albanien.ch Home
-
Forum

Forum Home
Bildergalerie
S'ka problem
Postkarten
Quiz

albanien.ch

albanien.ch
AlbInfo
S'ka problem - blog
News

-
Forumstools
Erweiterte Suche

 
albanien.ch Forum     Albanien - Meinungen & Fragen
 

Nachrichten aus Mazedonien

Ihre Meinung - Ihre Fragen, die in den anderen Themen nicht Platz haben.

Nachrichten aus Mazedonien

Beitragvon Strellci i Vertet » Do, 10. Okt 2013, 13:04

Rrahje masive midis nxënësve shqiptarë e maqedonas në Shkup

Shkup, 10 tetor - Rrahje masive midis nxënësve shqiptarë dhe maqedonas të shkollave të mesme ka ndodhur mbrëmë në Shkup. Rrahja ka ndodhur në bulevardin “Brigada e Tretë Maqedonase”, ku janë përleshur nxënës shqiptarë dhe maqedonas. Incidenti është nxitur nga nxënës dhe huliganë maqedonas, të cilët kanë sulmuar nxënësit shqiptarë që mësojnë në shkollën e mesme “Vlado Tasevski”.

Ky incident masiv ka bërë që të bllokohet edhe Bulevardi, ndërsa rrahja brutale me gjësende të forta ka zgjatur për disa minuta, deri në ndërhyrjen e policisë. Siç bëhet e ditur, një pjesë e nxënësve kanë pësuar lëndime dhe po trajtohen në qendrën klinike në Shkup.

Dëshmitarë të ngjarjes kanë rrëfyer se nxënësit shqiptarë të vendbanimeve të komunës periferike të Studeniçanit janë sulmuar nga huliganë dhe nxënës maqedonas. “Nxënësit derisa kanë përfunduar orët e fundit dhe ishin nisur për të pritur autobusët për në shtëpi, janë sulmuar në një pritë nga huliganët maqedonas dhe gjithçka më pas ka dalë jashtë kontrollit”, ka rrëfyer për INA, një nxënës që ka qenë viktimë e rrahjes.

Policia nuk ka dhënë detaje mbi incidentin, duke theksuar se janë ndaluar vetëm dy nxënës dhe duke mos dhënë asnjë të dhënë tjetër për ndriçimin e këtij incidenti të radhës. Viteve të fundit janë shtuar incidentet e dhunshëm nëpër Shkup, ndërsa viktima vazhdojnë të jenë nxënësit dhe fëmijët shqiptarë.

Huliganë maqedonas vazhdojnë të shëtisin të lirë, edhe pse MPB ka theksuar se në disa raste janë ndaluar sulmuesit e dyshuar të viktimave të pafajshme nëpër rrugët e Shkupit, por shumica prej tyre kanë rezultuar të moshës së mitur.

http://www.koha.net/?page=1,15,161643


-----------------------------------------------------------------------------------
Leider kommt es immer wieder zu solchen zwischenfällen.........klar sind dies Hooligans aber irgendwie spiegelt es doch die Gesellschaftliche Situation in Mazedonien, die sehr angespannt zu sein scheint.
I pasun esht ai i cili din se per qka ka jetu. Pytja osht: per qka jeton ti?
Strellci i Vertet
Senior Member
Senior Member
 
Beiträge: 2541
Registriert: Do, 21. Jun 2012, 13:33

Re: Nachrichten aus Mazedonien

Beitragvon Florim » Fr, 29. Nov 2013, 12:40

Kërçova ulë flamujt në gjysmështizë

Kërçova e ka shpallur ditë zie të premten, për shkak të aksidentit të rëndë automobilistik që ndodhi një ditë më parë, ku humbën jetën 3 shqiptarë, njëri prej tyre 15 vjeç.

"U rekomandohet të gjitha institucioneve që t’i ulin flamujt në gjysëmshtizë",-thuhet nga autoritetet lokale.

Në aksidentin e një dite më parë, ku një makinë goditi një shtëpi, mbetën të plagosur edhe dy persona të tjerë./albeu.com/
O ku ka si ti o Shqipëria ime, o fisnikja përmbi gur.
Rrjedh në këngë e ligjerime, ballëlarta me flamur!
Benutzeravatar
Florim
Senior Member
Senior Member
 
Beiträge: 862
Registriert: Fr, 05. Jul 2013, 9:29

Re: Nachrichten aus Mazedonien

Beitragvon TiranaAlb » Sa, 15. Nov 2014, 18:01

https://www.youtube.com/watch?v=Wy6aHe-z2_s

Scheint doch sehr angenehm dort zu sein.
TiranaAlb
Senior Member
Senior Member
 
Beiträge: 2766
Registriert: Di, 31. Mär 2009, 17:56
Wohnort: Srbija

Re: Nachrichten aus Mazedonien

Beitragvon Illyrian^Prince » Sa, 15. Nov 2014, 19:36

Benutzeravatar
Illyrian^Prince
Senior Member
Senior Member
 
Beiträge: 4135
Registriert: Sa, 17. Apr 2004, 17:35
Wohnort: Kumanove/Illyrien

Re: Nachrichten aus Mazedonien

Beitragvon TiranaAlb » Di, 26. Jan 2016, 22:10

TiranaAlb
Senior Member
Senior Member
 
Beiträge: 2766
Registriert: Di, 31. Mär 2009, 17:56
Wohnort: Srbija


Zurück zu Nordmazedonien?!

Wer ist online?

Mitglieder in diesem Forum: 0 Mitglieder und 1 Gast