elda plani
New Member
New Member
Beiträge: 1
Registriert: So, 22. Mär 2009, 18:17

Re: Sa jemi te integruar ne vendet ku jetojme.

Sa, 18. Apr 2009, 20:59

pershendetje.
Quhem elda, ka pak kohe qe jam trasferuar ketu ne zurich dhe kerkoj te integrohem me shum.
perpara kam jetuar per 10 vjet ne Itali, por ketu nuk di nga tja fidhoj.
Ju lutem kush ta lezoj kete mesazh te me shkruaj nje e-mail elda_160684@yahoo.it
Kerkoj njerez qe te me shpjegojne ku mund te gjej pune, dhe shoqeri shqiptare. Gjera serioze.

lear
New Member
New Member
Beiträge: 1
Registriert: Sa, 06. Jun 2009, 21:25

I sapo ardhur ne Olten

Sa, 06. Jun 2009, 21:44

Tungjatjeta te gjitheve!!!

Une jam shqiptar nga Durresi dhe pas nje jave do te vendosem ne Olten, aktualisht jetoj ne Norvegji. Flas pak gjermanisht, shkelqyeshem anglisht dhe italisht. Do te doja te ndaja me ju problemin e punesimit in Olten. Do t'ju isha shume mirenjohes nese ndonje me jep keshilla apo informacion se si mund te gjeje nje pune sa me shpejt.

liri1
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 163
Registriert: Mo, 24. Dez 2007, 1:06

pershendetje

Mi, 17. Jun 2009, 17:37

shum mir qe meniher interessohesh per te gjetur pun por do jet shum zor ne kohen e krizes ekonomike qfar pune ke parasysh ti te gjesh? dhe qfar ke punuar ne norvegji pershendetje

Benutzeravatar
Sibora
Member
Beiträge: 78
Registriert: So, 02. Aug 2009, 2:05

Mo, 03. Aug 2009, 10:53

Ehh cbehet andej nga Norvegjia ?

Benutzeravatar
Sibora
Member
Beiträge: 78
Registriert: So, 02. Aug 2009, 2:05

Mo, 03. Aug 2009, 11:01

Teme vertet interesante

Jetoj prej 3 vjetesh ne Gjermani por kam ardhur prej 5 vjetesh cdo vere dhe qendroja gjate mbi 3 ose 4 muaj per cdo vit.
Perfundimisht u zhvendosa ne Gjermani pasi mbarova studimet (ne nje vend tjeter po te huaj jo ne Shqiperi)

Gjermanisht si gjuhe kam prej 8 vjetesh apo 9 vjetesh qe e mesoj dhe e flas. Nuk e flas perfekt por kuptohet mire dhe flas gjuhen letrare (pra e kam mesuar me gramatike dhe ne shkolle).

Sa per integrimin mendoj se te integrohesh ne nje shoqeri te huaj ka te bej shume vete personi sesa i afte eshte te komunikoj te pranoj shoqerine kulturen aspektet e jetes ne vend te huaj.

Skam pare asnje te keqe prej ketij vendi biles kam pare vetem te mira. Jam punesuar diku ne nje firme gjermane ku ushtroj dhe profesionin tim per te cilin kam studjuar.Kam rreth meje ne pune kolege te mbrekullueshem njerez qe jo vetem te ndihmojne por jane dhe shume social dhe te kuptueshem.
per mua te respektohesh tjetrin eshte nje shenje e madhe pozitive qe ti je person qe pranon ndryshimet.

Shqiperia me mungon (por kam rreth 8 vjet qe jam larguar) ,udhetoj per ne atdhe aferisht 4 here ne vit dhe famija ime vjen me viziton kur ka mundesi.

Fakti qe jetoj vetem dhe nuk kam fare kontakt me shqiptaret (ndoshta pasi jam tip qe nuk dal diskove atje ku mund te krijosh shoqeri ) ose kur dal jam vetem e rrethuar nga shoqeria e punes .Por une merzine qe me kaplon ndonje here kur jam vetem e kaloj duke bere dicka ne dobi timen.

jetoj mes 2 kulturave..kur jam ne Shqiperi ndihem e huaj pasi shume miq e shok si kam me atje..por kur jam ne Gjermani tmerresisht me merr malli per atdheun.

Se mohoj kurre qe jam shqiptare ,qe jam bije e nje shqiptari.Mua me pelqen te jetoj ne Gjermani me duket nje vend i pershtatshem per te ndertuar jo vetem jeten time private por dhe ate te punes.

linushi
Member
Beiträge: 20
Registriert: Sa, 16. Mai 2009, 15:23

pun

Do, 27. Aug 2009, 15:48

une kam more...

linushi
Member
Beiträge: 20
Registriert: Sa, 16. Mai 2009, 15:23

Liber shqip

Do, 27. Aug 2009, 21:32

A ka dikush Romane Ne gjuhen Shqipe qe don me shit?jam e interesuar.

Benutzeravatar
shqiptare
Moderator
Moderator
Beiträge: 1551
Registriert: Mo, 09. Jul 2007, 10:10

.

Mo, 07. Sep 2009, 20:19

. . . . .
Zuletzt geändert von shqiptare am Mo, 04. Jul 2011, 22:40, insgesamt 1-mal geändert.

dardaniagirl
Member
Beiträge: 26
Registriert: So, 26. Jul 2009, 2:43

Mo, 12. Okt 2009, 22:43

Përshëndetje...te/ju faleminderit për këtë temë interesante

Varet me kë dhe ku jeton. Unë për vete kam patur më parë shumë shoqe Shqiptare por dhe "Ausländer" tjer kryesisht nga ish-Jugosllavia. Mu këta e kane pak a shume kulturen e njejt si ne. Keshtu qe integrimi nuk ishte i leht per mua, ngase nuk jetoj shume gjat ne Zvicer. Pastaj kur shkova ne Shkollen tjeter, ne te cilen ka puthuajse vetem Zvicran, fillova te integrohem me teper. Vetem ne vitin e pare kam ndryshuar si person shume. Kam permirsuar gjuhen aq mire, sa qe nuk dallohem nga zvicranet. Mirpo e keqja eshte, qe ne keto vite dhe me kalimin e kohes ndjehem shume me larg Shqiptarve dhe vendit, sepse nuk kam shume Kontakt me ta. Ne Kosove ndihem ditet e para keq..pas disa dite ndryshon edhe kjo. "Refugjate" nuk me kan quajtur asnjere. Gjithashtu derisa kam gjyshen, dajt, hallat etj. ne Kosove nuk do ndihem asnjehere e huaj. :wink:
G.W.Lejbnic (1646-1716) german philosopher called the albanian language "the language of the ancient illyrians"

dardaniagirl
Member
Beiträge: 26
Registriert: So, 26. Jul 2009, 2:43

Shqiptari 23 vjeç-Doktor shkence!

Sa, 17. Okt 2009, 20:48

Qëndrim R. Gashi eshte shembulli me i mire per te gjithe studentet. Ne moshen 23 vjeçare behet doktor shkence ne fushen e Gjeometrise Algjebrike ne Universitetin e Çikagos.
Djaloshi nga Klina, Qendrim R. Gashi, sukseset e tij i fillon ne shkollimin fillor. Talenti i tij i pashoq beri qe ai te kaloje nga shkolla fillore ne Fakutletin e Matematikes ne Prishtine. Ndonese ne nje moshe mjaft te re, Qendrimi arrin ta perfundoje fakultetin ne kohe rekorde. Por, nuk eshte vetem Universiteti i Prishtines ku Qendrimi tregon sukses te papare ndonjehere. Ne moshen 19 vjeqare ai perfundon magjistraturen ne Universitetin e Kembrixhit, saktesisht ne qershor te vitit 2003. Dhe, arritjet e fenomenit kosovar nuk ndalen me kaq. Qendrimi vazhdon doktoraturen ne nje tjeter universitet me renome boterore, ne ate te Çikagos. Me 19 shkurt 2008, Qendrimi shpallet doktor shkence ne lenden e matematikes. "Hyrje ne topologjine algjebrike", duke u bere nder doktoret me te rinj ne Evrope dhe bote. Aktualisht ai eshte Laureat i Institutit Evropian per Post-doktorature per te zhvilluar kerkime shkence dyvjeçare ne matematike ose fizike teorike.

(Ndoshta eshte biseduar reth kesaj teme. Nese po, kerkoj falje per postim :) )
G.W.Lejbnic (1646-1716) german philosopher called the albanian language "the language of the ancient illyrians"

Benutzeravatar
egnatia
Danke für die vielen Übersetzungen
Danke für die vielen Übersetzungen
Beiträge: 2932
Registriert: Fr, 15. Jul 2005, 12:58

Sa, 07. Nov 2009, 14:22

Pse jo? Siç mësojmë ne shqiptarët anglisht, gjermanisht, rusisht, frëngjisht etj., edhe kinezët mund të mësojnë të flasin ose të këndojnë shqip.

http://www.youtube.com/watch?v=qpgYkHqPPPk
Koha s'vjen pas teje, ti hiq pas kohese!
Naim Frasheri

Benutzeravatar
shqiptare
Moderator
Moderator
Beiträge: 1551
Registriert: Mo, 09. Jul 2007, 10:10

Fr, 13. Nov 2009, 8:34

. . . . .
Zuletzt geändert von shqiptare am Mo, 04. Jul 2011, 22:40, insgesamt 1-mal geändert.

Arbëror
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 320
Registriert: So, 20. Sep 2009, 8:50

Fr, 13. Nov 2009, 16:27

shqiptare hat geschrieben:Qka keqkuptove? :roll:

Mbase .... pas pikave eshte mundesia te thuash
-> edhe shqiptaret munden

Ti perkthen ne forum - a e ke pare/lexuar si shkruan shqiptaret? :roll:
Une flas per ato, qe jan rritur dhe kan vizituar shkolla shqipe dhe prape s´din....................
Problemi i till zhvillohet ne fillim te femijeris. Njeri nuk eshte ne gjendje ta zoteron gjuhen amtare sepse eshte rritur vetem me fjalor gojore. Vemendja edhe interesi per gjuhen shqipe mungon, madje edhe kerkojn arsye per mos te shkelur shkollat shqipe. Mungesa e gjuhes shqipe per fatkeqesi ballafaqohet vazhdimisht edhe ne gjuhen e huaj..
Ka dy lloje njerëz: Këta që kur hynë në dhomë thonë: “Ja ku jam!”, dhe ata që kur hynë në dhomë thonë: “Ah, këtu qenke!”

lamtumirë sa t'jetë jeta

Squatrazustradin
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 1482
Registriert: Sa, 04. Aug 2007, 16:22

Fr, 13. Nov 2009, 18:23

Edhe ne Tiron ka ca kinez qe flasin shqip. Plus kom pa ne TV njiher, qe nji ambasador (nuk mbaj mo mend i cilit vend) fliste shqip ne nji interviste. Dhe shqipen e fliste shume mire...
<a href="http://www.danasoft.com"><img src="http://www.danasoft.com/sig/boneymummieson.jpg" border="0">

Benutzeravatar
sinnesrausch
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 558
Registriert: Mo, 24. Aug 2009, 18:16

Fr, 13. Nov 2009, 19:20

leben und leben lassen.
Zuletzt geändert von sinnesrausch am Di, 29. Dez 2009, 13:44, insgesamt 1-mal geändert.
Lg.Sinnesrausch

Das Leben mag vielleicht keinen Sinn haben, was aber noch lange nicht heißt, dass es Sinnlos ist.
http://www.youtube.com/watch?v=6BzYUvzOY6w

djali i vores
Moderator
Moderator
Beiträge: 1191
Registriert: Mo, 08. Sep 2008, 17:42

Sa, 14. Nov 2009, 12:15

Dihet ajo qe ata persona qe jetojne jashte shtetit nuk mund ta zoterojne gjuhen aq shkelqyeshem si ata qe jetojne atje. Per mua ama eshte e pakuptueshme kur disa shqiptare qe jetojne ne diaspore sdine pothuajse as edhe nje fjale. Njeriu duhet ta kete vullnetin ta mesoje gjuhen sa per tu marre vesh te pakten. Po per kete jane fajtore edhe prinderit e ayre personave qe sja mesojne gjuhen femijeve te tyre, ose se pertojne ose se duan ti asimilojne.

Benutzeravatar
egnatia
Danke für die vielen Übersetzungen
Danke für die vielen Übersetzungen
Beiträge: 2932
Registriert: Fr, 15. Jul 2005, 12:58

So, 15. Nov 2009, 10:34

@ shqiptare, unë s'të keqkuptova, por i'u përgjigja asaj pjese, që ti me pika, pika, e le të hapur. Mua më duket diçka normale, që një i huaj ka dëshirë të mësojë shqip, sikur ne shqiptarët gjuhë të huaja. Përsa i përket përkthimeve, mund të them se, secili ka stilin e vet të përkthimit, duke mos harruar se një pjesë e mirë e tyre kërkohen në formën dialektore.
Koha s'vjen pas teje, ti hiq pas kohese!
Naim Frasheri

Benutzeravatar
shqiptare
Moderator
Moderator
Beiträge: 1551
Registriert: Mo, 09. Jul 2007, 10:10

So, 15. Nov 2009, 12:55

. . . . .
Zuletzt geändert von shqiptare am Mo, 04. Jul 2011, 23:02, insgesamt 2-mal geändert.

Belifario
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 1376
Registriert: So, 16. Jul 2006, 21:53

So, 15. Nov 2009, 13:39

Squatrazustradin hat geschrieben:Edhe ne Tiron ka ca kinez qe flasin shqip. Plus kom pa ne TV njiher, qe nji ambasador (nuk mbaj mo mend i cilit vend) fliste shqip ne nji interviste. Dhe shqipen e fliste shume mire...
ndoshta e ke fjalen per george miku-n (ish-ambasadori romun ne shqiperi), kam patur rastin ta takoj ate me gjithe te birin flisnin perfekt shqip dhe nqs. nuk do te prezantoheshin nuk do te mund ta kuptoja qe nuk ishin shqiptare!

Viktor
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 2947
Registriert: Mo, 26. Dez 2005, 17:51

So, 15. Nov 2009, 16:41

Arbëror hat geschrieben:
shqiptare hat geschrieben:Qka keqkuptove? :roll:

Mbase .... pas pikave eshte mundesia te thuash
-> edhe shqiptaret munden

Ti perkthen ne forum - a e ke pare/lexuar si shkruan shqiptaret? :roll:
Une flas per ato, qe jan rritur dhe kan vizituar shkolla shqipe dhe prape s´din....................
Problemi i till zhvillohet ne fillim te femijeris. Njeri nuk eshte ne gjendje ta zoteron gjuhen amtare sepse eshte rritur vetem me fjalor gojore. Vemendja edhe interesi per gjuhen shqipe mungon, madje edhe kerkojn arsye per mos te shkelur shkollat shqipe. Mungesa e gjuhes shqipe per fatkeqesi ballafaqohet vazhdimisht edhe ne gjuhen e huaj..
mendoj se eshte krejt nga situata e nvarur, ki shum shembul cilet mundesh mi kreasu. Arbreshet jan me shekull ne itali po prap se kan harru gjuhen kurse shumica e arvanitet ne Greqi e kan harru, paradoksi ma i madh eshte kur ti kreasojsh migrantet te hershme, si tash arbreshet dhe arvanitet me migrantet te sodit si migrantet ne Greqi, po edhe vet Shqiptari ne Shqiperi e harrojn gjuhen, apo se flet shqipen dhe i thot vetes grek.

Harresa eshte normale kur nuk ki kontakte me shqiptar dhe kur nuk ki munci ta perdorsh shqipen, eshte krejtsisht normale, po jo normale eshte kur shqiptari nga marrjes se eshte shqiptar e harron, ne ket pik ka ndiku dhe ndikon propaganda shoviniste Greko- Sllave dhe zakonisht Paraqykime.

Zurück zu „Shqip“