djali i vores
Moderator
Moderator
Beiträge: 1193
Registriert: Mo, 08. Sep 2008, 17:42

Re: SCHWEIZ - ALBANIEN

Mi, 31. Okt 2012, 18:52

Ku ke lexuar, qe shume nga Shqiperia i kane quajt heronje? Mund te kene qene tek tuk disa. Por po te shikosh ne internet (ne rrjetet sociale si FB, Twitter, etj.) do konstatosh, qe shumica nga Shqiperia kane quajt tradhetare ato lojtare.

Une edhe njehere po perseris ate, qe kam thene me pare: Ata kane te drejte te luajne per Zvicren, Gjermanine, Greqine, etj. sepse ne ato vende jane rritur. Dhe sidomos lojtaret me origjine nga Kosova nuk i lidh thuajse asgje me Shqiperine. Shqiperia duhet te perqendrohet me shume ne "prodhimin" e talenteve brenda Shqiperise.
http://shekulli.com.al/web/p.php?id=6257&kat=97


Ky eshte nje nga burimet qe me kane rene mua ne sy. Ka dhe faqje te tjera si gazeta balkanweb, ne youtube ose facebook. Eshte e vertete qe shumica e simpatizanteve te ketyre lojtarve jane kosovare, po as te shqiptaret e shqiperise une nuk po shoh ndonje shumice derrmuese (ne qoftese ka nje shumice te tille se une nuk i numerova komentet nje nga nje) qe distancohet nga veprimi i ketyre lojtarve. Prandaj mos kujto se ne jemi engjej se e kemi treguar disa here qe sjemi.

djali i vores
Moderator
Moderator
Beiträge: 1193
Registriert: Mo, 08. Sep 2008, 17:42

Re: SCHWEIZ - ALBANIEN

Mi, 31. Okt 2012, 18:53

Sa per ate qe Fshfja ose ministria e sportit ka bere shume pak per zhvillimin e sportit ajo eshte plotsisht e vertet. Kombetarja sduhet te jete e varur nga emigrantet.

Alket
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 3129
Registriert: Mi, 26. Mai 2010, 13:35

Re: SCHWEIZ - ALBANIEN

Sa, 08. Dez 2012, 9:47

Das ist die typisch Bunkermentalität, es gibt nur Feind oder Freund, spielt ein albananischstämmiger nicht für Albanien ist er sofort ein Feind der dran glauben muss.

djali i vores
Moderator
Moderator
Beiträge: 1193
Registriert: Mo, 08. Sep 2008, 17:42

Re: SCHWEIZ - ALBANIEN

Sa, 08. Dez 2012, 10:08

Niemand bezeichnet diese Spieler als Feinde. Aber es gibt auch kein Grund Stolz auf sie zu sein und mit denen anzugeben bzw. sie zu vergöttern den das sind die Helden einer anderen Nation und nicht die unsrigen.

Benutzeravatar
Kusho1983
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 2625
Registriert: Di, 05. Jul 2005, 14:48

Re: SCHWEIZ - ALBANIEN

Mo, 10. Dez 2012, 13:52

djali i vores hat geschrieben:Niemand bezeichnet diese Spieler als Feinde. Aber es gibt auch kein Grund Stolz auf sie zu sein und mit denen anzugeben bzw. sie zu vergöttern den das sind die Helden einer anderen Nation und nicht die unsrigen.
genau.und die spieler haben nicht das recht sich als albaner zu deklarieren,was sie ja letzten endes nicht sind.sie sind schweizer mit kosovarischen oder mazedonischen wurzeln!

Strellci i Vertet
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 2541
Registriert: Do, 21. Jun 2012, 13:33

Re: SCHWEIZ - ALBANIEN

Mo, 10. Dez 2012, 16:37

Sie sind positive Vorbilder. Albanischstämmige Emigranten die es geschafft haben. Punkt.

Sie Representieren uns. Uns Emigranten der zweiten Generation oder gar der Dritten.Punkt.
I pasun esht ai i cili din se per qka ka jetu. Pytja osht: per qka jeton ti?

djali i vores
Moderator
Moderator
Beiträge: 1193
Registriert: Mo, 08. Sep 2008, 17:42

Re: SCHWEIZ - ALBANIEN

Mo, 10. Dez 2012, 18:21

Sie repräsentieren nur sich selbst. Für deinen Verhalten bzw. deinen Ruf in der Gesellschaft bist du selber verantwortlich.

Alket
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 3129
Registriert: Mi, 26. Mai 2010, 13:35

Re: SCHWEIZ - ALBANIEN

Mo, 10. Dez 2012, 19:15

djali i vores hat geschrieben:Sie repräsentieren nur sich selbst. Für deinen Verhalten bzw. deinen Ruf in der Gesellschaft bist du selber verantwortlich.
Sie präsentieren die albanischen Migranten, und auch die Schweiz, sie repräsentieren uns als ganzes.

ich denke dass es nun mal so ist, dass jeder Albaner, egal was er tut, was er redet, für aussenstehende immer im namen aller handelt und redet, ob man es will oder nicht.

Benutzeravatar
Kusho1983
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 2625
Registriert: Di, 05. Jul 2005, 14:48

Re: SCHWEIZ - ALBANIEN

Di, 11. Dez 2012, 14:10

Strellci i Vertet hat geschrieben:Sie sind positive Vorbilder. Albanischstämmige Emigranten die es geschafft haben. Punkt.

Sie Representieren uns. Uns Emigranten der zweiten Generation oder gar der Dritten.Punkt.
nein,sie repräsentieren weder dich,noch mich,sondern die schweiz.nicht mehr und nicht weniger.im besten fall repräsentieren sie die"guten"ausländer,die in der schweiz erwünscht sind,aber nie und nimmer alle ausländer.
meiner meinung nach repräsentieren sie schlicht und einfach ignoranz und gleichgültigkeit.hätten sie auch nur ein bisschen verstand,wären sie wirklich positive vorbilder geworden und hätten eine anständige ausbildung abgeschlossen,hätten sich für die anliegen der ausländer in der schweiz ein bisschen eingesetzt.

Alket
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 3129
Registriert: Mi, 26. Mai 2010, 13:35

Re: SCHWEIZ - ALBANIEN

Mi, 12. Dez 2012, 22:23

oh je... :mrgreen:

Alket
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 3129
Registriert: Mi, 26. Mai 2010, 13:35

Re: SCHWEIZ - ALBANIEN

Mi, 12. Dez 2012, 22:27

Kusho1983 hat geschrieben:
djali i vores hat geschrieben:Niemand bezeichnet diese Spieler als Feinde. Aber es gibt auch kein Grund Stolz auf sie zu sein und mit denen anzugeben bzw. sie zu vergöttern den das sind die Helden einer anderen Nation und nicht die unsrigen.
genau.und die spieler haben nicht das recht sich als albaner zu deklarieren,was sie ja letzten endes nicht sind.sie sind schweizer mit kosovarischen oder mazedonischen wurzeln!
fährt der kleinEnver wieder auf die faschistoide schiene !? :mrgreen:

hier ein adleri :X: kannste auch dran lutschen....

Benutzeravatar
Kusho1983
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 2625
Registriert: Di, 05. Jul 2005, 14:48

Re: SCHWEIZ - ALBANIEN

Di, 18. Dez 2012, 12:44

Alket hat geschrieben:
Kusho1983 hat geschrieben:
djali i vores hat geschrieben:Niemand bezeichnet diese Spieler als Feinde. Aber es gibt auch kein Grund Stolz auf sie zu sein und mit denen anzugeben bzw. sie zu vergöttern den das sind die Helden einer anderen Nation und nicht die unsrigen.
genau.und die spieler haben nicht das recht sich als albaner zu deklarieren,was sie ja letzten endes nicht sind.sie sind schweizer mit kosovarischen oder mazedonischen wurzeln!
fährt der kleinEnver wieder auf die faschistoide schiene !? :mrgreen:

hier ein adleri :X: kannste auch dran lutschen....
das ist die realität.

Belifario
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 1376
Registriert: So, 16. Jul 2006, 21:53

Re: SCHWEIZ - ALBANIEN

Sa, 26. Jan 2013, 16:38

Alket hat geschrieben:.......fährt der kleinEnver wieder auf die faschistoide schiene !? :mrgreen:

hier ein adleri :X: kannste auch dran lutschen....
.. und was lutschst du alket? kalemin?

djali i vores
Moderator
Moderator
Beiträge: 1193
Registriert: Mo, 08. Sep 2008, 17:42

Re: SCHWEIZ - ALBANIEN

Mo, 04. Feb 2013, 19:36

Tani eshte e sigurt Ergys Kace nga Korca dhe Mergin Brahimi nga Kosovo refuzuan ftesen e kombetares shqiptare. Duhet te pranojme qe merceneraret nuk vijme vetem nga Kosova po dhe ngas Shqiperia.

Squatrazustradin
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 1482
Registriert: Sa, 04. Aug 2007, 16:22

Re: SCHWEIZ - ALBANIEN

Di, 05. Feb 2013, 12:12

djali i vores hat geschrieben:Tani eshte e sigurt Ergys Kace nga Korca dhe Mergin Brahimi nga Kosovo refuzuan ftesen e kombetares shqiptare. Duhet te pranojme qe merceneraret nuk vijme vetem nga Kosova po dhe ngas Shqiperia.
Qe mercenaret vijne si nga Shqiperia ashtu nga Kosova, kjo nuk diskutohet. Por ne rastin e Ergys Kaces e ke gabim. Kace nuk i dha pergjigje negative De Biasit, por i tha, se i duhet kohe, deri sa te marre pasaporten greke, per te mos u llogaritur me si jashte-komunitare ne kampionatet e BE-se. Dhe De Biasi i dha kohe deri ne ndeshjen e rradhes te Kombetares.
Ne rast te Brahimit, veprimi i tij eshte nje nga veprimet me te ulta dhe me te shemtuara qe kam pare deri tani.

Ne pergjithesi: Cdokush mund te zgjedhi lireshem se per cilen Kombetare don te luaj, por ama nese dikush zgjedh te luaj per nje Kombetare tjeter, aj nuk ka te drejte te na shesi pordhe per patriotizem e ta quaj veten shqiptare.
<a href="http://www.danasoft.com"><img src="http://www.danasoft.com/sig/boneymummieson.jpg" border="0">

Arvanite
Member
Beiträge: 5
Registriert: Mo, 11. Feb 2013, 4:46

Re: SCHWEIZ - ALBANIEN

Mo, 11. Feb 2013, 5:20

Sa interesant qysh mundohemi gjithnje te gjem dallime tek kosovaret ( sa e urrej ket fjale ) dhe shqipetaret.
Ca diskutime pa nevojshme beni, kur mbarojn gjithmon tek e njejta teme; ne jem ashtu, ju sjeni si ne bla bla blaaa
Nje Lojetar, cili esht lindur dhe rritur ne Zvicerr, ka te drejt te luaj per kete shtet, esht absolut legitim. Panvarur prej pageses, as une nuk kishe lujt per shqiperi, kur e di se krejt ardhmerien dhe te kaluaren ja falemderoj keti shteti.

djali i vores
Moderator
Moderator
Beiträge: 1193
Registriert: Mo, 08. Sep 2008, 17:42

Re: SCHWEIZ - ALBANIEN

Mo, 11. Feb 2013, 10:03

Po e them dhe njehere lojtaret si kane borxh asnje shteti. Ata u sterviten nga klubet dhe borxhin ja u lane klubeve duke kontribuar qe keta te fundit te jene te sukseshme. Po nuk jane borxhlli ndaj perfaqsuesve kombetare. Po thuaje troc qe eshte biznes. Patriotizmi nuk shifet tek nje njeri kur ai te afrohet vetem se ka perfitim ndaj teje. Se kete gje do e benim edhe te huajt ne rast se Shqiperia do i pagunte me mire te vinin te luanin per te. Po keta shikojne interesin e karrieres se tyre pamvarsisht se shumica e kosovarve shikohet nga zviceranet si jevgjit ne Shqiperi ose Kosove. Lojtaret e bejne kete zgjedhje per interesat e karrieres kurse ju i mbeshtesni per tju servilosur zviceranve se e shikoni te rendsishme cfare mendojune ata per ju se sa te kontriboni per zhvillimit e kombit tuaj.

Squatrazustradin
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 1482
Registriert: Sa, 04. Aug 2007, 16:22

Re: SCHWEIZ - ALBANIEN

Mo, 11. Feb 2013, 13:53

Arvanite hat geschrieben:Sa interesant qysh mundohemi gjithnje te gjem dallime tek kosovaret ( sa e urrej ket fjale ) dhe shqipetaret.
Ca diskutime pa nevojshme beni, kur mbarojn gjithmon tek e njejta teme; ne jem ashtu, ju sjeni si ne bla bla blaaa
Nje Lojetar, cili esht lindur dhe rritur ne Zvicerr, ka te drejt te luaj per kete shtet, esht absolut legitim. Panvarur prej pageses, as une nuk kishe lujt per shqiperi, kur e di se krejt ardhmerien dhe te kaluaren ja falemderoj keti shteti.
:lol:
<a href="http://www.danasoft.com"><img src="http://www.danasoft.com/sig/boneymummieson.jpg" border="0">

Belifario
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 1376
Registriert: So, 16. Jul 2006, 21:53

Re: SCHWEIZ - ALBANIEN

Mo, 11. Feb 2013, 21:50


Zurück zu „Albanien?!“