Benutzeravatar
Denisa*
Danke für die vielen Übersetzungen!
Danke für die vielen Übersetzungen!
Beiträge: 462
Registriert: Mi, 02. Mai 2007, 11:09

Mi, 12. Nov 2008, 8:52

Unë personalisht nuk kam nevojë ti tregoj askujt dhuntitë e mija dhe po ta lexosh mire fjalinë time me sipër , do te lexoje qartë fjalën i sjellshëm
E shtova plus fjalen xhentil dhe kete me dashje , arsyen nuk kam pse te ta shpjegoj.

E çfarë është sot italian i kulturuar apo civilizuar dhe Shqiptar i tillë!?Ti mos u kap tek fjala që shkruajta unë se ajo është përdorur me kohë dhe ajo që Lara do të thonte është që kjo fjalë PERDORET ( jo preardhjen) internacional, ato që përdoren në fjalorin e sotëm në shqiperi janë komplet te huazuara dhe as që nuk merr mundimin njëri ti transformojë të paktën.

E nejse se dolëm nga tema :roll:
Amore, gli uomini che cambiano, sono quasi un ideale che non c'è


Je t'aime ma mie.

Belifario
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 1376
Registriert: So, 16. Jul 2006, 21:53

Mi, 12. Nov 2008, 13:17

Squatrazustradin hat geschrieben:Une per vete isha para nje muaji ne Shqiperi, keshtuqe jam furnizuar shume mire me gjera nga atedheu. Por desha nje gje tjeter te permend:
Denisa* hat geschrieben:Shumë i sjellshëm dhe xhentil belfario, të uroj pushime të mbara në Atdhe.
Nuk ka fjale shqipe per kete fjale italishte?

o squ.. ta di une (shqip puro e ke edhe ti nick-un)... mund ti bije edhe ma shkurt psh. jo flm, ose mos te shkruanje gje, nejse ma tipi jot nuk asht krejt i panjohur knej nga shqipnia, fat... keqesisht!
hajt tung!

Benutzeravatar
egnatia
Danke für die vielen Übersetzungen
Danke für die vielen Übersetzungen
Beiträge: 2932
Registriert: Fr, 15. Jul 2005, 12:58

Mi, 12. Nov 2008, 13:21

Pershëndetje Belifario!

Kam një kërkesë të vogël, nëse je ende në Shqipëri. Ke pn.

Ditën e mirë!
Koha s'vjen pas teje, ti hiq pas kohese!
Naim Frasheri

Belifario
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 1376
Registriert: So, 16. Jul 2006, 21:53

Mi, 12. Nov 2008, 13:22

Denisa* hat geschrieben:Një kovë me ajër nga ai i maleve, një tjetër me ujë të kripur nga ai i Vlorës , nje copë qiell ngjyrë blu e errët në lejla ..., për të ngrënë ca qofte, i gjen tek pazari i ri në Tiranë ,hë si thua mi sjell dot :) :wink:

Shumë i sjellshëm dhe xhentil belfario, të uroj pushime të mbara në Atdhe.
do ti kisha sjell me shume kenaqesi Denisa por...., edhe sikur ti sjell qoftet ato do te ftohen deri sa te vij atje , ndersa per Vloren aman mos me thuaj Vlora nuk me ka pelqy kurre dhe as qe do me pelqeje ndonjehere, e them si shkodran pa te keq!

Belifario
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 1376
Registriert: So, 16. Jul 2006, 21:53

Mi, 12. Nov 2008, 13:23

egnatia hat geschrieben:Pershëndetje Belifario!

Kam një kërkesë të vogël, nëse je ende në Shqipëri. Ke pn.

Ditën e mirë!
sorry por nuk kam marre ende asnje pm!

Benutzeravatar
Denisa*
Danke für die vielen Übersetzungen!
Danke für die vielen Übersetzungen!
Beiträge: 462
Registriert: Mi, 02. Mai 2007, 11:09

Mi, 12. Nov 2008, 14:16

Belifario hat geschrieben:
Denisa* hat geschrieben:Një kovë me ajër nga ai i maleve, një tjetër me ujë të kripur nga ai i Vlorës , nje copë qiell ngjyrë blu e errët në lejla ..., për të ngrënë ca qofte, i gjen tek pazari i ri në Tiranë ,hë si thua mi sjell dot :) :wink:

Shumë i sjellshëm dhe xhentil belfario, të uroj pushime të mbara në Atdhe.
do ti kisha sjell me shume kenaqesi Denisa por...., edhe sikur ti sjell qoftet ato do te ftohen deri sa te vij atje , ndersa per Vloren aman mos me thuaj Vlora nuk me ka pelqy kurre dhe as qe do me pelqeje ndonjehere, e them si shkodran pa te keq!
Hahaha @belfario , fjala e mirë ka më rëndësi nganjëherë se xhesti* (ndryshe veprimi, se u pa puna kontrollohet fjalori këtu) :) .
Sa për Vloren mendova nga që uji është më i pastër andej , po e di që reagoni ndjeshëm ju shkodranet ndaj labërisë :wink: . Po e di çke ti ma sill nga ai i velipojës :wink:

Të përshëndes
Amore, gli uomini che cambiano, sono quasi un ideale che non c'è


Je t'aime ma mie.

Squatrazustradin
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 1482
Registriert: Sa, 04. Aug 2007, 16:22

Mi, 12. Nov 2008, 16:28

Denisa* hat geschrieben:Unë personalisht nuk kam nevojë ti tregoj askujt dhuntitë e mija dhe po ta lexosh mire fjalinë time me sipër , do te lexoje qartë fjalën i sjellshëm
E shtova plus fjalen xhentil dhe kete me dashje , arsyen nuk kam pse te ta shpjegoj.

E çfarë është sot italian i kulturuar apo civilizuar dhe Shqiptar i tillë!?Ti mos u kap tek fjala që shkruajta unë se ajo është përdorur me kohë dhe ajo që Lara do të thonte është që kjo fjalë PERDORET ( jo preardhjen) internacional, ato që përdoren në fjalorin e sotëm në shqiperi janë komplet te huazuara dhe as që nuk merr mundimin njëri ti transformojë të paktën.

E nejse se dolëm nga tema :roll:
Nuk e pata fjalen per ty, kur kritikova ato huazimet e fjalorit dhe bastardizimin e gjuhes shqipe. Por e thashe ate gje ne pergjithesi. Por ishte edhe nje thirrje per shqiptaret, qe te mos huazojne me kot fjale te huaja, duke pasur fjale shqipe. Kuptohet, nese nuk ka fjale shqipe me te njejtin kuptim, atehere mund te huazohen fjale te huaja, por jo kur ke fjale shqipe.
<a href="http://www.danasoft.com"><img src="http://www.danasoft.com/sig/boneymummieson.jpg" border="0">

Squatrazustradin
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 1482
Registriert: Sa, 04. Aug 2007, 16:22

Mi, 12. Nov 2008, 16:33

Belifario hat geschrieben:
Squatrazustradin hat geschrieben:Une per vete isha para nje muaji ne Shqiperi, keshtuqe jam furnizuar shume mire me gjera nga atedheu. Por desha nje gje tjeter te permend:
Denisa* hat geschrieben:Shumë i sjellshëm dhe xhentil belfario, të uroj pushime të mbara në Atdhe.
Nuk ka fjale shqipe per kete fjale italishte?

o squ.. ta di une (shqip puro e ke edhe ti nick-un)... mund ti bije edhe ma shkurt psh. jo flm, ose mos te shkruanje gje, nejse ma tipi jot nuk asht krejt i panjohur knej nga shqipnia, fat... keqesisht!
hajt tung!
Nuk e di, se ça do te me thuash, por une vetem desha ti ndergjegjesoj njerezit ketu ne forum rreth perdorimit te panevojshem te fjaleve te huaja (nickname i im s'ka te bej asgje me te foluren time dhe per perkushtimit time ndaj gjuhes shqipe). Ndergjegjesimi i njerezeve per bastardizimin e gjuhes shqipe nuk mund te kete asnjehere te sosur ne rrethanat e sotme shqiptare dhe nje teme e tille nuk eshte monopol vetem i albanologeve por edhe qytetareve te thjeshte.
<a href="http://www.danasoft.com"><img src="http://www.danasoft.com/sig/boneymummieson.jpg" border="0">

Ikona
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 311
Registriert: Mi, 01. Mär 2006, 13:01

Re: Cfare doni te keni nga Atdheu?

Do, 13. Nov 2008, 15:47

Belifario hat geschrieben:Ndodhem momentalisht ne Shqiperi, në çofte se doni diçka nga atdheu mund t'jua sjell, natyrisht gjëra që mund të futen në një valixhe, (libra cd-s, etj) .
mirupafshim!
pershendetje...

une te kisha lutur te me sjellesh nje Aufkleber te Republikes se Shqiperise per makine=> AL

flm dhe te fala

Belifario
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 1376
Registriert: So, 16. Jul 2006, 21:53

Fr, 14. Nov 2008, 13:37

Squatrazustradin hat geschrieben:
Belifario hat geschrieben:
Squatrazustradin hat geschrieben:Une per vete isha para nje muaji ne Shqiperi, keshtuqe jam furnizuar shume mire me gjera nga atedheu. Por desha nje gje tjeter te permend:
Denisa* hat geschrieben:Shumë i sjellshëm dhe xhentil belfario, të uroj pushime të mbara në Atdhe.
Nuk ka fjale shqipe per kete fjale italishte?

o squ.. ta di une (shqip puro e ke edhe ti nick-un)... mund ti bije edhe ma shkurt psh. jo flm, ose mos te shkruanje gje, nejse ma tipi jot nuk asht krejt i panjohur knej nga shqipnia, fat... keqesisht!
hajt tung!
Nuk e di, se ça do te me thuash, por une vetem desha ti ndergjegjesoj njerezit ketu ne forum rreth perdorimit te panevojshem te fjaleve te huaja (nickname i im s'ka te bej asgje me te foluren time dhe per perkushtimit time ndaj gjuhes shqipe). Ndergjegjesimi i njerezeve per bastardizimin e gjuhes shqipe nuk mund te kete asnjehere te sosur ne rrethanat e sotme shqiptare dhe nje teme e tille nuk eshte monopol vetem i albanologeve por edhe qytetareve te thjeshte.
o shoku, mos e merr shum seriozisht, ti ne thelb ke te drejte por ne po dikutojme per qofte dhe per uje te paster nga Vlora.. a asht kjo tema e duhur per kete qe po shkruan? nejse e kalofsh mire dhe pershendetje.

Belifario
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 1376
Registriert: So, 16. Jul 2006, 21:53

Re: Cfare doni te keni nga Atdheu?

Fr, 14. Nov 2008, 13:38

Ikona hat geschrieben:
Belifario hat geschrieben:Ndodhem momentalisht ne Shqiperi, në çofte se doni diçka nga atdheu mund t'jua sjell, natyrisht gjëra që mund të futen në një valixhe, (libra cd-s, etj) .
mirupafshim!
pershendetje...

une te kisha lutur te me sjellesh nje Aufkleber te Republikes se Shqiperise per makine=> AL

flm dhe te fala
do te mundohem te gjej.

Belifario
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 1376
Registriert: So, 16. Jul 2006, 21:53

Re: Cfare doni te keni nga Atdheu?

Mi, 17. Dez 2008, 19:06

Belifario hat geschrieben:
Ikona hat geschrieben:
Belifario hat geschrieben:Ndodhem momentalisht ne Shqiperi, në çofte se doni diçka nga atdheu mund t'jua sjell, natyrisht gjëra që mund të futen në një valixhe, (libra cd-s, etj) .
mirupafshim!
pershendetje...

une te kisha lutur te me sjellesh nje Aufkleber te Republikes se Shqiperise per makine=> AL

flm dhe te fala
do te mundohem te gjej.
jetzt habe ich ein paar davon (aufklebe) wer sowas braucht soll sie melden! pm bitte!

Benutzeravatar
Mimozadelic
Member
Beiträge: 14
Registriert: Fr, 09. Jan 2009, 0:06

Selbständig per Grat shqiptare!!

So, 11. Jan 2009, 23:38

Ne kohet e veshtira duhet njeri te bejn pare!!
E kam qet nje mundesi qe edhe grat qe kan femi mujn me punu.
Esht nje pune qe mundet sicili me ba, prej shtepis, dhe kur te dojn.
Mas qe jam vet nane e nje djalit te vogle kam filluar edhe une te punoj ne ket pun esht serioze edhe ju lutem vetem lajm. at qe dojn te punojn edhe at qe banojn ne wien ose ne Austri.

luda
Member
Beiträge: 8
Registriert: So, 27. Jul 2008, 22:19

Sa jemi te integruar ne vendet ku jetojme.

So, 18. Jan 2009, 20:34

Pershendetje
..ndoshta do te n'a bente te gjitheve mire, te flisnim per kete teme.
Kam pershtypjen, se kush me shume e kush me pak nga ne, ndjehen te huaj, jo vetem ne vendin ku jetojne, por me kalimin e kohes edhe pak te huaj, ne vendin e origjines.
" As jeshile, as e kuqe, pra portokalli."

djali i vores
Moderator
Moderator
Beiträge: 1191
Registriert: Mo, 08. Sep 2008, 17:42

So, 18. Jan 2009, 21:14

Edhe se u bera kaq vjet qe jetoj ketu ne gjermani e ndjej prape veten i huaj. Kur iki ne Shqiperi jo dhe aq shume. Kuptohet qe shqiptaret qe jane rritur jashte ndryshojne nga ata te Shqiperise qe kane te sjelljet e tyre ndoshta gjera me te cilat sjemi mesuar ne pasi ne jemi rritur ne nje shoqeri tjeter dhe nje ambient tjeter. Po ama atje asnjeri nuk me shikon si te huaj. Ndryshimi qe kemi me kete vend ku jetojme tani eshte me i madh se sa me vendin e orgjines. Varet edhe nga shoqeria me ke ka ndenjur njeriu ketu. Ne qoftese ka ndenjur vetem me njerzit e vendit ku jeton i duket pak me veshtire te ambientohet atje. Ama ne qoftese ketu ka ndenjur me te huaj ose bashkekombas eshte nje pershtatje ne vendin e orgjines me e lehte.

Belifario
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 1376
Registriert: So, 16. Jul 2006, 21:53

Sa, 24. Jan 2009, 14:46

Urime Luda,
me duket nje teme shume e bukur kjo, por fatkeqesisht ne kete faqe ka shume pak shqiptare qe dine edhe te shkruajne shqip (!).
Sa per temen une kam kohe qe jetoj ne Gjermani dhe kur jam ne Shqiperi dhe rri me gjate se dy jave me mungon Gjermania, sa per Shqiperine as mos pyet ende pa u larguar nga vendi fillon dhe me merr malli, pune dreqi kjo puna jone, kemi trupin ketu dhe zemren ne atje. Spagat sikuse i thone gjermanet. Sa ftohjen me Shqiperine ne rastin tim nuk ka ndodhur, megjithate ka shume gjera qe nuk me pelqejne te bashkatdhetaret e mi sot, psh. si flasin per ne... perdoret fjala "rrefugjat"! Flitet shpesh me nje nenvlersim, apo ajo qe "sa here vijne rrefugjatet ndodhin aksidente"! Athua se kur nuk jemi "ne" zbatohen rregullat e qarkullimit.
Te mos harrojme se nga "rrefugjatet" hyjne ne Shqiperi me shume se 1 miliard euro ne vit, kjo eshte pothuajse nje e katerta e buxhetit te vendit.
Pra me shume respekt per "rrefugjatet", do ishte mire.

uta
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 173
Registriert: Di, 09. Dez 2008, 11:38

Sa, 24. Jan 2009, 23:05

tung Luda

Integrimi eshte nje fjal qka i mbulon problemet e vertet dhe ne anen tjeter i deklaron ato problemet te verteta (soziale,ekonomike) si problem kulturor te hujve.

aryset e jointegrimit jan gjendja ekonomike, njendje soziale, dhe natyrisht sjellja e popullates dhe shtetit me te hujt

pse po flasim na ktu kurse nuk eshte pytje kulturore??

sepse ndenja soziale dhe gjendja ekonomike jan base naturore per nje i hujt, duhet me than, faktori se nje i hujt bon probleme eshte shum shum ma i madh se nje gjerman.

per ato, mus prit qe te pergjigjet najkush i jointegruar, se njeri jointegruar eshte njeri me probleme, pa faj a me faj.

Un personalisht mendoj se shumica jan "integruar", njerz normal^^

uta

Benutzeravatar
Toni_KS
Danke für die vielen Übersetzungen!
Danke für die vielen Übersetzungen!
Beiträge: 842
Registriert: Mi, 04. Apr 2007, 22:07

Mo, 26. Jan 2009, 15:38

TUNG

Flaja integrim nuk bënë t`keq kuptohet! Sepse duhet patjetër të dallohet prej fjalës azimilim. Këto dy fjalë këtu shpesh përzihen, sidomos edhe prej gjermanve, apo zvicranve. Për zvicranin je i integruar, kur nukë e përmend gjuhen tënde kurr dhe kur shkrut e shqipë bëhesh ma zvicran se zvicrani. Sepse këta nuk e kuptojn që integrimi edhe këta vet duhet mi përfshi. Se kuptimi i kësaj fjale ashtu është. Procesi i integrimit kurr nuk mbaron dhe t`gjithë i përfshin.

Por ma mirë duhet na mi trajtu ato probleme që neve na takojn , dhe aty kemi shumë. Edhe përse ndështa shoqërija Gjermane, apo Zvicrane është mbush plotë paragjykime, ne nukë guxojm me harru, se fundi i fundit kushtetutat e këtyre shteteve jan begi t`mjaftushme për ne, me i arrit pak a shumë ato qëllimet, që i ëndrrojm.

Ajo është sipas mendimit tim më e rëndësishmja. E tash qka i përket t`ardhmes tonë, a dëshirojm që brezat që vin, akoma me pas një ndenje Shqipëtare, ajo?! Për at sipas medimit tim duhet ne dhe shtetet tona mu kujdes. Aty nuk mundemi me veq me nejt dhe me pritë se po ndodh diqka.

Nuk kemi nevoj me pas komplekse, qka i përket identitetit ton! Ne jemi mësu me liru identitin prej definimit shtetëror. Ne kurr nuk kemi qen shqipëtarë, për arsye se donjë instucion na ka definu ashtu, p.m.th. me donjë pasaport. Në at aspekt, moti e kemi liru kombin prej byrokratisë. Tash përse nuk e bëjmë t`njejtën!?!?

Unë vetën kurr nukë e ndi t`huaj, sepse kurr nuk definona sipas shtetin, apo shoqërisë…etj! Por sipas tjera kriterave.

E di, që pak e kam bër pasul, por ishalla mundesh pak me kuptu se qka po du me thën…..hehehehe

T`përshendes
TONi
-aty ku ka frikë, aty ka anarki-

Bild

Die Tinte des Schülers ist heiliger, als das Blut eines Märtyrers.
(Mohammed saws.)

Benutzeravatar
egnatia
Danke für die vielen Übersetzungen
Danke für die vielen Übersetzungen
Beiträge: 2932
Registriert: Fr, 15. Jul 2005, 12:58

Re: Sa jemi te integruar ne vendet ku jetojme.

Di, 27. Jan 2009, 9:47

Integrimi është një proces i gjatë dhe jo i thjeshtë, sidomos për fëmijët tanë... Për mendimin tim, fillon që në vendlindje dhe vijon gjatë gjithë aktivitetit jetësor. Në vendet ku ndodhemi të emigruar, ndoshta është pak më e vështirë për ne, pasi duhet të mësojmë së pari gjuhën, duhet t'ü përshtatemi rregullave, ligjeve, ambientit social-kulturor të shtetit përkatës, etj, gjë, që është e lidhur me përgjegjësinë, zotësinë, durimin dhe dëshirën e mirë të çdo individi, por jo e pamundur. Por po ta shohim realisht, e njejta gjë do të ishte dhe për shtetasit e huaj që do të punonin në Shqipëri, apo jo? Megjithatë, kjo s'do të thotë, që t'i harrojmë gjuhën, traditat, kulturën tonë shqiptare. Varet nga ne, se si kujdesemi, si i ruajmë vlerat tona kombëtare dhe në vend të huaj! E vërtetë, që me kalimin e kohës, ndjehesh pak i/e huaj si në shtetin ku jeton, ashtu edhe në Shqipëri, sidomos në rrethana të caktuara, por ne e vendosëm të punojmë/jetojmë jashtë vendlindjes, pra, nuk na mbetet gjë tjetër, veç të ecim paralel me kohën dhe duke e shikuar çdo gjë pozitivisht. Kur më pyet dikush në aeroport në Zyrih: Ku po shkon? Përgjigjja ime është: Në Gjermani, në shtëpi! Nga vjen? Nga Shqipëria, nga shtëpia...!

Të përshëndes,
egnatia
Koha s'vjen pas teje, ti hiq pas kohese!
Naim Frasheri

Benutzeravatar
altruisti
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 145
Registriert: Sa, 14. Aug 2004, 0:36

Re: Sa jemi te integruar ne vendet ku jetojme.

Fr, 06. Feb 2009, 19:12

egnatia hat geschrieben:Integrimi është një proces i gjatë dhe jo i thjeshtë, sidomos për fëmijët tanë... Për mendimin tim, fillon që në vendlindje dhe vijon gjatë gjithë aktivitetit jetësor. Në vendet ku ndodhemi të emigruar, ndoshta është pak më e vështirë për ne, pasi duhet të mësojmë së pari gjuhën, duhet t'ü përshtatemi rregullave, ligjeve, ambientit social-kulturor të shtetit përkatës, etj, gjë, që është e lidhur me përgjegjësinë, zotësinë, durimin dhe dëshirën e mirë të çdo individi, por jo e pamundur. Por po ta shohim realisht, e njejta gjë do të ishte dhe për shtetasit e huaj që do të punonin në Shqipëri, apo jo? Megjithatë, kjo s'do të thotë, që t'i harrojmë gjuhën, traditat, kulturën tonë shqiptare. Varet nga ne, se si kujdesemi, si i ruajmë vlerat tona kombëtare dhe në vend të huaj! E vërtetë, që me kalimin e kohës, ndjehesh pak i/e huaj si në shtetin ku jeton, ashtu edhe në Shqipëri, sidomos në rrethana të caktuara, por ne e vendosëm të punojmë/jetojmë jashtë vendlindjes, pra, nuk na mbetet gjë tjetër, veç të ecim paralel me kohën dhe duke e shikuar çdo gjë pozitivisht. Kur më pyet dikush në aeroport në Zyrih: Ku po shkon? Përgjigjja ime është: Në Gjermani, në shtëpi! Nga vjen? Nga Shqipëria, nga shtëpia...!

Të përshëndes,
egnatia
Kesaj nuk kam se çka ti shtoj sepse eshte thene shume sakte nga ana e Egnatise, por po ja bashkangjes vetem kete fjali:
Jetoni sipas motos: "atdheu eshte aty ku TI jeton".
Wer den Weg der Wahrheit geht, stolpert nicht

Zurück zu „Shqip“