Meta
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 348
Registriert: Sa, 27. Aug 2005, 0:28

So, 22. Jul 2007, 22:09

Ti Besi po don me hy ne Nato?...Si me hy ne Nato pa ushtri!.Nato eshte aleance ushtarake dhe ushtrite e bejne ate.Nato nuk pranon civil ne organizate.Kjo mos harro se nuk eshte ushtri e Kosoves, por e botes.Eshte perkohesist dhe shkon kur ti teket.Mirepo nga shkrimi po e shoh se ti dhe disa te tjere, as gjerat elementare lidhur me kete teme nuk i dini...E perzini kulturen me ushtri dhe anasjelltas, duke harru se forca eshte shume me rendesi dhe shkon baraz me paqen.Nese ke degju per fjalen" ne njeren dore pushken dhe ne tjetren armen" do ishe me racional...

meta

Zymer
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 273
Registriert: Sa, 02. Jun 2007, 14:04

So, 22. Jul 2007, 22:38

Gelöscht!
Zuletzt geändert von Zymer am So, 02. Dez 2007, 12:56, insgesamt 1-mal geändert.

Zymer
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 273
Registriert: Sa, 02. Jun 2007, 14:04

So, 22. Jul 2007, 22:40

Gelöscht!
Zuletzt geändert von Zymer am So, 02. Dez 2007, 12:57, insgesamt 1-mal geändert.

Benutzeravatar
besi25
Danke für die vielen Übersetzungen!
Danke für die vielen Übersetzungen!
Beiträge: 1253
Registriert: Mi, 08. Jun 2005, 16:59

So, 22. Jul 2007, 22:58

Zymer hat geschrieben:Më vjen mir që po e din se cilin Fshatë po mendoj, Besi25. Unë kam qef mi hjek Shkiet prej Balkani. Far demokracie do ti? Ki qef met komandue ende Shkiet Besi25? Unë jo!
ka maru koha kur na kan komandu serbet.e sa per me i hjek serbet prej ballkanit :roll: :roll: ..hmmmmm a me te vetet keshtu mendon a ? okok
Oslo 19/12/79
Une gjithmonë e kam në zemër popullin tem Shqipëtar.Shumë luti Zotin që paqja e tij të vijë në zemrat tona
Në gjithë botën. Lutem shumë për fukarate e mij- dhe për mua , dhe motrat e mija. Une lutem per juve.Gonxhe Bojaxhiu-Mutter Theresa

Benutzeravatar
besi25
Danke für die vielen Übersetzungen!
Danke für die vielen Übersetzungen!
Beiträge: 1253
Registriert: Mi, 08. Jun 2005, 16:59

So, 22. Jul 2007, 23:38

Meta hat geschrieben:Ti Besi po don me hy ne Nato?...Si me hy ne Nato pa ushtri!.........meta
meta, ushtrine apo thelbin e ushtrise e kemi(kosova) - TMK-ja , ne kete teme nuk po behet fjale per TMK-ne por per dicka tjeter -FSSA etj ).
populli i kosoves eshte ne stervarferi e neve nuk na mjafton NATO, TMK-ja por dojm ushtri mbi ushtri. :roll: :idea:
deri ketu ne rregull?
kalofsh mire .
Oslo 19/12/79
Une gjithmonë e kam në zemër popullin tem Shqipëtar.Shumë luti Zotin që paqja e tij të vijë në zemrat tona
Në gjithë botën. Lutem shumë për fukarate e mij- dhe për mua , dhe motrat e mija. Une lutem per juve.Gonxhe Bojaxhiu-Mutter Theresa

Benutzeravatar
Roberti
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 909
Registriert: So, 24. Jun 2007, 12:39

Mo, 23. Jul 2007, 12:12

Atdheut
Qka duhet me than kjo Fjal?
Verehrungswürdig sollt ihr bleiben,
nicht fremder Rassen Lust und Spiel.
Das Volk soll rein und sauber bleiben,
das ist des albanischem Strebens Ziel !

Viktor
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 2947
Registriert: Mo, 26. Dez 2005, 16:51

Mo, 23. Jul 2007, 18:42

Zymer hat geschrieben:Viktor Shkau është Shka. Ne kemi luftue kundra Shkive, sidomos kundra shkive në Kosovë. Ne në Serbi nuk kemi hi me ba luft. Si thash njëher, bashkësia ndërkombtare në Srebrenicë ka tregue se sa e mbron Popllin, sidomos kur është musliman. Mosi e rrejten Popllin Bosnjak se Zona është e sigurt, i lejuan Serbët me i Vra mashum se 8000 Njerz të pafajshëm.
Shoki, ma kan vra dajen, ma kan rre nanen, babin, tezen, qyshen,dajen, djalin e dajes e kan shti me 13 vjet ne burg, e kan perdor djalin e dajes si presion kunder familien tem, ma kan vra shokin e klases, si fmi kam pa njerz qa i kan vra perpara syve tmi... kam pa disa sene.... po nuk e lejoj qe mendoj si shkau... nuk jam shka po shqiptar dhe na kemi luftu kunder shtetin serb, e jo kunder serbt, nuk jemi fashista, shovinista as terrorista... nuk jemi ashtu! dhe nuk e lejoj ket...

Benutzeravatar
egnatia
Danke für die vielen Übersetzungen
Danke für die vielen Übersetzungen
Beiträge: 2932
Registriert: Fr, 15. Jul 2005, 12:58

Mo, 23. Jul 2007, 19:51

Roberti hat geschrieben:Atdheut
Qka duhet me than kjo Fjal?
Robert, po të shkruaj një vjershë të Naim Frashërit, ku besoj të gjesh përgjigjen e dëshiruar!

Atdheu

O atdhe! Më je i dashur sa më s'ka,
më je nënë, më je motër e vëlla.
Nga ç'ka rrotull më i shtrenjti ti më je,
je m'i miri nga çdo gjë që ka ky dhe.
Ty përditë nëna ime të ka parë,
dheu yt në fund atë e pati marrë.
Numëruar t'i pat lulet syri i saj,
te ti lindi, te ti vdiq ajo pastaj.
Ti ke parë gjyshstërgjyshërit e mi,
dhe eshtrat e tyre tretur i ke ti.
O shpirt, teje ata kurrë s'qenë ndarë
pranë teje patën qeshur, patën qarë.
Nëna ime vdiq, ndaj ty të kam sot nënë,
nënë që s'ke vdekje kurrë, faqehënë.
Dhe pse ha, o dhe, ti bijtë e tu të mjerë,
numri i tyre në vend mbetet kurdoherë.
Begatoje, o imzot, ti këtë vend!
Falu njerëzve mbrothësi e falu shend!
Hi u bëfshin kurdoherë armiqtë e tij.
Gaz përjetë paçin zotërit e tij!
I begatë, i lulëzuar qoftë ai,
një të ardhme pastë plot me lumturi!

Naim Frashëri
Koha s'vjen pas teje, ti hiq pas kohese!
Naim Frasheri

Benutzeravatar
Roberti
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 909
Registriert: So, 24. Jun 2007, 12:39

Di, 24. Jul 2007, 10:35

:oops: Faliminderit
Verehrungswürdig sollt ihr bleiben,
nicht fremder Rassen Lust und Spiel.
Das Volk soll rein und sauber bleiben,
das ist des albanischem Strebens Ziel !

Benutzeravatar
Baton84
Danke für die vielen Übersetzungen!
Danke für die vielen Übersetzungen!
Beiträge: 1789
Registriert: Mo, 22. Dez 2003, 22:55

Mi, 08. Aug 2007, 18:43

besi25 hat geschrieben:forca ma e forte ushtarake ne bote - NATO -eshte ne kosove, pra ne mbrojtje te kosoves.

une besoj se anetaresimi ne NATO do ta bej te panevojshme formimin e cdo force tjeter ushatarake.
Me cfare don te antarsohesh ne NATO. Me 2000 vete me ka nje stupc ne dore???

Benutzeravatar
Baton84
Danke für die vielen Übersetzungen!
Danke für die vielen Übersetzungen!
Beiträge: 1789
Registriert: Mo, 22. Dez 2003, 22:55

Mi, 08. Aug 2007, 18:52

E kuptoj plotesisht shqetesimin e Zymer-it.

Cfare nese ushtria Serbe futet ne Kosove? KFOR-i ka thene, se nese fillon ndonje konflikt midis dy popujve me te medhejne ne Kosove, atehere KFOR-i do rrij neutral dhe do te angazhohet per ta ndalur konfliktin, ashtu siç veproje ne Mars 2004. Por KFOR-i do te angazhohet gjithemon qe ta parandaloj ndonje konfrontim midis dy paleve ekstremiste!!!


Pra, ne Rezoluten 1244 nuk shkruhet, se KFOR-i do te ruaj Shqiptaret apo Serbet, por do te ruaj qetesine dhe stabilitetin ne Kosove!!
Argumenti, se e kemi KFOR-in ne Kosove nuk vlen!!
Edhe Gjermania e ka ushtrine e vete, edhe pse i ka bazat Amerikane ne vendin e vet!!!

Benutzeravatar
besi25
Danke für die vielen Übersetzungen!
Danke für die vielen Übersetzungen!
Beiträge: 1253
Registriert: Mi, 08. Jun 2005, 16:59

Mi, 08. Aug 2007, 18:56

Baton84 hat geschrieben:
besi25 hat geschrieben:forca ma e forte ushtarake ne bote - NATO -eshte ne kosove, pra ne mbrojtje te kosoves.

une besoj se anetaresimi ne NATO do ta bej te panevojshme formimin e cdo force tjeter ushatarake.
Me cfare don te antarsohesh ne NATO. Me 2000 vete me ka nje stupc ne dore???
ore zotni batoni, as roma nuk eshte ndertue per 2 dite.
Oslo 19/12/79
Une gjithmonë e kam në zemër popullin tem Shqipëtar.Shumë luti Zotin që paqja e tij të vijë në zemrat tona
Në gjithë botën. Lutem shumë për fukarate e mij- dhe për mua , dhe motrat e mija. Une lutem per juve.Gonxhe Bojaxhiu-Mutter Theresa

Benutzeravatar
Illyrian^Prince
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 4375
Registriert: Sa, 17. Apr 2004, 17:35

Re: FSSA

Mi, 08. Aug 2007, 18:58

Zymer hat geschrieben:FSSA = Forcatë Speziale për Sigurimin e Atdheut!!!

Une besoj se tash na vyn një Forcë Speciale për me luftua kundër Qetnikve Serb dhe për me mbrojt Atdheun. Ushtarët që marrin pjes në FSSA dueht të jen të pa njohur për Publik. Emrin FSSA është propozimi im. Sëcili mud ti jep propozimet dhe ideat e veta. JU LUTËM VETËM NË GJUHEN ANTARE!!!
FSSA do te mare Aksione dhe ne Serbi, pershembull dhe ne Beograd?

Atdheun Kombetar - gjith apo vetem Pjes te Atdheut ( Si Kosova, Shqiperia ... ) ?

Benutzeravatar
Baton84
Danke für die vielen Übersetzungen!
Danke für die vielen Übersetzungen!
Beiträge: 1789
Registriert: Mo, 22. Dez 2003, 22:55

Mi, 08. Aug 2007, 20:12

besi25 hat geschrieben:
Baton84 hat geschrieben:
besi25 hat geschrieben:forca ma e forte ushtarake ne bote - NATO -eshte ne kosove, pra ne mbrojtje te kosoves.

une besoj se anetaresimi ne NATO do ta bej te panevojshme formimin e cdo force tjeter ushatarake.
Me cfare don te antarsohesh ne NATO. Me 2000 vete me ka nje stupc ne dore???
ore zotni batoni, as roma nuk eshte ndertue per 2 dite.
Zotni besi25

atehere mos shkruani per gjera, qe nuk jan reale!!! per tu antarsuar ne NATO duhet te kesh ushtri, ate nuk e kemi. mbaroj pune.
edhe ne mars mundemi me shku, veq duhet me prit pak, sa ta bojm nje raket prej kartonash!!!

Nese sot nuk e ke realizu ate, atehere ka ec diçka gabimisht, qe nuk eshte realizuar deri me sot!!! po flas per kohen mbas 1999. Nese mbas 8 vitesh nuk e ke bere ushtrine, atehere mos vazhdo ate rruge, qe ke marre, sepse edhe 80 vite nuk do kesh ushtrine tende!!!!

Benutzeravatar
besi25
Danke für die vielen Übersetzungen!
Danke für die vielen Übersetzungen!
Beiträge: 1253
Registriert: Mi, 08. Jun 2005, 16:59

Mi, 08. Aug 2007, 20:36

Baton84 hat geschrieben:
besi25 hat geschrieben:
Baton84 hat geschrieben:
besi25 hat geschrieben:forca ma e forte ushtarake ne bote - NATO -eshte ne kosove, pra ne mbrojtje te kosoves.

une besoj se anetaresimi ne NATO do ta bej te panevojshme formimin e cdo force tjeter ushatarake.
Me cfare don te antarsohesh ne NATO. Me 2000 vete me ka nje stupc ne dore???
ore zotni batoni, as roma nuk eshte ndertue per 2 dite.
Zotni besi25

atehere mos shkruani per gjera, qe nuk jan reale!!! per tu antarsuar ne NATO duhet te kesh ushtri, ate nuk e kemi. mbaroj pune.
edhe ne mars mundemi me shku, veq duhet me prit pak, sa ta bojm nje raket prej kartonash!!!

Nese sot nuk e ke realizu ate, atehere ka ec diçka gabimisht, qe nuk eshte realizuar deri me sot!!! po flas per kohen mbas 1999. Nese mbas 8 vitesh nuk e ke bere ushtrine, atehere mos vazhdo ate rruge, qe ke marre, sepse edhe 80 vite nuk do kesh ushtrine tende!!!!
prape une zotni baton......une nuk po e di cka te ka gjete more zotni.apo veq po don me shkru perkatesist me kundershtu dicka?

leri more te lutem raketat se populli skan me hanger buke si duhet ne kosove....

une thash se as roma nuk eshte ndertu per 2 dite- e ty nese nuk te pritet atehere ndermirr dicka- sulmo dikend ( naton a unmikun apo apo apo )pasi ata/ato po te pengojkan :roll: :roll: .

sa per qeshtjen e anetaresimit ne nato- 99,9% te partive politike dhe te POPULLATES ( me perjashtim te serbeve) ne kosove e kan kete si qellim -tash apo me vone.pike.

kalofsh mire.
Oslo 19/12/79
Une gjithmonë e kam në zemër popullin tem Shqipëtar.Shumë luti Zotin që paqja e tij të vijë në zemrat tona
Në gjithë botën. Lutem shumë për fukarate e mij- dhe për mua , dhe motrat e mija. Une lutem per juve.Gonxhe Bojaxhiu-Mutter Theresa

Benutzeravatar
Baton84
Danke für die vielen Übersetzungen!
Danke für die vielen Übersetzungen!
Beiträge: 1789
Registriert: Mo, 22. Dez 2003, 22:55

Mi, 08. Aug 2007, 20:49

besi25 hat geschrieben:prape une zotni baton......une nuk po e di cka te ka gjete more zotni.apo veq po don me shkru perkatesist me kundershtu dicka?

leri more te lutem raketat se populli skan me hanger buke si duhet ne kosove....

une thash se as roma nuk eshte ndertu per 2 dite- e ty nese nuk te pritet atehere ndermirr dicka- sulmo dikend ( naton a unmikun apo apo apo )pasi ata/ato po te pengojkan :roll: :roll: .

sa per qeshtjen e anetaresimit ne nato- 99,9% te partive politike dhe te POPULLATES ( me perjashtim te serbeve) ne kosove e kan kete si qellim -tash apo me vone.pike.

kalofsh mire.
Besi

cka po ban ti, nese ti ke ndermend me shku ne Kosove, dhe ja ke nis rruges per ne Madrid. A e vazhdon rrugen???


Tani kemi disa shembuj:

- Disa nuk din se jan ne rrugen e gabuar drejt Madridit. Mesi po presin tu dali tablla "Prishtine"!!
- Disa e dyshojne se jan ne rrugen e gabuar, por i besojne atij Taksistit, i cili u thote, se do te dali "Prishtina". "do te dali, besom".
- Disa e din se jan ne rrugen e gabuar, por mendojne do tu dali Autostrada drejt Prishtines, dhe mund ta korigjojne gabimin!! Por harrojne, se e kan detin perpara!!
- E disa thone, hajt se do te kthehem!! Do bej gjithe mundimin edhe njeher, por do te mberij sigurt ne Prishtine!!!!


Cili je ti??
Do ishte interesant te hapeshte nje teme enkas per kete, qe shkrova une. Dhe do me interesonte se cfare mendojne njerzit ketu ne Alb-ch.

Benutzeravatar
besi25
Danke für die vielen Übersetzungen!
Danke für die vielen Übersetzungen!
Beiträge: 1253
Registriert: Mi, 08. Jun 2005, 16:59

Do, 09. Aug 2007, 2:12

Baton, po te kuptoj se ku po te dhemb dhe beso se kjo nuk esht vetem breng e jotja , por une jam i bindur se kjo eshte rruga me e mira.
shume ushtri ne kete varfni qe e kemi nuk eshte ne rregull per mendimin tim.maspari te forcohemi financiarisht ateher....... edhe bota te ndegjon pak ma mire...


e sa i perket atij shembullit qe e permende ti me rastin e udhetimit per ne madrid......prishtine
nese mua taksisti, harta, navigationi, etj etj krejt te thojne se jam ne rruge qe te shpie ne madrid ateher iu besoj, por edhe vet e shikoj ambientin ( nese shikoj rruges male te larta me mbi 5-6000 metra atehere dyshoj ose ndalem edhe orientohna sadokudo )....por nese me dalin 2-3 njerez rruges e me thojne se jemi gabim atehere prape se prap e vazhdoj rrugen......

por ok, prape po te them se po te kuptoj ....

normal qe dua qe neser te jemi te pavarur, te kemi shtetin me te forte financiarisht-ushtarakisht etj por...........edhe botsvana, zaire,çadi e gabuni jan shtete,per mu eshte ma me rendesi mireqenia e popullates sesa me formu ushtri mbi ushtri...


tung
Oslo 19/12/79
Une gjithmonë e kam në zemër popullin tem Shqipëtar.Shumë luti Zotin që paqja e tij të vijë në zemrat tona
Në gjithë botën. Lutem shumë për fukarate e mij- dhe për mua , dhe motrat e mija. Une lutem per juve.Gonxhe Bojaxhiu-Mutter Theresa

Squatrazustradin
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 1482
Registriert: Sa, 04. Aug 2007, 16:22

Do, 09. Aug 2007, 17:33

Baton84 hat geschrieben:E kuptoj plotesisht shqetesimin e Zymer-it.

Cfare nese ushtria Serbe futet ne Kosove? KFOR-i ka thene, se nese fillon ndonje konflikt midis dy popujve me te medhejne ne Kosove, atehere KFOR-i do rrij neutral dhe do te angazhohet per ta ndalur konfliktin, ashtu siç veproje ne Mars 2004. Por KFOR-i do te angazhohet gjithemon qe ta parandaloj ndonje konfrontim midis dy paleve ekstremiste!!!


Pra, ne Rezoluten 1244 nuk shkruhet, se KFOR-i do te ruaj Shqiptaret apo Serbet, por do te ruaj qetesine dhe stabilitetin ne Kosove!!
Argumenti, se e kemi KFOR-in ne Kosove nuk vlen!!
Edhe Gjermania e ka ushtrine e vete, edhe pse i ka bazat Amerikane ne vendin e vet!!!
KFOR-i do te garantoje siguri per te gjithe popullaten kosovare dhe do te ruaj stabilitetin. Do te thote, qe KFOR-i do te mundohet te parandaloje konflikte midis etnieve te ndryshme kosovare.
Por nese Kosova kanoset nga reziku i invazionit nga ushtria serbe, atehere KFOR do ta parandaloje ate me ushtaret qe ka dhe me perfaqesuesit politike, qe ka NATO, por edhe komuniteti nderkombetare dhe prezenca nderkombetare ne Kosove do te intervenonte, nese ushtria serbe do pretendonte te futet ne Kosove. Plus, Serbia kurre nuk do rezikoje te prishe marreveshjet me komunitetin nderkombetar, sepse shumica e politikaneve serbe shume mire e dine, se çfare pasojash do kishte nje invazion ne Kosove.

Sa per rastin e Gjermanis: Gjermania deri ne fund te viteve '60 nuk ka patur ushtri, dhe askush nuk e sulmoj...

Dhe ne fund te fundit: Kush thote, se Kosova patjeter duhet te jete anetar i NATOS?! (E njejta gje vlen per tu thene edhe per Shqiperin.)
Cfare do sillte nje anetaresim i Kosoves ne NATO? Asjge, perveç shpenzimesh te shumta ne ekuipment ushtarak.
Dhe nga ana tjeter, NATO-s nuk i nevoitet as Kosova dhe as Shqiperia...

Und zum Schluss: Ich möchte mich Besis Meinung anschliessen. Im Kosovo legen die meisten Menschen zu viel Wert darauf, dass das Kosovo endlich unabhängig und einen eigenen Staat hat. Und alle glauben, dass mit dem neuen Staat auch alles aus heiterem himmel perfekt sein wird, alla deus ex machina. Doch niemand macht sich Gedanken darüber, dass es auf dieser Welt so viele Staaten hat, die aus verschiedenen Gründen nicht funktionieren. Auch Mosambique, Ghana, Rwanda, etc. sind Staaten aber diese sind gescheiterte Staaten, sogenannte failed states!
Ich würde eher sagen, dass im Kosovo zuerst sozialer und ökonomischer Wohlstand erreicht werden sollte, und erst dann das Kosovo in die vollständige Unabhängigkeit entlassen werden sollte, so wie es im Nachkriegsdeutschland der Fall war.
Ich wäre auch der Ansicht, dass auch in anderen Ländern, in welchen der Staat nicht richtig oder kaum funktioniert, eine internationale administration eingerichtet werden sollte. Bsp. Albanien, Serbien, Mazedonien, und alle anderen failed states in Afrika, Asien und Lateinamerika! Sch*** auf die nationale Souveränität! Was bringt einem diese nationale Souveränität, wenn man fast nichts zu essen hat, was bringt einem ein Heer, oder ähnliche paramilitärische Einheiten, wenn man keine Arbeit hat?!

Ouuu, harrova krejtesisht, qe kjo eshte rubrika shqip e forumit. Me falni.

Benutzeravatar
besi25
Danke für die vielen Übersetzungen!
Danke für die vielen Übersetzungen!
Beiträge: 1253
Registriert: Mi, 08. Jun 2005, 16:59

Do, 09. Aug 2007, 18:15

@ Squatrazustradin

Jam plotësisht me mendimin tënd.

Përshëndetje
Oslo 19/12/79
Une gjithmonë e kam në zemër popullin tem Shqipëtar.Shumë luti Zotin që paqja e tij të vijë në zemrat tona
Në gjithë botën. Lutem shumë për fukarate e mij- dhe për mua , dhe motrat e mija. Une lutem per juve.Gonxhe Bojaxhiu-Mutter Theresa

Benutzeravatar
Baton84
Danke für die vielen Übersetzungen!
Danke für die vielen Übersetzungen!
Beiträge: 1789
Registriert: Mo, 22. Dez 2003, 22:55

Do, 09. Aug 2007, 18:37

Squatrazustradin hat geschrieben: Por nese Kosova kanoset nga reziku i invazionit nga ushtria serbe, atehere KFOR do ta parandaloje ate me ushtaret qe ka dhe me perfaqesuesit politike, qe ka NATO, por edhe komuniteti nderkombetare dhe prezenca nderkombetare ne Kosove do te intervenonte, nese ushtria serbe do pretendonte te futet ne Kosove. Plus, Serbia kurre nuk do rezikoje te prishe marreveshjet me komunitetin nderkombetar, sepse shumica e politikaneve serbe shume mire e dine, se çfare pasojash do kishte nje invazion ne Kosove.
Une do te komentoj vetem ato pjese, me te cilet nuk pajtohem. Ne shumicen e pikave pajtohem plotesisht me ate qe ke shkruar.

Njeherit Kosova tani per tani nuk eshte e rrezikuar nga asnje invazion Serb, sepse Serbia dhe NATO jan marre vesh per terheqjen e forcave Serbe nga Kosova. Dhe jan marr vesh ne kthimin e forcave Serbe ne Kosove, kur te plotesohen kushtet! Komandanti i KFOR-it do te jete ai, i cili do te analizoj situaten dhe do te komentoj dhe lejoj kthimin e forcave Serbe ne Kosove (apo ne pjeset e ndryshme te Kosoves)!
Ky eshte fakt.

Kuptohet se pala Nderkombetare nuk eshte e interesuar te nxisi konfliktin dhe ta rrisi problemin me kthimin e forcave Serbe ne Kosove. Rezolute te Re nuk do te kete, deri sa te plotesohet e tere Rezoluta 1244, ne te cilen permenden keto pike per kthimin e forcave Serbe neper enklavat Serbe. Hapi i pare per te krijuar terenin e kthimit te forcave Serbe ne Kosove eshte decentralizimi.
Pra kthimi eshte opcion si nga ana Serbe, ashtu edhe nga ana Nderkombetare, por koha dhe mundesia eshte e paqjarte.

Ndersa ne idene tende, se do te ishte mire qe te gjithe shtetet e varfura te jen ne mision nderkombetar kjo eshte nje teme tjeter.
Por Kosova nuk eshte akoma e shpekuptur nga Serbia (pjese integrale e Serbise) dhe ka mision nderkombetar!

Argumenti se duhet te shofish te kesh buk dhe pune eshte shume banal, sepse kur te jesh i vdekur ne rruge, kot e ke patur punen 8000 euro dhe makinen Benz!!!

Argumenti tjeter se do te kesh shume shpenzime: Atehere edhe pala nderkombetare kot ka krijuar SHPK-ne, sepse edhe ajo ka shpenzime!! Por harrohet fakti, se me krijimin e SHPK-se dhe me Ushtrine do te punesohen njersit, Ushtria do te kete funkcionin per te sherbyer per probleme te ndryshme (si pershembull probleme natyrore etj...) dhe nuk do te rrin njerzit kot rruges. Poashtu me krijimin e SHPK-se punetoret do te marrin rroge me te ulet se sa Policet Nderkombetar, dhe Nderkombetaret largohen ngalengadale nga Kosova dhe ketu zbuten shpenzimet!

Por pasi Kosova nuk e ka Ushtrine, shumica e shqiptareve ndihen me mire duke thene: "Do te vij Ushtria, njiher te shofim te kemi dicka per te ngrene, te kemi pune!!" Ata e genjenje veteveten, sepse shembulli i SHPK-se eshte shembulli me i mire, perse duhet te kete Kosova Ushtri!!

Ushtria eshte e lidhur me Statusin, sepse asnje vend krahine nuk e ka Ushtrine e vet, dhe me shume duhet te pyesish veteveten: Do te ecish rruges si ke filluar, apo do te kthehesh perseri, dhe do te bejsh e tere mundimin!!
Keshtu si ec rruga, Shqiptaret ecin rruges dhe akoma i besojne takstistit, se do te dali "Prishtina"!! Por ngadale dalin rrenat e politikaneve shqiptar ne shesh, dhe populli do e kuptoj tere lojen gjate ketyre 8 viteve.

Zurück zu „Shqip“