Benutzeravatar
egnatia
Danke für die vielen Übersetzungen
Danke für die vielen Übersetzungen
Beiträge: 2932
Registriert: Fr, 15. Jul 2005, 12:58

Pyetje per aktivitete me rastin e 100 Vjetorit te Pavaresise

Mi, 14. Nov 2012, 21:27

A do të zhvillohen mbrëmje ose pasdite festive me rastin e 100 Vjetorit të Pavarësisë në Zvicër ose Gjermani? Nëse ka dikush ndonjë informacion, ju lutem ta postoni.

Faleminderit!
Koha s'vjen pas teje, ti hiq pas kohese!
Naim Frasheri

Benutzeravatar
Illyrian^Prince
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 4146
Registriert: Sa, 17. Apr 2004, 17:35

Re: Festa per 100 Vjetorin e Pavaresise!

Mi, 14. Nov 2012, 23:35

Te Shtunen ne Bern.

100 Vjetori: evenimenti qendror i organizuar nga Ambasadat e Shqipërisë, Kosovës dhe Maqedonisë, e shtunë, 17 nëntor 2012, në orën 18:00

http://www.albinfo.ch/njoftime/tubim-q%C3%ABndror-97163

Benutzeravatar
shqiptare
Moderator
Moderator
Beiträge: 1551
Registriert: Mo, 09. Jul 2007, 10:10

ju lutem informata dhe tregime shqiptaro-shqiperise

Fr, 16. Nov 2012, 15:06

...............
Zuletzt geändert von shqiptare am Mi, 23. Jan 2013, 22:39, insgesamt 1-mal geändert.
Bild
Ich bin wie ich bin. Die einen kennen mich, die anderen können mich.
K.A.

Grave Digger
Member
Beiträge: 58
Registriert: Sa, 10. Nov 2012, 1:29

Re: ju lutem informata dhe tregime shqiptaro-shqiperise

Fr, 16. Nov 2012, 15:31

Mbase do ishte mire ti diskutonim keto pyetje teme pas teme. E jo keshtu ne pergjithesi, sepse nuk di ku te filloj.

Benutzeravatar
shqiptare
Moderator
Moderator
Beiträge: 1551
Registriert: Mo, 09. Jul 2007, 10:10

Re: ju lutem informata dhe tregime shqiptaro-shqiperise

Fr, 16. Nov 2012, 15:34

...............
Zuletzt geändert von shqiptare am Mi, 23. Jan 2013, 22:38, insgesamt 1-mal geändert.
Bild
Ich bin wie ich bin. Die einen kennen mich, die anderen können mich.
K.A.

Grave Digger
Member
Beiträge: 58
Registriert: Sa, 10. Nov 2012, 1:29

Re: ju lutem informata dhe tregime shqiptaro-shqiperise

Fr, 16. Nov 2012, 15:46

Ne fillim, kur mberrin ti ne TR, duhet se pari, si shtetase e huaj qe je (apo je shtetase shqiptare?) te shkosh te Policia Kufitare dhe e Migracionit, kurse si shtetase shqiptare duhet te shkosh te Zyra e Gjendjes Civile per tu lajmeruar. Pastaj duhet te lajmerohesh te Zyra e Punesimit, nese kerkon pune.

Benutzeravatar
shqiptare
Moderator
Moderator
Beiträge: 1551
Registriert: Mo, 09. Jul 2007, 10:10

Re: ju lutem informata dhe tregime shqiptaro-shqiperise

Fr, 16. Nov 2012, 15:54

...............
Zuletzt geändert von shqiptare am Mi, 23. Jan 2013, 22:38, insgesamt 1-mal geändert.
Bild
Ich bin wie ich bin. Die einen kennen mich, die anderen können mich.
K.A.

Grave Digger
Member
Beiträge: 58
Registriert: Sa, 10. Nov 2012, 1:29

Re: ju lutem informata dhe tregime shqiptaro-shqiperise

Fr, 16. Nov 2012, 16:54

Kurse sa per mjek, ne çdo lagje te Tiranes ka nje ambulance/praksis mjeksor (Hausarzt). Ne fillim dikush qe eshte i semure, duhet te shkoje te ambulanca mjekesore e lagjes. Nese aty nuk mund te sherohet, atehere mjeku i ambulances se lagjes i sugjeron individit te shkoje te spitali. Ne Tirane ka disa spitale shteterore dhe private. Spitale shteterore jane Qendra Spitalore Universitare Nene Tereza dhe Spitali Ushtarak. Kurse spitale private ka shume. Per tu vecuar jane ketu Spitali Amerikan, i cili ka dy spitale ne Tirane dhe ka infrastrukture teper moderne. Me nje sigurim shendetesor shume sherbime mjekesore jane shume me lire ose falas.

Benutzeravatar
shqiptare
Moderator
Moderator
Beiträge: 1551
Registriert: Mo, 09. Jul 2007, 10:10

Re: ju lutem informata dhe tregime shqiptaro-shqiperise

Fr, 16. Nov 2012, 17:08

...............
Zuletzt geändert von shqiptare am Mi, 23. Jan 2013, 22:37, insgesamt 1-mal geändert.
Bild
Ich bin wie ich bin. Die einen kennen mich, die anderen können mich.
K.A.

Grave Digger
Member
Beiträge: 58
Registriert: Sa, 10. Nov 2012, 1:29

Re: ju lutem informata dhe tregime shqiptaro-shqiperise

Fr, 16. Nov 2012, 18:17

shqiptare hat geschrieben:Aha, systemi qenka si te ne
po si eshte *sigurimi shendetesor* p.sh. si behet ose ku ndodhe :?:

Me para te ne (fshat) pagesat jan bere permes taksave bujqsore
Per sigurime shendetesore cdo qytetar mund te aplikoje ne cfare do shoqerie sigurimesh (Sigal, Atlantik, Albsig, Insig, etj.) apo te Instituti i Sigurimeve te Kujdesit Shendetesor (qe eshte institut shteteror).

Estra
Danke für die vielen Übersetzungen
Danke für die vielen Übersetzungen
Beiträge: 4353
Registriert: Di, 22. Mär 2005, 22:27

Re: ju lutem informata dhe tregime shqiptaro-shqiperise

Sa, 17. Nov 2012, 1:17

teme interesante
por a paguajne sigurimet shendetesor qe me te vertete nese eshte e nevojshme?

Benutzeravatar
shqiptare
Moderator
Moderator
Beiträge: 1551
Registriert: Mo, 09. Jul 2007, 10:10

Re: ju lutem informata dhe tregime shqiptaro-shqiperise

Sa, 17. Nov 2012, 10:02

...............
Zuletzt geändert von shqiptare am Mi, 23. Jan 2013, 22:37, insgesamt 1-mal geändert.
Bild
Ich bin wie ich bin. Die einen kennen mich, die anderen können mich.
K.A.

Benutzeravatar
egnatia
Danke für die vielen Übersetzungen
Danke für die vielen Übersetzungen
Beiträge: 2932
Registriert: Fr, 15. Jul 2005, 12:58

Re: Natyra me shqiponje

Do, 22. Nov 2012, 15:50

:D :idea: :X:
Koha s'vjen pas teje, ti hiq pas kohese!
Naim Frasheri

Benutzeravatar
egnatia
Danke für die vielen Übersetzungen
Danke für die vielen Übersetzungen
Beiträge: 2932
Registriert: Fr, 15. Jul 2005, 12:58

Re: Natyra me shqiponje

Mi, 19. Dez 2012, 14:26

Koha s'vjen pas teje, ti hiq pas kohese!
Naim Frasheri

Benutzeravatar
shqiptare
Moderator
Moderator
Beiträge: 1551
Registriert: Mo, 09. Jul 2007, 10:10

Re: Natyra me shqiponje

Mi, 19. Dez 2012, 14:28

...............
Zuletzt geändert von shqiptare am Mi, 23. Jan 2013, 22:16, insgesamt 1-mal geändert.
Bild
Ich bin wie ich bin. Die einen kennen mich, die anderen können mich.
K.A.

Benutzeravatar
shqiptare
Moderator
Moderator
Beiträge: 1551
Registriert: Mo, 09. Jul 2007, 10:10

Re: Natyra me shqiponje

Mi, 19. Dez 2012, 14:31

...............
Zuletzt geändert von shqiptare am Mi, 23. Jan 2013, 22:15, insgesamt 1-mal geändert.
Bild
Ich bin wie ich bin. Die einen kennen mich, die anderen können mich.
K.A.


Benutzeravatar
shqiptare
Moderator
Moderator
Beiträge: 1551
Registriert: Mo, 09. Jul 2007, 10:10

Re: Natyra me shqiponje

Do, 20. Dez 2012, 15:41

...............
Bild
Ich bin wie ich bin. Die einen kennen mich, die anderen können mich.
K.A.

Benutzeravatar
shqiptare
Moderator
Moderator
Beiträge: 1551
Registriert: Mo, 09. Jul 2007, 10:10

Re: ju lutem informata dhe tregime shqiptaro-shqiperise

Fr, 04. Jan 2013, 18:27

...............
Zuletzt geändert von shqiptare am Mi, 23. Jan 2013, 22:10, insgesamt 1-mal geändert.
Bild
Ich bin wie ich bin. Die einen kennen mich, die anderen können mich.
K.A.

Benutzeravatar
egnatia
Danke für die vielen Übersetzungen
Danke für die vielen Übersetzungen
Beiträge: 2932
Registriert: Fr, 15. Jul 2005, 12:58

Re: ju lutem informata dhe tregime shqiptaro-shqiperise

Fr, 04. Jan 2013, 23:37

shqiptare hat geschrieben:Tash kam pyetje per Testament dhe ligjet per trashegime ne :X:
A eshte per-lidhur trashegimi me ligj si ne gjermani per shembull?
Apo ke trashëgimlënësi te drejt ta shkruaje testamentin sic do vete?
Përshëndetje, shqiptare!

Ndoshta të ndihmon kjo faqe elektronike për pyetjet e tua :arrow: http://ligjet.info/kodicivil/pjesa_iii/titulli_ii
Koha s'vjen pas teje, ti hiq pas kohese!
Naim Frasheri

Zurück zu „Shqip“