albanien.ch Home
-
Forum

Forum Home
Bildergalerie
S'ka problem
Postkarten
Quiz

albanien.ch

albanien.ch
AlbInfo
S'ka problem - blog
News

-
Forumstools
Erweiterte Suche

 
albanien.ch Forum     Albanien - Meinungen & Fragen
 

Pyetje dhe informacione te ndryshme

Für diejenigen, die Albanisch sprechen wollen.

Pyetje per aktivitete me rastin e 100 Vjetorit te Pavaresise

Beitragvon egnatia » Mi, 14. Nov 2012, 21:27

A do të zhvillohen mbrëmje ose pasdite festive me rastin e 100 Vjetorit të Pavarësisë në Zvicër ose Gjermani? Nëse ka dikush ndonjë informacion, ju lutem ta postoni.

Faleminderit!
Koha s'vjen pas teje, ti hiq pas kohese!
Naim Frasheri
Benutzeravatar
egnatia
Danke für die vielen Übersetzungen
Danke für die vielen Übersetzungen
 
Beiträge: 2932
Registriert: Fr, 15. Jul 2005, 12:58

Re: Festa per 100 Vjetorin e Pavaresise!

Beitragvon Illyrian^Prince » Mi, 14. Nov 2012, 23:35

Te Shtunen ne Bern.

100 Vjetori: evenimenti qendror i organizuar nga Ambasadat e Shqipërisë, Kosovës dhe Maqedonisë, e shtunë, 17 nëntor 2012, në orën 18:00

http://www.albinfo.ch/njoftime/tubim-q%C3%ABndror-97163
Benutzeravatar
Illyrian^Prince
Senior Member
Senior Member
 
Beiträge: 4135
Registriert: Sa, 17. Apr 2004, 17:35
Wohnort: Kumanove/Illyrien

ju lutem informata dhe tregime shqiptaro-shqiperise

Beitragvon shqiptare » Fr, 16. Nov 2012, 15:06

...............
Zuletzt geändert von shqiptare am Mi, 23. Jan 2013, 22:39, insgesamt 1-mal geändert.
Bild
Ich bin wie ich bin. Die einen kennen mich, die anderen können mich.
K.A.
Benutzeravatar
shqiptare
Moderator
Moderator
 
Beiträge: 1551
Registriert: Mo, 09. Jul 2007, 10:10
Wohnort: Tirana

Re: ju lutem informata dhe tregime shqiptaro-shqiperise

Beitragvon Grave Digger » Fr, 16. Nov 2012, 15:31

Mbase do ishte mire ti diskutonim keto pyetje teme pas teme. E jo keshtu ne pergjithesi, sepse nuk di ku te filloj.
Grave Digger
Member
 
Beiträge: 58
Registriert: Sa, 10. Nov 2012, 1:29

Re: ju lutem informata dhe tregime shqiptaro-shqiperise

Beitragvon shqiptare » Fr, 16. Nov 2012, 15:34

...............
Zuletzt geändert von shqiptare am Mi, 23. Jan 2013, 22:38, insgesamt 1-mal geändert.
Bild
Ich bin wie ich bin. Die einen kennen mich, die anderen können mich.
K.A.
Benutzeravatar
shqiptare
Moderator
Moderator
 
Beiträge: 1551
Registriert: Mo, 09. Jul 2007, 10:10
Wohnort: Tirana

Re: ju lutem informata dhe tregime shqiptaro-shqiperise

Beitragvon Grave Digger » Fr, 16. Nov 2012, 15:46

Ne fillim, kur mberrin ti ne TR, duhet se pari, si shtetase e huaj qe je (apo je shtetase shqiptare?) te shkosh te Policia Kufitare dhe e Migracionit, kurse si shtetase shqiptare duhet te shkosh te Zyra e Gjendjes Civile per tu lajmeruar. Pastaj duhet te lajmerohesh te Zyra e Punesimit, nese kerkon pune.
Grave Digger
Member
 
Beiträge: 58
Registriert: Sa, 10. Nov 2012, 1:29

Re: ju lutem informata dhe tregime shqiptaro-shqiperise

Beitragvon shqiptare » Fr, 16. Nov 2012, 15:54

...............
Zuletzt geändert von shqiptare am Mi, 23. Jan 2013, 22:38, insgesamt 1-mal geändert.
Bild
Ich bin wie ich bin. Die einen kennen mich, die anderen können mich.
K.A.
Benutzeravatar
shqiptare
Moderator
Moderator
 
Beiträge: 1551
Registriert: Mo, 09. Jul 2007, 10:10
Wohnort: Tirana

Re: ju lutem informata dhe tregime shqiptaro-shqiperise

Beitragvon Grave Digger » Fr, 16. Nov 2012, 16:54

Kurse sa per mjek, ne çdo lagje te Tiranes ka nje ambulance/praksis mjeksor (Hausarzt). Ne fillim dikush qe eshte i semure, duhet te shkoje te ambulanca mjekesore e lagjes. Nese aty nuk mund te sherohet, atehere mjeku i ambulances se lagjes i sugjeron individit te shkoje te spitali. Ne Tirane ka disa spitale shteterore dhe private. Spitale shteterore jane Qendra Spitalore Universitare Nene Tereza dhe Spitali Ushtarak. Kurse spitale private ka shume. Per tu vecuar jane ketu Spitali Amerikan, i cili ka dy spitale ne Tirane dhe ka infrastrukture teper moderne. Me nje sigurim shendetesor shume sherbime mjekesore jane shume me lire ose falas.
Grave Digger
Member
 
Beiträge: 58
Registriert: Sa, 10. Nov 2012, 1:29

Re: ju lutem informata dhe tregime shqiptaro-shqiperise

Beitragvon shqiptare » Fr, 16. Nov 2012, 17:08

...............
Zuletzt geändert von shqiptare am Mi, 23. Jan 2013, 22:37, insgesamt 1-mal geändert.
Bild
Ich bin wie ich bin. Die einen kennen mich, die anderen können mich.
K.A.
Benutzeravatar
shqiptare
Moderator
Moderator
 
Beiträge: 1551
Registriert: Mo, 09. Jul 2007, 10:10
Wohnort: Tirana

Re: ju lutem informata dhe tregime shqiptaro-shqiperise

Beitragvon Grave Digger » Fr, 16. Nov 2012, 18:17

shqiptare hat geschrieben:Aha, systemi qenka si te ne
po si eshte *sigurimi shendetesor* p.sh. si behet ose ku ndodhe :?:

Me para te ne (fshat) pagesat jan bere permes taksave bujqsore

Per sigurime shendetesore cdo qytetar mund te aplikoje ne cfare do shoqerie sigurimesh (Sigal, Atlantik, Albsig, Insig, etj.) apo te Instituti i Sigurimeve te Kujdesit Shendetesor (qe eshte institut shteteror).
Grave Digger
Member
 
Beiträge: 58
Registriert: Sa, 10. Nov 2012, 1:29

Re: ju lutem informata dhe tregime shqiptaro-shqiperise

Beitragvon Estra » Sa, 17. Nov 2012, 1:17

teme interesante
por a paguajne sigurimet shendetesor qe me te vertete nese eshte e nevojshme?
Estra
Danke für die vielen Übersetzungen
Danke für die vielen Übersetzungen
 
Beiträge: 4353
Registriert: Di, 22. Mär 2005, 22:27

Re: ju lutem informata dhe tregime shqiptaro-shqiperise

Beitragvon shqiptare » Sa, 17. Nov 2012, 10:02

...............
Zuletzt geändert von shqiptare am Mi, 23. Jan 2013, 22:37, insgesamt 1-mal geändert.
Bild
Ich bin wie ich bin. Die einen kennen mich, die anderen können mich.
K.A.
Benutzeravatar
shqiptare
Moderator
Moderator
 
Beiträge: 1551
Registriert: Mo, 09. Jul 2007, 10:10
Wohnort: Tirana

Re: Natyra me shqiponje

Beitragvon egnatia » Do, 22. Nov 2012, 15:50

:D :idea: :X:
Koha s'vjen pas teje, ti hiq pas kohese!
Naim Frasheri
Benutzeravatar
egnatia
Danke für die vielen Übersetzungen
Danke für die vielen Übersetzungen
 
Beiträge: 2932
Registriert: Fr, 15. Jul 2005, 12:58

Re: Natyra me shqiponje

Beitragvon egnatia » Mi, 19. Dez 2012, 14:26

Koha s'vjen pas teje, ti hiq pas kohese!
Naim Frasheri
Benutzeravatar
egnatia
Danke für die vielen Übersetzungen
Danke für die vielen Übersetzungen
 
Beiträge: 2932
Registriert: Fr, 15. Jul 2005, 12:58

Re: Natyra me shqiponje

Beitragvon shqiptare » Mi, 19. Dez 2012, 14:28

...............
Zuletzt geändert von shqiptare am Mi, 23. Jan 2013, 22:16, insgesamt 1-mal geändert.
Bild
Ich bin wie ich bin. Die einen kennen mich, die anderen können mich.
K.A.
Benutzeravatar
shqiptare
Moderator
Moderator
 
Beiträge: 1551
Registriert: Mo, 09. Jul 2007, 10:10
Wohnort: Tirana

Re: Natyra me shqiponje

Beitragvon shqiptare » Mi, 19. Dez 2012, 14:31

...............
Zuletzt geändert von shqiptare am Mi, 23. Jan 2013, 22:15, insgesamt 1-mal geändert.
Bild
Ich bin wie ich bin. Die einen kennen mich, die anderen können mich.
K.A.
Benutzeravatar
shqiptare
Moderator
Moderator
 
Beiträge: 1551
Registriert: Mo, 09. Jul 2007, 10:10
Wohnort: Tirana

Re: Natyra me shqiponje

Beitragvon Alket » Mi, 19. Dez 2012, 23:20

Alket
Senior Member
Senior Member
 
Beiträge: 3129
Registriert: Mi, 26. Mai 2010, 13:35

Re: Natyra me shqiponje

Beitragvon shqiptare » Do, 20. Dez 2012, 15:41

...............
Bild
Ich bin wie ich bin. Die einen kennen mich, die anderen können mich.
K.A.
Benutzeravatar
shqiptare
Moderator
Moderator
 
Beiträge: 1551
Registriert: Mo, 09. Jul 2007, 10:10
Wohnort: Tirana

Re: ju lutem informata dhe tregime shqiptaro-shqiperise

Beitragvon shqiptare » Fr, 04. Jan 2013, 18:27

...............
Zuletzt geändert von shqiptare am Mi, 23. Jan 2013, 22:10, insgesamt 1-mal geändert.
Bild
Ich bin wie ich bin. Die einen kennen mich, die anderen können mich.
K.A.
Benutzeravatar
shqiptare
Moderator
Moderator
 
Beiträge: 1551
Registriert: Mo, 09. Jul 2007, 10:10
Wohnort: Tirana

Re: ju lutem informata dhe tregime shqiptaro-shqiperise

Beitragvon egnatia » Fr, 04. Jan 2013, 23:37

shqiptare hat geschrieben:Tash kam pyetje per Testament dhe ligjet per trashegime ne :X:
A eshte per-lidhur trashegimi me ligj si ne gjermani per shembull?
Apo ke trashëgimlënësi te drejt ta shkruaje testamentin sic do vete?


Përshëndetje, shqiptare!

Ndoshta të ndihmon kjo faqe elektronike për pyetjet e tua :arrow: http://ligjet.info/kodicivil/pjesa_iii/titulli_ii
Koha s'vjen pas teje, ti hiq pas kohese!
Naim Frasheri
Benutzeravatar
egnatia
Danke für die vielen Übersetzungen
Danke für die vielen Übersetzungen
 
Beiträge: 2932
Registriert: Fr, 15. Jul 2005, 12:58

VorherigeNächste

Zurück zu Shqip

Wer ist online?

Mitglieder in diesem Forum: 0 Mitglieder und 1 Gast