albanien.ch Home
-
Forum

Forum Home
Bildergalerie
S'ka problem
Postkarten
Quiz

albanien.ch

albanien.ch
AlbInfo
S'ka problem - blog
News

-
Forumstools
Erweiterte Suche

 
albanien.ch Forum     Albanien - Meinungen & Fragen
 

Lajme nga Shqiperia

Für diejenigen, die Albanisch sprechen wollen.

Re: Lajme nga Shqiperia

Beitragvon egnatia » Di, 02. Jul 2013, 13:37

Ngushëllime dhe i lehtë i qoftë dheu!
Koha s'vjen pas teje, ti hiq pas kohese!
Naim Frasheri
Benutzeravatar
egnatia
Danke für die vielen Übersetzungen
Danke für die vielen Übersetzungen
 
Beiträge: 2932
Registriert: Fr, 15. Jul 2005, 12:58

Re: Lajme nga Shqiperia

Beitragvon Kusho1983 » Mi, 17. Jul 2013, 17:20

Nje lajm krejt ndryshe:

Durres, hotelet te gjithe bosh - Top Channel Albania
http://www.youtube.com/watch?v=gwoRrDhEo-4

Keshtu e ka, kur fokusohesh se tepermi vetem te turizmi. Shqiperia duhet te kete disa shtylla ekonomike, ku duhet mbeshtetur, e jo vetem te shtylla e turizmit. Sepse nje vere me mot te keq mund te coj ne falimentim me mijera familje.
Benutzeravatar
Kusho1983
Senior Member
Senior Member
 
Beiträge: 2625
Registriert: Di, 05. Jul 2005, 14:48

Re: Lajme nga Shqiperia

Beitragvon djali i vores » Mi, 17. Jul 2013, 17:40

Ata ne Shqiperi te fillojne te pastrojne plazhin dhe te shtojne masat e sigurise per turistet, qe mos te grabiten nga maskat.
djali i vores
Moderator
Moderator
 
Beiträge: 1191
Registriert: Mo, 08. Sep 2008, 17:42

Re: Lajme nga Shqiperia

Beitragvon Squatrazustradin » Fr, 19. Jul 2013, 12:21

Vorak, problemet jane me shume se sa ke shkruar ti. Ne rradhe te pare duhet ndertuar infrastruktura rrugore sic duhet (e jo sic eshte lene per gjysem tani), duhen ndertuar banjo publike dhe dushe ne plazhe, duhen prishur ndertimet pa leje dhe pastruar mbetjet e gurta nga ato prishje, duhet ndertuar njehere e per gjithemone rrjeti i kanalizimeve pergjate gjithe vijes bregdetare qe mos derdhen ujrat e zeza ne det, duhen punesuar roja detar, duhen pastruar jo vetem plazhet por te gjitha zonat turistike, duhet rritur cilesia e sherbimit ne hotele dhe restorante, etj. etj.
Shqiperia s'ka per tu bere ndonjehere vend tamam turistik me kete mentalitet te njerezeve.
<a href="http://www.danasoft.com"><img src="http://www.danasoft.com/sig/boneymummieson.jpg" border="0">
Squatrazustradin
Senior Member
Senior Member
 
Beiträge: 1482
Registriert: Sa, 04. Aug 2007, 16:22

Re: Lajme nga Shqiperia

Beitragvon Alket » Fr, 30. Aug 2013, 13:18

djali i vores hat geschrieben:Ata ne Shqiperi te fillojne te pastrojne plazhin dhe te shtojne masat e sigurise per turistet, qe mos te grabiten nga maskat.Ata "maskat" jan vet Polic.
Alket
Senior Member
Senior Member
 
Beiträge: 3129
Registriert: Mi, 26. Mai 2010, 13:35

Re: Lajme nga Shqiperia

Beitragvon Squatrazustradin » Mo, 02. Sep 2013, 18:12

Alket hat geschrieben:
djali i vores hat geschrieben:Ata ne Shqiperi te fillojne te pastrojne plazhin dhe te shtojne masat e sigurise per turistet, qe mos te grabiten nga maskat.Ata "maskat" jan vet Polic.

Jo, ama policia i ka liruar nga burgu me urdher te Kryeministrit aktual Sali Berisha, qe te krijojne pasiguri dhe te destabilizojne qeverine e ardhshme.
<a href="http://www.danasoft.com"><img src="http://www.danasoft.com/sig/boneymummieson.jpg" border="0">
Squatrazustradin
Senior Member
Senior Member
 
Beiträge: 1482
Registriert: Sa, 04. Aug 2007, 16:22

Vdes Antoneta Papapavli...

Beitragvon Belifario » So, 15. Sep 2013, 11:04

Sikurse njofton Balkanweb ka nderruar jete edhe njera nga aktoret me simpatike dhe shume e dashur per publikun shqiptare znj. Antoneta Papapavli.

http://www.balkanweb.com/kultur%C3%AB/2 ... 48785.html

Na dhuroi kenaqesi te madhe me punen e saj i lehte i qofte dheu dhe i paharrueshem kujtimi i saj.
Belifario
Senior Member
Senior Member
 
Beiträge: 1376
Registriert: So, 16. Jul 2006, 21:53

Re: Lajme nga Shqiperia

Beitragvon Squatrazustradin » Mi, 18. Sep 2013, 11:59

R.I.P. :-(
<a href="http://www.danasoft.com"><img src="http://www.danasoft.com/sig/boneymummieson.jpg" border="0">
Squatrazustradin
Senior Member
Senior Member
 
Beiträge: 1482
Registriert: Sa, 04. Aug 2007, 16:22

Ministri largon policin që ia kishte marrë makinën me karroa

Beitragvon Strellci i Vertet » Di, 24. Sep 2013, 15:09

http://www.koha.net/?page=1,14,159817


.....E shikoni 'spastrimin' e komisariatit të Qarkullimit Rrugor me prapavijë politike?

-Ky është një tjetër diskutim. Nuk mund ta them një gjë të tillë. Personalisht rrjedh nga një familje e persekutuar. Më janë vrarë tre njerëz në shtëpi. Mezi jam mbajtur me bukën e gojës, kam punuar me ndershmëri e profesionalizëm. Por nëse duan të na heqin, le ta bëjnë. Do trokasim diku.

E njihnit më herët ministrin Tahiri?

-Kujtoj që një vit më parë e kam gjobitur 20 mijë lekë (të vjetra) për parkim të gabuar të makinës dhe ia ngritëm me karroatrec. E kishte parkuar makinën në një rrugë te Komuna e Parisit, në një kohë që tabela paralajmëronte se automjeti i merrej me karroatrec. I vura 20 mijë lekë (të vjetra) gjobë. Erdhi dhe kërkoi të shlyente detyrimet, por i thashë "nuk jam taksidar dhe shlyeji detyrimet në zyrat e shtetit".


http://www.koha.net/?page=1,14,159822

“Pastrohet” policia rrugore e Tiranës, largohen 80% e efektivit
------------------------------------------------------------------


Si esht e mundur te largohen 80% te efektivit? E kaq shpejt Piuni i Rames Zotri Tahiri beni hetimet apo esht kjo nje menyr te vin ne pun tani njerz te Rames ne polici?

Kjo esht ni sinjal tjeter alarmant per Rendi dhe Ligjin en Shqipri.
I pasun esht ai i cili din se per qka ka jetu. Pytja osht: per qka jeton ti?
Strellci i Vertet
Senior Member
Senior Member
 
Beiträge: 2541
Registriert: Do, 21. Jun 2012, 13:33

Re: Ministri largon policin që ia kishte marrë makinën me ka

Beitragvon Kusho1983 » Mi, 25. Sep 2013, 10:53

O Strellci i Vertet. Kjo eshte tradite ne Shqiperi dhe ne gjithe Ballkanin. Kur ndryshon pushteti ndryshon edhe administrata. Berisha te njejten gje beri, por atehere ju fanatiket e tij nuk i qate te larguarit nga puna.
Benutzeravatar
Kusho1983
Senior Member
Senior Member
 
Beiträge: 2625
Registriert: Di, 05. Jul 2005, 14:48

Re: Ministri largon policin që ia kishte marrë makinën me ka

Beitragvon egnatia » Do, 03. Okt 2013, 9:47

Strellci i Vertet hat geschrieben:
http://www.koha.net/?page=1,14,159822

“Pastrohet” policia rrugore e Tiranës, largohen 80% e efektivit
------------------------------------------------------------------
Si esht e mundur te largohen 80% te efektivit? E kaq shpejt Piuni i Rames Zotri Tahiri beni hetimet apo esht kjo nje menyr te vin ne pun tani njerz te Rames ne polici?

Kjo esht ni sinjal tjeter alarmant per Rendi dhe Ligjin en Shqipri.Strellci i Vertet,
pikërisht se gjendja e tanishme është tepër alarmante, janë të domosdoshme ndryshimet për çdo sektor, pasi vendi është lodhur nga korrupsioni. Përpara ligjit duhet të jenë të gjithë të barabartë.
Koha s'vjen pas teje, ti hiq pas kohese!
Naim Frasheri
Benutzeravatar
egnatia
Danke für die vielen Übersetzungen
Danke für die vielen Übersetzungen
 
Beiträge: 2932
Registriert: Fr, 15. Jul 2005, 12:58

Re: Ministri largon policin që ia kishte marrë makinën me ka

Beitragvon Strellci i Vertet » Do, 03. Okt 2013, 10:05

egnatia hat geschrieben:
Strellci i Vertet hat geschrieben:
http://www.koha.net/?page=1,14,159822

“Pastrohet” policia rrugore e Tiranës, largohen 80% e efektivit
------------------------------------------------------------------
Si esht e mundur te largohen 80% te efektivit? E kaq shpejt Piuni i Rames Zotri Tahiri beni hetimet apo esht kjo nje menyr te vin ne pun tani njerz te Rames ne polici?

Kjo esht ni sinjal tjeter alarmant per Rendi dhe Ligjin en Shqipri.Strellci i Vertet,
pikërisht se gjendja e tanishme është tepër alarmante, janë të domosdoshme ndryshimet për çdo sektor, pasi vendi është lodhur nga korrupsioni. Përpara ligjit duhet të jenë të gjithë të barabartë.Po ketu esht pak se e shtrembuar kjo Fjalia as kush mbi Ligjin, kurr nje Minister e hek at policin i cili pati guxim te rrealizoj ket fjali....as kush mbi Ligjin.

Ti hiqim Policet Pauschal, kjo nuk prudhon besim ne Qevri e as ne Administrat.

Te ben nje test fisik per policet, dhe ai i cili nuk e kalon at test, ka arsyje per zhkarkim nga dytyra. Po ashtu ata te cilet marin Rryshfet e te cilet shkellin Rreguloret apo edhe Ligjet por jo pauschal ne ket menyr siq ben ky ministri, vetem per Hakmarrje.
I pasun esht ai i cili din se per qka ka jetu. Pytja osht: per qka jeton ti?
Strellci i Vertet
Senior Member
Senior Member
 
Beiträge: 2541
Registriert: Do, 21. Jun 2012, 13:33

Re: Ministri largon policin që ia kishte marrë makinën me ka

Beitragvon Kusho1983 » Do, 03. Okt 2013, 11:41

Strellci i Vertet hat geschrieben:
egnatia hat geschrieben:
Strellci i Vertet hat geschrieben:
http://www.koha.net/?page=1,14,159822

“Pastrohet” policia rrugore e Tiranës, largohen 80% e efektivit
------------------------------------------------------------------
Si esht e mundur te largohen 80% te efektivit? E kaq shpejt Piuni i Rames Zotri Tahiri beni hetimet apo esht kjo nje menyr te vin ne pun tani njerz te Rames ne polici?

Kjo esht ni sinjal tjeter alarmant per Rendi dhe Ligjin en Shqipri.Strellci i Vertet,
pikërisht se gjendja e tanishme është tepër alarmante, janë të domosdoshme ndryshimet për çdo sektor, pasi vendi është lodhur nga korrupsioni. Përpara ligjit duhet të jenë të gjithë të barabartë.Po ketu esht pak se e shtrembuar kjo Fjalia as kush mbi Ligjin, kurr nje Minister e hek at policin i cili pati guxim te rrealizoj ket fjali....as kush mbi Ligjin.

Ti hiqim Policet Pauschal, kjo nuk prudhon besim ne Qevri e as ne Administrat.

Te ben nje test fisik per policet, dhe ai i cili nuk e kalon at test, ka arsyje per zhkarkim nga dytyra. Po ashtu ata te cilet marin Rryshfet e te cilet shkellin Rreguloret apo edhe Ligjet por jo pauschal ne ket menyr siq ben ky ministri, vetem per Hakmarrje.

Nga e morre vesh ti qe policet jane pushuar nga pune ne menyre "paushale"?! Mbase kane bere teste fizike apo kane gjetur fakte se ata police te pushuar nga puna kane shkelur ligjin dhe rregulloret...
Benutzeravatar
Kusho1983
Senior Member
Senior Member
 
Beiträge: 2625
Registriert: Di, 05. Jul 2005, 14:48

Re: Lajme nga Shqiperia

Beitragvon Kusho1983 » Do, 03. Okt 2013, 16:21

Teatri Kombetar dhe skena shqiptare kane humbur nje aktore te madhe dhe te mirenjohur. Drita Pelingu, e dekoruar me cmimet “Çmimi i Karrierës”, ”Ismail Qemali” dhe me titujt “Mjeshtre e madhe” dhe “Nderi i Kombit”, u nda dje nga jeta. I lehte i qofte dheu.
Benutzeravatar
Kusho1983
Senior Member
Senior Member
 
Beiträge: 2625
Registriert: Di, 05. Jul 2005, 14:48

Re: Lajme nga Shqiperia

Beitragvon Florim » Do, 03. Okt 2013, 16:55

I lehtë i qoftë dheu.
O ku ka si ti o Shqipëria ime, o fisnikja përmbi gur.
Rrjedh në këngë e ligjerime, ballëlarta me flamur!
Benutzeravatar
Florim
Senior Member
Senior Member
 
Beiträge: 862
Registriert: Fr, 05. Jul 2013, 9:29

Re: Lajme nga Shqiperia

Beitragvon Kusho1983 » Do, 17. Okt 2013, 13:38

Me gjithe trainerin e huaj dhe me lojtaret e rinj the afruar, nuk arrijme te fitojme kunder nje skuadre modeste si Qipro. :roll:
Benutzeravatar
Kusho1983
Senior Member
Senior Member
 
Beiträge: 2625
Registriert: Di, 05. Jul 2005, 14:48

Re: Lajme nga Shqiperia

Beitragvon djali i vores » Do, 17. Okt 2013, 20:09

Ne fakt sduhet te presim shume nga Shqiperia. Ne nje vend ku shendetsia qe eshte me kryesorja eshte per ibret sduhet te na befasoj qe sporti, kultura, mjedisi, letersia etj te funksionojne. Kur Shqiperine e ka lene ne balte njerzit pergjegjes qe jetojne atje sipolitikanet qe nuk investojne ne keto fusha. Atehere smund te presesh qe per Shqiperine te prekupohen disa lojtare qe kane lindur ne mergim dhe qe as gjuhen se flasin mire.
djali i vores
Moderator
Moderator
 
Beiträge: 1191
Registriert: Mo, 08. Sep 2008, 17:42

Re: Lajme nga Shqiperia

Beitragvon Squatrazustradin » Do, 17. Okt 2013, 22:39

Dobet luajtem. Lojtaret me te dobet ishin: Cana Bulku Abrashi Rama dhe Salihi. Rama me lojen e tij vetanake mi acariti nervat. Nuk kuptoj pse trajneri e aktivizon.
Mire luajten deri diku Lila Agolli Kace Hyka dhe Roshi.
<a href="http://www.danasoft.com"><img src="http://www.danasoft.com/sig/boneymummieson.jpg" border="0">
Squatrazustradin
Senior Member
Senior Member
 
Beiträge: 1482
Registriert: Sa, 04. Aug 2007, 16:22

Re: Lajme nga Shqiperia

Beitragvon Squatrazustradin » Fr, 18. Okt 2013, 16:23

Ne duhet te marrim nje trajner qe nuk kushton aq shtrenjt. Leket e mbetura mund ti investoj Federata ne fusha futbolli dhe stadiume. Une do propozoja Bledar Kolen si trajner. Kola ka qene trajner i perkohshem i AEK Athines per nje sezon te tere, kurse tani eshte trajner te akademia e AEK-ut.

Po ashtu duhen privatizuar klubet dhe duhen dhene ne pronesi te klubeve fushat e futbollit, impjantet sportive, komplekset sportive dhe stadiumet.
<a href="http://www.danasoft.com"><img src="http://www.danasoft.com/sig/boneymummieson.jpg" border="0">
Squatrazustradin
Senior Member
Senior Member
 
Beiträge: 1482
Registriert: Sa, 04. Aug 2007, 16:22

Re: Lajme nga Shqiperia

Beitragvon djali i vores » Fr, 18. Okt 2013, 17:11

Tranjeret Shqiptar nuk kane shume pervoj dhe tek ata dyshohet se fusin njerez me hater. Per te ndjerin Medin Zheka flitej atehere se fuste shume lojtare shkodrane ne loje pamvarsisht kualitetit qe kishin.
djali i vores
Moderator
Moderator
 
Beiträge: 1191
Registriert: Mo, 08. Sep 2008, 17:42

VorherigeNächste

Zurück zu Shqip

Wer ist online?

Mitglieder in diesem Forum: 0 Mitglieder und 2 Gäste