albanien.ch Home
-
Forum

Forum Home
Bildergalerie
S'ka problem
Postkarten
Quiz

albanien.ch

albanien.ch
AlbInfo
S'ka problem - blog
News

-
Forumstools
Erweiterte Suche

 
albanien.ch Forum     Albanien - Meinungen & Fragen
 

Sa respektohet barazia gjinore ne shoqerin shqiptare?*

Für diejenigen, die Albanisch sprechen wollen.

Sa respektohet barazia gjinore ne shoqerin shqiptare?*

Beitragvon altruisti » So, 18. Mai 2008, 12:50

[size=12]Kam pershtypjen se ne shoqerine shqiptare thuajse ne te gjitha sferat e jetes dominon mashkulli. Ndonese kohen e fundit ka patur levizja te vogla ato thjesht me teper kane karakter dekorativ. Ngase kur behet fjale per vendimmarrje ateher femra ne shoqerin tone zakonisht anashkalohet. Kjo dukuri eshte diku me shume e prezente e diku me pak porse pergjithsisht nese marrim mesataren ateher del se ne shoqerin tone nuk kemi barazi gjinore.
Ju ftoj te shprehni mendimet tuaja lidhur me kete teme qe eshte mjafte e ndjeshme...[/size
Wer den Weg der Wahrheit geht, stolpert nicht
Benutzeravatar
altruisti
Senior Member
Senior Member
 
Beiträge: 145
Registriert: Sa, 14. Aug 2004, 0:36
Wohnort: universum

Beitragvon A-Katana » So, 18. Mai 2008, 14:11

Femrat shqipetare edhe me pas barazine gjinore e keqperdorin, se nuk jane hala boll te vetdishme per ket situate ose per te shfryxuar ket situate. Femrat tona hala jane shume larg kultures femrave te shteteve te zhvilluara.
Benutzeravatar
A-Katana
Senior Member
Senior Member
 
Beiträge: 830
Registriert: Do, 03. Jan 2008, 14:40

Beitragvon Belifario » Mo, 19. Mai 2008, 11:02

Edhe une mendoj se ne trevat shqiptare nuk ka barazi gjinore, por kjo asht relative sepse mendoj se ne pergjithesi ne qytete ka me shume barazi gjinore se ne fshat. Ne Shqiperi ne vitet e diktatures u ba shume ne kete drejtim, pra per emancipimin e gruas sikuse u quajt ne ate kohe, por kjo vetem per arsyen e interesit ekonomik, pra Enverit i interesonte gruaja si krah pune, jo ma shume se kaq. Sot gjendja sidomos ne fshat asht e mjerueshme, ka organizata qe punojne ne kete drejtim por kjo asht krejt e pamjaftueshme, nje gja asht e sigurte se pozita e gruas ne shoqerine tone asht pasqyra ma e mire e "integrimit" tone perendimor.
Per me e mbyll po ju tregoj nji barsalete (witz):
"Nji studiues anglez i etnografise ishte duke vizituar fshatrat e Tropojes e Kukesit dhe i kishte ra ne sy se gjithmone burrat ecnin 20m para grave, duke vazhdu viziten e tij ne drejtim te Kosoves, ne nji fshat pa se aty ecnin grate para burrave, dhe per kete pyeti nji fshatar se si asht e mundur, me harru zakonet e vjetra dhe me u ba kaq modern! Ai ja ktheu jo bre bac, i ruajme zakonet, po ç'ka me ju ba minave!!!! (minat e serbit)."
Me qesh e me qa!
Belifario
Senior Member
Senior Member
 
Beiträge: 1376
Registriert: So, 16. Jul 2006, 21:53

Beitragvon egnatia » Di, 20. Mai 2008, 7:58

A-Katana hat geschrieben:Femrat shqipetare edhe me pas barazine gjinore e keqperdorin, se nuk jane hala boll te vetdishme per ket situate ose per te shfryxuar ket situate. Femrat tona hala jane shume larg kultures femrave te shteteve te zhvilluara.


Si mund të mendosh për barazi, kur optimizmi i një mashkulli fillon të vlerësojë në këtë nivel? Sa përvojë jete duhet të ketë njeriu, për të arritur në këtë përfundim? Mos i duhet femrës shqiptare të shkojë në vende të zhvilluara, për t'u "kulturuar", duke pasur traditën kulturore dhe në vendin e saj? I ke vënë re punën, përgjegjësinë, zgjuarsinë, bukurinë, çiltërsinë, drejtësinë, bujarinë, ngrohtësinë, peshën e rëndë të detyrimeve familjare, apo virtyte të tjerë, të femrës shqiptare? Nuk e di se, për cilën situatë mendon ti, por, a nuk janë ato femra shqiptare, të cilat i janë përgjigjur çdo situate të vështirë, përkrah burrave? Kush i vlerëson këto virtyte, e di, ku fillon barazia!

...
Koha s'vjen pas teje, ti hiq pas kohese!
Naim Frasheri
Benutzeravatar
egnatia
Danke für die vielen Übersetzungen
Danke für die vielen Übersetzungen
 
Beiträge: 2932
Registriert: Fr, 15. Jul 2005, 12:58

Beitragvon A-Katana » Di, 20. Mai 2008, 11:06

egnatia hat geschrieben:
A-Katana hat geschrieben:Femrat shqipetare edhe me pas barazine gjinore e keqperdorin, se nuk jane hala boll te vetdishme per ket situate ose per te shfryxuar ket situate. Femrat tona hala jane shume larg kultures femrave te shteteve te zhvilluara.


Si mund të mendosh për barazi, kur optimizmi i një mashkulli fillon të vlerësojë në këtë nivel? Sa përvojë jete duhet të ketë njeriu, për të arritur në këtë përfundim? Mos i duhet femrës shqiptare të shkojë në vende të zhvilluara, për t'u "kulturuar", duke pasur traditën kulturore dhe në vendin e saj? I ke vënë re punën, përgjegjësinë, zgjuarsinë, bukurinë, çiltërsinë, drejtësinë, bujarinë, ngrohtësinë, peshën e rëndë të detyrimeve familjare, apo virtyte të tjerë, të femrës shqiptare? Nuk e di se, për cilën situatë mendon ti, por, a nuk janë ato femra shqiptare, të cilat i janë përgjigjur çdo situate të vështirë, përkrah burrave? Kush i vlerëson këto virtyte, e di, ku fillon barazia!

...


Ich denke du weißt genau was ich damit meinte. Man kann alles falsch verstehen, wenn man will. Und leider ist es genau so wie ich es gesagt habe, ob es dir passt oder nicht. Du bist vielleicht nicht so aber aber die Mehrheit ist es ganz klar :wink:
Benutzeravatar
A-Katana
Senior Member
Senior Member
 
Beiträge: 830
Registriert: Do, 03. Jan 2008, 14:40

Beitragvon altruisti » Di, 20. Mai 2008, 13:51

Per te kuptuar nje shoqeri se sa eshte ajo shoqeri e civilizuar dhe e emancipuar ne kuptimin bashkohor ateher duhet shikuar poziten e femres ne ate shoqeri. Ky eshte treguesi me domethens se ku ka arritur ajo shoqeri. Po ti referohemi pozites aktuale te shoqeris sone ateher komentet jan te teperta. Me nje fjale nuk mund te kemi integrim dhe emancipim te hovshem te femres shqiptare derisa pjesa dermuese e gjinise se kundert e kesaj shoqerie mendon se problemi eshte vetem tek femrat. Kjo nenkupton ate qe se pari duhet te kemi emancipim te meshkujve sepse ata mbajne ne dore frenat dhe ne nje far menyre jan percaktues direkt te shkalles se emancipimit te femres ne shoqerin tone.
Then ndryshe, femren se pari duhet pare si krijes njerzore e tek pastaj te flasim per aspektin gjinor.
Shpresoj te kem qen i qarte
Wer den Weg der Wahrheit geht, stolpert nicht
Benutzeravatar
altruisti
Senior Member
Senior Member
 
Beiträge: 145
Registriert: Sa, 14. Aug 2004, 0:36
Wohnort: universum

Beitragvon Lenore » Di, 20. Mai 2008, 14:11

pajtohem me ty Altruisti, se vertete femren duhet shikuar se pari si qenje njerzore, e pastaj ne aspektin gjinor. Pra mendoj se meshkujt si gjinia ma e forte, duhet te kene kujdes si sillen me femrat dhe te mos i lendojne ato, qka edhe ndodh shume shpesh ne mesin tone, pra le te mbushen mend meshkujt se femra osht nje krijese e ndjeshme dhe kerkon nje trajtim te tille.
Lenore
Member
 
Beiträge: 68
Registriert: Fr, 09. Mai 2008, 8:17
Wohnort: Bota

Beitragvon Squatrazustradin » Di, 20. Mai 2008, 16:23

altruisti hat geschrieben:Per te kuptuar nje shoqeri se sa eshte ajo shoqeri e civilizuar dhe e emancipuar ne kuptimin bashkohor ateher duhet shikuar poziten e femres ne ate shoqeri. Ky eshte treguesi me domethens se ku ka arritur ajo shoqeri. Po ti referohemi pozites aktuale te shoqeris sone ateher komentet jan te teperta. Me nje fjale nuk mund te kemi integrim dhe emancipim te hovshem te femres shqiptare derisa pjesa dermuese e gjinise se kundert e kesaj shoqerie mendon se problemi eshte vetem tek femrat. Kjo nenkupton ate qe se pari duhet te kemi emancipim te meshkujve sepse ata mbajne ne dore frenat dhe ne nje far menyre jan percaktues direkt te shkalles se emancipimit te femres ne shoqerin tone.
Then ndryshe, femren se pari duhet pare si krijes njerzore e tek pastaj te flasim per aspektin gjinor.
Shpresoj te kem qen i qarte


Jame dakord me ty, por desha te shtoja, se nuk mundesh gjithe punen per te bere tua lesh burrave, per vete faktin, se mashkujt nuk do ti leshojne aq lehte frenat nga duart e tyre. Do te thote, qe edhe grate duhet te organizohen me mire, per te kerkuar ate, qe u takon atyre, dmth. gjysmen tjeter e shoqerise, ekonomise, politikes, kultures, etj. shqiptare (mqs. perbejne me shume se 50% te popullit shqiptar). Femrat shqiptare ne pergjithesi jane shume te buta ne kerkesat e tyre, dmth. mungon nje fare militantizmi per te drejtat e femrave.
<a href="http://www.danasoft.com"><img src="http://www.danasoft.com/sig/boneymummieson.jpg" border="0">
Squatrazustradin
Senior Member
Senior Member
 
Beiträge: 1482
Registriert: Sa, 04. Aug 2007, 16:22

Beitragvon egnatia » Do, 22. Mai 2008, 10:03

A-Katana hat geschrieben:Ich denke du weißt genau was ich damit meinte. Man kann alles falsch verstehen, wenn man will. Und leider ist es genau so wie ich es gesagt habe, ob es dir passt oder nicht. Du bist vielleicht nicht so aber aber die Mehrheit ist es ganz klar :wink:


Kjo përgjigje, është e njëanshme, përciptazi dhe shumë negative! Më vjen keq, pasi ti njihke vetëm anën negative të femrës shqiptare (negativ e bëjnë rrethanat jetësore, ose, me vetëdashje njerëzit...). Jo, s'është ashtu! :? Ky është thjesht mendim përçmues i vetive të asaj femre, e cila është dhe nëna, motra, kushërira, shoqja, mikja apo e dashura jote. Të gjykosh në këtë mënyrë, nuk bën asgjë tjetër, veçse e largon nga vetvetja respektin, dashurinë, përkujdesin e femrës, dhe e ngushton botën tënde personale shpirtërore dhe të femrës. Femra shqiptare meriton vendin, respektin dhe mirënjohjen e duhur...!

Ditën e mirë!
Koha s'vjen pas teje, ti hiq pas kohese!
Naim Frasheri
Benutzeravatar
egnatia
Danke für die vielen Übersetzungen
Danke für die vielen Übersetzungen
 
Beiträge: 2932
Registriert: Fr, 15. Jul 2005, 12:58

Beitragvon Denisa* » Di, 27. Mai 2008, 9:43

Një shprehje që e di unë thotë : Pas nje burri të zot fshihet një grua e zonja !

Akatana më duket..

Ne nga natyra jemi më strikte, të vetëkontrolluara, të dhimbsura,të shpejta,kemi instiktin mbrojtës dhe edukativ së nënës, më të familjarizuara etj, Menaxhojmë një famijle dhe këtë përkrah profesionit .

Kulturën unë e marr nga familja ime që mund të jetë e pazhvilluar ekonomiksht, por kjo nuk e pengon të më japi edukatën dhe kulturën e duhur. Ne na cilsojnë popull pa kulturë dhe nxehemi kur e dëgjojme, por pastaj e kalojmë se themi flasin përciptas, nuk na njohin mirë , ja falim !
Por kur lexoj shkrime të tilla të shkruar nga një Shqipe , nuk i vë faj asnjë paragjykimi që mund të na bëjne popuj të tjerë.
E pra femrën shqipëtare nuk dini ju të parët ta vleresoni ose me mire e keni mbajtur ju të ndrydhur dhe medoemos do të na quash të pakulturuara dhe të pa zhvilluara !!!

Mos e merr shumë personalisht , u bazova ne shkrimin tënd dhe vecanërisht në disa fjalë të shkruara nga ty.
Benutzeravatar
Denisa*
Danke für die vielen Übersetzungen!
Danke für die vielen Übersetzungen!
 
Beiträge: 462
Registriert: Mi, 02. Mai 2007, 11:09

Beitragvon egnatia » Fr, 30. Mai 2008, 20:43

I përshtatet temës së hapur:

Raporti në Strasburg:1 në 3 femra në Shqipëri dhunohen

Në shoqërinë shqiptare vihet re një rritje e fenomenit të dhunës në familje, e cila ushtrohet më shumë mbi gratë dhe vajzat, fëmijët dhe të moshuarit. Ky është konkluzioni i Raportit të Qeverisë Shqiptare në Këshillin e Evropës në Strasburg, mbajtur nga Ana Xheka, drejtore e Drejtorisë së Politikave të Shanseve të Barabarta, pranë Ministrisë së Punës...

http://www.shekulli.com.al/news/231/ART ... 05-29.html
Koha s'vjen pas teje, ti hiq pas kohese!
Naim Frasheri
Benutzeravatar
egnatia
Danke für die vielen Übersetzungen
Danke für die vielen Übersetzungen
 
Beiträge: 2932
Registriert: Fr, 15. Jul 2005, 12:58

hi

Beitragvon Lenore » Sa, 19. Jul 2008, 21:13

do ishte mire qe dhe ke ne me ne fund te kishte barazi te mirefillte gjinore sikur ne boten perendimore. Jo vetem burri mund te vendose mbi te gjitha, ka dhe femra qe jane te zonjat dhe te denja te udheheqin me poste te larta dhe te marrin pergjegjesine. Mirepo ke ne emancipimi sikur eshte keqkuptuar paksa. Nuk eshte barazi as emancipim nese nje femer kerkon liri dhe ben gjera qe nuk jan ne te mire te saj, psh. te bej nje jete te qthurur te dehet diskove e te qirret, se une jam ajo e shkolluara, sepse me kete vetem do demtoje imazhin dhe reputacionin e saj. Ne qofte se nje femer eshte e shkolluar dhe ka arritur mjaft, mirepo ne aspektin tjeter ben gjera te marra, atehere kjo do zbehe paksa ate zotesin e saj, sepse mendoj se nje femer e emancipuar duhet dije mire, te perdore lirine dhe barazin e saj ne te mire te saj se pari ,por dhe ne te mire te shoqerise. Nje femer e menqur do dije te perdore dhe te balancoje punen, familjen dhe te gjithat. Do duhej te gjitha te ishin ne balancim, dhe besoj se dhe ke ne ka femra te tilla.
Kur linde, ti qave te tjeret qeshen. Jeto ashtu qe kur te vdesish ti te qeshesh e te tjeret te qajne. ( F.Kafka)
Lenore
Member
 
Beiträge: 68
Registriert: Fr, 09. Mai 2008, 8:17
Wohnort: Bota

Beitragvon albaniax » Fr, 21. Nov 2008, 21:49

Mendoj se ka femra te zivilisuar dhe te kultuluar qe jetojn ende ne shqiperi, ks, mk, etj. Ska lidhje nese esht kjo nje % e vogel :roll:
albaniax
Member
 
Beiträge: 5
Registriert: Do, 20. Nov 2008, 0:29

Beitragvon [DelFini] » Di, 25. Nov 2008, 17:05

spari qeverit e dobta jon pasoj e ni shoqnie te dobt, e kur kihet parasysh se si ne shqipni ashtu edhe ne kosove , po edhe ne maqedoni , klasa politike shqiptare sa i perket udhheqjes se popullit osht shum e dobt rrjedh se edhe kjo shoqni osht e dobt.
ne ni shoqni te dobt jo vetem femna po as mashkulli nuk respektohet thjesht nuk respektohet njeri.
shqiptart jon ni shoqni e till ;)

rasti A-Katana osht ai i zakonshmi tek shqiptaret.
Benutzeravatar
[DelFini]
Member
 
Beiträge: 99
Registriert: Mo, 14. Nov 2005, 8:27
Wohnort: erlangen

Beitragvon beauty » Mi, 26. Nov 2008, 0:04

Wenn bei uns mehr arbeit geben wurde so wie für den man auch für die frau dann wurde die welt ganz anders aussehen.
Allein wenn ich in mazedonien sehe es sind mehr mädchen als jungs die die studieren… nur kurz zum denken
Es braucht zeit und wir können über unsere albanische Gleichberechtigung der frau diskutieren.
Lg.beauty
Zuletzt geändert von beauty am Fr, 01. Jan 2010, 9:35, insgesamt 1-mal geändert.
Benutzeravatar
beauty
Senior Member
Senior Member
 
Beiträge: 255
Registriert: So, 20. Jul 2008, 22:08

Beitragvon altruisti » So, 30. Nov 2008, 23:25

Une pajtohem beauty qe kjo kerkon kohe, por nuk mund te pajtohem asnjiher me faktin qe kete te ja lem kohes kur mundesite jan qe secili nga ne pra vete shoqeria te aktivizohet dhe te i PERSHPEJTOJE kto procese...Pse duhet te presim, kur mundemi edhe me heret....Nese mbetesh nen meshiren e kohes, ajo shpesh din edhe te vonohet...!
Wer den Weg der Wahrheit geht, stolpert nicht
Benutzeravatar
altruisti
Senior Member
Senior Member
 
Beiträge: 145
Registriert: Sa, 14. Aug 2004, 0:36
Wohnort: universum

Beitragvon beauty » Mo, 01. Dez 2008, 18:49

Ja sie haben recht altruisti sicher ist die zeit da nur wie weit sind wir Albaner mit der zeit angekommen nach den ganzen strapazen denn wir erlebt haben. das macht uns umso schwerer.
Trotz allem wir albaner haben es gut überstanden wenn ich andere länder sehe die in so einer art armut und unterdrückungen gelebt haben…und noch leben dort werden frauen echt schlecht behandelt, bei uns albaner ist immer noch ´ne art Verantwortung was der mann, vater, bruder über schwester, frau, mutter übernimmt, und dass führt dazu das wir frauen es schwer haben weiter zu kommen, auf der anderen seite finde ich persönlich es auch gut so.
Den die zeit ist noch nicht da…nicht bei uns in maz-ks-al.
Es ist nur meine meinung.

Wie soll eine frau sich verantworten könne wenn es keine arbeit für SIE gibt, schon da fangen die probleme an.

ich tu etwa so viel, wie in meiner macht steckt, damit wir ein stück weiter kommen, und meine tochter wird mitsicherrheit etwas mehr tun können… es ist die Generation die wir brauchen mehrere gerationen um weiter zu kommen.
Es ist halt wie ein neugeborenes baby der alles braucht um gesund und groß zu werden, tut man nicht alles was es braucht, hat man etwas versagt und dieses versagen kann man nicht zurück drehen…verstehst du was ich meine.

Geduld, ich hoffe und wünsche mir das mehr männer so der einsicht sind.
Oder besser gesagt das es nicht mehr so viel zeit braucht, bis die gleichberechtigung der frau angekommen ist.

LG. beauty
Benutzeravatar
beauty
Senior Member
Senior Member
 
Beiträge: 255
Registriert: So, 20. Jul 2008, 22:08

Beitragvon uta » Mi, 10. Dez 2008, 22:32

Personalisht mue me duket, se ma tfshtira se vajzat shqiptare nuk ka.


uta
uta
Senior Member
Senior Member
 
Beiträge: 173
Registriert: Di, 09. Dez 2008, 11:38

Beitragvon egnatia » Do, 11. Dez 2008, 15:16

uta hat geschrieben:Personalisht mue me duket, se ma tfshtira se vajzat shqiptare nuk ka.
uta


Në ç'drejtim?
Koha s'vjen pas teje, ti hiq pas kohese!
Naim Frasheri
Benutzeravatar
egnatia
Danke für die vielen Übersetzungen
Danke für die vielen Übersetzungen
 
Beiträge: 2932
Registriert: Fr, 15. Jul 2005, 12:58

Beitragvon egnatia » Mi, 28. Jan 2009, 22:32

Ju ftoj të lexoni shkrimin "eshte-mjerimi-qe-godet-grate" tek ky link: www.shekulli.com
Koha s'vjen pas teje, ti hiq pas kohese!
Naim Frasheri
Benutzeravatar
egnatia
Danke für die vielen Übersetzungen
Danke für die vielen Übersetzungen
 
Beiträge: 2932
Registriert: Fr, 15. Jul 2005, 12:58

Nächste

Zurück zu Shqip

Wer ist online?

Mitglieder in diesem Forum: 0 Mitglieder und 1 Gast