Benutzeravatar
altruisti
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 145
Registriert: Sa, 14. Aug 2004, 0:36

Sa jemi moralisht te pasfidueshem?

Mo, 20. Feb 2006, 23:00

E kam diksutuar kete tem shumhere me ca miq dhe kam par se eshte nje tem interesante qe meriton te trajtohet ne nje rreth me te gjere. Kam pershtypjen se meshkujt shqiptar (jo te gjithe) por pjesa dermuese e tyre nuk jan aq sa duhet moralisht te qendrueshem. Per kete kam qindra fakte dhe kjo eshte shume brengosese. Kam hasur psh. ne raste kur aty afer ka kaluar apo eshte ulur nje vajze e bukur dhe bashkebiseduesit shqiptar gjat ter kohes kan diskutuar vetem per ate vajze ne format me te ndryshme her - her shume perverze, gje kjo e cila me ka penguar shume. Normal se mashkulli mund te e shikoj nje vajze dhe e kunderta nje vajze nje djal por ne menyren njerzore pa pasur nevoje qe ta pengosh njeriun me shikime primitive e te egra qe te fusin tmerrin. Mendoj se personat e tille kan probleme me veten dhe moralisht nuk jane te qendrueshem dhe si te tille jane me te prirur per tradheti ndaj partneres. Per vajzat shqiptare nuk mund te them shume por per aq sa kam verejtur mendoj se ato jan shume me besnike dhe me te qendrueshme moralisht.
Do te doja te degjoja ketu edhe medimin e te tjerve mundesisht nga te dy gjinit dhe po qe e mundur nje vlersmi real e jo vlersim emocional.

Falemnderit paraprakisht
Wer den Weg der Wahrheit geht, stolpert nicht

Benutzeravatar
Etap
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 271
Registriert: Do, 08. Jul 2004, 23:50

Re: Sa jemi moralisht te pasfidueshem?

Do, 23. Feb 2006, 23:55

altruisti hat geschrieben:E kam diksutuar kete tem shumhere me ca miq dhe kam par se eshte nje tem interesante qe meriton te trajtohet ne nje rreth me te gjere. Kam pershtypjen se meshkujt shqiptar (jo te gjithe) por pjesa dermuese e tyre nuk jan aq sa duhet moralisht te qendrueshem. Per kete kam qindra fakte dhe kjo eshte shume brengosese. Kam hasur psh. ne raste kur aty afer ka kaluar apo eshte ulur nje vajze e bukur dhe bashkebiseduesit shqiptar gjat ter kohes kan diskutuar vetem per ate vajze ne format me te ndryshme her - her shume perverze, gje kjo e cila me ka penguar shume. Normal se mashkulli mund te e shikoj nje vajze dhe e kunderta nje vajze nje djal por ne menyren njerzore pa pasur nevoje qe ta pengosh njeriun me shikime primitive e te egra qe te fusin tmerrin. Mendoj se personat e tille kan probleme me veten dhe moralisht nuk jane te qendrueshem dhe si te tille jane me te prirur per tradheti ndaj partneres. Per vajzat shqiptare nuk mund te them shume por per aq sa kam verejtur mendoj se ato jan shume me besnike dhe me te qendrueshme moralisht.
Do te doja te degjoja ketu edhe medimin e te tjerve mundesisht nga te dy gjinit dhe po qe e mundur nje vlersmi real e jo vlersim emocional.

Falemnderit paraprakisht
Nuk mendoj se tek shqiptaret paqendrushmeria morale eshte me e theksuar se tek te tjeret mendoj se varet gjithcka tek edukata familjare dhe Intelekti i nje njeriu....

Benutzeravatar
altruisti
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 145
Registriert: Sa, 14. Aug 2004, 0:36

Sa, 25. Feb 2006, 0:08

Pajtohem me ty etap ne kete qe thua por une nuk kam dashur ketu te bej krahasim mes shqiptarve dhe te tjereve sepse une e di se sa perverz dhe sa te paqendrueshem mund te jen te tjeret krahasim me ne. Problemi eshte pikrisht ketu se ne shqiptaret moralisht kemi qen shume me te qendrueshem ndersa mua me duket sikur koheve te fundit kemi devijuar pak moralisht. Kjo sepse kemi nje perzierje vlerash te bastarduara nga e kaluara qe i kemi sjellur ketu dhe vlerash "moderne" qe evropa kultivon ketu. Kjo perzierje vlerash krijon probleme te identitetit e qe po ndikon ne qendrushmerin morale te individeve te caktuar.

Une per kete kam nje thenje: "çdo gje qe vjen me kohe sjell e ektin e plote e çdo gje qe vjen me vones sjell ate te pakohe"
Wer den Weg der Wahrheit geht, stolpert nicht

Viktor
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 2947
Registriert: Mo, 26. Dez 2005, 17:51

Sa, 25. Feb 2006, 14:20

un medoj se ktu probleme jan ardh nga "integrimi" shqiptar ne vende te huaj.

Shqiptari me nji vend te huaj mendon mu kan "krass" mendon mu kan "King" dhe mu sjel krejt 180° ndryshe si shumica, viq mi tregu se jam shqiptar.
Po edhe problem i integrimit eshte kjo, ne ne zvicer nuk e kemi msuar kulteren soziale, se shum pe isolomi vetveten (qe e kuptoj dhe un) sepse shumica nuk na jep shancen mu integru.

Me 10vjet djali shqiptar ngon nga qidha ana, se Shqiptari eshte "de krass siech" se shqiptari eshte "mafios" dhe se shqiptari eshte "gangster" dhe nuk e lejon me lujt me ato. E pro, qfar sjellje arrit qaj djal 10vjeqar?
Kur nuk e ka msuar mu sjell me njerz "normal" kur nuk na japin shancen me kan njeri individual? dhe ata qe kan pas forcen mi ik ksajna e mu kan individ, ata nuk njofen si Shqiptar. Si dhiret kjo......zwickmühle.

Ish kan mir me qel ket teme ne ghermanisht, me bo publik ne ket Forum se eshte nji Teme shum interesant.

Um pelqen se ke pas forcen me qel ket teme dhe me kritizu ket sjelle shqiptarve.

kadrie
Danke für die vielen Übersetzungen!
Danke für die vielen Übersetzungen!
Beiträge: 218
Registriert: Mi, 07. Jan 2004, 18:34

Sa, 25. Feb 2006, 21:05

Viktor hat geschrieben:un medoj se ktu probleme jan ardh nga "integrimi" shqiptar ne vende te huaj.

Shqiptari me nji vend te huaj mendon mu kan "krass" mendon mu kan "King" dhe mu sjel krejt 180° ndryshe si shumica, viq mi tregu se jam shqiptar.
Po edhe problem i integrimit eshte kjo, ne ne zvicer nuk e kemi msuar kulteren soziale, se shum pe isolomi vetveten (qe e kuptoj dhe un) sepse shumica nuk na jep shancen mu integru.

Me 10vjet djali shqiptar ngon nga qidha ana, se Shqiptari eshte "de krass siech" se shqiptari eshte "mafios" dhe se shqiptari eshte "gangster" dhe nuk e lejon me lujt me ato. E pro, qfar sjellje arrit qaj djal 10vjeqar?
Kur nuk e ka msuar mu sjell me njerz "normal" kur nuk na japin shancen me kan njeri individual? dhe ata qe kan pas forcen mi ik ksajna e mu kan individ, ata nuk njofen si Shqiptar. Si dhiret kjo......zwickmühle.

Ish kan mir me qel ket teme ne ghermanisht, me bo publik ne ket Forum se eshte nji Teme shum interesant.

Um pelqen se ke pas forcen me qel ket teme dhe me kritizu ket sjelle shqiptarve.
Injoranza nuk ka të bëj me përshtatjen(Intergrim).Problemet që kini ju si Shqiptar midis njëritjtrit fillojn që në mënyrën se si silleni dhe flitni me njëri-tjetrin.Kur lexon tekstet e juaja lexon vetëm fjal vulgare si:dhiret.....e të tjera që unë nuk dua ti rishkruaj.Dhe më e keqja është që qaheni se nuk ju japin mundësinë të silleni si njerëz.Akoma më e dhimbshme është kur lexon Tekste të shkruara gjysma në shqip e gjysma në gjermanisht.Unë mendoj se këtu ku jetoni i keni mundësitë për tu shkolluar dhe mësuar se si të silleni si Njerëz ,më shumë se sa në Vëndin tuaj.Nëse kjo nuk qëndron përse jetoni këtu ?Nuk besoj që ju mbajn me zor,për tu kthyer në Vëndlindje janë dyert gjithnjë të hapura.Me këtë dua të them :që çdo Njeri është vetë përgjegjës për atë që bën e si sillet,dhe jo të tjerët.Për tja vën fajin të tjerve është më e lehtë .Mos kërkoni gabime tek të tjerët për ato veprime që vetëm ju jeni përgjegjës .
kadrie

Benutzeravatar
Etap
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 271
Registriert: Do, 08. Jul 2004, 23:50

So, 26. Feb 2006, 0:33

Me falni se po dal pak jashte teme.
Kadrie me ra ne sy se ju drejtove parafolesit me "ju" psh. "ju shqiptaret".
Ti cfar je?

kadrie
Danke für die vielen Übersetzungen!
Danke für die vielen Übersetzungen!
Beiträge: 218
Registriert: Mi, 07. Jan 2004, 18:34

So, 26. Feb 2006, 11:36

Etap hat geschrieben:Me falni se po dal pak jashte teme.
Kadrie me ra ne sy se ju drejtove parafolesit me "ju" psh. "ju shqiptaret".
Ti cfar je?
"Ju "është formë e Etiketës, e Respektit dhe me Edukatë ,kështu flet me Njerëz që nuk je me Ti.
kadrie

Benutzeravatar
Etap
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 271
Registriert: Do, 08. Jul 2004, 23:50

So, 26. Feb 2006, 13:09

kadrie hat geschrieben: Problemet që kini ju si Shqiptar midis njëritjtrit fillojn që në mënyrën se si silleni dhe flitni me njëri-tjetrin.Dhe më e keqja është që qaheni se nuk ju japin mundësinë të silleni si njerëz.Akoma më e dhimbshme është kur lexon Tekste të shkruara gjysma në shqip e gjysma në gjermanisht.Unë mendoj se këtu ku jetoni i keni mundësitë për tu shkolluar dhe mësuar se si të silleni si Njerëz ,më shumë se sa në Vëndin tuaj.Nëse kjo nuk qëndron përse jetoni këtu ?Nuk besoj që ju mbajn me zor,për tu kthyer në Vëndlindje janë dyert gjithnjë të hapura.Me këtë dua të them :që çdo Njeri është vetë përgjegjës për atë që bën e si sillet,dhe jo të tjerët.Për tja vën fajin të tjerve është më e lehtë .Mos kërkoni gabime tek të tjerët për ato veprime që vetëm ju jeni përgjegjës .
kadrie
Kadrie, mesa arrij te lexoj une ne tekstin tend te ben te kuptosh qe i drejtohesh nje kombi tjeter dhe jo nje njeriu tjeter.
Prandaj s eshte mire qe te kritikosh nje tejter per moskorrektesi ne drejtshkrim apo integrim te fjaleve ose formave te te shkruarit te gjuheve te tjera ne ate shqipe, dhe per vete te besh te njejtat gabime.

Viktor
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 2947
Registriert: Mo, 26. Dez 2005, 17:51

So, 26. Feb 2006, 14:36

kerkoj falje, skam shum koh.. po nji sen

tregom ti mu kadrie si mend me kan djaloshi 10 vjeqar nji person aq i fort ne individum? djaloshi 10 vjeqar mesohet me jetu ne at redh ku jeton.....

Benutzeravatar
Kusho1983
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 2625
Registriert: Di, 05. Jul 2005, 14:48

Mo, 27. Feb 2006, 1:39

kam pershtypjen se me komentet e fundit tema eshte devijuar ne nje drejtim tjeter...ne fillim ishte fjala per moralin e ne fund kur arrij te lexoj shof se behet fjale per menyren se si sillesh me tjetrin dhe per gjera formale te komunikimit...

per t'ju kthyer edhe nje here temes:
per mua"morali"eshte nje menyre,se si mund ta shikosh boten dhe njerezit perreth...me nje fjale,morali me kohen vjen duke u ndryshuar dhe reformuar...nese ja ndalon nje individi apo nje grup njerezish(resp.nje populli)reformimin e moralit(siç ka ndodhur tek ne shqiptaret nga ana e represionit te shtetit,apo nga ana e represionit te fese)atehere doemos arrin tek nje konflikt midis moralit te se kaluares qe ke infiltruar dhe moralit te tanishem,qe e shef ne ditet e sotme ne zvicer,gjermani,amerike,shqiperi e gjithekund...
per mua personalisht nuk egsiston nje fare morali,por mua me duket,qe duhet secili individ nga ana e tij ti shikoj pasojat e nje veprimi/aksioni,ta bej bilancin e pasojave pozitive dhe negative dhe te shofe se si mund te veproj,per te minimuar pasojat negative...ndoshta kjo menyre eshte nje çike si shume"racionale",por ne fakt nje proçes i mendimit ndodh ç'do minut ne koken e trurin tone...

Viktor
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 2947
Registriert: Mo, 26. Dez 2005, 17:51

Mo, 27. Feb 2006, 23:35

po qysh drejtohet sjellja? sjellja drehtojet mas moralit... smundi me nda sjelljen me moralin.

Pi harroni do Faktore rendesishem:

Faktori i par: Nuk ose fshtir zhvillohet nji moral "sozial" te nji popull ku ka qen disa vite ne luft.
Faktori i dyt: "msimi i jetes" per femijen nga prindet nuk funkcionon ashtu si dehut kur eshte nji familie me nji vend te huj, se ka disa probleme tjera mi zgjidh.

e Faktori i tret: integrimi

e faktori i fund dhe per mu ma i rendesishem eshte se ktu na shqiptar skemi "identet" ne Kosovo a ne shqiperi njifen njerzt vet mes veti, po ktu jo, e disa prej rinies pi kalojn me sjellje kufit te moralit.

Benutzeravatar
altruisti
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 145
Registriert: Sa, 14. Aug 2004, 0:36

Di, 28. Feb 2006, 22:22

Une mendoj se kjo ka te bej me shum me karakterin individual te njeriut por ne kete rast ka te bej edhe me identitetin e shoqerise. Sepse shoqeria jone po kalon neper nje faze tranzicioni pra te kalimit prej nje sistemi te izolimit e te kontrollit te tipit komunist ne nje sistem me te hapur me te lire ne ate demokratik. Kjo domosdo sjell shume te mira por edhe shume te kqija qe duhet me e gjet nje balancim mes ketyre. Pra ne fund na del prap se çdo person eshte pergjgjes per ato qe ben ai dhe per ato qe nuk ben....
Me nje fjal duhet te zhvillojme aftesinee daptimit ne kushtet egzistuese apo imponuese ndryshe gjermanisht do te e pershkruaja keshtu...
Anpassungsfähigkeit aber schritt für schritt.....piano piano e keshtu do te sfidoni me lehte pengesat morale....
Wer den Weg der Wahrheit geht, stolpert nicht

Ikona
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 311
Registriert: Mi, 01. Mär 2006, 13:01

Sa, 25. Mär 2006, 1:05

eshte nje fenomen per mua absolutikisht i pajustifikuar, valle pse shumica e njeriut shqiptar me teper kenaqet kur paraqet fantazine e tij me ndonje femer tek tejtri, ndoshta edhe nese kurre ne jete nuk ka pasur gje me te, shkurt e shqip me duket se eshte nje terapi mentale kur i rrefehet tjetrit per ndonje rast me gjinine tjeter, cofte edhe nese rrefehen edhe format me te larta intime, vetem e vetem per te qetesuar egon e tij....

fatkeqesisht ky fenomen perfshine te gjitha shtresat njerezore, duke filluar nga intelektuali e deri tek me i thjeshti....... ndersa cka une kam veneruar, se pikerisht ata qe aludojne ne kete menyre, thjesht jane te deshtuar ne boten femerore, orvaten ne menyra tjera nencmuese per te ulur dhe iu revanshuar me metoda banale femres.....

kemi shume fusha te moralit: morali per atdheun, i punes, i jetes, i kultures, i dashurise, etj etj...

vetem, ndoshta une gaboje, por keshtu kam fituar bindjen time me vite, per nga morali jemi shume larg ne bijte dhe bijat e shqipes......mos te themi qe eshte ne zhdukje e siper....

der wahre geniesser: "geniesst und schweigt"...

*****

ja nje vic qe mua me ka lene shume pershtypje dhe i pershatet temes:

nje shqiptar shkon ne filipine, duke ecur rruges hase ne nje femer e cila ka mbetur me makinen e saj ne balte. Dhe ky zoteriu shqiptar i ndihmon asaj ta nxjerr makinen nga balta me sukses. Ajo e shkreta i drejtohet
ketij zemerisht edhe i thote" flm shume per ndihmesen, por une nuk kam para dhe asgje tjeter me se t´iu shperbleje juve, perpos t´ua fale trupin tim":

Shqiptari mendohet dhe thot:" a e dini se a jeton ndonje shqiptar ne filipine?" ajo i thot JO, nuk e di te jetoje ndonje shqiptar ketu"

Shqiptari: eh pra s ke nevoje me ma fale trupin..

Ajo:" pse jo, si, pse, spo kuptoje fare"

Shqiptari:"sepse s kam mandej kujt t´i tregoje"

*****

PS:

Kadrie te pershendese per shkresen dhe sidomos me formen e te shkruarit "Ju".

edhe une mendoje keshtu, t´i drejtohesh nje personi te panjohur me -JU-eshte kulture e shprehjes dhe e respektit per vleren e atij njeriu....aspak denigruese...

Benutzeravatar
altruisti
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 145
Registriert: Sa, 14. Aug 2004, 0:36

So, 26. Mär 2006, 21:08

Ikona hat geschrieben:eshte nje fenomen per mua absolutikisht i pajustifikuar, valle pse shumica e njeriut shqiptar me teper kenaqet kur paraqet fantazine e tij me ndonje femer tek tejtri, ndoshta edhe nese kurre ne jete nuk ka pasur gje me te, shkurt e shqip me duket se eshte nje terapi mentale kur i rrefehet tjetrit per ndonje rast me gjinine tjeter, cofte edhe nese rrefehen edhe format me te larta intime, vetem e vetem per te qetesuar egon e tij....

fatkeqesisht ky fenomen perfshine te gjitha shtresat njerezore, duke filluar nga intelektuali e deri tek me i thjeshti....... ndersa cka une kam veneruar, se pikerisht ata qe aludojne ne kete menyre, thjesht jane te deshtuar ne boten femerore, orvaten ne menyra tjera nencmuese per te ulur dhe iu revanshuar me metoda banale femres.....

kemi shume fusha te moralit: morali per atdheun, i punes, i jetes, i kultures, i dashurise, etj etj...

vetem, ndoshta une gaboje, por keshtu kam fituar bindjen time me vite, per nga morali jemi shume larg ne bijte dhe bijat e shqipes......mos te themi qe eshte ne zhdukje e siper....

der wahre geniesser: "geniesst und schweigt"...Ketu pajtohem me Ju Ikona dhe mendoj se ketu luajne shume faktore rol te rendesishem qe ne nje far menyre determinon percaktimin e vlerave morale tek secili individ. Pra kjo "terapi mentale" per mua nenkupton individin i cili gjithnje eshte ne kerkim te identitetit te tij qe ende se ka gjetur. I gjetur mes rrethanave te ndryshme kohore negative, qe kan zanafillen qe nga forma e gabuar e edukimit ne familje duke perfshi ketu edhe poziten sociale te individit e te familjes ne shoqeri e te shoqersie ne tersi e pastaj menyren e edukimit ne shkolle ne menyr shabllonike ndikon qe morali dhe karakteri i individit te degradohet dhe te mos jet ne gjendje te perballoj sfidat e kohes....Psh. per deri sa ketu ne shoqerine perendimore temat qe kan te bejne me mardhenjet seksuale intime trajtohen si ne familje ashtu edhe ne shkolla apo institucione perkatese ne menyren adekuate e permanente, te ne kjo tem ka qen tabu dhe vazhdon te trajtohet shume pak...Psh. Po ju sjell nej shembull mua me ka ndodhe ne nje rast duke perkthyer ne spitalin psikiatrik per nje grua shqiptare rreth te 45 vjeçare. Kur mjeku e pyet se "sa her ka mardhenje seksuale ne jave me burrin ? Ajo ne fillim shume e hutuar per kete pyetje me shikoi habitshem dhe me tha: nuk po te marr vesh valla qka po thua? Pastaj ja ktheva ne gjuhen e katunit: Mjeku po pyet se a fleni me burrin ...? Aha tash e mora vesh po ky a eshte normal çfar pyetje po bejka, a eshte i çmendur e si nuk po i vjen marre burri plak....e keshtu me radhe ...Pra kjo tregon se keto tema ne shoqerin tone nuk trajtohen si duhet dhe per pasoje femijet nuk kane mundesi te edukohen sekualisht e qe ne nje far menyre ndikon ne te sjellurit e tyre amoral kurr te rriten. Apo nje rast tjeter tash i fresket nej biznesmen i njohur shqiptar qe jeton ne zvicer ka shkuar dhe ka sjell nje vajze te bukur nga Kosova 18 vjeçare me qellim per te angazhuar ne pune apo lloj praktike dhe me pas ka ber mardhenje seksuale kunder deshires se saj e qe nenkupton "dhunim" dhe pasi organet ketu kan kuptuar e kan arrestuar dhe tani ai njeri ndodhet ne burg i denuar me 5 vite....Kjo nuk don asnje koment dhe tregon se dobsine morale te ketij njeriu i cili vetem se ka kapital keqperdor vajzen e re per te shuar epshet e tija..Mendoj se ky njeri ka merituar te pakten 10 vite burgim ....b]*****

ja nje vic qe mua me ka lene shume pershtypje dhe i pershatet temes:

nje shqiptar shkon ne filipine, duke ecur rruges hase ne nje femer e cila ka mbetur me makinen e saj ne balte. Dhe ky zoteriu shqiptar i ndihmon asaj ta nxjerr makinen nga balta me sukses. Ajo e shkreta i drejtohet
ketij zemerisht edhe i thote" flm shume per ndihmesen, por une nuk kam para dhe asgje tjeter me se t´iu shperbleje juve, perpos t´ua fale trupin tim":

Shqiptari mendohet dhe thot:" a e dini se a jeton ndonje shqiptar ne filipine?" ajo i thot JO, nuk e di te jetoje ndonje shqiptar ketu"

Shqiptari: eh pra s ke nevoje me ma fale trupin..

Ajo:" pse jo, si, pse, spo kuptoje fare"

Shqiptari:"sepse s kam mandej kujt t´i tregoje"

*****
Haaaaaa hahaa plasa duke qeshur....Ikona a eshte kjo humor apo ka ndodhe pernime..........ahhhaaaaaPS:

Kadrie te pershendese per shkresen dhe sidomos me formen e te shkruarit "Ju".

edhe une mendoje keshtu, t´i drejtohesh nje personi te panjohur me -JU-eshte kulture e shprehjes dhe e respektit per vleren e atij njeriu....aspak denigruese...Sa i perket shprehjes "Ju" edhe une pajtohem me kete se perdoret ne shenje respekti, megjithate ne rastin si e ka perdorur Kadrija pra "ju shqiptaret" nenkupton sikur i drejtohesh gjithe kombit dhe ne kete rast ka nje konotacion negativ por mendoj se ketu eshte ma teper problemi i gjuhesor se sa qe eshte menduar te pergjithsohet i ter kombi....

altruisti
Wer den Weg der Wahrheit geht, stolpert nicht

Zurück zu „Shqip“