Alket
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 3129
Registriert: Mi, 26. Mai 2010, 13:35

Re: EM 2016

Do, 16. Okt 2014, 11:22

Belifario hat geschrieben:
Illyrian^Prince hat geschrieben:.....
qfare ndodhi me ty? Njeher ishe tek mendimi se Serbia e do kombin tone ...

Po me vjen befasi, qysh provokohet "Serbia" nga nje Flamur, po kishte mundur te jet edhe flamuri amerikan, italian, gjerman, portugez, apo qfare lloj. Kjo duhet me u ndalu ne Serbi dhe Shqiperise tju jepen 3 pika!
Une jam kundra nacionalizmave te tua dhe te shume shqiptarve te pertej kufirit!

Ne te Shqiperise nuk jemi racista jemi shume tolerant dhe mos na e nenvleresoni dashurine tone per atdheun!
Po ngatrohesh shum, ti je kunder dashnies, kunder bashkimit me njeri tjetrin,kunder respektit, kunder ndjenjat njerzore, dhe per nxitje urretje, intolerance, dhe ndarje me njerin tjetrin.

Nfakt ti je Nacionalist shum i rrept, dhe ket e tregon afer me qdo shkrim.

Ne Shqipni nuk ka racista? E pse bash ju te shqipnijes ne ket Forum jeni racistat ma te mdhaj? :mrgreen:

Dhe te lutem, si ti si une e njohim Shqipnien, dhe shqiptaret nga shqipnia, dhe e dim shum mir se sa shum racista ka, ma mir mos te folim, se po plas prej inatit.

djali i vores
Moderator
Moderator
Beiträge: 1210
Registriert: Mo, 08. Sep 2008, 17:42

Re: EM 2016

Do, 16. Okt 2014, 12:25

Wer wegen einer Flagge Gewalt anwendet der sucht meiner Meinung nach nur ein Grund um seinen Verhalten zu rechtfertigen. Das Verhalten der serbischen Fans war seit Spielbeginn provozierend. Die Schuld für die Eskalation einer Drohne oder dem Unreifen Verhalten vom Xhaka zu geben, der eigentlich niemanden geschlagen hat ist ein Alibi. Da die serbischen Spieler auch nicht unbedingt besser waren und danach weiterhin versucht haben die Flagge von den Albanern zu entreißen.

Illyrian^Prince
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 4785
Registriert: Sa, 17. Apr 2004, 17:35

Re: EM 2016

Do, 16. Okt 2014, 12:27

Belifario hat geschrieben: O xhaxhi ketu po flitet per kombetaren e SHQIPERISE! Une jam kundra nacionalizmave te tua dhe te shume shqiptarve te pertej kufirit!
E gjithe kjo katrahure qe ndodhi rrenjet nuk i ka ne Shqiperi dhe kete e dime te gjithe! Ne te Shqiperise nuk jemi racista jemi shume tolerant dhe mos na e nenvleresoni dashurine tone per atdheun! Patriot shqiptar mund te jesh edhe kur nuk te pelqen Shkurte F. dhe Qaji i rusit (nuk shkruhet me Q or prinz!) madje shume me i mire besoj une.
Prandaj hajt gezuar me nje ..kuqalashe!
Ne jemi te gjith njesoj, nuk nda ndan kufiri. Nuk e di se ne qfar tripi je? Askush nuk ka racisem ndaj Minoriteteve ne Shqiperi, po disa nga ata punojn kundra shtetit dhe per urretje nderetnike ne Shqiperi. Nuk jam une, po dikush po ti mbyll syt para te vertetes.

Besoj se shum Shqiptareve te majt ju kan hapur syt. Racismin, sdi a mund ta quajsh keshtu, po ndaj Shqiptareve jashta Shqiperise e tregon ti dhe disa tjer nga republika e sotme te Shqiperise.

sa per Shkurten
https://www.youtube.com/watch?v=rq5SLYq_6fk

Illyrian^Prince
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 4785
Registriert: Sa, 17. Apr 2004, 17:35

Re: EM 2016

Do, 16. Okt 2014, 12:29

- Hakmarrja në Serbi - Mediat serbe kanë raportuar se një furrë e një familje shqiptare në Sombor të Vojvodinës e emërtuar “Dy Vëllezërit” është djegur tërësisht pasi në të ishte hedhur një koktej molotovi
- Qellohet me gure ambasada jone shqiptare ne Podgorice

eshte kjo serbia paqesore qe duam te jem "fqinje".

Illyrian^Prince
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 4785
Registriert: Sa, 17. Apr 2004, 17:35

Re: EM 2016

Do, 16. Okt 2014, 12:31

Po flm Serbi i bashkove Shqiptaret ne gjith Shqiperine e vjeter, politiken, kengetaret, artistet ... :X:

Illyrian^Prince
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 4785
Registriert: Sa, 17. Apr 2004, 17:35

Re: EM 2016

Do, 16. Okt 2014, 12:35

Editoriali Tonight Ilva Tare
https://www.youtube.com/watch?v=etiBS9o8pVk

mashum ska per te thene.

Genci85
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 1991
Registriert: Mo, 03. Dez 2007, 10:58

Re: EM 2016

Do, 16. Okt 2014, 12:52

Hey Dude entspann dich mal! Es war ein Fussballspiel!!! :?
Shqiptaret e bojën mas miri!!

Illyrian^Prince
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 4785
Registriert: Sa, 17. Apr 2004, 17:35

Re: EM 2016

Do, 16. Okt 2014, 13:18

Nga Profili i Lorik Canes ne FB

Madheshtore

Trim mbi trima kish' lind nana,
Disa djem porsi azgana.
Si skifter,o,Taulant Xhaka,
Si Taysoni,Lorik Cana.

E mbrojtën flamurin me gjak
Midis shkive,në Beograd.
I treguan krejt botës mbarë
Se për flamur t'shemb çdo Shqiptarë.

E Bekim Balaj,djalë Shkodran,
E mbrojti flamurin në katër anë.
Si luan sillej midis shkive,
S'i trembej qërpiku i syve.

Një djalë Kavaje i kudogjendur;
Andi Lila,ai sy patrembur.
Midis turmës u hodh furishëm,
Mbrojti shokët,flamurin e lavdishëm.

Etrit Berisha,që nga porta,
Sulet mbi shkie si mbi topa.
Djalë Prishtine,autukton në atë tokë,
Tregoj që jetën e jep për shokë.

Is Boletini e Ismail Qemali
Derdhën lotë që nga varri,
Lotë gëzimi si kurrë më parë;
Për ç'kishin lënë prapa ishin krenar.

Tani ënd'rra e madhe po merr jetë,
T'bashkuar me një sofër e një shtet.
O si dikur,si në Iliri,
Shqipni Etnike,pa kufi!

Trim
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 254
Registriert: Do, 24. Okt 2013, 10:07

Re: EM 2016

Do, 16. Okt 2014, 13:56

Alket hat geschrieben:
Belifario hat geschrieben:
Illyrian^Prince hat geschrieben:.....
qfare ndodhi me ty? Njeher ishe tek mendimi se Serbia e do kombin tone ...

Po me vjen befasi, qysh provokohet "Serbia" nga nje Flamur, po kishte mundur te jet edhe flamuri amerikan, italian, gjerman, portugez, apo qfare lloj. Kjo duhet me u ndalu ne Serbi dhe Shqiperise tju jepen 3 pika!
Une jam kundra nacionalizmave te tua dhe te shume shqiptarve te pertej kufirit!

Ne te Shqiperise nuk jemi racista jemi shume tolerant dhe mos na e nenvleresoni dashurine tone per atdheun!
Po ngatrohesh shum, ti je kunder dashnies, kunder bashkimit me njeri tjetrin,kunder respektit, kunder ndjenjat njerzore, dhe per nxitje urretje, intolerance, dhe ndarje me njerin tjetrin.

Nfakt ti je Nacionalist shum i rrept, dhe ket e tregon afer me qdo shkrim.

Ne Shqipni nuk ka racista? E pse bash ju te shqipnijes ne ket Forum jeni racistat ma te mdhaj? :mrgreen:

Dhe te lutem, si ti si une e njohim Shqipnien, dhe shqiptaret nga shqipnia, dhe e dim shum mir se sa shum racista ka, ma mir mos te folim, se po plas prej inatit.
Ne Shqiperi nuk ka me shume rracista sesa ne Kosove apo diku tjeter.

Trim
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 254
Registriert: Do, 24. Okt 2013, 10:07

Re: EM 2016

Do, 16. Okt 2014, 14:02

Florim hat geschrieben::wink: I nderuar Feli,
mendoj se ne lundrojmë në një anije dhe nuk ka vënd për të fajësuar njëri tjetrin.
Fatkeqësisht Sërbia sidomos pas zgjedhjes së Nikoliqit ka nisur një ofanzivë kundër gjithë Shqiptarëve.
Kush mendon se retorika e ashpër nga ana e Serbëve para lojës, veprimet gjatë lojës dhe kampanja dezinformuese në media pas lojës është një rastësi, gabon shumë!

Duhet çdonjëri këtu të mendoj se pse u përzgjodh harta e Shqipërisë së Madhe e jo vetëm flamuri kombëtar!? Për ta implikuar qeverinë e Republikës së Shqipërisë se përkrahë Shqipëri të madhe, gjë që automatikisht na prish marrdhëniet me krejt partnerët ndërkombëtar!?
Pse drona pikërisht ia lëshoj lojtarit serb flamurin në dorë!? Natyrisht për të shkaktuar një reagim tek ekipi shqiptar, veprim i cili absolutisht ishte korrekt i kombëtares, sepse unë të garantoj se edhe nëse ekipi ynë nuk do të kishte ndërhy në rastin me flamurin, provokime të tjera do të kishin pasuar dhe ekipi i R. së Shqipërisë do të ishte poshtëruar deri në të pamundurën, sepse Sërbia me 30'000 gjakëpirës në stadion deshte gjithçka, por në asnjë rastë një lojë fair dhe dinjitoze.

Kështu të paktën lojtarët e ruajtën dinjitetin e tyre dhe të Shqipërisë. Pra të lutem ki kujdes se si shprehesh këtu, ne Shqiptarët jashtë kufive nacional si duket për ty jemi shkaktarët e krejt problemeve, një qëndrim i poshtër, thjeshtë joobjektiv. Poqese donë të kemi muhabet të mirë, atëherë të lutem të paktën në këtë temë ndalohe pak atë rrjedhën raciste që ke ndaj nesh.

Prsh.
Klori
Me fal Florim, ku eshte ketu dinjiteti? Per cfare duhet te krenohemi? Qe u zune lojtaret tane "profesionist" te rrihen me huliganet serbe? Kjo per ty eshte dinjitet? Per nje cope lecke te marrish denim absurd?
Ai qe e manovroj ate dronen ne stadium festohet sot si hero, por ai na ka demtuar me shume se cdokush tjeter. Lojtaret tane qe filluan te rrihen per nje cope lecke festohen sot si heronj, por edhe keta na kane demtuar.

Benutzeravatar
Florim
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 862
Registriert: Fr, 05. Jul 2013, 9:29

Re: EM 2016

Do, 16. Okt 2014, 14:34

Trim hat geschrieben: Me fal Florim, ku eshte ketu dinjiteti? Per cfare duhet te krenohemi? Qe u zune lojtaret tane "profesionist" te rrihen me huliganet serbe? Kjo per ty eshte dinjitet? Per nje cope lecke te marrish denim absurd?
Ai qe e manovroj ate dronen ne stadium festohet sot si hero, por ai na ka demtuar me shume se cdokush tjeter. Lojtaret tane qe filluan te rrihen per nje cope lecke festohen sot si heronj, por edhe keta na kane demtuar.
I nderuar Trim

Unë dua të të siguroj, se lojtërat tanë dhe delegacioni shqiptarë ishin të pashpresë të shpëtojnë situatën në stadionin e Beogradit, ishte e kurdisur.

Dhe pyetja nuk duhet të parashtrohet se pse lojtërat tanë reaguan ndaj Serbit që tërhoqi flamurin, ata nuk e sulmuan, por morrën në posedim flamurin autokton, por më thuaj ti mua çfarë dreqin patën lojtarët serb që sulmuan Shqiptarët?
Ne kemi çmuar kudo në botë se mundemi të luajm ndershëm dhe fair, kurse serbët kudo që shkojnë lëjnë pas tyre shkatërrim. Pyeti Gjenovezët.

Prandaj të lutem ty dhe krejt këtu të mos bëjnë avokatin për Serbët, ta kishin gëlltitur Shqiptarët punën e flamurit, të garantoj se provokimi tjetër do të kishte pasuar.
Nuk mundet të vazhdohet një lojë ku 30'000 persona bërtasin "Ubi, zakolji, da siptar ne posoji". Është e papranueshme sjellja e forcave të rendit të Sërbisë, por ne i njohim më mirë se ju, se që 100 vite hamë bukë me ta, dhe i njohim metodat e shërbimeve të tyre.

Ne çfarë duhet të tregojmë është maturi, të mos përsërisim të njëjtën në Tiranë.

Prsh.
Florim
O ku ka si ti o Shqipëria ime, o fisnikja përmbi gur.
Rrjedh në këngë e ligjerime, ballëlarta me flamur!

Trim
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 254
Registriert: Do, 24. Okt 2013, 10:07

Re: EM 2016

Do, 16. Okt 2014, 14:48

Une nuk perpiqem te mbroj askend, por perpiqem te mbaj nje qendrim kritik pertej retorikes nacionaliste te dya paleve. Pa dyshim qe provokimet do vazhdonin. Por si lojtare profesionist duhet te jene mesuar ti injorojne provokimet. Nuk eshte hera e pare qe lojtaret shqiptare shfaqin nje agresivitet ne fushe qe nuk i shkon pershtat nje lojtari profesionist (shih lojen kunder Greqise dhe ate kunder Zvicres). Mbase nuk jane lojtare profesionist.
Lojtaret serbe sulmuan sepse lojtaret shqiptare ju versulen atij qe morri ate lecken (sikur te jete e shejnte ajo cope lecke) dhe lojtaret serbe e konsideruan si sulm, mbase edhe kete po prisnin. Nese ne pretendojme qe jemi me te civilizuar se serbet (gje qe nuk e besoj), atehere pse duhet te sillemi ne njesoj si huliganet serb?

Benutzeravatar
Florim
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 862
Registriert: Fr, 05. Jul 2013, 9:29

Re: EM 2016

Do, 16. Okt 2014, 15:12

I nderuar Trim,

nuk dua t'i hy një diskutimi të gjatë, sepse këtu natyrisht çdonjëri e dinë më mirë dhe po në të njëjtën kohë realisht nuk kupton asgjë!

Por Serbët që presin sot Putinin në një paradë ushtarake në Beograd do t'u çmojnë edhe juve në Shqipëri se çfarë planesh kanë, vetëm pritë dhe shiko.

Me këtë rastë unë dua të mbështes fjalët e kryeministrit, i cili qartë tha se politika nuk duhet të përzihet në sport, por as që duhet të bëhet politikë duke u bazuar në një lojë futbolli.

Prsh.
Flinn
O ku ka si ti o Shqipëria ime, o fisnikja përmbi gur.
Rrjedh në këngë e ligjerime, ballëlarta me flamur!

Genci85
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 1991
Registriert: Mo, 03. Dez 2007, 10:58

Re: EM 2016

Do, 16. Okt 2014, 16:53

Trim hat geschrieben:Une nuk perpiqem te mbroj askend, por perpiqem te mbaj nje qendrim kritik pertej retorikes nacionaliste te dya paleve. Pa dyshim qe provokimet do vazhdonin. Por si lojtare profesionist duhet te jene mesuar ti injorojne provokimet. Nuk eshte hera e pare qe lojtaret shqiptare shfaqin nje agresivitet ne fushe qe nuk i shkon pershtat nje lojtari profesionist (shih lojen kunder Greqise dhe ate kunder Zvicres). Mbase nuk jane lojtare profesionist.
Lojtaret serbe sulmuan sepse lojtaret shqiptare ju versulen atij qe morri ate lecken (sikur te jete e shejnte ajo cope lecke) dhe lojtaret serbe e konsideruan si sulm, mbase edhe kete po prisnin. Nese ne pretendojme qe jemi me te civilizuar se serbet (gje qe nuk e besoj), atehere pse duhet te sillemi ne njesoj si huliganet serb?
Auf den Punkt gebracht!!
Shqiptaret e bojën mas miri!!

Illyrian^Prince
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 4785
Registriert: Sa, 17. Apr 2004, 17:35

Re: EM 2016

Do, 16. Okt 2014, 17:08

"Te dashur vellezer serbe,
Kurresesi nuk duhet te kishit lejuar qe ne Beograd te ndodhte Lidhja Shqiptare e Prizrenit. Kurre shqiptaret s’kane qene me te bashkuar se tani. Na moret ne qafe edhe ne grekeve..."
Nje mesazh i nje anetari te Omonias...

:mrgreen:

Vellezerit grek te vazhdojne te merren me problemin e emertimit te Republikes ish-jugosllave te Maqedonise qe e kane dhurate nga vellezerit e tyre serb.

Alket
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 3129
Registriert: Mi, 26. Mai 2010, 13:35

Re: EM 2016

Do, 16. Okt 2014, 18:08

Trim hat geschrieben: Ne Shqiperi nuk ka me shume rracista sesa ne Kosove apo diku tjeter.

Genau, danke.

Genci85
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 1991
Registriert: Mo, 03. Dez 2007, 10:58

Re: EM 2016

Do, 16. Okt 2014, 21:43

http://www.sueddeutsche.de/sport/spiela ... -1.2176897
Insider sehen andere Erklärungen. Schwer nachvollziehbar ist ja, wie die auf eine Reichweite von nur fünf Kilometern ausgelegte Spielzeugdrohne samt großalbanischer Flagge so nahe ans Stadion herangebracht werden konnte. Bei einem Spiel, das für albanische Besucher streng verboten und von 4000 serbischen Sicherheitskräften abgeschirmt worden war. Auch waren nur Minuten nach dem Spielabbruch Bilder des Vorfalls auf serbischen Websiten zu sehen. Gibt es Kräfte in Putin-nahen serbischen Kreisen, die den Einigungsprozess in der Region und den konzertierten Vorstoß in die EU kritisch sehen?
Shqiptaret e bojën mas miri!!

Belifario
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 1376
Registriert: So, 16. Jul 2006, 21:53

Re: EM 2016

Fr, 17. Okt 2014, 8:10

Alket hat geschrieben: ................ ti je kunder dashnies...................

Alket.. ta kam thene disa here qe nuk me pelqejne femrat si ti...!
Pastaj c'ne ti ketu!! Ende nuk je nisur per Siri!? Shoket dhe shoqet po te presin!

Alket
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 3129
Registriert: Mi, 26. Mai 2010, 13:35

Re: EM 2016

Fr, 17. Okt 2014, 9:48

Ah loqka jem tu paske merzit pe rmu a.


Vallahi Billahi, Allahu me te jet deshmi se seriosisht kam menduar se si mi ndimuar Kurdve, eshte tmershme qka po ndodh

Ndoshta me nje akcion Politik te ambasada SultanErdogani

Funky
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 535
Registriert: So, 18. Jul 2004, 12:09

Re: EM 2016

Fr, 17. Okt 2014, 10:15

Illyrian Prince
Jeder diskutiert mehr oder weniger sachlich. Es ist jedoch ziemlich traurig wie du aus allem versuchst eine nationale Propogande zu verbreiten. Es war ein verdammtes Fussballspiel zwischen albanien (nicht grossalbanien, nicht kosovo, nicht preshevo tal, nicht ulcinj etc). Xhaka hat überreagiert. Benzin ins feuer zu giessen war immer einfacher als das Feuer versuchen zu löschen. Ich habe nicht erkennen können, dass Mitrovic die Fahne schänden wollte oder sonstwas bestimmtes. Schlussendlich musste die Fahne anyway der UEFA abgeben werden. Ob das mitrovic macht oder sonst jemand who the . is caring (ausser vielleicht die ultra nationalistischen Albaner). Wenn einer sagt man sollte für die Fahne sterben, dann soll er seinen ganzen Mut nehmen und im Serbischen Fansektor gehen und was dagegen tun, dass die Ultra albanische Fahnen verbrennen. aber für das fehlen ja allen die Eier.

Serbische Veband hat wieder mal bewiesen, dass sie nichts aus den vergangen Jahren gelernt hat. Sie haben für die Sicherheit nicht gesort, es ist schon ein Hohn dass Ivan Bogdanov zutritt in Stadion erhält bei einem Hochrisiko spiel. Das Zeigt deutlich, dass die Sicherheit nicht gewährtleistet wurde. Dazu kommt, dass Sie ihre Hände in Unschuld versuchen zu waschen und einen Forfait Sieg von der UEFA verlangen. Für mich klares Indiz dafür, dass sie nichts gelernt haben für die Zukunft und mit dieser Fühung es auch nie werden.

Der Idiot mit der Fahne, hat nicht bedacht was das für Folgen das haben kann. Es hätte schlimmeres passieren können, stellen wir uns doch mal vor es wären 1000 fans ins Spielfeld gekommen und nicht paar einzelne. Dann weiss ich nicht ob unsere Spieler, dass überlebt hätten. Ich will keine toten albaner mehr sehen. punkt aus! Da bringt mir eine UEFA sperre für Serbien null komma nichts!

Zurück zu „Albanien?!“