Lira
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 151
Registriert: Mi, 22. Mär 2006, 19:18

Mi, 14. Jan 2009, 20:48

Te thuash, se neve shqiptaret e quajme veteveten grek eshte njesoj si une te them, qe ju kosovaret keni qejf te quani veteveten serb! Si te pelqen ty kjo?!
Uta ,
Pergjigjen zemra!

Benutzeravatar
Opoja_Pz
Member
Beiträge: 75
Registriert: Mo, 29. Dez 2008, 16:00

Mi, 14. Jan 2009, 21:41

1. Me falni se nuk di mire me shrue ne gjuhen shqip se vet u desht me msue edhe qet fjalimin qe e di me shkrue

2. Pse po rroknu per kurgjo hiq ?

une nuk e kam mendjen me fol kunder shqiptarve dhe nuk ma nin hiq a vin prej kosove a prej Shqiperis

pse ju pra po rroknu per ni at text ?

normal qe shqiptare nga kosove nuk don me pa shqipetare me Shka ?

edhe me falni se nuk e dita per minoritetet malazez ne shkoder po prej ni texti nuk marrish vesh a jan minoritet a jo

pershendetje dhe naten e mire

Lira
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 151
Registriert: Mi, 22. Mär 2006, 19:18

Mi, 14. Jan 2009, 22:47

1. ska problem fare. Je i mirepritur! As ne nuk jemi perfekt. =)

2. Nuk po behet fjale per tekstin me. Teksti mund te jete i vertete ose jo.

Kjo teme si dhe tema tjera te hapura ne forum, tregojne urrejtjen e utes ndaj popullit shqipetar. Ajo kerkon te na nxisi kunder njeri-tjetrit.
Kjo eshte detyra e saj primare. Te gjithe argunetimet e kesaj mbeshteten tek kjo ndjenje tradhtare.
Nuk behet fjale per asgje tjeter, pervec urretjen e saj ndaj vellerzerve te vet.
Jane vetem te mbeshtjellura me amballazh te ndryshem.
Zuletzt geändert von Lira am Mi, 14. Jan 2009, 23:04, insgesamt 2-mal geändert.

uta
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 173
Registriert: Di, 09. Dez 2008, 11:38

Mi, 14. Jan 2009, 22:56

Lira hat geschrieben:1. ska problem fare. Je i mirepritur! As ne nuk jemi perfekt. =)

2. Nuk po behet fjale per tekstin me. Teksti mund te jete i vertete ose jo.

Kjo teme si dhe tema tjera te hapura ne forum, tregojne urrejtjen e utes ndaj popullit shqipetar. Ajo kerkon te na nxisi kunder njeri-tjetrit.
tung Lira

tema e pare: senzibilizimi i problemit te islamofobies.

tema e dyte: Viza per gjith balkanin dhe kam mor temen e prostetucionit si arsye pse duhet mu hap, sepse kjo pik eshte resultat.

tema e tret, a jon shqiptart normal, 1. i lejojn shkiet mu sjell nshqiperie si n`pazar lopave se 2. dhe martohet me te.

uta

Lira
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 151
Registriert: Mi, 22. Mär 2006, 19:18

Mi, 14. Jan 2009, 23:01

Uta,

mund te flasesh haptasi per urrejtjen qe e mbeshtjell gjoksin tend ndaj nesh per arsye jonjerzore.

Nuk ka mbetur sekret tashme, jane te padobishme tema te rremta.

Je e mirepritur.

uta
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 173
Registriert: Di, 09. Dez 2008, 11:38

Mi, 14. Jan 2009, 23:36

Lira hat geschrieben:Uta,

mund te flasesh haptasi per urrejtjen qe e mbeshtjell gjoksin tend ndaj nesh per arsye jonjerzore.

Nuk ka mbetur sekret tashme, jane te padobishme tema te rremta.

Je e mirepritur.
Tung lira

übersetzt: Bashen was einem nicht passt.


:heart: per tye :)

uta

Benutzeravatar
Baton84
Danke für die vielen Übersetzungen!
Danke für die vielen Übersetzungen!
Beiträge: 1789
Registriert: Mo, 22. Dez 2003, 23:55

Do, 15. Jan 2009, 0:04

uta

Diese Hochzeiten finden zwischen der serbischen Minderheit in Shkodra und den Serben in Serbien statt.
So wie es auch Hochzeiten zwischen mazedonsichen Minderheiten aus Pogradec und Mazedonier aus Mazedonien gibt!

Express (gazete titiste) hat diesen Bericht herausgeholt, und einige Dinge rausgeschnitten um den Albaner aus Albanien wieder mal zu diffamieren!

Ich habe auf Balkanweb ähnlich solche Nachrichten vor paar Monaten gelesen, dass diese Menschne Albanische Vornamen haben, weil sie zur Zeit des Xhaxhi's geboren wurden, und aus Angst sich zu zeigen albanische Namen gewählt haben!!


uta, du machst ja richtig Propaganda!! Oder bist Opfer einer billigen Propaganda *Express*.

Benutzeravatar
Baton84
Danke für die vielen Übersetzungen!
Danke für die vielen Übersetzungen!
Beiträge: 1789
Registriert: Mo, 22. Dez 2003, 23:55

Do, 15. Jan 2009, 0:09

Übrigens: Ich bin aus Mazedonien, falls du mich jetzt auch als Griechen beschimpfen willst!

Mir ist aufgefallen: Einem Albaner aus Albanien würde es nie in den Sinn kommen, hier im Forum etwas über den "Konvertierungs-Trend in Kosova zu schreiben".

uta
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 173
Registriert: Di, 09. Dez 2008, 11:38

Do, 15. Jan 2009, 0:47

Abend Baton

Wo steht dass sie serbische Minderheiten sind, die nicht mal serbisch können? Ja kann sein, muss ich wohl der Express ein Beschwerdebrief schreiben.

Frag doch mal morgen oder übermorgen den Tourismus Clip von Mazedonien auf Euronews was ihr seid.

uta

Benutzeravatar
Baton84
Danke für die vielen Übersetzungen!
Danke für die vielen Übersetzungen!
Beiträge: 1789
Registriert: Mo, 22. Dez 2003, 23:55

Do, 15. Jan 2009, 1:14

uta hat geschrieben:Abend Baton

Wo steht dass sie serbische Minderheiten sind, die nicht mal serbisch können? Ja kann sein, muss ich wohl der Express ein Beschwerdebrief schreiben.

Frag doch mal morgen oder übermorgen den Tourismus Clip von Mazedonien auf Euronews was ihr seid.

uta
Ja ich kenne diesen Tourismus Clip von Mazedonien. Es sind keine albanische Elemente darin. Das kommt daher, dass man in der Verfassung als Minderheit beschrieben ist. Ein anderes gutes Beispiel ist die albanische Sprache, sie ist eine Minderheitssprache.
Und wenn man eine Minderheit ist, dass geniesst man nur Minderheitsrechte. Ich frage mich dauernd, wieso es in der Schweiz keine Minderheiten gibt. Kennen die Schweizer dieses Wort??


Woher bist du?? Wie alt bist du??

funky75
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 292
Registriert: Do, 25. Sep 2008, 12:12

Do, 15. Jan 2009, 3:01

uta hat geschrieben:
Wo steht dass sie serbische Minderheiten sind, die nicht mal serbisch können?
es muss nicht alles stehen, manchens kennt man aus der geschichte,schule, etc etc ..lach,es scheint dass hier ein grooooses wissensloch für die ganze 50 jahre albanische(eigenes volk) komunismus geschichte gebildet zu haben.:-).

ABER albaner (aus albaner) wegem sachen die eh nicht stimmen und zweites etwas gaaaanz privates sind, beleidigen-das kann man,super :twisted: :twisted:

uta, in komunistische albanien haben die minderheiten ( serbische,griechische, mazedonische,montegrinische) so gut wie keine rechte,sie haben albanische name angenommen, sie haben albanisch gesprochen etc etc ,waren so gut wie assimiliert.

hat zwar nicht viel mit thema zu tun aber ein satzt noch :es ist meistens so der fall hier zu lesen. man redet über albaner, geschichte,religion usw usw ,aber viel mehr ( meistens vom hören sagen) als die "geschichte" der letzten zehn jahren kennt man nicht.
Zuletzt geändert von funky75 am Do, 15. Jan 2009, 3:14, insgesamt 1-mal geändert.

Lira
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 151
Registriert: Mi, 22. Mär 2006, 19:18

Do, 15. Jan 2009, 3:13


Tung lira

übersetzt: Bashen was einem nicht passt.


:heart: per tye Smile

uta


O ylli i malsise,


faleminderit shume per zemren dhe per faktin qe je duke felliqur veten tende ,dhe me c´fare shpejtesie !
Ik mbushu...... ik mbushu dhe ca here te ai biri Shqiperise, te ai biri atdheut tim qe te paska mbushur aq mire sa se paske marre veten deri sot!te pershendes nga :heart:

Benutzeravatar
egnatia
Danke für die vielen Übersetzungen
Danke für die vielen Übersetzungen
Beiträge: 2932
Registriert: Fr, 15. Jul 2005, 12:58

Do, 15. Jan 2009, 12:25

Cila je ti, që i bën këto pyetje provokuese shqiptarëve...?
Përgjigjja ime është pak e shkurtër, por besoj se do të mjaftojë...

Tema e pare: Islamofobia - të flasësh për diçka të tillë është e vështirë, sepse duhet ta njohësh mirë fenë, për të dhënë mendime... Sa i përket luftës që bëhet në ato vende, asnjeri nuk e quan veprim njerëzor luftën... Por, nuk është aspak e drejtë, të keqpërdorësh emrin e Zotit... Një gjë nuk e shoh tek shkrimi yt, pse nuk shqetësohesh për pasojat e luftës në vendin tënd, mos ndoshta nuk ishte e dhimbshme ajo luftë aty...?

Tema e dytë: Për sa i përket problemit të vizave, çdo njeri e di se ato janë në dorë të shtetit përkatës dhe se njerëzit mundohen me rrugë të tjera të marrin viza, të cilat ndoshta nuk janë të ligjshme, por secili mendon se ka të drejtë për të gjetur punë dhe jashtë vendit të tij kur nuk i sigurohet kjo gjë në vendlindje. Siç e ke përmendur dhe ti, s'janë vetëm shqiptarët...Përsa i përket prostitucionit do të thoja se çdo komb lufton me këtë fenomen ...

Tema e tretë: Shqiptarët janë njerëz të lirë për të vendosur për fatin e tyre... Martesa me etni të tjera nuk janë të rralla dhe vetëm sot, por drejtohu pak historisë shqiptare ose dhe prindërve të tu se ndoshta të tregojnë se, në çdo kohë ka pasur dhe do të ketë martesa të tilla...
Koha s'vjen pas teje, ti hiq pas kohese!
Naim Frasheri

uta
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 173
Registriert: Di, 09. Dez 2008, 11:38

Do, 15. Jan 2009, 19:43

tung egnatia

keni hup, nuk vlen mo

uta

Benutzeravatar
egnatia
Danke für die vielen Übersetzungen
Danke für die vielen Übersetzungen
Beiträge: 2932
Registriert: Fr, 15. Jul 2005, 12:58

Do, 15. Jan 2009, 19:48

As që pritej ndonjë përgjigje tjetër, nga dikush që pretendon të jetë shqiptar/e dhe, që argumentimi në gjuhën shqip për temat që hap, i mungon... Me dy fjalë të marra nga fjalori shqip, nuk mund të na bindësh me provokimin tënd uta (paske zgjedhur një pseudonim jo shqiptar)...

egnatia
Koha s'vjen pas teje, ti hiq pas kohese!
Naim Frasheri

Lira
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 151
Registriert: Mi, 22. Mär 2006, 19:18

Fr, 16. Jan 2009, 12:16

O uta, O yll i katundit,

po nga vajte mi se me dogji malli! O hyjneshe zemergjere! O dashamirese e popullit shqipetare! O fanse e perkushtuar e SHQIPERISE !
( QE NA E BEKOFTE EMRIN I MADHI ZOT , na u shtoft jeta se jemi trima te vertete)

He mi,a ishe te ai birit Shqipetarit qe te paska shk*** aq mire sa te paska tronditur trute ?

Te pershendes si gjithmone nga :heart:


P.S.: kerkova fjalen "hupe" ne fjalor po nuk e gjeta dot. C´fare do te thote?
Zuletzt geändert von Lira am Fr, 16. Jan 2009, 12:20, insgesamt 1-mal geändert.

Lira
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 151
Registriert: Mi, 22. Mär 2006, 19:18

Fr, 16. Jan 2009, 12:18

egnatia,

po flas gjuhen qe kupton ai / ajo , mos u tremb ti. :lol:

uta
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 173
Registriert: Di, 09. Dez 2008, 11:38

Fr, 16. Jan 2009, 16:33

Lira hat geschrieben:O uta, O yll i katundit,

po nga vajte mi se me dogji malli! O hyjneshe zemergjere! O dashamirese e popullit shqipetare! O fanse e perkushtuar e SHQIPERISE !
( QE NA E BEKOFTE EMRIN I MADHI ZOT , na u shtoft jeta se jemi trima te vertete)

He mi,a ishe te ai birit Shqipetarit qe te paska shk*** aq mire sa te paska tronditur trute ?

Te pershendes si gjithmone nga :heart:


P.S.: kerkova fjalen "hupe" ne fjalor po nuk e gjeta dot. C´fare do te thote?
tung lira

sa primitiv :lol:

(Hupa- hupen, kennst du nicht? Wen ein Auto tüüüüüüüüüüüüüt macht)

uta

Benutzeravatar
egnatia
Danke für die vielen Übersetzungen
Danke für die vielen Übersetzungen
Beiträge: 2932
Registriert: Fr, 15. Jul 2005, 12:58

Fr, 16. Jan 2009, 16:38

hup= humb dhe kjo fjalë, s'ka të bëjë fare me borin e makinës uta , por siç duket, s'paske dikë në këtë kohë të ndihmojë, se ç'kuptim ka kjo fjalë...Lira, s'ja vlen diskutimi me të!
Koha s'vjen pas teje, ti hiq pas kohese!
Naim Frasheri

Squatrazustradin
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 1482
Registriert: Sa, 04. Aug 2007, 16:22

Fr, 16. Jan 2009, 17:02

uta hat geschrieben:
Lira hat geschrieben:O uta, O yll i katundit,

po nga vajte mi se me dogji malli! O hyjneshe zemergjere! O dashamirese e popullit shqipetare! O fanse e perkushtuar e SHQIPERISE !
( QE NA E BEKOFTE EMRIN I MADHI ZOT , na u shtoft jeta se jemi trima te vertete)

He mi,a ishe te ai birit Shqipetarit qe te paska shk*** aq mire sa te paska tronditur trute ?

Te pershendes si gjithmone nga :heart:


P.S.: kerkova fjalen "hupe" ne fjalor po nuk e gjeta dot. C´fare do te thote?
tung lira

sa primitiv :lol:

(Hupa- hupen, kennst du nicht? Wen ein Auto tüüüüüüüüüüüüüt macht)

uta
Ti primitve je. E qepe tani ate llapen tende te qelbur se na felliqe forumin!
<a href="http://www.danasoft.com"><img src="http://www.danasoft.com/sig/boneymummieson.jpg" border="0">

Zurück zu „Shqip“