Benutzeravatar
Kusho1983
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 2625
Registriert: Di, 05. Jul 2005, 14:48

Fussballspieler aus Albanien im Ausland

Mo, 25. Jul 2005, 18:48

Hallo alle zusammen!

Ich würde gerne wissen, wieviele Fussballspieler aus Albanien im Ausland spielen.

Ich habe hier im Forum schon einige Namen gelesen, und weiter habe ich gehört, dass in Griechenland und Italien sehr viele Fussballspieler aus Albanien in irgendeinem Club spielen!

Aus diesem Grund habe ich mir gedacht, dass ich hier ein solches Thema eröffnen sollte!

Ich wäre sehr froh, wenn wir hier eine Liste zusammen erstellen könnten!

Ich danke euch für euere Hilfe!

Benutzeravatar
Lars
Site Admin
Site Admin
Beiträge: 7212
Registriert: So, 29. Dez 2002, 5:07

Re: Fussballspieler aus Albanien im Ausland

Mo, 25. Jul 2005, 22:28

Kusho1983 hat geschrieben:Ich würde gerne wissen, wieviele Fussballspieler aus Albanien im Ausland spielen.
Die ganze Nationalmannschaft - oder?

Benutzeravatar
Etap
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 271
Registriert: Do, 08. Jul 2004, 23:50

Re: Fussballspieler aus Albanien im Ausland

Di, 26. Jul 2005, 14:00

Lars hat geschrieben:
Kusho1983 hat geschrieben:Ich würde gerne wissen, wieviele Fussballspieler aus Albanien im Ausland spielen.
Die ganze Nationalmannschaft - oder?
Neee doch nicht die Mannschaft, Vllaznia hat auch einen Spieler der in der Nati spielt :D er ist zwar Ersatzspieler doch macht auch nichts hauptsache in der Nati, der Torhüter spielt auch in Albanien bei Dinamo, dann wären noch die Verteidiger von "Elbasani" und "Devi Muka" von SK Tirana.

Jessy
Moderator
Moderator
Beiträge: 745
Registriert: Fr, 18. Feb 2005, 16:47

Di, 26. Jul 2005, 18:39

bei uns in hannover spielt altin lala, der auch albaner ist...

Benutzeravatar
Partizoni
Member
Beiträge: 72
Registriert: Mo, 20. Jun 2005, 18:00

Fr, 29. Jul 2005, 15:30

Ich würde hier eine Liste mit Fussballspielern aus Albanien erstellen:

ÖSTERREICH:
Roland Gerçaliu --> Sturm Graz
Auron Miloti --> LASK
Sokol Kacani --> Blau Weiss Linz
Eduart Ahmetaj --> ASK Köflach

SCHWEIZ:
Ansi Agolli --> Xamax Neuchatel
Daniel Xhafa --> Xamax Neuchatel
Lulzim Hushi --> Delémont
Arian Peço --> Concordia Basel

DEUTSCHLAND:
Ervin Skela --> 1. FC Kaiserslautern
Jurgen Gjasula --> 1. FC Kaiserslautern
Altin Lala --> Hannover 96
Fatmir Vata --> Arminia Bielefeld
Klodian Duro --> Arminia Bielefeld
Edmond Kapllani --> Karlsruhe SC
Adrian Aliaj --> Rot Weiss Oberhausen
Olsi Llakaj --> Rot Weiss Oberhausen
Skerdilajd Curri --> Erzgebirge Aue

ITALIEN:
Igli Tare --> Lazion Roma (gewechselt von Bologna)
Erion Bogdani --> wechselt sehrwahrscheinlich von Verona zu Bologna
Ilir Çaushi --> Fiorentina
Florian Myrtaj --> Catanzaro
Altin Shala --> Lenjano
Denis Boshnjaku --> Terramo
Elton Shabani --> Virtus Villa
Ergi Djepaxhija --> Malmantile
Erdis Doraci --> Terramo
Elis KRAJA --> Aalanta
Altin Lisi --> Morciano
Mateo Djepaxhija --> Malmantile
Denis Korriku --> Kodonja
Eduart Gjergji --> Quaratta
Armand Toci --> Lodrino
Ergys Ahmetaj --> Milazzo
Artan Redhaj –-> Torre
Erjon Meta –-> Union Vigontina Calcio

GRIECHENLAND:
Emiliano Barka --> Apollon Kalamaria
Alqi Dhimitri --> PAE Ergotelis
Andrea Drenova --> PAE Chalkidona
Indrit Fortuzi --> Iraklis Thessaloniki
Altin Haxhi --> Apollon Kalamaria
Edvin Murati --> Iraklis Thessaloniki
Andrea Koliqi --> Iraklis Thessaloniki
Mario Gurma --> Levadhiakos
Vasilijan Shani --> Trifiliakos
Oltion Dejeli --> Athinaidha
Arjan Sheta --> Kalitheas FC
Kristi Vangjeli --> Aris Thessaloniki
Sokol Sotir Kone --> Panalgialos
Renaldo Duka --> Egaleo
Pavli Vangjeli --> PAOK Athen
Endri BUSHATI --> AO Manis
Shkelqim LUTAJ --> Karditsas Anagenisi
Meglit Mirjani --> Keratsini
Roland Zajmi --> Prodeftiki
Roberto Bollano --> Ethnikos Asteras
Julian Gjeloshi --> Atromitos Athens
Alket Zeqo --> BV Cloppenburg
Elton Koça --> Kalithea Athens
Astrit Deliu --> Agios Dimitreos
Stelio Shehu --> Poseidon Neon Poron
Andon Dauti –-> AO Manis
Agron Reci –-> Kefalonia
Emiliano Cukani –-> Zakinthos
Aurel Zacaj --> Zakinthos
Luciano Hisaj --> Zakinthos
Adrian Ferko –-> Atromitos Pirea
Nikola Gjinoa –-> Asteras Amaliadas

UKRAINE:
Blendi Shkembi --> Metalurg Zaporizhya
Elvin Beqiri --> Metalurg Donetsk
Tefik Osmani --> Metalurh Zaporizhya

SCHWEDEN:
Genc Koshari --> Robertsfors IK
Elvir Vladi --> Ljungby IF
Florian Peqini --> Degerfors IF

FINNLAND:
Elvis Konomi --> Nummelan Palloseura

BELGIEN:
Adrian Bakalli --> KFC Strombeek
Ilir Caushllari --> Heusden

KROATIEN:
Besnik Prenga --> NK Cavovec
Amarildo Zela --> NK Cavovec
Kliton Bozgo --> Lasko
Luan Potera --> FC Synot Staro Mesto

DÄNEMARK:
Dritan Stafsula --> AC Vantaa Allianssi

TÜRKEI:
Alban Bushi --> Istambulspor
Redi Jupi --> Diyarbakirspor
Viktor Pasha --> Kocaelispor
Bekim Kuli –-> Samsunspor
Eleandro Pema --> Samsunspor

Natürlich gibt es noch mehr Fussballspieler aus Albanien, welche ihr Geld im Ausland verdienen, aber man kann nicht alle kennen!
Zum Beispiel sind in Griechenland in den U21 Mannschaften der TopClubs wie Panatinaikos, AEK, PAOK etc. 10 % aller Spieler aus Albanien!
Demat e Kuq - Tifo group n° 1 ne Shqiperi!
Forca Partizoni, ti je zemra jone!
Tirone Tirone, te :-) :-)!

Benutzeravatar
ReBeL
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 340
Registriert: So, 20. Apr 2003, 11:15

Fr, 29. Jul 2005, 17:11

Ich wollte diese Liste noch erweitern:

Xhuliano Camaj und sein jüngerer Bruder spielen für Zeta Golubovci (erste Liga in Serbien&Montenegro)!

- Armando Zani (Jahn Regensburg-GER)
- Saimir Devolli (Erzgebierge Aue-GER)
- Vladimir Hysa (FC Uerdingen-GER)
- Levent Demiraj (Herta BSC-GER)
- Eldin Xhaferri (portier) (Herta BSC-GER)
- Manfred Dedaj (SG Quelle Fuerth-GER)
- Adrian Hajdari (Vfl Pinneburg-GER)
- Ervin Lamçe (VfR Neumönster-GER)
- Armand Devolla (FSC Lohfelden-GER)
- Erion Novaku (Eintracht Nordhorn-GER)
- Alvaro Zalla (Eintracht Nordhorn-GER)
- Artan Pali (BV Cloppenburg-GER)
- Alket Zeqo (BV Cloppenburg-GER)
- Adrian Pelka (Hamburg SV–GER)
- Erion ALLA (Husumer SV–GER)
- Gentian Durishti (Eintracht Braunschweig-GER)
- Dom Villa (Fortuna Köln - GER)
SEXO, LIBERTAD!!!
ANARQUIA SEXUAL!!!

-andi-
Member
Beiträge: 25
Registriert: So, 31. Jul 2005, 21:13

Di, 02. Aug 2005, 18:10

Doch Daniel Xahfa spielt nicht in der Schweiz....leider nicht :( :( :(

Benutzeravatar
harabeli
Danke für die vielen Übersetzungen!
Danke für die vielen Übersetzungen!
Beiträge: 1017
Registriert: Mo, 09. Mai 2005, 10:22

Di, 02. Aug 2005, 21:25

-andi- hat geschrieben:Doch Daniel Xahfa spielt nicht in der Schweiz....leider nicht :( :( :(
http://www.sportishqiptar.com.al/sporti ... p?ID=22539
Doch, Xhafa hat für das equipe Xamax? Neuchatel unterschrieben...
freue dich!
-
"Never regret. If it's good, it's wonderful. If it's bad, it's experience"
-

Benutzeravatar
harabeli
Danke für die vielen Übersetzungen!
Danke für die vielen Übersetzungen!
Beiträge: 1017
Registriert: Mo, 09. Mai 2005, 10:22

Di, 02. Aug 2005, 21:28

harabeli hat geschrieben:
-andi- hat geschrieben:Doch Daniel Xahfa spielt nicht in der Schweiz....leider nicht :( :( :(
http://www.sportishqiptar.com.al/sporti ... p?ID=22539
Doch, Xhafa hat für das equipe Xamax? Neuchatel unterschrieben...
freue dich!
harabeli hat geschrieben: Daniel Xhafa ka nënshkruar për ekipin e kategorisë së parë në Zvicër, Njushatel Xamax. Ka qenë vetë presidenti i klubit të Teutës, Edmond Hasanbeliu, i cili ka konfirmuar për "Sportin shqiptar" se sulmuesi vlonjat i Teutës ka nënshkruar ditën e mërkurë për ekipin zvicerian.
Gemäss Präsi des FC Teuta, E. H. hat Daniel Xhafa für Xamax Neuchatel (ein vertrag?) unterschrieben.... usw.
Në ekipin e Njushatelit Xhafa do të gjejë edhe shoqërinë e Ansi Agollit, i cili para pak kohësh ka firmosur po për këtë ekip. Atëherë nuk mbetet gjë tjetër, veçse të shohim çdo të japin këta dy futbollistë të talentuar shqiptarë në kampionatin zviceran, i cili duhet thënë se ka nisur të shtunën e kaluar.
... wird zusammen mit Ansi Agolli spielen...
gruss
-
"Never regret. If it's good, it's wonderful. If it's bad, it's experience"
-

-andi-
Member
Beiträge: 25
Registriert: So, 31. Jul 2005, 21:13

Di, 02. Aug 2005, 21:35

Schau dir diesen Artikel an:

Daniel Xhafa sot do të veshë fanellën bardheblu për të qenë sezonin e ardhshëm përkrah 22 herë kampionëve të vendit. Pasdite pritet të jetë në stërvitje, nën urdhërat e Starovës. I ka dhënë fund karrirës së shkëlqyer me Teutën dhe nuk ka nënshkruar kontratë me ekipin e Ksamaksit në Zvicër.
I shënjestruar që para se të ndërtohej Tirana e "champions"-it, tani Daniel Xhafa do të rreshtohet me bardheblutë dhe do të jetë pjesë e këtij ekipi. Sulmuesi vlonjat, mjaft i dalluar gjatë edicionit të fundit, ishte gjithashtu një ndër golashënuesit më të mirë të vendit. Ish-lojtari i Flamurtarit, Dinamos, dhe së fundmi i Teutës, dje ka takuar me presidentin e Teutës, Edmond Hasanbelliu, dhe i ka kërkuar leje për të lëvizuar nga ekipi i Teutës, për të kaluar në radhët e Tiranës, me të cilën kishte një paramarrëveshje. Më pas, ai ka kërkuar dokumentacionin për të nisur zyrtarisht karrierën 1-vjeçare me bardheblutë. Presidenti i Teutës, Hasanbelliu, e ka përgëzuar Xhafën për atë çka ka dhënë me Teutën, duke i uruar sukses në karrierën e mëtejshme.
Pas përfaqësimit dhe eliminimit të Teutës në Kupën UEFA, Daniel Xhafa ishte në dilemë për të zgjedhur, mes një ekipi të huaj dhe Tiranës. Oferta e sponsorëve të ekipit bardheblu ka qenë mjaft tunduese. Dhe Danieli nuk është menduar gjatë pasi është kthyer nga Zvicra. Mësohet se ai ka takuar donatorët e Tiranës për të bërë gjithçka zyrtare. Trajneri bardheblu, Sulejman Starova, është informuar me këtë lëvizje aq të përfolur rreth merkatos së verës, duke thënë se e priste lojtarin qysh dje në stërvitje. "Jam informuar dhe madje e prisja Xhafën në stërvitje që dje. Megjithatë ky sulmues tani e ka zyrtarizuar kalimin te Tirana dhe besoj se do të jetë në seancën e pasdites, përkrah pjesës tjetër të skuadrës,"- saktëson trajneri bardheblu, Starova.
Kështu, Tirana, dy ditë para ndeshjes së kthimit me CSKA-në realizon një blerje tjetër të bujshme. Starova do ta ketë këtë lojtar vetëm për ndeshjet kombëtare, pasi për këtë edicion Daniel Xhafa nuk mund të luajë asnjë ndeshje evropiane me bardheblutë, për shkak se është aktivizuar me Teutën e Durrësit.

-andi-
Member
Beiträge: 25
Registriert: So, 31. Jul 2005, 21:13

Di, 02. Aug 2005, 21:37

Dieser Artikel ist von 1.8.05 dass heisst er ist älter...aber man kann keinem Artiekl glauben

-andi-
Member
Beiträge: 25
Registriert: So, 31. Jul 2005, 21:13

So, 07. Aug 2005, 17:48

Hallo zusammen kann mir jemand diesen Artikel übersetzten wäre echt nett...(vileicht hat ja auch mein albanischer Kollege zeit mit dem ich lange Über Daniel grschrieben haben derjenige der YB fan ist...danke
D. Xhafa, sot vendoset fati i tij

Aranit MURAÇI


Mjaft i vendosur për të lënë Teutën, por krejt i pavendosur për të zgjedhur Tiranën, apo një skuadër të huaj. Dje sulmuesi shqiptar, Daniel Xhafa, është nisur për të dytën herë drejt Zvicrës për të biseduar në lidhje me një kontratë të mundshme me skuadrën zvicerane, Nojshataël Ksamaks. Kështu, Xhafa nuk u ka dhënë fund shpresave të tij për të luajtur këtë sezon me një ekip të huaj. Te Tirana ai bëri një seancë stërvitore, por pas ndeshjes së kthimit me CSKA-në, bardheblutë kanë vendosur të bëjnë disa ditë pushimi. Duke përfituar nga kjo situatë si dhe të një njoftimi që i kanë sjellë drejtuesit e Ksamaksit për të biseduar edhe një herë me të, dje Xhafa është nisur menjëherë drejt Zvicrës. Burime pranë lojtarit saktësojnë se kur ishte për herë të parë në Zvicër, drejtuesit e klubit ku luan edhe Agolli i afruan një kontratë që nuk e kënaqi shumë futbollistin shiptar. Bëhej fjalë për një kontratë, që flitej për kushte të përafërta financiare me ato që i kishte afruar më parë Tirana. Ndaj Xhafa u kthye dhe doli në stërvitje me bardheblutë, pasi me donatorët e Tiranës i kishte diskutuar të tëra kushtet dhe mbetej vetëm firma mbi kontratë. Por pas lajmërimit të dytë nga i njëjti klub në Zvicër, sulmuesi vlonjat është nisur sërish dhe sot do të vendosë nëse do të firmosë apo jo me Ksamaksin. Gjithçka varet nga oferta konkrete që do t'i bëjnë drejtuesit zviceranë. Sipas të njëjtit burim, vetëm nëse kushtet financiare do të jenë më të larta se ato të Tiranës dhe që ia vlen të sakrifikosh për të luajtur jashtë vendit, Xhafa nuk do të mendohet, por do të qëndrojë në Zvicër. Në të kundërt, lojtari do të kthehet për të vazhduar stërvitje me ekipin kampion, me të cilin ka arritur prej kohësh një marrëveshje paraprake.

Benutzeravatar
Etap
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 271
Registriert: Do, 08. Jul 2004, 23:50

So, 07. Aug 2005, 18:39

Ja Salü Andi, du sorry bi ä paar Tag gar nid da gsi...

Du ig ha hüt o öppis gläse das är wieder i dr Schwitz isch und mit xamax neu tuet verhandle für ä bessere Vertrag ig dänke scho das wänn är ä chly mehr gäld überkommt das är bi xamax tuet unterschriebe, duuu mau luerge....

-andi-
Member
Beiträge: 25
Registriert: So, 31. Jul 2005, 21:13

So, 07. Aug 2005, 20:58

sali etap...merci das schriebsch.......

Jo so epis han ich au mitbecho...demfall hed das nid gstumme das er bi tirana unterschriebe hed...aber jo er isch leider nonig in Neuchatel Itroffe...hoffentlich bald

-andi-
Member
Beiträge: 25
Registriert: So, 31. Jul 2005, 21:13

Mo, 08. Aug 2005, 18:39

Xhafai wird definitiv morgen bei Xaamx unterschreiben...habe ich gelesen......ja ich hoffe er ist gut....oder nicht? :D

Benutzeravatar
Lars
Site Admin
Site Admin
Beiträge: 7212
Registriert: So, 29. Dez 2002, 5:07

Daniel Xhafai

Mi, 10. Aug 2005, 15:48

-andi- hat geschrieben:Xhafai wird definitiv morgen bei Xaamx unterschreiben...habe ich gelesen......ja ich hoffe er ist gut....oder nicht? :D
ja, jetzt ist es definitiv: http://www.xamax.ch/ne/lactualite/accueil.htm
am Wochenende spielt er bereits gegen den FCZ.

-andi-
Member
Beiträge: 25
Registriert: So, 31. Jul 2005, 21:13

Mi, 10. Aug 2005, 17:39

jaja schon längstens bekannt.....

-andi-
Member
Beiträge: 25
Registriert: So, 31. Jul 2005, 21:13

Sa, 20. Aug 2005, 17:04

[img]C:\Dokumente%20und%20Einstellungen\Andreas\Eigene%20Dateien\Neuchatel%20Xamax[/img]

-andi-
Member
Beiträge: 25
Registriert: So, 31. Jul 2005, 21:13

Sa, 20. Aug 2005, 17:06

[img]file:///C:/Dokumente%20und%20Einstellungen/Andreas/Eigene%[/img]

Benutzeravatar
Etap
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 271
Registriert: Do, 08. Jul 2004, 23:50

Sa, 20. Aug 2005, 17:31

Hallo Andi

Und wie hat er gestern gegen Thun gespielt?
Schade das ihr verloren habt.

Gruss

Zurück zu „Albanien?!“