Benutzeravatar
besi25
Danke für die vielen Übersetzungen!
Danke für die vielen Übersetzungen!
Beiträge: 1253
Registriert: Mi, 08. Jun 2005, 16:59

Fr, 14. Sep 2007, 8:04

Zymer hat geschrieben:Me jav lan na disa politikanve ton në dor, Serbia Kosoven e merr pa luft. Si në vitin 1999, kur Serbët hyren në Mitrovic dhe e pushtuan vendin. Udhëheqësit e UÇK-së kishin qef ma mirë me ba parada në Prishtin, se me shku me mbrojt pjesen verjore të Kosovës. E sod pe pysin disa Shqipëtar veten pse Serbët e pushtun pjesen verjore të vendit ton. Asisoj ne Shqipëtaret kemi humb shum pjes të trojev tona.Kur nuk interesohesh për vend tanin, të huajt ta marrin!!! Ata që kan dijt me mbrojt vendin kan vdekur, shumicen i kann vrarë. E sod jan ba disa bari politikan, që nuk kan dit edhe kafshët mi rujtë. Ama nja po e dijn shum mirë, mi tregue popullit rrena. Istalla i ndihmon Zoti Kosovës dhe popullit të pa faj, që asht duke vuajtur me qindra vitesh. Zoti e bekoftë Kosovën!!! Diten e mirë.
@Zymer
Jam i mendimit tënd

Përshëndetje
Oslo 19/12/79
Une gjithmonë e kam në zemër popullin tem Shqipëtar.Shumë luti Zotin që paqja e tij të vijë në zemrat tona
Në gjithë botën. Lutem shumë për fukarate e mij- dhe për mua , dhe motrat e mija. Une lutem per juve.Gonxhe Bojaxhiu-Mutter Theresa

Benutzeravatar
Armend
Danke für die vielen Übersetzungen!
Danke für die vielen Übersetzungen!
Beiträge: 1465
Registriert: Di, 05. Jun 2007, 8:36

Fr, 14. Sep 2007, 8:51

Edhe une bashkangjitem me at mendim !
Wandern, Strand oder Kultururlaub in Albanien ?

http://www.albanien-reisen.ch

Zymer
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 273
Registriert: Sa, 02. Jun 2007, 14:04

Mi, 19. Sep 2007, 11:10

Gelöscht!
Zuletzt geändert von Zymer am So, 02. Dez 2007, 12:51, insgesamt 2-mal geändert.

Benutzeravatar
Armend
Danke für die vielen Übersetzungen!
Danke für die vielen Übersetzungen!
Beiträge: 1465
Registriert: Di, 05. Jun 2007, 8:36

Mi, 19. Sep 2007, 11:15

Zitat:
Unë ket ide e kam pas për at arsye, se Evropa Shqipëtaret gjithmon i ka trathtue.

Shoki shqiptart shqiptart ikan trathtue e pse mos me trathtue europa shqiptart ?
Wandern, Strand oder Kultururlaub in Albanien ?

http://www.albanien-reisen.ch

Zymer
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 273
Registriert: Sa, 02. Jun 2007, 14:04

Mi, 19. Sep 2007, 11:17

Gelöscht!
Zuletzt geändert von Zymer am So, 02. Dez 2007, 12:50, insgesamt 1-mal geändert.

Benutzeravatar
Armend
Danke für die vielen Übersetzungen!
Danke für die vielen Übersetzungen!
Beiträge: 1465
Registriert: Di, 05. Jun 2007, 8:36

Mi, 19. Sep 2007, 11:19

Shqiptart europen jo po shqiptart shqiptart ...

edhe shqiptart e kan trathtue europen, ku ka qen krejt europa demokrat vetem shqipnia u kon sozialistë !
Wandern, Strand oder Kultururlaub in Albanien ?

http://www.albanien-reisen.ch

Zymer
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 273
Registriert: Sa, 02. Jun 2007, 14:04

Mi, 19. Sep 2007, 11:24

Gelöscht!
Zuletzt geändert von Zymer am So, 02. Dez 2007, 12:50, insgesamt 1-mal geändert.

Benutzeravatar
Armend
Danke für die vielen Übersetzungen!
Danke für die vielen Übersetzungen!
Beiträge: 1465
Registriert: Di, 05. Jun 2007, 8:36

Mi, 19. Sep 2007, 11:29

Edhe ne Londer kur kan pyt, a asht kosova kunder me u bashkangjit shqiperies kan thon po dhe e kan trathue shqiperien.

Kur ka thon shqipenia dhe italia mbas luftes dyt boterore, hajde him ne luft me ish jugoslawien po kosova nuk pranoj se bash ather jan kon shqiptart e kosoves shum patriota per jugoslawien dhe per kosoven sja ka ni hiq !

a asht kshtu ?
Wandern, Strand oder Kultururlaub in Albanien ?

http://www.albanien-reisen.ch

Zymer
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 273
Registriert: Sa, 02. Jun 2007, 14:04

Mi, 19. Sep 2007, 11:30

Gelöscht!
Zuletzt geändert von Zymer am So, 02. Dez 2007, 12:50, insgesamt 2-mal geändert.

Zymer
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 273
Registriert: Sa, 02. Jun 2007, 14:04

Mi, 19. Sep 2007, 11:35

Gelöscht!
Zuletzt geändert von Zymer am So, 02. Dez 2007, 12:48, insgesamt 1-mal geändert.

Zymer
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 273
Registriert: Sa, 02. Jun 2007, 14:04

Mi, 19. Sep 2007, 11:40

Gelöscht!
Zuletzt geändert von Zymer am So, 02. Dez 2007, 12:48, insgesamt 1-mal geändert.

Squatrazustradin
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 1482
Registriert: Sa, 04. Aug 2007, 16:22

Mi, 19. Sep 2007, 12:39

Armend hat geschrieben:Shqiptart europen jo po shqiptart shqiptart ...

edhe shqiptart e kan trathtue europen, ku ka qen krejt europa demokrat vetem shqipnia u kon sozialistë !
ç'ja fut o plako.kur ka qen shqipnia socialiste,ka pas ene ca shtete tjera qe kon qen socialiste!shqipnia osht i pi shtetve t'para qe maroj me socializmin ne i menyr shum abrupte.
Zymer hat geschrieben:Në Londer Armend ka qen Isa Boletini, por ata nuk e ka marr askush para sysh. Atëher Shkiet kan fol për Shqipëtaret jasht Shqipëris. Isa Boletini, rahmet i past shpirti ka qen lutëtar i fort, por ai nuk ka dit gjuh të huja për me fol në Londer. Ai tër jeten ka luftue për popullin Shqipëta dhe për bashkimin kombëtar, nuk është e vertet siq e ke shkrue ti Armend.
isa boletin ka qen si spektator n'londer,sepse ashu siç thu ti,s'ka dit asi gjuh t'huj.plus nuk ka qen diplomat.delegacioni shqiptar kryehesohej pi ismail qemalit,luigj gurakuqit,pastaj pat ene sulejman delvinen,mehmet konica(ambasadori shqiptar n'londer),etj.
Zymer hat geschrieben:Italia nuk i ka than kurr Kosovës me hyr në luft me Jugoslavien. Kosova ka qen duke luftue me Jugoslavien, por Enver Hoxha e ka trathtue. Në at koh u vrajten mbi 4000 Kosovar në Tivar. Enver Hoxha dhe Tito e kan ba një marveshje, për mi lan kufit siq kan qen para luftes së dyt.
italiont,kur paten pushtu shqipnin,ja bashkangjiten shqipnis n'at koh ene kosoven,po ashtu ene pjesen veri-perendimore t'maqedonis.por kur perfundoj lufta e dyt botnore,as shqipnia e as enver hoxhe nuk munden me ndiku ne t'ardhmen e kosoves,mqs.regjimi i atehershem socialisto-komunist n'jugosllavi pat organizu i kuvend me ndihmen e disa kosovarve,qe deshen,qe kosova t'qendroj nen jugosllavin.e aj kuvend vendosi,qe deshira e kosovarve qenka qendrimi nen jugosllavin,me gjithse aj kuvend nuk qe fare reprezentativ per gjith popullin e kosoves.por aj kuvend u morr si i fare legjitimitet per pustetin e atehershem jugosllav.e kshu as shqipnia,e as enver hoxhe nuk munden te kundershtojn"vullnetin e deshiren"e populli kosovar(me gjithse aj nuk ishte vullneti e deshira e popullit kosovar)...

Benutzeravatar
Toni_KS
Danke für die vielen Übersetzungen!
Danke für die vielen Übersetzungen!
Beiträge: 842
Registriert: Mi, 04. Apr 2007, 22:07

Mi, 19. Sep 2007, 15:42

Jamë plotësisht dakord me spjegimet tua Zymer.

Historia do të përsëritet prapë dhe Shqipëtarët do ta kuptojnë se
për evropianët ne kemi qenë gjithë dhe do të mbesimë vetëm një emër gjeografikë!

Zymer
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 273
Registriert: Sa, 02. Jun 2007, 14:04

Mi, 19. Sep 2007, 15:46

Gelöscht!
Zuletzt geändert von Zymer am So, 02. Dez 2007, 12:48, insgesamt 1-mal geändert.

Benutzeravatar
besi25
Danke für die vielen Übersetzungen!
Danke für die vielen Übersetzungen!
Beiträge: 1253
Registriert: Mi, 08. Jun 2005, 16:59

Do, 20. Sep 2007, 14:05

Squatrazustradin hat geschrieben:.......por kur perfundoj lufta e dyt botnore,as shqipnia e as enver hoxhe nuk munden me ndiku ne t'ardhmen e kosoves,mqs.regjimi i atehershem socialisto-komunist n'jugosllavi pat organizu i kuvend me ndihmen e disa kosovarve,qe deshen,qe kosova t'qendroj nen jugosllavin....
per cilin kuvend e ke fjalen?a mundesh qe ta sqarosh pak, te pakten vendin ku u mbajt ky kuvend.
Oslo 19/12/79
Une gjithmonë e kam në zemër popullin tem Shqipëtar.Shumë luti Zotin që paqja e tij të vijë në zemrat tona
Në gjithë botën. Lutem shumë për fukarate e mij- dhe për mua , dhe motrat e mija. Une lutem per juve.Gonxhe Bojaxhiu-Mutter Theresa

Squatrazustradin
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 1482
Registriert: Sa, 04. Aug 2007, 16:22

Do, 20. Sep 2007, 15:01

besi25 hat geschrieben:
Squatrazustradin hat geschrieben:.......por kur perfundoj lufta e dyt botnore,as shqipnia e as enver hoxhe nuk munden me ndiku ne t'ardhmen e kosoves,mqs.regjimi i atehershem socialisto-komunist n'jugosllavi pat organizu i kuvend me ndihmen e disa kosovarve,qe deshen,qe kosova t'qendroj nen jugosllavin....
per cilin kuvend e ke fjalen?a mundesh qe ta sqarosh pak, te pakten vendin ku u mbajt ky kuvend.
Ma par duhet sqaru, qe n'fillim t'prillit 1945 shkon i delegacion kosovar, kryesu pi Mehmet Hoxhes ene Dushan Mugoshes, te cilet takohen me Titon ene i garantojn atij, qe Kosova ka me qendru nen Jugosllavin. Ma pas, pi 8 deri 10 korrik 1945 n'Prizren organizohet i ashtuqujturi "Kuvendi i Prizrenit", i cili merr vendimin, qe Kosova do bohet pjes autonome e Jugosllavis. Ne at kuvend morren paradoksalisht ene delegate te ashtuqujturit "Kuvendit te Bujanit", i cili u organizu pi komunistve shqiptar, ne te cilen morren pjes Partizanet shqiptar ene Ballistet. Ne at kuvend u diskutu, nese Kosova ti bashkangjitet Shqipnis apo t'rri nen Jugosllavin...

Kjo pjes e historis kosovare fatkeqsisht osht shtremberu pi ideologjive t'ndryshme, qoft ajo komuniste e ma pas ajo anti-komuniste, kshuqe sot nuk guxon asi historian kosovar t'publikoj rreth kesaj çeshtje. Osht i gjo e thjesht, te thush, qe Enver Hoxha e tradhtoj Kosoven, apo serbet kan masakru ket e at. Kjo çeshtje e masakrimeve psh. nuk osht aq e leht, mqs. ne ato brigada, qe kan bo "pastrime" te tilla, ka pas ene kosovar, si psh. Ali Shukriu ejt...
Po ashtu askujt nuk i osht kujtu t'hetoj rolin e Fadil Hoxhes gjat Luftes se Dyt Botnore, mqs.ky ka pas detyra t'nolta ushtarake ene administrative n'Kosov...
Shum pak osht hetu kjo pjes e historis kosovare me fakte ene burime t'shkrume...
Zuletzt geändert von Squatrazustradin am Do, 20. Sep 2007, 15:26, insgesamt 1-mal geändert.

Benutzeravatar
besi25
Danke für die vielen Übersetzungen!
Danke für die vielen Übersetzungen!
Beiträge: 1253
Registriert: Mi, 08. Jun 2005, 16:59

Do, 20. Sep 2007, 15:22

Squatrazustradin
flm per pergjigjjen.

paksa po me habit, sepse siq e di une qe te dy kuvendet,si ai i prizrenit poashtu edhe ai i bujanit, kishin vendosur qe kosova ti bashkohet shqiperise.
ne anen tjeter, jugosllavia ishte me e fuqishme se shqiperia dhe enver hoxha nuk deshironte me shpirt dhe zemer qe kosova ti bashkohej shqiperise (dushan mugosha-komunist serb- ishte ideori dhe bashkeformuesi i partise komuniste te shqiperise ) apo apo enver hoxha kishte frike nga jugosllavia apo kishte arsye tjera,ku ta di une-keshtu qe kosova mbeti nen jugosllavine e atehershme.
Oslo 19/12/79
Une gjithmonë e kam në zemër popullin tem Shqipëtar.Shumë luti Zotin që paqja e tij të vijë në zemrat tona
Në gjithë botën. Lutem shumë për fukarate e mij- dhe për mua , dhe motrat e mija. Une lutem per juve.Gonxhe Bojaxhiu-Mutter Theresa

Squatrazustradin
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 1482
Registriert: Sa, 04. Aug 2007, 16:22

Do, 20. Sep 2007, 15:42

besi25 hat geschrieben:Squatrazustradin
flm per pergjigjjen.

paksa po me habit, sepse siq e di une qe te dy kuvendet,si ai i prizrenit poashtu edhe ai i bujanit, kishin vendosur qe kosova ti bashkohet shqiperise.
ne anen tjeter, jugosllavia ishte me e fuqishme se shqiperia dhe enver hoxha nuk deshironte me shpirt dhe zemer qe kosova ti bashkohej shqiperise (dushan mugosha-komunist serb- ishte ideori dhe bashkeformuesi i partise komuniste te shqiperise ) apo apo enver hoxha kishte frike nga jugosllavia apo kishte arsye tjera,ku ta di une-keshtu qe kosova mbeti nen jugosllavine e atehershme.
Po. Kuvendi i Bujanit kishte morr vendimin, qe Kosova ti bashkangjitet Shqipnis. Ama aj kuvend ma shum ishte i far kuvend simbolik, qe deshmonte deshiren e dy paleve, qe Kosova t'bohet pjes e Shqipnis.
Kurse Kuvendi i Prizrenit nuk mund t'ket morr vendimin, qe Kosova t'boht pjes e Shqipnis, mqs. n'at kuvend morren pjes 142 delegat, pi t'cileve ishin gjysma kosovar(ene shum pi ktyne ishin funksionar t'Partizonve kosovar ene puntor t'ngusht me jugosllavet),gjysma tjeter ishin funksionar apo ushtarak t'nolt t'Ushtrise Nacionalçlirimtare t'Jugosllavis,qe operonin n'Kosovo.
Sa per krijimin e Partis Komuniste t'Shqiptare, osht e vertet, qe ka ndihmu Partia Komuniste e Jugoslavis, qe t'krijohet Partia Komuniste e Shqipnis. Por n'krijimin e saj nuk qe Mugosha si nismetar, por pik se pari komunistet shqiptar. Ma pas Svetozar Vukmanovic Tempo ndihmon Enver Hoxhen, qe ti bashkoj ato grupet e vogla komuniste, qe eksistonin n'Korc, Shkoder e n'Tiron; por kto grupe nuk mundeshin t'bashkohen, per shkak se kishin diferenca n'ideologjin e tyre, grupi i Korces ishte ma shum per i parti, qe nuk osht i tipit sovjetik, kurse grupi i Shkodres ishte per i parti te tipit Stalinist, Tempo e ndihmoj Hoxhen, ta ngjitej ne grupin e Korces, per ta marri kontrollin e atij grupi ene ma pas per me i bashku grupet komuniste. Kshu nuk qe Mugosha, por malazezi Tempo, qe ndihmoj Hoxhen ta krijoj Partin Komuniste ne stilin e Titos. Tempo bashk me Dilas-in u dergun shpesh her n'Shqipni per me organizu Partin Komuniste n'Shqipni.
Dhe ajo tjetra, qe thu osht po ashtu e vertet: Enver Hoxha ka pas frik pi Jugosllaveve, mqs. Partizone Shqiptar pas Luftes se Dyt Botnore ishin vetem afro 70'000, kurse Partizonet Jugosllav ishin afro 800'000.Ca do mund t'kishte bo Enver Hoxha me ato pak Partizon kunder i Ushtrie Jugosllave, qe ishte ma mir e organizu ene armatosur?

Benutzeravatar
Baton84
Danke für die vielen Übersetzungen!
Danke für die vielen Übersetzungen!
Beiträge: 1789
Registriert: Mo, 22. Dez 2003, 22:55

Di, 02. Okt 2007, 19:01

Ju kisha lut, edhe pse eshte vershtirre, te merreni meshume me temen. Nese doni te bisedoni per historine, bashkangjiteni apo hapni nje teme per historine.

Benutzeravatar
Baton84
Danke für die vielen Übersetzungen!
Danke für die vielen Übersetzungen!
Beiträge: 1789
Registriert: Mo, 22. Dez 2003, 22:55

Re: FSSA

Fr, 05. Okt 2007, 16:40

Zymer hat geschrieben:FSSA = Forcatë Speziale për Sigurimin e Atdheut!!!

Une besoj se tash na vyn një Forcë Speciale për me luftua kundër Qetnikve Serb dhe për me mbrojt Atdheun. Ushtarët që marrin pjes në FSSA dueht të jen të pa njohur për Publik. Emrin FSSA është propozimi im. Sëcili mud ti jep propozimet dhe ideat e veta. JU LUTËM VETËM NË GJUHEN ANTARE!!!
Zymer, dein Wunsch wurde erfüllt.. :?

http://www.youtube.com/watch?v=r97jwq6s ... h_response

Zurück zu „Shqip“