,qe nuk ke shume lidhje!!!ti nuk tin,se si jane shqiptaret(nga shqiperia)!!!ke takuar dy apo tre dhe mendon se i njef te gjithe shqiptaret!!!e kaluara ka me shume te bej per kohen e tanishme,se ç'do gje tjeter...perjetimet e kohes se sozializmit kane qene me te hidhura,se sa qe mund ti imagjinosh ti!!!ndaj edhe nje here:mos fol per gjera qe nuk i njef mire!!!
shqiptaret nga shqiperia jane po ashtu nacionalista,por nacionalista per shqiperine siç egsiston,dhe jo per nje"shqiperi te madhe"...shqiptaret ne shqiperi dine te kultivojne kulturen dhe traditat e tyre,por nuk jane fanatista!!!ne shqiperi integrohen elemente te kulturave te huaja ne kulturen shqiptare,dhe kjo nuk asgje te keqe!!!
edhe sa per ate argumentin tend,se gjoja neve shqiptaret(nga shqiperia)nuk paskem moral apo kulture,me mbetet te them,se kjo eshte nje shprehje e racizmit te fshehur,siç e kam vene re tek shume kosovare apo shqiptaro-maqedonas!!!shume kosovar thone se neve gjoja nuk paskem kulture!!!pfff...per gjera te tilla nuk kam nevoj te pergjigjem!!!do te ishte me mire te flisja me nje fasho(fashist)se sa me ty!!!me fal,por gjera te tilla me bejne nevrikosin shume...te ma thoshje ti kete gje para syve te mi,do ta kisha rrasur nje grusht ne koke...


Gjithe te mirat…

Ikona
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 311
Registriert: Mi, 01. Mär 2006, 13:01

Fr, 05. Mai 2006, 14:17

Pershendetje Kusha,

e pabesueshme, ti e verteton me shkresen tende pothuajse agresivitetin kronik qe permanent manifestohet tek sistemi nervor i njeriut shqiptar nga shqiperia…

e para, ti aspak nuk ke te drejte te gjykosh dikend qe nuk e njehe, cfare profesioni ka dhe cfare punon, nje gjykim i tille zoterote per mua i ngjan nje njeriu te destinuar per deshtim dhe nje njeriu, i cili objektet dhe librat shkollore i njeh vetem ne filma….

e dyta, une fort mire e kuptova qellimin pamekeqes te shkresave tuaja qysh nga fillimi, fort mire e pash se ku e gjuani plumbin(hale ne sy e keni kosovarin e sinqerte, pse pyet: „I kahit je“ e di kete fenomen)edhe pikerisht kjo me shtyri t´iu shkruaj…Truri yt nuk e di ta perceptoje se, sinqeriteti eshte nje vyrtyt hyjnore…Mos te kene qene ky "kosovari", qe me fjale tjera ju e quani indirekt malok, shume vise te Shqiperise e kishin harruar shqipen dhe identitetin kombetar. Ka shume gjera qe duhet rregulluar ne Shqiperi, shume shume me tone qe zbehin kulturen dhe traditen e shqiptarit..por i le anash, se nuk eshte teme kjo te shtjellohen problemet dhe krimi ne Shqiperi…

zoterote, perderisa shqiptari i Kosoves eshte kalbur neper burgje per dashurine dhe mallin ndaj Shqiperise, shqiptari i zakonte nga Shqiperia as qe e ka dite se ku figuron Kosova, me teper keni qene te interesuar te mesoni italishten ilegalisht e te internoheni me vite, se sa te protestoni per mosekzistimin e informacioneve ne njesit shkollore mbi Kosoven ne Shqiperine e „Xhaxhit“( pioner i se cilit duhet te jeni edhe Ju). Kjo sa per ilustrim, qe te kuptoni se ku eshte kufiri i paragjykimeve Tuaja..

edukata ime zoteri i mire nuk eshte ajo e fjaleve non grata siq i keni perdore Ju, keto gjera mesohen ne institucionin familjar, jo ne bankat e fakulteteve te komunizmit, e as ne privilegjet e perendimit, qe siq duket qart tek ju nuk jane prezent dhe nuk paskan ndikuar sa duhet keto dukuri, perkundrazi mbizoterone nje traume e patrajtuar nga persona adekuat profesional, krejt nga ky agresivitet dhe mangesi njerezore rezulton reagimi juaj… thjesht me vite me ka ra rasti, jo nje rast por me qindra te kem pune me shqiptare nga Shqiperia, doza agresive dhe urrejtja qe kame hasur tek ata njerez eshte padyshim nje produkt i nje shoqerie te traumatizuar me dekada(nje thenie thot: „njeriu eshte produkt i rrethit“), prandaj nga kendi im keto gjera i kuptoje krejt psikologjikisht, por me vjen keq kur sulmon dikush i cili nuk ka kurrefar arsye, i cili ne oborrin e vet(lexo vendin tuaj) i ka te humbur rruget totalisht, ose siq thote nje thenie gjermane:“wer im Glashaus sitzt, er darf nicht mit Steinen werfen“. prandaj me cilen te drejte ju i dhuroni vetes leje te jepni lekcione diturie dhe shperndani kulture integrimi te kosovari kur ju nuk e posedoni…sa e sa shqiptare nga Shqiperia kemi ndihmuar une dhe njerezit qe i njohe, nuk kane numer, por ti shoki s ke sens te kuptosh…nese don ta dish, felenderimi ka qene me prapavije dinake dhe bukeshkeles….

Askund nuk pohoje se kosova eshte vend „homogjen i jokrimit dhe delikteve tjera“ por assesi nuk krahasohet me peshen e krimeve qe ndodhin ne Shqiperi, statistikat europiane deshmojne te kunderten per Shqiperine. Kete besoje se e dini dhe nuk mund ta injoroni e as mohoni...

Zoterote s ka problem hiq, nese ke deshire perdore edhe boksat, por mos kujto se nuk di dhe nuk mundem t´i dal zot UNIT tim edhe fizikisht….tipa si ti virtualisht jane trim mbi trima, por kur i takon njeriu live, sind sehr klein mit Hut..prandaj merre veten me te mire edhe qasju temave me fjalor te kulturuar e jo me fjale rrugesh….

Kjo pra qe keni shkruar ju pasqyron kulturen dhe nivelin e ulte te nje njeriu…kot e ke nese ekspozohesh me diploma te komunzimit neper europe……kot absolut kot, kultura duhet mbrojtur me te njejtin kapacitet dhe mentalitet si dhe arma me e forte e njeriut eshte dituria e mirefillte e jo gradat universitare te tipit suspekt, e as grushtat dhe nervat qe jane te aktivuara me akku te dobet…

Ne fund sokol djal te them, e dua Shqiperine dhe popullin Shqiptare, por nuk i dua dhe i luftoje gjithmone njerezit si ty, qe perdhosin, shkelin padrejtesisht bashkkombasit e vet…


pavaresisht divergjencat prezente apo deficitet mendore lidhur me popullin e Kosoves dhe veprimtarine e tij ne mergim, eshte ceshtje e cila me brene mua dhe mundohem me mundesite e mia te jap kontributin tim, por kam zero-tolerance per parashutiste te llojit tend.....me nje fjale shkurt e shqip, s´ka familje pa probleme, s´ka mal pa uk, s ´ka popull ideal, probleme interne qe nuk ka nevoje te reklamohen jasht kufinjeve apo mureve perkatese, duhet zgjedhur ne menyre te brendshme dhe te mencur...por kur eshte ne pyetje kritika apo sulm nga jasht te pavend, athere duhet kundervyer...

PS. Nje prefence e sinqerte per ty, kur te shkruash ne te ardhmen lirohu nga gjuha standarde dhe e shabllonizimit dhe e denigrimit te pambarim...

*****

rreth ceshtjes se integrimit.. eshte teme delikate qe duhet perkushtohet shume kohe, por thjesht disa gjera jane gabime fatale te shteteve perkatese, te cilat symbyllur kane lejuar te ndertohen "republika" ne vete..por nese me pyet mua, do thoja, mbi 80% te popullsise se ish-Gjermanise Lindore duhet mesojne te integrohen ne shoqerine e shtetit perendimore gjerman. cka perjetone njeriu ne Gj-lindjes, asgje nuk jane te tjeret...absolut asgje, keta njerez vetem se e flasin gjermanishten, ne esence kane dallime fatale me gjermanet e perendimit...por e keqja qe keta kane te drejten natyrale te deklarohen si shtetas te Gjermanise....

Benutzeravatar
Kusho1983
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 2625
Registriert: Di, 05. Jul 2005, 14:48

Sa, 06. Mai 2006, 15:13

Ikona hat geschrieben:Pershendetje Kusha,

e pabesueshme, ti e verteton me shkresen tende pothuajse agresivitetin kronik qe permanent manifestohet tek sistemi nervor i njeriut shqiptar nga shqiperia…

per ç'fare"agresiviteti kronik"e ke fjalen ketu?!po pse,aj agresivitet gjoja vetem tek neve shqiptaret manifestohet,e tek ju kosovaret apo shqiptaro-maqedonsit,ose gjermanet,italianet jo?!ç'fare llogjike eshte kjo ketu?!?!agresiviteti nuk ka te bej asgje me perkatesine nacionale apo me perkatesine ne nje shoqeri,por eshte nje fenomen i natyrshem tek ç'do njeri!!!kjo per mua eshte nje menyre se menduarit paushal dhe stereotipike...

e para, ti aspak nuk ke te drejte te gjykosh dikend qe nuk e njehe, cfare profesioni ka dhe cfare punon, nje gjykim i tille zoterote per mua i ngjan nje njeriu te destinuar per deshtim dhe nje njeriu, i cili objektet dhe librat shkollore i njeh vetem ne filma….

mos ia fut kot me tani,se nuk te paragjykova une ty,por vetem te ktheva pergjigjen time,nga ajo ç'kishe thene ti...fjala eshte aty tek paragjykimi yt,se neve shqiptaret nga shqiperia nuk paskem kulture dhe gjoja nuk ruajme traditat tona(gje,qe per mua i perngjan llogjikes fashistoide te nje neo-nazisti ne zvicer apo gjermani)!!!eshte biles e kunderta,qe ti jeton me paragjykime,qe gjoja gjithe shqiptaret nga shqiperia nuk paskan kulture dhe me vjen ketu me ca fjale te"mençura"dhe na tregohesh ketu sikur je"orakel"(gjithedites)

e dyta, une fort mire e kuptova qellimin pamekeqes te shkresave tuaja qysh nga fillimi, fort mire e pash se ku e gjuani plumbin(hale ne sy e keni kosovarin e sinqerte, pse pyet: „I kahit je“ e di kete fenomen)edhe pikerisht kjo me shtyri t´iu shkruaj…Truri yt nuk e di ta perceptoje se, sinqeriteti eshte nje vyrtyt hyjnore…Mos te kene qene ky "kosovari", qe me fjale tjera ju e quani indirekt malok, shume vise te Shqiperise e kishin harruar shqipen dhe identitetin kombetar. Ka shume gjera qe duhet rregulluar ne Shqiperi, shume shume me tone qe zbehin kulturen dhe traditen e shqiptarit..por i le anash, se nuk eshte teme kjo te shtjellohen problemet dhe krimi ne Shqiperi…

ç'fare"qellim pamekeqes"paska une sipas mendimit tend?!une te them,ate qe kam perjetuar ne kontakt me kosovar ketu ne zvicer,dhe numri i njerezeve nga kosova qe njoh une eshte me i madh,se sa numri i shqiptareve(nga shqiperia)qe njef ti(ketu jam i sigurt,se ndryshe nuk do flisje ashtu siç flet)!!!siç e thash,une njoh shume kosovar,me disa i kam punet mire,me disa te tjere jo aq mire,por une nuk jam si ti,qe ti hudh te gjithe kosovaret ne nje tigan dhe te them,se gjoja nuk pasken kulture,qenken"maloke",etj.etj.por une te ne komentet e mia kam folur per mungesen e deshires se integrimit te nje numri shumice te kosovareve(gje qe tek shqiptaret nga shqiperia nuk manifestohet ne ate menyre)!!!

zoterote, perderisa shqiptari i Kosoves eshte kalbur neper burgje per dashurine dhe mallin ndaj Shqiperise, shqiptari i zakonte nga Shqiperia as qe e ka dite se ku figuron Kosova, me teper keni qene te interesuar te mesoni italishten ilegalisht e te internoheni me vite, se sa te protestoni per mosekzistimin e informacioneve ne njesit shkollore mbi Kosoven ne Shqiperine e „Xhaxhit“( pioner i se cilit duhet te jeni edhe Ju). Kjo sa per ilustrim, qe te kuptoni se ku eshte kufiri i paragjykimeve Tuaja..


shiko moj lal.fakti qe disa njerezeve nuk u ka interesuar dhe nuk u intereson se ku gjeografikisht gjendet kosova,apo kush jane kosovaret,nuk te jep ty te drejten te gjykosh mbi nje popull te tere...te interson ty,se kush jane semitet dhe hamitet(populli indogjen i etiopise)?!nuk besoj se e ndonjehere e ke pyetur veteveten,se kush eshte aj popull...por injoranca dhe indiferenca jote nuk me jep mua te drejten te gjykoj mbi personin tend dhe te them,se nuk qenke njeri i mire,pa te njohur fare!!!por ti tamam kete gje e ben!!!
eshte liria individuale e ç'do njeriu te bej gjera qe i pelqejne(mesimi i gjuhes italishte)!!!e sa per"shqiperine e xhaxhit",te them prap,mos fol per gjera,qe nuk ke fare lidhje!!!dhe a kam qene une pionier ne kohen e socializmit,nuk mund ta dish ti dhe nuk ka ç'te interesoj!!!por kjo prap eshte nje atak ndaj mua personalisht,pa asnje esence pragmatike dhe objektive!!!me nje fjale,kjo nuk eshte asnje kritike konstruktive,qe duhet marrur para sysh,por nje shprehje koti nga ana jote...dhe nje pyetje,shko ne thelle veteveten tende dhe pyete ate zerin qe ke brenda se kush ne te vertete jeton me paragjykime?!do ndihmoj une pak,duke rikapituluar ate qe kishe thene ti:[gjithe]shqiptareve nga shqiperia u mungon morali,kultura dhe kultivimi i traditave kombetare...
dhe diçka:pa egsistencen e shqiperise"pa kulture,pa moral dhe pa tradita nacionale"kosova sot nuk do egsistonte,sepse ka qene qeveria e"xhaxhit"(siç do ta quanje ti)qe ka mundesuar kosovareve te mesojne gjuhen shqipe,duke biseduar bilateral me qeverine e atehershme jugosllave dhe duke bere kerkase ne OKB ne menyre multilaterale,qe kosovaret te mund te mesojne dhe te kultivojne traditat e tyre!!!


edukata ime zoteri i mire nuk eshte ajo e fjaleve non grata siq i keni perdore Ju, keto gjera mesohen ne institucionin familjar, jo ne bankat e fakulteteve te komunizmit, e as ne privilegjet e perendimit, qe siq duket qart tek ju nuk jane prezent dhe nuk paskan ndikuar sa duhet keto dukuri, perkundrazi mbizoterone nje traume e patrajtuar nga persona adekuat profesional, krejt nga ky agresivitet dhe mangesi njerezore rezulton reagimi juaj… thjesht me vite me ka ra rasti, jo nje rast por me qindra te kem pune me shqiptare nga Shqiperia, doza agresive dhe urrejtja qe kame hasur tek ata njerez eshte padyshim nje produkt i nje shoqerie te traumatizuar me dekada(nje thenie thot: „njeriu eshte produkt i rrethit“), prandaj nga kendi im keto gjera i kuptoje krejt psikologjikisht, por me vjen keq kur sulmon dikush i cili nuk ka kurrefar arsye, i cili ne oborrin e vet(lexo vendin tuaj) i ka te humbur rruget totalisht, ose siq thote nje thenie gjermane:“wer im Glashaus sitzt, er darf nicht mit Steinen werfen“. prandaj me cilen te drejte ju i dhuroni vetes leje te jepni lekcione diturie dhe shperndani kulture integrimi te kosovari kur ju nuk e posedoni…sa e sa shqiptare nga Shqiperia kemi ndihmuar une dhe njerezit qe i njohe, nuk kane numer, por ti shoki s ke sens te kuptosh…nese don ta dish, felenderimi ka qene me prapavije dinake dhe bukeshkeles….

degjo:une nuk sulmova edukaten tende por te sulmova(ta perseris edhe nje here)nga pikepamja se ç'fare ke thene ti!dhe ato shprehjet e tua paushalizuese me bejne mua(por besoj se edhe ç'dokush tjeter do kishte reaguar si une)agresiv(agresiviteti eshte nje fenomen normale tek njerezit,kjo nuk eshte asgje e re apo abnorme)...erdukata jote e ka aty vendin ku i takon(lexo mundimi i prinderve te tua dhe munimi jot personal),une nuk thash asgje ne te keqe te edukates tende!!!mos fillo tani te fantazosh...
por deshta te pyes,perse tani e kthen pjaten?nuk the me pare,qe sjella e DISA shqiptareve(dhe jo te gjitheve)jashte normave sociale eshte nje rezultat i mungeses se kultures,moralit dhe identitetit nacional?!e tani ndryshove mendjen dhe thua,qe ka qene produkt i nje"shoqerie te traumatizuar me dekada"...une tamam kete kam dashtur te them,qe nuk eshte problemi,qe DISA shqiptar nga shqiperia jane nga rrenja njerezore te keqinje,por ato sillen jashte normave te shoqerise per shkak te nje te kaluare te rende dhe nje ndryshimi revolucionare te shoqerise,te normave,te identiteteve,etj.etj(dua te them,qe ndryshimi abrupt nga nje sistem i rrept socialist ne nje sistem te lire demokratik...te propozoj te lexosh disa libra dhe studime te GEORGE HERBERT MEAD,mbi integrimin e njerezeve ne shoqeri,qe eshte nje fenomen social e jo psikologjik(siç mendon ti)...
dhe ato perjetimet e tua me ato shqiptaret"kriminel","dinake"dhe"intrigante"nuk te japin te drejte,te paragjykosh mbi te gjithe shqiptaret...edhe une kam bere perjetime jo te mira me shume kosovar(tre"shoke"te mire kosovar,kur i ftova nje here ne shtepine time,me vodhen leket,nje ore te vjeter historike,dhe ca gjera te tjera me vlere te pamase per mua...ose nje mik i imi kosovar,qe jeton mbi 20vite ne zvicer ishte martuar me nje vajze nga kosova,qe ja kishte bere gjithe dokumentacionin.pas tre vitesh ajo vajza,qe kishte ardhur nga kosova,e le burrin nga burri i saj dhe shkon tek ndonje mafioz,qe merreshte me droge dhe prostitucion),por une nuk i hedh te gjithe kosoaret ne nje tigan dhe te them,se gjithe kosovaret jane kriminel dhe vajzat kosovare te gjithe jane prostituta!!!
po ashtu deshta te shtoj edhe diçka per shqiptaret dinake dhe intrigante:kush strehoj mbi 500'000kosovare gjate luftes se kosoves?!nuk ishin shqiptaret kriminel,intrigante,pa kultur,pa moral,pa identitet kombetar ato,qe i priten kosvaret dhe e dane ate pak buke qe kane me ato?!po te pyes tani:sa kosovare e shprehen faleminderin e tyre ndaj familieve shqiptare,qe i priten?!?!te paket ishin ato familie kosovare,qe u treguan te ndershem dhe te sinqerte dhe thane faleminderit shqiperi dhe populli shqiptar!!!por prap se prap,ky fakt nuk me jep mua te drejten,te them,se te gjithe kosovaret jane"dinake"dhe intrigante dhe vetem per interes te duan(por ti tamam ate e thua dhe e postulon kendej neper forum)!!!


Askund nuk pohoje se kosova eshte vend „homogjen i jokrimit dhe delikteve tjera“ por assesi nuk krahasohet me peshen e krimeve qe ndodhin ne Shqiperi, statistikat europiane deshmojne te kunderten per Shqiperine. Kete besoje se e dini dhe nuk mund ta injoroni e as mohoni...

ne shqiperi,njesoj si ne kosove e ne ç'do vend tjeter(ne ç'do shoqeri,ku mbizoteron pabarazia sociale,shtypja e femres nga ana e mashkullit,etj.etj.)ka krime dhe delikte te tjera jodelikate...por nuk mund te thuash,se ne shqiperi ka shume me shume krime se sa ne kosove...shikuar nga numrat relative,krimi eshte ne vende me afro te njejten nivel te jeteses(shqiperia ka nje nivel me te larte se kosova,nese krahasojme GDP-ne dhe GNP-ne,po ashtu dhe HDI-ne)afro i njejte!!!por nga fakti,qe krime dhe vrasje te vogla recipohen nga mediat shqiptare(ne shqiperi,ndryshe nga mediat kosovare,qe thuajse i neglizhojne krime dhe vrasje te vogla apo vrasje nderklanore ne kuptimin e hakmarrjes)ne nje mase te jashtezakonshme krijon tek lexuesit pershtypjen,se gjoja ne shqiperi egsiston lufte...ne kosove apo maqedoni eshte kjo çeshte thuajse fare ndryshe:ne kosove dhe maqedoni mediat andej i neglizhojne thuajse plotesisht krime te vogla(vrasje nderfamiliare,apo vrasje nderklanore me motive hakmarrje,ose vrasje me motive plaçkitje,etj.)...
ketu ne zvicer neper mediat mund te lexosh per shume vrasje brenda families(rasti me i fundit eshte vrasja e skiistes zviceriane corinne rey-bellet)dhe keto vrasje si ne shqiperi shtypen me te madhe neper mediat zviceriane...por filozofia e gazetave zviceriane e kerkeses se senzacioneve nuk do te thote,qe ne zvicer ndodhin relativisht shume vrasje ne familie!!!ashtu siç nuk do te thote,qe mediat shqiptare(ne shqiperi),te cilat po ashtu jane ne kerkim te senzacioneve per te shitur sa me shume gazeta,qe ne shqiperi ndodhin me shume vrasje se sa ne kosove apo maqedoni...
edhe diçka rreth atyre statistikave europiane te permendura nga ana jote:a mund te me thuash,se nga cili vit jane,cili institut i ka bere dhe ku mund ti gjej ato statistikat e tua?!


Zoterote s ka problem hiq, nese ke deshire perdore edhe boksat, por mos kujto se nuk di dhe nuk mundem t´i dal zot UNIT tim edhe fizikisht….tipa si ti virtualisht jane trim mbi trima, por kur i takon njeriu live, sind sehr klein mit Hut..prandaj merre veten me te mire edhe qasju temave me fjalor te kulturuar e jo me fjale rrugesh….


plako,une se pari e thash ate si nje hypoteze:NESE do m'i thoje ti ato fjale(rreth mungeses se kultures,moralit dhe identitetit tek neve shqiptaret)atehere do te KISHA goditur me grushta ne fytyre!!!por prap se prap mund te them,se une definitivisht nuk jam nga ato njerez,qe tregohen trima neper internet...une i vogel nuk jam(nese per ty nje njeri 1.85m eshte i vogel dhe shtatshkurter...),kam absolvuar 4 kurse ne vetembrojtje(selbstverteidigung)dhe mund te them,qe edhe nje burre me dy metra shtatlartesi do ta beje te qaje!!!po nejse,ti me rrugaçe(siç eshte puna ime)nuk ke nevoj te flasish,sepse une nuk i perkas une shoqerise tende,me nje intelekt tejmase te gjere...


Kjo pra qe keni shkruar ju pasqyron kulturen dhe nivelin e ulte te nje njeriu…kot e ke nese ekspozohesh me diploma te komunzimit neper europe……kot absolut kot, kultura duhet mbrojtur me te njejtin kapacitet dhe mentalitet si dhe arma me e forte e njeriut eshte dituria e mirefillte e jo gradat universitare te tipit suspekt, e as grushtat dhe nervat qe jane te aktivuara me akku te dobet…


aman aman,ti na qenke nje nietzschenian/nietzscheniane,qe na tregon,se cili njeri qenka i kulturuar e cili njeri koti...te propozoj te lexosh librine FRIEDRICH NIETZSCHE rreth "mbinjeriurt"("ÜBERMENSCH"),nese nuk e ke lexuar akoma...besoj se do ishte nje literatur adekuate per njerez si puna jote,qe mendojne se nuk kane neve te flasin me rrugaçe dhe"nennjerez"("UNTERMENSCHEN"),ashtu siç e kane praktikuar edhe nacionalsocialistet(nazit)gjate viteve 1930deri1945...kjo menyre e se menduarit per mua nuk eshte asgje,veçse arrogance,intolerance dhe fashizem(ne kuptimin e fjales,se disa njerez vlejne e disa te tjere jane kot)...


Ne fund sokol djal te them, e dua Shqiperine dhe popullin Shqiptare, por nuk i dua dhe i luftoje gjithmone njerezit si ty, qe perdhosin, shkelin padrejtesisht bashkkombasit e vet…


Mos fol kot me tani!!!E shave te gjithe popullin shqiptar se qenken te gjithe te pamoralshem,te pakulturuar dhe pa tradita kombetare,intrigante dhe dinake dhe tani me thua ketu,se e don Shqiperine dhe shqiptaret!!!pfff-...


pavaresisht divergjencat prezente apo deficitet mendore lidhur me popullin e Kosoves dhe veprimtarine e tij ne mergim, eshte ceshtje e cila me brene mua dhe mundohem me mundesite e mia te jap kontributin tim, por kam zero-tolerance per parashutiste te llojit tend.....me nje fjale shkurt e shqip, s´ka familje pa probleme, s´ka mal pa uk, s ´ka popull ideal, probleme interne qe nuk ka nevoje te reklamohen jasht kufinjeve apo mureve perkatese, duhet zgjedhur ne menyre te brendshme dhe te mencur...por kur eshte ne pyetje kritika apo sulm nga jasht te pavend, athere duhet kundervyer...

PS. Nje prefence e sinqerte per ty, kur te shkruash ne te ardhmen lirohu nga gjuha standarde dhe e shabllonizimit dhe e denigrimit te pambarim...

*****

rreth ceshtjes se integrimit.. eshte teme delikate qe duhet perkushtohet shume kohe, por thjesht disa gjera jane gabime fatale te shteteve perkatese, te cilat symbyllur kane lejuar te ndertohen "republika" ne vete..por nese me pyet mua, do thoja, mbi 80% te popullsise se ish-Gjermanise Lindore duhet mesojne te integrohen ne shoqerine e shtetit perendimore gjerman. cka perjetone njeriu ne Gj-lindjes, asgje nuk jane te tjeret...absolut asgje, keta njerez vetem se e flasin gjermanishten, ne esence kane dallime fatale me gjermanet e perendimit...por e keqja qe keta kane te drejten natyrale te deklarohen si shtetas te Gjermanise....

edhe diçka per ne fund:eshte diçka shume intersante,qe ti gjithe ato gjykimet qe mi bere(se gjoja mendoj ne menyre shablonizuese dhe me paragjykime,se gjoja te ofendova ty dhe se gjoja tregohem intolerant),ato fenomene dhe ate karakter mund ta gjejme me shume tek ti,se sa tek une,kur lexojme,se ç'fare ke thene ti per mua,si me ke atakuar personalisht,ç'fare ke thene ti per gjithe shqiptaret,pa i njohur te gjithe(gje qe eshte paradokse:te gjykosh mbi nje popull te tere,pa mos i njohur te gjithe individet e atij populli)...po ashtu eshte shume intersante,qe ti neper forum ketu tregosh si nje"orakel"pa gabime,e moralshme,gjitheditese,inteligtjente dhe pjesetaret e tjere te forumit i trajton sikur nuk jane njerez,por kafshe...me jep pershtypjen,se nga mendemadhesia dhe nga arroganca ti nuk e shef me realitetin dhe boten qe te rrethon...je ne nje fare diliriumi,duke menduar se sa i mençur/e mençme je,qe je bere sureale!!!
hajt lal,hape nje çike ate kollaren,se ta ndal frymen dhe ta ndal oksigjenin per te mendja!!!
une ndoshta jam agresiv,por agresiv ne menyre fizike,kurse ti je agresiv ne te foluren-...behesh sikur je pacifisti me i madh,por ne te vertete je me intrigant se sa BRUTUS-i...
dhe me shume interesante eshte,qe ti gjithemone forumistet,qe nuk jane te njejtit mendim si ti,i diskrediton me ato sulmet e tua personale dhe nenvleresuese!!!je bere nje tyran/tyrane ne kete forum...e mban rastin me"lanin"(keshtu me duket se e kishte emrin aj pjesetari tjeter i forumit)...e sulmove dhe e diskreditove deri sa qe lanit i shkoj "oreksi" per te shkruar me shume rreth kesaj teme!!!
dhe ne fund te fundit:me mire te jesha nje rrugaç,kriminel i pamoralshem,i pakulturuar dhe pa ndergjegje kombetare,se sa nje individ arrogant pa asnje tolerance ndaj njerezeve qe jane ndryshe dhe mendojne ndryshe...sepse une me gjithemone do kesha shoke,edhe si njeri kriminel do kesha shoke kriminel,si njeri pa kultur do kesha shoke te pakulturuar,e keshtu me radhe,por ti si nje njeri arrogant asnje shok/shoqe nuk do keshe,sepse te gjitheve do tua sjellish deri tek hund me ate"une e di me mire se ti"dhe"une jam shume e mençur/i mençur dhe e moralshme/i moralshem",qe askush nuk do te kete me deshire,te kete kontakt me ty(biles as ndonje njeri si puna jote,qe eshte arrogant dhe intolerant)
shkruaj,ç'fare te duash,por une rreth kesaj teme me ty nuk do bisedoj me sepse nuk kam ndermend ta personalizoj dhe instrumentalizoj kete forum per interesat e mia(gje qe ti je gjithe kohen duke bere)!!!
kjo nuk eshte faqe per te atakuar dhe diskredituar personalisht individe te forumit,por eshte nje forum,ku mund te marrin pjese te gjithe!!!ky eshte principi i demokracise,me gjithese une jam nje pionier,komunist,dhe njeri pa kultur,me duket se une e kam marre vesh me mire idene e demokracise se ti!!!

PS:VDEKKE TE GJITHE SHQIPTAREVE(NGA SHQIPERIA)SEPSE NUK KANE AS KULTURE,AS MORAL E AS NDONJE NDIENJE KOMBETARE!!!PLUS JANE INTRIGANT,KRIMINEL,AGRESIV!!!PO ASHTU DUHET TE VDESIN TE GJITHE SHQIPTARET,SEPSE IKONA NUK I DON AQ SHUME!!!
HAJT HITLER,ZGJOHU EDHE NJE HERE NGA VARRI JOT,DHE EJA TI VRASISH TE GJITHE NJEREZIT NE SHQIPERI(ASHTU SIC E BERE ME 6MIO.HEBRENJTE!!!ZGJOHU EDHE NJE HERE PER IKONEN!!!

pps:me falni te gjithe per gabimet e mia te drejtshkrimit dhe te gramatikes,por e shkrova me nje shpejtesi dhe me nje nervoze te madhe kete koment,sa qe nuk i vena re gabimeve...plus me falni,qe ju pergjigja kesaj replike te kot,te inicuar nga ikona(siç ka inicuar edhe replika te tjera me lanin&co)

Zurück zu „Shqip“