Benutzeravatar
[DelFini]
Member
Beiträge: 99
Registriert: Mo, 14. Nov 2005, 7:27

Re: pershendetje te gjithve

Mo, 21. Jan 2008, 21:20

Fati hat geschrieben:Me pelqeu aq shum kjo tem saqe nuk munda te kaloj pa then disa fjal edhe pse kam lindur dhe jetoj ende ne vendlindje...
Te jetosh nen kulturat e huaja e ta duash dhe respektosh kulturen tende, te jesh me kilometra larg vendlindjes e ta kujtosh gjithmon me mall e dashuri,te flasesh gjuhen amtare aty ku ta imponojn qe ta harrosh, nuk duhet te ndihesh jetime por duhet te jesh krenar sepse kete e ndiejn personat(familjaret) me morale te pasterta shpirtrore;atyre ku naper vena deperton gjaku atdhetar...
Prandaj çdo njeri duhet te jet krenar se prej nga vjen... Ne jemi krenar pas gjith atyre sundimeve por pram qendruam,ku u lindem e aty do vdesim...

me respekt nga Fati
pom vjen keq me tu drejtu me kto fjal, po pernime je ka fol palidhje.
njeri ka kalu ajo koha kur levizja u kon e kufizume edhe shkaku i pengesave teknike njerzt nuk jon pa me vite. Tash se pari jon televizionet edhe te njejtin program qe e njekin ata ne vendlindje e ki edhe ti ne diaspor. Qe mos me i permen hiq mundsit per komunikim qe ti jep interneti. Mandej pak me te rrok ni merzi e madhe i hp autobusit , trenit, ajroplanit e shkon ne vendlindje.
E vetmja penges sot osht zhvillimi ekonomik i ult i Kosoves qe ta veshtirson ni jete normale.
Mo nuk jena nen sundim te kerkujt, munem me i ec punt tona nese dim me u organizu, ka kalu ajo koha sentimentale kur kena rrnu ne tregime historike. Tash duhet me ja nis me e jetu te tanishmen.

Benutzeravatar
Adelina2007
Member
Beiträge: 47
Registriert: Mo, 10. Sep 2007, 11:29

Mo, 21. Jan 2008, 22:45

@ Delfini



Shum ke fol mir!!!! Respekt!!!!

Benutzeravatar
Bizza
Site Admin
Site Admin
Beiträge: 1029
Registriert: So, 12. Feb 2006, 15:28

Mo, 21. Jan 2008, 23:20

[DelFini] hat geschrieben: pom vjen keq me tu drejtu me kto fjal, po pernime je ka fol palidhje.
njeri ka kalu ajo koha kur levizja u kon e kufizume edhe shkaku i pengesave teknike njerzt nuk jon pa me vite. Tash se pari jon televizionet edhe te njejtin program qe e njekin ata ne vendlindje e ki edhe ti ne diaspor. Qe mos me i permen hiq mundsit per komunikim qe ti jep interneti. Mandej pak me te rrok ni merzi e madhe i hp autobusit , trenit, ajroplanit e shkon ne vendlindje.
E vetmja penges sot osht zhvillimi ekonomik i ult i Kosoves qe ta veshtirson ni jete normale.
Mo nuk jena nen sundim te kerkujt, munem me i ec punt tona nese dim me u organizu, ka kalu ajo koha sentimentale kur kena rrnu ne tregime historike. Tash duhet me ja nis me e jetu te tanishmen.
Per kesi njerz si ti delfin, qe përvohen njerzeve me dhan pseudo-mësime ne emocionet personale, ne ndjeniat mbrenda, nuk mjafton shkronja as fjale per me pershkru intelegjencen e tyre..

Mua me këto Fjal te tua me ke fye! Per ty ndoshta asgjë nuk do me thonë pa vendlindjen, pa familien, pa identitet ne shtetin huaj me u rrit apo Jeten me kalue edhe "me i hec punen tende", por mos mendo se kret mergimtart e ndjen veten si Njerz te humbur, qe jan assimilu ne Diaspor, qe e kan harru prejardhjen e tyre!

Nuk po me pengon, kur te ki deshir njerzi me "sentimental" me i cilesu..nëse shkrun nje njeri per ty palidhje, kur i thekson emocionet, qe i perjeton ne mergim.. edhe une me gjith zemer e nenkuptoj veten si "Njeri sentimental qe shkrun palidhje"

A po mendon ti, qe eshte njeit me shiku televizion shqip ndermjet Families tende plot me Buzeqeshje edhe plot Bisedim, apo ne diaspor ne vetmi plot me mall? Shumica ne diaspor vetem per nje arsy e shikojn televizionin shqiptar..me kriju atmospheren e atdheut ketu ne diaspor! Shpesh her une shikoj televizionin shqiptar per shkak qe e ndegjoj gjuhen e bukur, shikoj vendlindjen edhe historien unike, trimat shqiptare!

Qka te vyn Interneti, kur nuk muj mi perjetu celebrimet e jetes? Kur te lind nipi, kur te fejohet daja apo kur te vdes babegjyshi? Ti vet e din, qe duhet ketu patjeter obligimet me i plocu..ne shkoll me shku, me punu! A mendon ti, qe mundesh ghjithmon, ne gjdo kohë autobusit mi hyp kur te rrok merzia?

Per mue eshte nje Ditë pa atdheun sikur nje ditë e humbur, sepse gjith veprimat qe i bej ketu, i bej pa gezim, pa buzeqesh..me mungon diçka!

Perzonalisht per mue nuk ish kan me rendsi Paraj te madh me pas, per me jetu si Prince Charles, une edhe kishna shku boston edhe speca me shit, vetem per arsyen me jetu ne vendlindjen tim! Shpresoj se ne ardhmerien time, do te shkoj mas arsimit tim ne Kosovë pergjithmon!

edhe diçka delfin..

Tregimet historie shqiptare kur nuk te lejon me harru shqiptarien, pekundrazi te bejn Krenar!
Zuletzt geändert von Bizza am Di, 22. Jan 2008, 15:40, insgesamt 1-mal geändert.
Gib deine Träume niemals auf. Wenn du sie verloren hast, existiert noch der Körper, aber innerlich bist du längst tot.

Për të gjithë e në të gjitha pikëpamjet kam qenë e jam njeriu kot, i humbur.

Nostalgie wird durch heimatliche Luft gestillt.

Benutzeravatar
[DelFini]
Member
Beiträge: 99
Registriert: Mo, 14. Nov 2005, 7:27

Di, 22. Jan 2008, 14:35

@Bizza , pe shoh qe me ke keqkuptu. Une nuk po du me i jep kerkujt msime, thjesht e dhash ni mendim ne ni forum. As ne emocione nuk deshta me ju perzi kerkujt, vetem deshta me e kjartsu pak qendrimin e shqiptarve ne diaspor perball atyne ne vendlindje edhe anasjelltas.
Ato qe i the ti jon krejt te verteta, normal qe realiteti virtual nuk mundet me e zavendsu at real, une edhe e kom cek pak ma nalt, per me i hek iluzionet qe te krijohen per vendlindjen ne kohen sa ti je jasht asaj, duhet me u kthy ne vendlindje per ni kohe ma te gjat se pushimet semestrale , me jetu si banor e jo veq si turist. Vetem ather munesh me pa gjendjen me sy real per me ardh te ndonje perfundim korrekt.
Per mue eshte nje Ditë pa atdheun sikur nje ditë e humbur, sepse gjith veprimat qe i bej ketu, i bej pa gezim, pa buzeqesh..me mungon diçka!
mos mendo qe ti e don atdheun ma shum se tjert, kurr mos mendo. Se secilli e don vendin e vet. Edhe jo veq pse e ka emnin Kosove, Zvicer, Gjermani apo Shqipni, po veq per ata se ai osht vendi ku ka lind u rrit ku ka mar frym maspari , ku i ka kujtimet e para te jetes se vet.
Ti mesiguri je i lidhun me atdheun se ki njerz tu atje qe je ne raporte te mira me ta . Po nuk munesh me kerku pi tjetrit me e dasht atdheun per te njejtat arsye qe e don ti.
Mandej kur po thu qe per ty nuk ish kon me randsi parja, po e kuptoj qe ti nuk e ki iden qe ne Kosove ( se un kom jetu 21 vjet atje) pjesa ma e madhe e popullsis rrnojn me ma pak se 150 euro ne muj. E qmimet e ushqimeve e te gjanave tjera elementare nuk jon ku me dit ma lire se ne Evrope ku jeton ti. Me fjal tjera 80% e kosovarve ne krahasim me ni njeri qe bon jete mesatare ne Evrope jon fukare. E ka shum hala per me u ndryshu atje, aq shum sa qe brezi jone nuk ma mer menja qe ka me i korr frytet. Per qata edhe un i thash ati shokut ma nalt, qe nese ti pernime e don atdheun ather nuk duhet me e qit ne rend te pare ( spo thom me e harru) sentimentalizmin e me ja nis me u permallu e me rrnu ne kujtime e mallengjime, po duhet me gjet menyra me u organizu e me ja nis me ndryshu dicka, se ka shuuuuuum per me ndryshu. Ndryshimi i par kish me qen me e njoft veten, me e dit kush je edhe me e dit cka osht qellimi yt, e mos me rrnu ne andra.
Edhe njo , shqiptarin nuk duhet me e bazu ne tregime po ne fakte reale. Nuk muj me e lon veten un me u knaq tu thon un jam shqiptar pasardhes i Ilirve , e me prit me me rrespektu dikush. Po duhet me ndermar dicka konkrete qe me e meritu rrespektin prej dikujt, kushdoqoft ai.

Benutzeravatar
Fati
Member
Beiträge: 21
Registriert: Fr, 15. Dez 2006, 23:37

Re: pershendetje te gjithve

Di, 22. Jan 2008, 16:48

pom vjen keq me tu drejtu me kto fjal, po pernime je ka fol palidhje.
njeri ka kalu ajo koha kur levizja u kon e kufizume edhe shkaku i pengesave teknike njerzt nuk jon pa me vite. Tash se pari jon televizionet edhe te njejtin program qe e njekin ata ne vendlindje e ki edhe ti ne diaspor. Qe mos me i permen hiq mundsit per komunikim qe ti jep interneti. Mandej pak me te rrok ni merzi e madhe i hp autobusit , trenit, ajroplanit e shkon ne vendlindje.
E vetmja penges sot osht zhvillimi ekonomik i ult i Kosoves qe ta veshtirson ni jete normale.
Mo nuk jena nen sundim te kerkujt, munem me i ec punt tona nese dim me u organizu, ka kalu ajo koha sentimentale kur kena rrnu ne tregime historike. Tash duhet me ja nis me e jetu te tanishmen.

Sidoqoft faleminderit Delfin


Delfin une nuk thash asgje tjeter perveq nje falenderim per ata qe ende mendojn per kosoven kudo qe po gjinden..."Te jetosh nen kulturat e huaja e ta duash dhe respektosh kulturen tende, te jesh me kilometra larg vendlindjes e ta kujtosh gjithmon me mall e dashuri,te flasesh gjuhen amtare aty ku ta imponojn qe ta harrosh, nuk duhet te ndihesh jetime" Miku i mir eshte ai qe ste len te çajsh,e jo ai qe ti fshin lotet.
E pasi qe po mendon edhe e vertet eshte se kushtet ekonomike jan te dobeta ne Kosove ateher Kosova avansohet perpara vetem me njerz te drejt dhe te sinqert pamarr parasysh se ku jeton,nese keta nuk qenkan te drejt ne qeverisje pse nuk kthehen ata shqiptar qe kan studiue ne diaspor dhe mendon qe eshte me i aft avansim te kosoves edhe keshtu shkon drejt zhvillimit te gjithmbarshem e jo te dorzohemi e te largohemi si arsye "se gjasa kushtet po ta imponojn te largohesh" skan than kot Buk e krip e zemer, qe do te thot se edhe ne kushte te veshtira duhet te sakrifikojm per te arritur synimet tona..
1.Qka shikon personalisht ti ne TV??? jam i sigurt se shikon programet e atij vendi ku jeton...
2.Qka ju tregon shoqeris se re te krijuar ne diaspor per vendin tend??? "asgje"-Nuk ju tregon se sa ngjarje perjetuam si: vrasje, dhuntia, masakra vetem e vetem qe te mos largohemi nga atdheu yn(nuk po e them per ju qe jeni ne diaspor qe te ktheheni sepse edhe prej vendeve te tjera jetojn ne Kosov keto jan gjera personale p,sh:Une synoj per Master ne diaspor), nuk ju tregon se njerz prej diaspore kan ardh ne Kosov qe ti bashkangjiten UÇK dhe tani jan gritur Lapidare per ta,e shum shum gjera tjera, por shikon TV,flet ne internet e gjera tjera edhe mendon se din gjithqka per KS, me vjen keq por 90%e popullates shqiptare din pak per vendin ton nje nder ta jem edhe une ...
se po te dinim se 'kush jemi" dhe "Çfar jemi" sdo te ishim ne kete gjendje...
Delfini-Nuk muj me e lon veten un me u knaq tu thon un jam shqiptar pasardhes i Ilirve , e me prit me me rrespektu dikush. Po duhet me ndermar dicka konkrete qe me e meritu rrespektin prej dikujt, kushdoqoft ai.
Qe te fitosh respektin e dikujt duhet te tregon se kush je netevertet e jo te refuzosh qe je shqiptar si me lart...
Mos me shti te flas per gjera me imtime por vetem i tregova "Krenares" se nuk duhet te ndiesh jetime nese je ne diaspor per derisa mendon dhe dhashuron atdheun e vet...


me falni nese e ofendova diken

me respekt fati
- jetoni nё atё mёnyrё qё kur tё vdisni edhe armiqtё tё qajnё pёr ju -

Topolino
Danke für die vielen Übersetzungen!
Danke für die vielen Übersetzungen!
Beiträge: 293
Registriert: Mo, 17. Dez 2007, 17:10

Di, 22. Jan 2008, 19:39

Bizza hat geschrieben:
[DelFini] hat geschrieben: pom vjen keq me tu drejtu me kto fjal, po pernime je ka fol palidhje.
njeri ka kalu ajo koha kur levizja u kon e kufizume edhe shkaku i pengesave teknike njerzt nuk jon pa me vite. Tash se pari jon televizionet edhe te njejtin program qe e njekin ata ne vendlindje e ki edhe ti ne diaspor. Qe mos me i permen hiq mundsit per komunikim qe ti jep interneti. Mandej pak me te rrok ni merzi e madhe i hp autobusit , trenit, ajroplanit e shkon ne vendlindje.
E vetmja penges sot osht zhvillimi ekonomik i ult i Kosoves qe ta veshtirson ni jete normale.
Mo nuk jena nen sundim te kerkujt, munem me i ec punt tona nese dim me u organizu, ka kalu ajo koha sentimentale kur kena rrnu ne tregime historike. Tash duhet me ja nis me e jetu te tanishmen.
Per kesi njerz si ti delfin, qe përvohen njerzeve me dhan pseudo-mësime ne emocionet personale, ne ndjeniat mbrenda, nuk mjafton shkronja as fjale per me pershkru intelegjencen e tyre..

Mua me këto Fjal te tua me ke fye! Per ty ndoshta asgjë nuk do me thonë pa vendlindjen, pa familien, pa identitet ne shtetin huaj me u rrit apo Jeten me kalue edhe "me i hec punen tende", por mos mendo se kret mergimtart e ndjen veten si Njerz te humbur, qe jan assimilu ne Diaspor, qe e kan harru prejardhjen e tyre!

Nuk po me pengon, kur te ki deshir njerzi me "sentimental" me i cilesu..nëse shkrun nje njeri per ty palidhje, kur i thekson emocionet, qe i perjeton ne mergim.. edhe une me gjith zemer e nenkuptoj veten si "Njeri sentimental qe shkrun palidhje"

A po mendon ti, qe eshte njeit me shiku televizion shqip ndermjet Families tende plot me Buzeqeshje edhe plot Bisedim, apo ne diaspor ne vetmi plot me mall? Shumica ne diaspor vetem per nje arsy e shikojn televizionin shqiptar..me kriju atmospheren e atdheut ketu ne diaspor! Shpesh her une shikoj televizionin shqiptar per shkak qe e ndegjoj gjuhen e bukur, shikoj vendlindjen edhe historien unike, trimat shqiptare!

Qka te vyn Interneti, kur nuk muj mi perjetu celebrimet e jetes? Kur te lind nipi, kur te fejohet daja apo kur te vdes babegjyshi? Ti vet e din, qe duhet ketu patjeter obligimet me i plocu..ne shkoll me shku, me punu! A mendon ti, qe mundesh ghjithmon, ne gjdo kohë autobusit mi hyp kur te rrok merzia?

Per mue eshte nje Ditë pa atdheun sikur nje ditë e humbur, sepse gjith veprimat qe i bej ketu, i bej pa gezim, pa buzeqesh..me mungon diçka!

Perzonalisht per mue nuk ish kan me rendsi Paraj te madh me pas, per me jetu si Prince Charles, une edhe kishna shku boston edhe speca me shit, vetem per arsyen me jetu ne vendlindjen tim! Shpresoj se ne ardhmerien time, do te shkoj mas arsimit tim ne Kosovë pergjithmon!

edhe diçka delfin..

Tregimet historie shqiptare kur nuk te lejon me harru shqiptarien, pekundrazi te bejn Krenar!
Faliminderit shum per keto fjal. Si sa shpesh ja ke qellue. Gati nisoj ndjej edhe une ne diaspor, larg vendlindjes time ..
Respekt.
Te pershendes
Gjaku i shqipes nuk hup kurre, ai gjake mbetet ne flamur.

REAL
Member
Beiträge: 50
Registriert: Do, 15. Nov 2007, 2:24

Fr, 25. Jan 2008, 1:23

tema eshte shume e bukur
shume nga ju kane me shume vite se une ne mergim dhe normal jane me te afte te pergjigjen
po une do thoja se koheve te fundit ne baze te martesave me te huaj dhe kur femijet lindin ne vendin ku jetojme eshte shume e veshtire tja mesosh te gjith traditat e shqiptarit
pasi me e rendesishmja eshte qe femijet te integrohen me vendin ku kane lindur se aty do jetojne e do rriten.
une personalisht mundohem te ruaj traditat shqiptare por duke pas parasysh se partneren e kam te huaj nuk mund te kem shansin te ndihem i teri shqiptar(e kam fjalen do ishte ndrysh ta kisha shqiptare)
me lart u fol per kosoven po une po flas per shqiprin
personalisht pa dashur te fyej asnjeri sdo kisha deshire te jetoja aty
ne shqiperi eshte nje kaos i vertete.dhe per zakone e tradita nuk flitet fare
femrat sillen rrugeve si te ishin ne bordele.ska respekt me per asgje.lokalet jane mbushur me te rinj qe e shtyjen diten vetem ne kafene.me keq nuk ka

Benutzeravatar
Adelina2007
Member
Beiträge: 47
Registriert: Mo, 10. Sep 2007, 11:29

Fr, 25. Jan 2008, 19:25

lokalet jane mbushur me te rinj qe e shtyjen diten vetem ne kafene.me keq nuk ka




e pse esht qeshtu qysh po thu???
sepse nuk kah pune!!!!!! e rinia muk po din qka me bah tjeter !!! qata edhe po bahen hajna!!!!! po bahen kriminell!!!! apo e kam gabim???

Topolino
Danke für die vielen Übersetzungen!
Danke für die vielen Übersetzungen!
Beiträge: 293
Registriert: Mo, 17. Dez 2007, 17:10

Fr, 25. Jan 2008, 20:55

@Adelina2007
Po normal qe mundet mu kon arsyja qe ska pun.. s'tha askush qe s'eshte ashtu...

@REAL
Po, met vertet eshte ai problemi qe ne gurbet spo dim se qka eshte ma me ransi, mu asimilu ne shet ne cilin po jetojm (sidomos per femijet eshte e rendsishme), apo mos mi hup traditat dhe kulturen shqiptare. Eshte veshtir ti plotsojm te dy pike.. por e mundshme.

Tung pershendetje
Gjaku i shqipes nuk hup kurre, ai gjake mbetet ne flamur.

Benutzeravatar
Denisa*
Danke für die vielen Übersetzungen!
Danke für die vielen Übersetzungen!
Beiträge: 462
Registriert: Mi, 02. Mai 2007, 11:09

Do, 31. Jan 2008, 15:25

Sikur ta shkruanim ne vend te Qindemi = Gjindemi ???? :roll:


E di qe eshte jashte Temes ,por po me pengonte 8)

Benutzeravatar
altruisti
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 145
Registriert: Sa, 14. Aug 2004, 0:36

So, 20. Apr 2008, 19:30

Teme mjafte e qelluar por qe kerkon nje tarjtim te kujdesshem per vete faktin se eshte shume e njdeshme aq sa e prek ne menyr direkte identitetin ton kombetar por edhe ate te krijuar ketu. Sikur Kosova apo me mire te them atdheu yn te kishte nje zhvillim te perafert me vendet perendimore ku jetojme ne me siguri se do te ishte shume me lehte. Keni parasysh qe psh. nje francez, nje anglez apo nje amerikan qe jeton large vendit te tij nuk i ka keto halle sepse ai ka leshuar vendin e tij thjesht nga kurreshtja apo per hir te studimeve apo edhe ndonje lidhjeje dashurije, por ai nuk ka qen i detyruar te leshoj vendin e tij per shkak te rrezikut dhe presionit qe kjo ju ka mohuar atij ne vendin e tij. Te shqipotarte eshte fare lehte mu spjegu. Pothuaj se nuk ka asnje shqiptar qe ne nje menyr ose tjeter nuk ka qen i detyruar te leshoj vendlindjen e tij, qofte per shkak te shkaqeve ekonomike apo edhe per shkak te rrethanave politike. E duhet me pas parysh faktin se nese ke qen i detyruar te largohesh aq me shume do te jesh i lidhur me vendin tend e kjo gje eshte nje proces krejt i natyrshem. Pra dallimi eshte se ne kemi qen te ngarkuar me u largu apo ndryshe me then ne kemi qen te detyraur qe te heqim dore nga atdheu yn per me mujt me mbijetu. Mirpo me kalimin e kohes sa me shume qe Kosova i afrohet vendeve evropiane aq me lehet do ta kemi edhe ne ne kuader te globalizimit.
MEgjithate me duhet me pranu se Kosova eshte halo shume shume large standardeve evropiane e mu per kete ne e kemi shume veshtir te adaptohemi atje por edhe ata e kane veshtir te na kuptojne neve si duhet. Kete po e them nga pervoja ime, tash se fundi une pas 16 vitesh jam isha ne Kosove dhe kam qendru rreth 7 muaj pa nderpre e jam bidnu se njiher eshte ende here te kthehemi. Pramendoni populli atje perballet me problemet elementare siq eshte psh. problemi i rrymes qe per mua ka qe nder problemet me serioze, sepse ne shek. 21 mos me pas rrym psh. ka 10 ore ne dite kjo tregon se sa larhge jemi. Kosova don shume kohe per tu zhvilluar e perveq kesaj don kohe me ndryshu edhe qasjen ndaj punes dhe menyres se jetes. Psh. atyre shumkujt nuk i pengon nese ambienti perpolt mbeturina eshte, ose nese askuhs nuk paguan tatim kjo gje si pengon askujt, ndersa ne anen tjeter ter diten e shajne shtetin qe nuk ju gjen pune, qe nuk nderton rruget etj. Por shtetin e ndertojen njerzit qe jetojne ne ate shtet.Une saher qe kam tentuar te ju flas se nuk ben ashtu apo nuk ben keshtu, kjo gje i pengonte dhe thonin ketu eshte Kosove.Thjesht dojne me pas ma mire jeten por nuk mundohen e nuk punojne per kete.
Me falni qe e zgjata pak por fakti se edhe une jam ndjer keshtu shkova dhe e provova vete dhe e pash se heret eshte. Nje mundesi e mire kishte me qen nese ne shkojme atje me investime konkrete ku do te hapnim edhe vende te punes sepse atje eshte varferi e madhe.
Per fund ju msoni gjuhen e memedheut, traditat tuaja mos i harroni por mos harroni edhe ate thenjen e njohur:
Athdheu eshte atje ku njeiru jeton. Pra deshem apo nuk deshm te pranojme ne kemi zgjedhur kete rruge e tash duhet me shiku qe mos me pa pasoja te medha, sepse keni parasysh kur nje lules i ndrroni vendi ka gjasa qe ajo te thahet...!
Wer den Weg der Wahrheit geht, stolpert nicht

Benutzeravatar
Toni_KS
Danke für die vielen Übersetzungen!
Danke für die vielen Übersetzungen!
Beiträge: 842
Registriert: Mi, 04. Apr 2007, 22:07

Mo, 21. Apr 2008, 14:29

TUNG Krenare

Më pëlqen shumë teksti ytë dhe pyetjet e tua jan shumë t`qilluara. Por prap nuk po mundem me besu, se kurrë nukë ke qen në shkollën shqipe!
Gjithë shqetsimet tua jan me vendë! Po si ti trejtojm këto qështje shumë t`ndishme. Diaspora jonë u bërë moti pjesë e kombit dhe e kulturës shqipëtare. Diaspora shqipëtare sipas mendimit time është shumë ma e lidhur dhe ma fanatike qka i përket kombsisë, përkrehasim tash me diasporët e tjerë. Sepse kombi ynë, idetiteti ynë ka qenë gjithë i rrezikuar dhe nuk është mjaftë i përfaquar jashta (instucional po mendojë). Për atë arsyre ne nukë guxojmë ta humbim kulturën dhe traditat tona. Sipas mendimti tim disa Shqipëtarë jan duke e keqkuptuar flajën integrim. Integrim nuk d.m.th. azimilim dhe ky dallim është shumë i rëndësishëm për ne. Vetë zvicëranët e kan kuptuar, se p.sh. një shqipëtarë që e dine gjuhen e vetë mirë, ma mirë e mson gjuhen gjermane dhe integrohet ma theblsishtë. Për at shkaqje shumë shkolla fillore napër kantone të ndryshem jan duke ofruar edhe landë për gjuhën shqipe.

Po qka i përket pyetjeve tua, përgjigjem kështu:
Si e kaloni jeten ne kurbet?
Jeta në mërgim si shqipëtar për mua është ka njëher begi e vështir, sepse konfrotohesh ditëpër me paragjikime prej njerzve të ndryshem. Nuk e di, ndështa ka dallime prejë atynve Shqipëtarve që kan lindur dhe janë rritur këtu, e atynve që fëmirijën e kann qu këtu dhe n`vendlindje. Unë tri vjet shkoll fillore i kam kryer në Kosovë edhe për atë arsye di deridikun me shkru shqipë. Për mua ka qen këtu shkolla “krejt karate”, por prap se prap e kam arritur atë që e kam deshiruar. Këtë fjali, që shpeshë na thëjnë prinderitë tonë (e kamë ndigjuar edhe prejë mësusve zvicran): “duhesh t`msosh ma shumë se një zvicran, për tarritur të njejtën“ është pakashumë e vërtet dhe unë këtë moti e kam pranuar.

A i respektoni ende traditat dhe vlerat morale shqiptare apo jeni pershtatur plotesisht jetes e vendit te huaj?
Unë e ndi vetën të integruar, e jo të azimiluar. Unë i shikojë traditat dhe vlerat morale shqiptare si pasuri për jetën time në mërgim, e jo si penges.
A keni harruar se kush jeni, nga vini, cilit vend i takoni dhe a e mbani ende krenarine e nenes shqiptare ne zemer, ku do qe shkoni, ku do qe ju shpie fati?
Unë kam lindur në Shkupë, jamë rritur në luginën e Preshevës, tashë jamë i Kosovës me nënshtetsi zvicrane, por gjithë e ndi vetën, vetëm Shqipëtar!
A jeni mbet SHQIPTAR?
Me fjalët e UNIKATIL-it:
Edhe bota mu kallë, edhe koha mu ndalë:
SHQIPE për jetë…. :wink: 8)

Përshëndetje!

Benutzeravatar
altruisti
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 145
Registriert: Sa, 14. Aug 2004, 0:36

Mi, 14. Mai 2008, 1:18

KJo eshte nje pyetje teper abstrakte sepse jo gjithher dhe gjithçka mvaret nga ne. Faktori kohe dhe hapsire jane shpeshher vendimtar, prandaj nagnjiher nevojiten jo 10 vjet por vetem 10 min.dhe ti mund te mos jesh fare me...
Pra pergjigja ime ne kete pytje ABSTRAKTE do te ishte do te mundohem te jem perher sa me KONKRET ne çdo veprim timin, qofte edhe ateher kur komunikoj ne forum...!
Wer den Weg der Wahrheit geht, stolpert nicht

Lenore
Member
Beiträge: 68
Registriert: Fr, 09. Mai 2008, 8:17

Mi, 04. Jun 2008, 11:21

sdo te thote se nese jemi ne mergim,kemi harruar atdheun..kete asnjehere, se mbase nuk ka nje shqiptar qe mos te ndjej mall per atdheun. Por ja qe fati ose me mire rrethanat ekonomike etj etj..na shtyne te marrim rrugen e mergimit, dhe te mundohemi edhe ketu te bejme nje jete paksa me te mire..ne qe kemi marre boten ne sy, ndjehemi si te ndare ne dysh, ngase me trup jemi ketu,por mendjen me shume ne Shqiperi e kemi. Per vete shpresoj qe ne nje dite jo shume te larget te kthehem, dhe te jetoj aty ku ehe e kam vendin edhe rrenjet..mbase ndihesh e zbraset, dhe do na mungoje gjdohere diqka po jetuam gjithmone larg atdheut..flas per vete, se ka shume qe gjejne veten e tyre dhe aty ku jetojne...
Kur linde, ti qave te tjeret qeshen. Jeto ashtu qe kur te vdesish ti te qeshesh e te tjeret te qajne. ( F.Kafka)

Benutzeravatar
inspiration
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 1156
Registriert: Di, 12. Jun 2007, 12:44

Fr, 06. Jun 2008, 22:17

Une mundem vetem për mua te flas.
Nuk e kam harruar vendlindjen time, nuk du ta harroj kurr, sepse jam shqipetare dhe krenare që vij nga Kosova. Nuk është me vlerësi se ku jetoj dhe ku do të më sjell jeta, por cfar zemra ime ndjen.
Cilat janë vleret shqipetare?
Une nuk e di se si të përgjigjem, kur e lexoj këtë pyetje, sepse nuk e kam kupturar se cilat janë vlerat shpipetare...
Shpesh e pyeti veten se kush jam une, a jam shqipetare apo jam tani shume sikur zvicranet, për të cuajtur veten shqipetare? Une jam shqipetare, por nuk e harroj që jam edhe pak sikur zvicranet... ;)
Mendoj që ne të cilet jemi ne diasporë, e kemi më të vështire pë të gjetur vetëvetën, sepse jetojme midis dy kulturave shumë të ndryshme dhe duhet të kaloj disa kohë deri ta dime se kush jemi dhe si duam të emërojmë veten...
Jo nuk më kujtohet kur më ka përkund nena në djep me shqiponje, sepse jam kënë shum e vogel për të mbajtur atë kohë në mend. :mrgreen:
Por dua të them që e dua zvicren shumë dhe që nuk mendoj momentalisht (apo në të ardhmen) të kthehem për gjithmonë në kosovë, sepse jam realiste, dhe momentalisht nuk mendoj që kam ardhmëri në kosovë.
Koىσ√αяє

Ku ndodhet lumturia?

Strellci i Vertet
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 2541
Registriert: Do, 21. Jun 2012, 13:33

Kur kthimi në vendlindje bëhet i pamundur!

Mi, 29. Jan 2014, 16:01

Kur kthimi në vendlindje bëhet i pamundur!
.25.01.2014 - 12:27 .
Për këtë bën fjalë një skenar filmi për fatin dhe dilemat e shqiptarëve të Maqedonisë në Zvicër, nëse duhet t'i kthehen vendit nga migruan.
.

Kur kthimi në vendlindje bëhet i pamundur!
.25.01.2014 - 12:27 .
Për këtë bën fjalë një skenar filmi për fatin dhe dilemat e shqiptarëve të Maqedonisë në Zvicër, nëse duhet t'i kthehen vendit nga migruan.
..Shqiptarët e Maqedonisë në Zvicër janë mes dilemës nëse duhet të kthehen, apo thjesht vendlindja e tyre është vetëm një botë e bukur në imagjinatën e tyre.
Të gjitha këto janë trajtuar në një film të realizuar dokumentar për shqiptarët e Maqedonisë në Zvicër, e që është titulluar “Midis dy botëve”.
Regjisori dhe producenti tetovar i këtij filmi, Sabidin Aliu, tha për albinfo.ch se filmi gjurmon mbi fatet e njerëzve nëpër një botë të “huaj”.
“Jam munduar ta paraqes realitetin e shqiptarëve në Zvicër, ta bëj sa më të qartë dilemën dhe fatin e mërgimtarëve nëse do të kthehen një ditë, apo do të qëndrojnë atje përgjithmonë”, tha Aliu.

Personazhet e filmit flasin për peripecitë e sistemimit dhe integrimit në shoqërinë zvicerane, flasin me mall dhe dashuri për vendlindjen, kanë një dëshirë të brendshme për t’iu kthyer vendin nga kanë ardhur, por kthimi i tyre aktualisht duket të jetë i pamundur.

Regjisori i filmit thotë të jenë kushtet e vështira ekonomike dhe shumë probleme të tjera me të cilat ballafaqohen shqiptarët sot, e që e bën të pamundur kthimin e tyre.

Tri personazhe e përbëjnë filmin dokumentar “Midis dy botësh”, tre intelektualë shqiptarë në Zvicër, të cilët japin mesazhin e qartë se kur mund të kthehen në vendlindje.

“Me keqardhje e them se gjatë gjithë kësaj kohe nuk kam vërejtur ndonjë familje të ketë marrë një qëndrim të prerë për t’u kthyer nga Zvicra, edhe po të ketë ndonjë rast të rrallë, ata e ruajnë lejeqëndrimin në Zvicër, kjo do të thotë se nuk ndiejnë siguri në vendlindje”, thotë producenti i filmit.

Ai thotë se këtë e vërejmë edhe te personazhet e filmit, të cilët edhe pse janë mirë të siguruar ekonomikisht dhe profesionalisht, prapë e preferojnë Zvicrën, vend ku respektohen dhe paguhen mirë për punën që e bëjnë.

http://www.youtube.com/watch?v=oMJ2E-L9 ... r_embedded


http://www.albinfo.ch/sq/integrimi/kur- ... i-pamundur



------------------------------------------------------


vieles kann auch auf die Kosova-Albaner übertragen.

alleine in unserem Viertel in Strellc leben 15% in Strellc aber 85% im Ausland.

Gruss Strellci i vertet
I pasun esht ai i cili din se per qka ka jetu. Pytja osht: per qka jeton ti?

Benutzeravatar
Orphelia
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 221
Registriert: Mo, 01. Mai 2006, 18:16

Re: Kur kthimi në vendlindje bëhet i pamundur!

Di, 04. Feb 2014, 19:35

1. Der Film:

Guter Film. Ab und zu etwas unglücklich geschnitten. Ich vermisse weibliche Meinungen.

2. Das Thema:

Wer kennt das Dilemma nicht!?

Ich für meinen Teil habe mittlerweile fast schon abgeschlossen je meinen Lebensmittelpunkt nach MK oder KS zu verlegen. Ich liebe meine Heimat und meine Verwandten dort; kann mir dort einen Leben aber (gegenwärtig) nicht vorstellen. Sicher trägt man eine gewisse Traurigkeit ständig mit sich... aber je älter man wird, desto erträglicher ist es.
Die Definition der eigenen kulturellen Identität und Zugehörigkeit durch Abgrenzung ist unsinnig, weil diese Abgrenzung unmöglich ist. Denn Kulturen bekämpfen sich nicht, sie fließen zusammen. (Ilija Trojanow/Ranjit Hoskoté)

Benutzeravatar
Kusho1983
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 2625
Registriert: Di, 05. Jul 2005, 14:48

Re: Kur kthimi në vendlindje bëhet i pamundur!

Di, 11. Feb 2014, 17:57

Kam dy-tre kritika ndaj filmit:
1. Kjo vlen per te gjithe migrantet. Keshtuqe nuk eshte dicka e kufizuar tek migrantet nga Maqedonia.
2. Sic e permendi Orphelia, mungon zeri i femres.
3. Dokumentari merr nje qasje ne drejtim te njerezeve te shkolluar. Mungojne punetoret e thjeshte.
4. Muzika nuk ka te bej asgje me Maqedonine apo Zvicren. Kaba eshte element nga Shqiperia e jugut.

Strellci i Vertet
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 2541
Registriert: Do, 21. Jun 2012, 13:33

“Heroi”, i zhgënjyer nga realiteti i pasluftës vjen për pava

Di, 18. Feb 2014, 10:13

http://www.youtube.com/watch?v=5YSbVNqE ... r_embedded

më Përderisa ai jeton në një tendë, dhuratë e organizatave humanitare dhe në kushte të vështira mbijetese, është i zhgënjyer nga mënyra se si një grup i vogël politikanësh dhe biznesmenësh karrieristë i shfrytëzojnë idealet dhe sukseset e tij gjatë luftës, për të fituar para, pushtet dhe kontroll mbi popullatën. Dashuria, ndershmëria dhe sinqeriteti i tij gjunjëzohen përpara problemeve ekonomike, të cilat Heroit ia imponojnë raportet familjare dhe marrëdhëniet shoqërore në përgjithësi. Megjithëse ai mundohet ta mbijetojë realitetin e krijuar pas luftës, ai mbetet i vetmuar me idealet e tij dhe ëndrrën e tij. Ai humb punën duke mos gjetur më, derisa humb edhe familjen si rezultat i parimeve të tij për jetë të ndershme dhe të bukur, duke u munduar ta mbroje moralin dhe identitetin njerëzor.

-----------------------------------------------------------------------

Realitet i hidhur.......

hoffe den Film bald auch in BAsel sehen zu können.



dass dies so ist, zeigt ein Beispiel sehr gut:

http://www.youtube.com/watch?v=reDfMdiejtU#t=84
I pasun esht ai i cili din se per qka ka jetu. Pytja osht: per qka jeton ti?

Zurück zu „Shqip“